İrandaki Yasaklar Yığını

Konusu 'Siyaset Gündemi ve Güncel Konular' forumundadır ve McClane tarafından 22 Mart 2009 başlatılmıştır.

 1. McClane

  McClane Well-Known Member

  • Platin Üye
  Mesajlar:
  21.712
  Aldığı Beğeni:
  292
  Ödül Puanları:
  83
  Devlet uranyumu zenginleştiriyor ama insana insan olmasından kaynaklanan özgürlüklerini vermiyor , vermeyerek İnsan Haklarını temel maddelerini bir bir çiğniyor..
  Bu mu islam ?
  Bumu din ?

  Maalesef bakıyorum , içim parçalanıyor ve ülkeme Atama ve Allaha bir kez daha şükür ediyorum.
   
 2. McClane

  McClane Well-Known Member

  • Platin Üye
  Mesajlar:
  21.712
  Aldığı Beğeni:
  292
  Ödül Puanları:
  83
  Cevap: İrandaki Yasaklar Yığını

  polisi, erkek berberlerini Batı stili saç kesmemeleri ve erkeklerin kaşlarını almamaları yönünde uyardı.

  [​IMG]İran’da yayımlanan reformcu İtimat gazetesinin haberine göre, geleneklere uygun olmayan ve daha ziyade ABD ile Avrupa’da yaygın olan seç stilleri artık İran’da yasak. Hollywood stili saç kesiminin moda olduğu Tahran’da hükümetin direktifleri doğrultusunda saç kesmeyen berberlerin sıkı bir şekilde takip edilecekleri ve kurallara uymadıklarının tespiti halinde çalışma izinlerinin en geç bir ay içinde iptal edileceği açıklandı.

  Tahran Berberler Birliği Başkanı Muhammed Eftekhari-Fard, polisin saç kesimleri konusunda bir direktif yayınlandığını ve birlik üyesi berberlerin kuralların dışına taşmaları halinde onlara verdikleri desteği geri çekeceklerini de açıkladı. İran’da muhafazakârlar, erkeklerin saçlarına jöle ile şekil vermelerini, omuzlarına kadar uzatmalarını veya dik bir şekilde taratmalarını sakıncalı buluyor.

  İran yönetimi önceki gün de, ülke içinde cep telefonları aracılığıyla gönderilen “ahlaksız görüntülü mesajları’’ engellemek için harekete geçti. Çoğu internet sitesini engelleyen İran, cinsel içerikli sitelerin yanı sıra internetteki en büyük görüntü paylaşım sitelerinden YouTube gibi sitelere ulaşılmasına da izin vermiyor.
   
 3. McClane

  McClane Well-Known Member

  • Platin Üye
  Mesajlar:
  21.712
  Aldığı Beğeni:
  292
  Ödül Puanları:
  83
  Cevap: İrandaki Yasaklar Yığını

  İran'da yasaklar internete sıçradı

  İran'daki köktendinci Ahmedinecad yönetimi, medyaya getirdiği kısıtlamalardan sonra bu kez internete el attı... Devlete ait Irna haber ajansının haberine göre, ülkedeki internet servis sağlayıcıları, evlerde ve kafelerde internete bağlanma hızını yavaşlatma kararı aldı. Ajansa konuşan İranlı bir yetkili, internet bağlantısının bundan böyle saniyede 128 kilobayttan daha hızlı olmayacağını söyledi. Uluslararası standartlara göre, ortak kabul edilen hız 256, 512 ve daha büyük kilobaytlar... Bu geri adım nedeniyle, İranlı internet kullanıcıları artık müzik veya başka bir veri indirirken çok daha uzun süre beklemek zorunda kalacak. Bir servis sağlayıcı da yasağı uygulamaya başladığını söyledi. Rejim karşıtları, muhalif basına yasaklar getiren yönetimin, öğrencilerin ve araştırmacıların çalışmalarını zorlaşacağına dikkat çekti
   
 4. McClane

  McClane Well-Known Member

  • Platin Üye
  Mesajlar:
  21.712
  Aldığı Beğeni:
  292
  Ödül Puanları:
  83
  Cevap: İrandaki Yasaklar Yığını

  AFP - TOKYO - Marjane Satrapi, İranlı yetkililerin filmi yasaklama çabalarının sadece daha çok insanı filmi görmeye sevk ettiğini söyledi. Film İran'da gösterime giremiyor, ama Satrapi'nin Tokyo'da filmin gösterime girmesinden önce yaptığı konuşmaya göre İranlılar filmi korsan DVD'ler ve hatta cep telefonları aracılığıyla izliyor.
  "Ben içkiye düşkün değilimdir, ama İran'a gittiğimde bir alkoliğe dönüşüyorum, çünkü yasak" diyen Satrapi, aynı durumun Persleri kötü gösteren '300 Spartalı' filmi için de geçerli olduğunu anlattı: "Berbat, kabasaba bir film, ama dünyada gösterime girmesinden bir hafta sonra hem de Farsça dublajlı olarak Tahran'a ulaşmıştı.
  'Persepolis'in Cannes'da Altın Palmiye alması İran hükümetini kızdırmış, Ahmedinecad filmin 'İslam düşmanı' olduğunu söylemişti. Satrapi ise filminin İslami devrim hakkında nefatif yargıları olan yabancı izleyiciye detaylı bir gerçeklik sunduğu görüşünde. "İran'da olan bitenden mustarip olanlar Batılılar değil İranlılar" diyen yönetmen sözlerini şöyle sürüdüyor, "Filmi seyredenler İranlılar için biraz daha fazla merhamet duyar, orada olanları anlarlarsa bundan en çok ben mutlu olurum." Fransız yapımı olan filmin Oscar yarışında Fransa'yı temsil etmesi bekleniyor.
   
 5. McClane

  McClane Well-Known Member

  • Platin Üye
  Mesajlar:
  21.712
  Aldığı Beğeni:
  292
  Ödül Puanları:
  83
  Cevap: İrandaki Yasaklar Yığını

  İran'da kadına yeni yasaklar
  Salı, 13 Temmuz 2004

  İran'ın tarihî İsfahan kentinde, İslami kurallara uygun giyinmeyen kadınların kamuya açık yerlere girmesi yasaklandı.

  Aftab gazetesine göre, lokanta ve benzeri yerlerde de canlı müzik çalınmasına yasak getirildi, kamu mekanlarında sözlü olmayan müzik yayını İslami İrşad ve Kültür Bakanlığı'nın iznine bağlı bırakıldı. Tahran'da ise polis İslami giyim tarzına uygun kıyafet satmayan dükkanlara baskın yaptı. Polis İslami kurallara uygun giyinmeyen çok sayıda genç kızı gözaltına aldı, açık olduğunu düşündüğü mantolara el koydu.
   
 6. McClane

  McClane Well-Known Member

  • Platin Üye
  Mesajlar:
  21.712
  Aldığı Beğeni:
  292
  Ödül Puanları:
  83
  Cevap: İrandaki Yasaklar Yığını

  İran'da yeni yasaklarİran hükümeti, radyolarda Batı müziğini yasaklamasının ardından, bugün de bir günlük gazeteyi geçici olarak kapattı, yayınlanması planlanan bir kadın dergisini de yasakladı.

  TAHRAN - İran Kültür Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, basın denetleme kurulu, Asya gazetesinin geçici olarak kapatılmasına, yayınlanması planlanan Nur-e Banovan dergisinin ise yasaklanmasına karar verdi. Gazetenin kapatılması ve derginin yasaklanmasıyla ilgili bir gerekçe belirtilmedi. İran'da son beş yıl içinde 100'den fazla yayın kuruluşunun kapatıldığı ancak çoğunun farklı isimlerle yeniden açıldığı belirtiliyor. Bir gazete ve derginin yasaklanması kararının ise İran'da Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad'ın Ağustos ayında göreve gelmesinden bu yana basın yayın kuruluşlarına yönelik ilk yasaklama olduğu belirtiliyor
   
 7. McClane

  McClane Well-Known Member

  • Platin Üye
  Mesajlar:
  21.712
  Aldığı Beğeni:
  292
  Ödül Puanları:
  83
  Cevap: İrandaki Yasaklar Yığını

  Rap müzik, İran'da YASAK!...

  [​IMG]
  İran’da, şarkı sözlerinde "müstehcen" ifadeler kullanıldığı gerekçesiyle rap tarzı müzik yasaklandı.  Resmi haber ajansı İRNA’nın bildirdiğine göre, Kültür ve İslami İrşad Bakanlığı Müzik Denetleme Kurulu Başkanı Muhammed Daştgoli, tiyatro sanatçılarına yaptığı konuşmada, müziğin önemli bir sanat dalı olduğunu, ancak "rap müziğin toplumda ahlaksızlığa yol açtığını" söyledi.

  Rap türünde müzik yapanların şarkılarında "çirkin ve müstehcen" ifadeler kullandığını ifade eden Daştgoli, bunun İran’daki kanunlara aykırı olduğunu ve yasaklandığını bildirdi.

  "Ülke çapında kanun dışı rap şarkıcılarının çoğunu tespit ettik" diyen Daştgoli, polisin de bu tür müzik yapanlara karşı mücadele edeceğini ve "rap müzik yapılan stüdyoları" kapatacağını kaydetti. İran’da gençler, geleneksel müzikten çok, pop, metal, rock ve rap gibi Batı tarzı müzik türlerine ilgi duyuyor. Bazı İranlı sanatçıların pop müziği yapmasına izin verilirken, diğer türlerde yapılan müzik "kanun dışı" olarak görülüyor.

  Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, göreve geldiği Ağustos 2005’ten sonra, radyo ve televizyonlarda Batı müziği çalınmasını yasaklamış, programlarda geleneksel müziğin kullanılmasını istemişti.
   
 8. McClane

  McClane Well-Known Member

  • Platin Üye
  Mesajlar:
  21.712
  Aldığı Beğeni:
  292
  Ödül Puanları:
  83
  Cevap: İrandaki Yasaklar Yığını

  İRAN DA VİTRİN MANKENLERİ İÇİN DE YASAK GETİRİLDİ!..


  [​IMG]
  İran Öğrenci Haber Ajansı’nın (ISNA) verdiği bilgiye göre, dün açıklanan yeni yasaklarla ilgili kitapçık polise iletildi.
  29 Ağustos 2004 Pazar 04:32
  Başörtüsünün zorunlu olduğu İran’da artık vitrin mankenleri de vücut hatları belli olmayacak şekilde giydirilecek ve başları örtülecek.
  İRAN İslam Cumhuriyeti’nde vitrinlerde kadın iç çamaşırı sergilenmemesi, kadın iç çamaşırı satan mağazalarda erkek tezgahtarların çalışması gibi yeni yasaklar getirildi. Pet-shoplar’da köpek ve maymun satışına yasak getirildi.

  İran Öğrenci Haber Ajansı’nın (ISNA) verdiği bilgiye göre, dün açıklanan yeni yasaklarla ilgili kitapçık polise iletildi. Yasaklar şöyle sıralanıyor.

  İran mağazalarında asla iç çamaşırı vitrinlere çıkamayacak.

  Vitrinlerde türbansız ve hatları belirgin mankenler bile olamayacak.

  Kadın iç çamaşırı bölümlerinde erkekler çalışırsa mağazanın çalışma izni iptal edilecek.

  Pet mağazalarında İslam’ın mundar olarak gördüğü köpek, domuz ve maymunları bulundurmaları ya da satmaları da yasaklandı.

  Kadın şoför adayının erkek sürücülerden direksiyon dersi alabilmesi için yanlarında mutlaka kadının erkek akrabasının olması şartı konuldu.

  Hürriyet​
   
 9. McClane

  McClane Well-Known Member

  • Platin Üye
  Mesajlar:
  21.712
  Aldığı Beğeni:
  292
  Ödül Puanları:
  83
  Cevap: İrandaki Yasaklar Yığını

  Şu anda İran’da bilgisayar programları sokaklarda özgürce satın alınabiliyor. İran da resmi olarak Windows işletim sistemini bırakıp, yerine Linux’a geçmeye karar veren ülkelerden biri oldu. Devletin bilişim konularında yetkili ismi olan Mohammad Sephery-Rad, bu kararın uzun süreli politik ve güvenlik değerlendirmeleri sonucunda alındığını açıkladı.
  İlk akla geldiği gibi İran’ın Windows’u terk etme sebebi, arasının pek de iyi olmadığı ABD’ya ait bir ürünü kullanmayı reddetmek değil, gerçek sebep temellerini çok daha rasyonel bir düşünceden alıyor . Şu anda İran’da yazılım konusunda yürürlükte olan bir telif yasası bulunmuyor. Bu yüzden ülke çapında tüm Windows işletim sistemleri kopya olarak ve özgürce dağıtılabilir. Fakat Dünya Ticaret Örgütü’ne girmek isteyen İran için bu çok da parlak bir durum değil. Sephery-Rad, eğer Dünya Ticaret Örgütü’ne girebilmek için ülkede aktif olarak kullanılan tüm Windows işletim sistemlerine lisans almak gerekecek olursa, 1 milyondan fazla PC için milyonlarca dolar yatırım yapmak gerekeceğini söylüyor.
   
 10. McClane

  McClane Well-Known Member

  • Platin Üye
  Mesajlar:
  21.712
  Aldığı Beğeni:
  292
  Ödül Puanları:
  83
  Cevap: İrandaki Yasaklar Yığını

  Marquez'in romanına İran'da yasak geldi

  Nobel Edebiyat Ödülü sahibi Kolombiyalı yazar Gabriel Garcia Marquez'in 'Benim Hüzünlü oooooolarım' adlı romanı İran'da yasaklandı.
  İlk olarak 5 bin 500 adet basılan romanın kısa sürede büyük ilgi görmesinden sonra ikinci baskının yapılması planlanırken roman, edebiyat çevrelerinde gergin tartışmalara yol açtı.
  Devrim Muhafızları'nın eski bir komutanına yakınlığı ile tanınan internet sitesi 'Tabnak.ir'de bu roman eleştirildi.
  Eleştirilerin yoğunlaşması üzerine, 3 hafta önce kitaba yayım izni veren bakanlık görevlisi işten atılarak, İran İslami İrşad ve Kültür Bakanı Muhammed Hüseyin Seffar Herendi'nin yazılı emri ile Kave Mir Abbasi'nin tercüme ettiği romana yayım yasağı getirildi.
  Ardından romanın satışta olan kopyaları da toplatılmaya başlandı. Söz konusu romanda, geneleve yeni getirilen 14 yaşındaki kızla cinsel ilişkiye girmek isteyen 90 yaşındaki bir erkeğin yaşamı konu ediliyor.
   
 11. McClane

  McClane Well-Known Member

  • Platin Üye
  Mesajlar:
  21.712
  Aldığı Beğeni:
  292
  Ödül Puanları:
  83
  Cevap: İrandaki Yasaklar Yığını

  İran'da İÇKİ idamı
  05 Şubat 2008 / 18:08


  İran'da içki içen bir kişinin idam cezasına çarptırıldığı bildirildi.
  İran'da içki içen bir kişinin idam cezasına çarptırıldığı bildirildi.

  Öğrenci ajansı İSNA'nın haberine göre, başkent Tahran'da yaşayan 22 yaşındaki Muhsin adlı kişi, içki içmek suçundan idama mahkum edildi.

  Kararı veren Tahran ceza mahkemesi yargıçlarından Celil Celili, İran ceza yasasına göre, iki kez içki içtiği saptanan ve ikisinde de kırbaç cezası uygulanan kişinin, üçüncü kez de aynı fiili işlemesi durumunda öldürülebileceğini söyledi.

  Celili, idama mahkum edilen kişinin içki içme suçunu 4 kez işlediğinin belirlendiğini kaydetti. İdama mahkum edilen kişinin avukatı Aziz Nokendei de müvekkilinin içki yüzünden daha önce 3 kez tutuklandığını ve her defasında da kırbaçlandığını söyledi.

  Vatana ihanet, cinayet, tecavüz, silahlı soygun, hırsızlık, uyuşturucu kaçakçılığı ve dinden dönme gibi suçların idamla cezalandırıldığı İran'da içki içmek de yasak. Ancak içki yüzünden idam cezasının nadiren verildiği belirtiliyor.

  İran, dünya genelinde idam cezasını en fazla uygulayan ülkeler arasında yer alıyor. Yargı Erki Başkanı Ayetullah Haşimi Şahrudi, geçen hafta yayımladığı bir genelgeyle idam cezalarının halka açık infaz edilmesinin yasaklandığını bildirmişti.
   
 12. McClane

  McClane Well-Known Member

  • Platin Üye
  Mesajlar:
  21.712
  Aldığı Beğeni:
  292
  Ödül Puanları:
  83
  Cevap: İrandaki Yasaklar Yığını

  İRAN'DA CNN'E YASAK

  [​IMG]İran, Amerikan televizyon kanalı CNN'in ülkedeki faaliyetlerini yasakladı. İran Öğrenci Ajansı İSNA'nın haberine göre, Kültür Bakanlığı, CNN televizyonunun İran'daki çalışmalarını ikinci bir bildirime kadar durdurdu. Kültür Bakanlığı'ndan bir yetkili, ''CNN'in son yıllarda profesyonel yayın ahlakına uygun davranmadığını ve Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad'ın son basın toplantısında söylediği sözleri tahrif ettiğini'' öne sürdü. Cumhurbaşkanı Ahmedinejad'ın sözlerinin çarpıtılması nedeniyle CNN'in İran'daki faaliyetlerinin
   
 13. McClane

  McClane Well-Known Member

  • Platin Üye
  Mesajlar:
  21.712
  Aldığı Beğeni:
  292
  Ödül Puanları:
  83
  Cevap: İrandaki Yasaklar Yığını

  İran İslam Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı tütün ürünlerinin dolaylı reklamının yasak olduğunu açıkladı.

  İran Sağlık Bakanlığı, halkla ilişkiler bürosundan yapılan açıklamada, tütün üretici şirketlerinin ticari amblemi veya adının diğer ürünler üzerinde kullanılmasının tütün ürünlerinin reklamı sayılacağı ve bunun da yasalar gereğince yasak olduğu belirtildi.
  Tütünü kontrol merkezi sekreteri Dr. İmami Rezevi Çok uluslu tütün sanayisi, ürünlerinin reklamı amacıyla bazı metodlar kullandıklarını ve bu konuda çok duyarlı olmak gerektiğini belirtti.
   
 14. McClane

  McClane Well-Known Member

  • Platin Üye
  Mesajlar:
  21.712
  Aldığı Beğeni:
  292
  Ödül Puanları:
  83
  Cevap: İrandaki Yasaklar Yığını

  İran'da muhalif internet sitelerine yasak | İran'da muhalif internet sitelerine yasak Haberi

  İran'da, hükümet aleyhine yayın yapan bazı internet siteleri ve kişisel bloglar kapatıldı.

  Not: İran'da muhalif internet sitelerine yasak başlıklı haber cnnturk.com sitesinin Dünya bölümünden alınmış bir haberdir. İran'da muhalif internet sitelerine yasak haberinin ilk bölümü alınıp foruma eklenmişdir.

  İran'da, hükümet aleyhine yayın yapan bazı internet siteleri ve kişisel bloglar kapatıldı.
   
 15. McClane

  McClane Well-Known Member

  • Platin Üye
  Mesajlar:
  21.712
  Aldığı Beğeni:
  292
  Ödül Puanları:
  83
  Cevap: İrandaki Yasaklar Yığını

  İran'da kıyafet yasakları mağazaları hedef aldı DÜNYA [​IMG]İran'da kadınlara dar manto, erkeklere de düşük bel kot pantolon satan mağazalar kapatılıyor.
  İran basınında çıkan haberlere göre, ahlak polisi, artan sıcaklar nedeniyle 'uygunsuz kıyafet' giyenlere karşı yeni bir kılık kıyafet uygulaması başlattı.
  Uygulama kapsamında polis, dar manto ve elbise giyen kadınlarla düşük bel kot pantolon giyen ve saçlarını Batı tarzı kestiren erkekleri durduruyor ve kıyafetlerini düzeltmeleri yönünde uyarıyor.
  Uyarılan kişilerin ilk etapta bilgilerini alan ve onlara bir daha aynı kıyafeti giymeyeceklerine ilişkin taahhütname imzalatan ahlak polisi, aynı şeyin tekrarlanması durumunda dosya hazırlayarak bu kişileri mahkemeye sevk ediyor.
  Ahlak polisi, kıyafeti yüzünden sorguladığı kişilere, üzerlerindeki elbiseleri nereden aldıklarını ve saçlarını hangi berberde kestiklerini de soruyor. Aldığı ifadelerden yola çıkan polis, dar elbise ve düşük bel pantolon satan mağazalarla, Batı tarzı saç kesimi yapan berberlere baskın yaparak bu iş yerlerini kapatıyor.
  Yeni kılık-kıyafet uygulamasının başlatıldığı iki gündür başkent Tahran'da çok sayıda mağaza ve berber dükkanının kapatıldığı belirtiliyor.
  Polis daha önce, 'uygunsuz kıyafetler' satan mağazalara ve Batı tarzı saç kesimi yapan berberlere yazı göndererek onları uyarmıştı.
   
 16. McClane

  McClane Well-Known Member

  • Platin Üye
  Mesajlar:
  21.712
  Aldığı Beğeni:
  292
  Ödül Puanları:
  83
  Cevap: İrandaki Yasaklar Yığını

  İran’da video paylaşım sitesi youtube’un yasaklanmasından sonra sıra magazin dergilerine geldi...
  İran’da video paylaşım sitesi youtube’un yasaklanmasından sonra sıra magazin dergilerine geldi...

  Pazar günkü meclis seçimlerinde Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad yanlısı muhafazakarlar 163 milletvekili çıkardıktan sonra ilk yasaklamayı yaptı. Kültür Bakanlığı ülkede yayımlanan 9 dergiyi "ahlaksız" olduğu için yasakladığını açıkladı. Dergilerin Batı’nın ahlaksız yaşamını sürdüren yıldızlarıyla ilgili haber yapıp gençlere kötü örnek olduğu için kapatıldığı belirtildi.
   
 17. McClane

  McClane Well-Known Member

  • Platin Üye
  Mesajlar:
  21.712
  Aldığı Beğeni:
  292
  Ödül Puanları:
  83
  Cevap: İrandaki Yasaklar Yığını

  İran’da kadınların ‘çekici renkler’ giymesi yasak

  [​IMG]Özellikle mor, sarı , yeşil, kırmızı renkte giyisiler giyen kadınlara, kadın polislerin müdahale ettiği İran'da Hükümet Sözcüsü, kadınların doğru kıyafeti almakta sorunları olduğunu söyledi.
  KEMAL Derviş’in Başkanı olduğu Birleşmiş Milletler Gelişim Programı (UNDP) cinsiyet ve üreme sağlığı bölümü görevlilerinden İranlı kadın aktivist Shima Negadbahram, İran’da Hükümetin güç gösterisi olarak son aylarda kadınların giyimine karşı daha sıkı bir uygulama içine girdiğini belirterek ülkede bir süreden beri kadınların ‘çekici renkler’ olarak tanımladığı ‘mor, sarı, yeşil, kırmızı’ renkte elbise giymelerinin yasak olduğunu açıkladı.Shima, kadınların kadın hakları için çalışmalarını ve buradan siyasi bir kimlik çıkarmalarına iktidarın tahammül edemediğini kaydederek ‘ancak İran’da yeni bir jenerasyon ve bambaşka bir zihniyet var’ dedi.
  Shima’ın ’kadınlar için değil yalnızca yoksullar için çalışıyor’ dediği İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad ise, piyasaya bol miktarda tesettür kıyafeti sunulması yönünde talimat verdi. Hükümet sözcüsü Gulam Hüseyin Elham, 19 Haziran’daki basın toplantısında, Ahmedinecad’ın iyi kapanmayan kadınlara baskı uygulanmasından yana olmadığını, ancak piyasayı tesettür kıyafetiyle doldurmak istediğini açıkladı. ‘Kapanmayla ilgili sorunlarımız var. Ancak şiddet kullanmamak, daha ziyade kültürel bir çalışma yapmak lazım’ diyen sözcü, ‘Ne yazık ki, piyasa uygun olmayan kıyafetle dolu. Şu anda kadınların doğru kıyafeti almakta sorunları var’ diye konuştu.
   
 18. McClane

  McClane Well-Known Member

  • Platin Üye
  Mesajlar:
  21.712
  Aldığı Beğeni:
  292
  Ödül Puanları:
  83
  Cevap: İrandaki Yasaklar Yığını

  İran'da ikinci kez hacca gitmek yasak

  İran'da, kutsal toprakları daha önce ziyaret edenlerin ikinci kez hacca gitmeleri yasaklandı. İran'da hacca gitmek için 925 bin kişinin sırada beklediği belirtilen açıklamada, kararın hac listelerindeki yığılmanın önüne geçmek için alındığı kaydedildi.
  TAHRAN (A. A)
  İran'da, kutsal toprakları daha önce ziyaret edenlerin ikinci kez hacca gitmeleri yasaklandı. İran Hac ve Ziyaret Kurumu'ndan yapılan yazılı açıklamada, Hac Yüksek Konseyi'nin geçen hafta Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad başkanlığında toplanarak, geçmiş yıllarda hacca gidenlerin, hac maksadıyla kutsal topraklara tekrar gitmelerinin yasaklanmasını kararlaştırdığı bildirildi.  Suudi Arabistan'ın İran'a yılda yaklaşık 100 bin kişilik hac kontenjanı ayırdığı ifade edilen açıklamada, hiç kayıt almadan mevcut kayıtlıların hacca gitmesinin 9-10 yıl süreceğine dikkat çekildi. Açıklamada, daha önce hacca gitmiş ve tekrar gitmek için bankaya para yatırmış olanların paralarını geri alabilecekleri de ifade edildi.
   
 19. |CW|AkA

  |CW|AkA DesigneR

  Mesajlar:
  1.955
  Aldığı Beğeni:
  57
  Ödül Puanları:
  48
  Cevap: İrandaki Yasaklar Yığını

  Tek derdimiz İran'daki yasaklar olsa keşke.Bırakalım onlar düşünsün bizim yasaklarımız bize yeter =)
   
 20. McClane

  McClane Well-Known Member

  • Platin Üye
  Mesajlar:
  21.712
  Aldığı Beğeni:
  292
  Ödül Puanları:
  83
  Cevap: İrandaki Yasaklar Yığını

  [​IMG]
  İran'da nargileye yasak geldi

  İran'da arka arkaya yürürlüğe giren yasaklar kervanına şimdi de Pers kültürünün dünya çapında sembolü olarak görülen nargileler de eklendi. Hükümet tarafından alınan kamuya açık alanlarda sigara içilmesini engelleyen yasalar çerçevesinde çay bahçelerinde, iş yerlerinde ve restoranlarda nargileler de yasaklandı. İngiliz Guardian gazetesi İran yönetimin nargile içmeyi gereksiz zaman geçirme yöntemi olarak gördüğü için bu adımın üstünde durduğu yorumunu da yaptı...
   

Sayfayı Paylaş