İnanmanın Çeşitli Biçimleri

Konusu 'İslam ve İnsan' forumundadır ve balamnaz tarafından 23 Ekim 2011 başlatılmıştır.

 1. balamnaz

  balamnaz şşşşşşştttt:)

  • Bölüm Sorumlusu
  Mesajlar:
  48.697
  Aldığı Beğeni:
  946
  Ödül Puanları:
  113
  [h=3]Değişik inanç biçimleri nasıl ortaya çıkmıştır?[/h]Yeryüzünde farklı uluslar olduğu gibi, farklı inanç biçimleri de vardır. Kur'an'a göre Yüce Allah, yeryüzünde halife kıldığı insanı, fıtratında Allah'ı arama ve bulma eğilimi ile yani din duygusuyla birlikte yaratmıştır. Bu duyguyu ifade etmekteki farklılıklar, değişik inanç biçimlerinin ortaya çıkmasına neden olmuştur.
  İnsanın doğru yolu bulabilmesi için tarih boyunca Allah peygamberler göndermek suretiyle insanlara sürekli yardımda bulunmuştur. Peygamberler Allah'tan aldıkları buyrukları insanlara ulaştırmışlardır. İnsanların iyiyi, doğruyu, güzeli ve gerçeği bulmalarına örnek davranışlarıyla yardımcı olmuşlardır. İnsanlardan bazıları aklını ve yeteneklerini kullanarak peygamberlerin davetine kulak vererek, inanma ihtiyacına cevap vermişlerdir. Ancak bazıları da yaratılışından getirdiği inanma ihtiyacına cevap vermemiş, değişik sosyal ve kültürel şartların etkisiyle farklı inanç biçimlerine sahip olmuşlardır.
  Dini bilimlerle uğraşan bilim adamları inanç biçimlerini "Tanrı" kavramı açısından ele alarak sınıflandırmışlardır. Buna göre farklı şekilde ortaya çıkan inanç biçimleri şunlardır: Tek tanrıcılık (monoteizm), Çok tanrıcılık(politeizm), gizemcilik (gnostisizm), bilinemezcilik (agnostisizm) ve tanrı tanımazlık (ateizm)
  İnanmanın Çeşitli Biçimleri

  [TABLE]
  [TR]
  [TD]Tek Tanrıcılık
  (Monoteizm
  [/TD]
  [TD]Çok Tanrıcılık
  (Politeizm)
  [/TD]
  [TD]Gizemcilik
  (Gnostisizm)
  [/TD]
  [TD]Bilinemezcilik
  (Agnostisizm)
  [/TD]
  [TD]Tanrı Tanımazlık
  (Ateizm)
  [/TD]
  [/TR]
  [/TABLE]

  (Anlatım Osman Ay)
   
 2. Misafir

  Misafir Misafir

  Cevap: İnanmanın Çeşitli Biçimleri

  ateizm montezim politezim.....(İNANMANIN ÇEŞİTLERİDİR...)
   

Sayfayı Paylaş