İskenderun'da 'balık bebek' dünyaya geldi

Konusu 'Güncel Olaylar' forumundadır ve eXtreme tarafından 8 Ağustos 2008 başlatılmıştır.

 1. eXtreme

  eXtreme Misafir

  İskenderun'da 'balık bebek' dünyaya geldi  Hatay'ın İskenderun ilçesinde, 2-3 milyonda bir rastlandığı bildirilen ve ''balık bebek'' olarak bilinen genetik hastalıkla dünyaya gelen bebek, kuvözde bir süre bakıma alınmasının ardından Adana'ya sevk edildi.

  AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, eşi Hasan Kalkan tarafından İskenderun Doğum ve Çocuk Bakımevi Hastanesi'ne kaldırılan Bahar Kalkan, normal doğumla bir kız bebek dünyaya getirdi.

  Amca çocukları olduğu bildirilen çiftin bebeklerinin, genetik bir hastalık taşıdığı anlaşıldı.

  Bebeğin ilk tedavisini yapan Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. Murşit Acemoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bebeğin tıp dilinde ''konjenital iktiyozis'' halk arasında ''balık bebek'' olarak bilinen bir genetik hastalıkla doğduğunu ve bu hastalığın 2-3 milyonda bir görüldüğünü kaydetti.

  Hastalığın kromozom bozukluğuna bağlı olarak geliştiğini ifade eden Acemoğlu, bebeğin cildinin ciddi oranda problemli, parmaklarının yok denecek kadar küçük olduğunu, kafatası yapısında da sorun bulunduğunu söyledi.

  Bebeğin sağlık durumunun şu an için iyi göründüğünü ancak gün geçtikçe kötüleşeceğini ifade eden Acemoğlu, bunun 15 yıllık meslek hayatında karşılaştığı ikinci vaka olduğunu bildirdi.

  Acemoğlu, 2 kilo 180 gram olarak dünyaya gelen ve kuvöze alıp yaşam destek ünitesine bağladıkları bebeği daha sonra ileri tetkik ve tedavisinin yapılabilmesi için Adana'daki Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi'ne sevk ettiklerini de sözlerine ekledi.
  YAŞAMA ŞANSI ÇOK DÜŞÜK
  ÇÜ Tıp Fakültesi Neonatoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nejat Narlı, konuyla ilgili AA muhabirine yaptığı açıklamada, dün akşam saatlerinde hastanelerine getirilen bebeğin yeni doğan yoğun bakım ünitesinde tedavi altına alındığını söyledi.
  Narlı, bebeğin, 1 ay erken ve annenin ilk gebeliğinden dünyaya geldiğini belirterek, ciltte ağır bir hastalık oluştuğu ve bu hastalığın kalıtsal bir özellik gösterdiğini ifade etti.
  Vakanın her 300 bin doğumda bir görüldüğünü vurgulayan Narlı, şunları söyledi:
  "Ciltteki yağ içeriğinin değişmesine bağlı olarak cildin normal yapısı bozuluyor ve çocuk normal cilt fonksiyonlarına sahip olmadan dünyaya geliyor. Bu vakanın değişik tipleri var ancak en ağırına bu bebekte rastladık. Cilt çok hassas olduğu için en büyük tehlike enfeksiyon. Genellikle bu tip vakalarda çocukları enfeksiyondan kaybediyoruz."
  Narlı, cilt yapıları farklı olduğu için bu tip bebeklerin ’balık bebek’ olarak adlandırıldığını vurgulayarak, "Bu bebekler gözlerini balık gibi kapatamaz. Ayrıca bu bebeğin kulakları gelişmemiş, parmakları anormal bir şekilde küçük, ciltte yarıklar oluşmuş ve düz, parlak bir cilde sahip" dedi.
  Bebeğin yaşama şansının çok düşük olduğunu anlatan Narlı, şuanda bebeğin sıvı, tuz kaybını gidermeye ve enfeksiyondan korumaya yönelik tedbirler aldıklarını söyledi.
  Narlı, ayrıca bu tür hastaların ailelerin genetik danışmadan geçirilmemesi gerektiğini belirterek, gelecekte sorun yaşanmaması için
  ailenin genetik özelliklerinin araştırılmasını istedi.
  DEDE METİN KALKAN
  "Balık Bebeğin" dedesi Metin Kalkan ise karşılaştığı durum karşısında şaşkınlığını hala üzerinden atamadığını söyledi.
  Ailelerinde daha önce böyle bir vaka ile karşılaşmadıklarını anlatan dede Kalkan, "torunumun böyle dünyaya gelmesine çok üzüldüm. İskenderun’daki doktorlar böyle bir vaka ile ilk defa karşılaştıklarını söyleyince şok oldum. Bebeği hemen Adana’ya sevk ettiler ve tedavisine başlandı" dedi.

  Milliet
   

Sayfayı Paylaş