İnsanın ilk kelimesi ne?

Konusu 'Genel Kültür' forumundadır ve ATEŞ tarafından 30 Aralık 2007 başlatılmıştır.

 1. ATEŞ

  ATEŞ Well-Known Member

  Mesajlar:
  2.506
  Aldığı Beğeni:
  255
  Ödül Puanları:
  83
  İnsan konuşmayı öğrenince ilk kelimesi ne oldu. 'Rum' kelimesi 'Hun' mu demek?

  Gaziantep Üniversitesi Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ahmet Arslan, ezber bozan bilgiler verdi. İnsanın konuştuğunda ilk söylediği kelime "mal" olmuş. Dahası da var, "Rum kelimesi aslında Hun" demek...

  İLK KELİMESİ "MAL" OLDU

  Arslan, ''insanlığın yaklaşık 65 bin yıldan bu yana konuştuğunu'' kaydederek, şunları söyledi: ''İlk insanlar, evcilleştirdiği hayvanları koyduğu yere, bugün de kullanılan 'ağıl' hayvanlara da 'mal' adını vermiştir. Bu iki kelime çok eski kelimeler, yani ticaret, kültür ve medeniyetlerin temelini oluşturuyor. Bu da bize insanların 65 bin yıldan bu yana konuştuğunu gösteriyor.''

  İNSAN 65 BİN YILDIR KONUŞUYOR

  Anadolu, Orta Asya, Kafkasya ve İran bölgesine bakıldığında 60 bin yıllık bir kültürün yaşadığının görüldüğünü savunan Arslan, sözlerini şöyle sürdürdü: ''İnsanoğlu yazdığı ilk simgelere 'cızzık' diyor, daha sonra 'tamgalara' geçilmiş. Alfabenin evrimiyle medeniyetin kökeninin yine Orta Asya olduğu ortaya çıkıyor ve konuşan insanlığın tarihi 65 bin yıl. İnsanlığın dili de bilindiği gibi 7 bin yıl değil, yine 60-65 bin yıla dayanıyor. Mükemmel konuşulan bir dil var. M.Ö. 7 bin 300 yılında bir Tatar-Vinça yazısında 'el esisis, el esilis ekizis' deniliyor yani 'halkını hatırlayanı, halkı da hatırlar' ifadesi, mükemmel bir toplum anlayışına ve devlet organizasyonu kavramına sahip olduklarını anlatmaktadır.

  MALAZGİRT'TEN ÖNCE ANADOLU'YA GELDİK

  Burada bahsedilen pek çok kavramlar için eski çağ tarihçileri Kazım Mirşan, Fahrettin Kirzioğlu, Adile Ayda, Tahsin Parlak ve kendi çalışmalarından yararlanılmıştır.'' Arslan, tarihte Türklerin Anadolu'ya ilk olarak Malazgirt Savaşı'nın ardından girdiğinin bilindiğini, ancak yaptığı araştırmalara dayanarak, bunun aksine Türklerin çok daha önce Anadolu'ya yerleştiklerini savundu.

  RUM DEĞİL HUN

  Rum kelimesinin aslında Hun kelimesinden doğduğunu ileri süren Arslan, ''Tarih birçok insan tarafından yanlış biliniyor. Bugün Rum olarak bildiğimiz insanlar aramızda yıllarca süren düşmanlığa rağmen bir Türk boyu olan Hunların torunlarıdır. Rum kelimesi de Hunlardan gelmektedir'' dedi.

  Arslan, Kürt boylarının da Oğuz boyu olduğunu ifade ederek, ''Oğuz devlet şemasında da görülen Kazıkurtlarının, Kürtlerle ilişkili olduğunu sanıyorum, dolayısıyla Kürtlerin Dış-Oğuzlardan olduğu anlaşılmaktadır'' dedi.
   
  1 person likes this.
 2. arc_gulsum

  arc_gulsum Well-Known Member

  Mesajlar:
  2.590
  Aldığı Beğeni:
  147
  Ödül Puanları:
  63
  ilk ağızdan çıkan kelimenin o olduğuna inanmıyorum.:rolleyes:
   
 3. hommer_simpson

  hommer_simpson Αίολος

  • Platin Üye
  Mesajlar:
  3.742
  Aldığı Beğeni:
  302
  Ödül Puanları:
  83
  mantılı bir sav :)
   
 4. вαтυнαη∂єнα

  вαтυнαη∂єнα --Çaylak--

  Mesajlar:
  1.040
  Aldığı Beğeni:
  78
  Ödül Puanları:
  48
  kesin dede dir bebekler ilk önce bu kelimeyi söyler en kolayıda budur:D
   
 5. Racih

  Racih New Member

  Mesajlar:
  89
  Aldığı Beğeni:
  6
  Ödül Puanları:
  0
  Yok öküz demişlerdir.
   
 6. вαтυнαη∂єнα

  вαтυнαη∂єнα --Çaylak--

  Mesajlar:
  1.040
  Aldığı Beğeni:
  78
  Ödül Puanları:
  48
  olabilir ozamanlar bu kadar kibar deillerdi:D
   

Sayfayı Paylaş