İspanya-Endülüs Tarihi resimleri

Konusu 'Genel Kültür' forumundadır ve YouAreMyCure tarafından 24 Ocak 2010 başlatılmıştır.

 1. YouAreMyCure

  YouAreMyCure Chivas

  Mesajlar:
  7.669
  Aldığı Beğeni:
  114
  Ödül Puanları:
  0
  Endülüsün kuruluşu 19 yaşında bir nurani genç olan ünlü arap komutan Tarık Bin.Ziyadın İspanya burçlarına endülüs bayrağını dikmesiyle başlamıştır.Tarık zorluklarla dolu bir hayat mücadelesine rağmen idealleri için yaşamış mümtaz bir şahsiyettir. İspanyanın fethi tarihte eşi görülmemiş bir destandır. Değişim mühendisi,kriz yöneticisi olarak hiç kimsenin aklına gelmeyen bir düşünceyle gemileri yaktırıp geri dönüş yolunu tıkayan Tarık sadece 12.000 kişilik orduyla kendisinden kat kat güçlü olan 100.000 kişilik vizigot ordusunu bozguna uğratmıştır. Tarık Bin.Ziyadın tarihe geçen orduya seslenişi şu şekildedir:  "Askerlerim!... Karşımızda düşman, arkamızda deniz var. Bizim için geriye dönüş imkânı kalmadı. Önümüzde bulunan düşmandan kaçarsak bizi deniz yutar, yok yere ölürüz. Tek çare düşmanla kahramanca savaşıp kazanmak ve İslâm bayrağını şerefle dalgalandırmak... Ya başarır zafere ulaşırız; ya da şehit düşer cennete gideriz. Ya şehadet, ya zafer. İnanıyorum ki, Allah'ın izniyle zafer bizim olacaktır."

  spanishdancer-master.jpg

  Endülüs Medeniyetinin Özelliklerinden Bahsedecek Olursak;

  - Müslüman araplar, kısa zaman içerisinde İspanya'da muhteşem bir medeniyet kurdular. İkiyüzbin hanelik ve bir milyon nüfuslu Kurtuba şehrinde 80.000 saray ve konak, 600 cami, 80 mektep, 50 hastane, 900 hamam, 600 han yapılmıştı.
  - Yalnız Kurtuba Kütüphanesi'nde 600.000 cilt kitap toplandı. Bunların kataloğu ise 44 cilt tutuyordu.
  - Avrupaya Portakal,Pamuk ve Pirinç gibi maddeleri götürüp onlara tanıtan da yine müslüman araplardı.
  - İlmî gelişmeler öylesine ilerlemişti ki, dünyanın her tarafından, öğrenim yapmak için Endülüs'e talebeler geliyordu. Pek çok Fransız, İngiliz, Alman ve İtalyan asıllı öğrenciler Endülüs Üniversitelerinde eğitim görmüşlerdir.
  - Fransa'da Bologne, Montpellier ve Paris Üniversitesi; İngiltere'de Oxford, Almaya'da Köln Üniversiteleri İslâm medreselerini takliden; İslâm ilim, kültür ve medeniyetinin Batı'ya aktarılması gayesiyle kurulmuş okullardır.


  - Macriti gibi (asıl adı Mesleme bin Ahmed bin Kasım bin Abdullah el-Macritidir. İspanya'nın başşehri olan Madrid'de doğdu. Bu yüzden el-Macriti nisbesini aldı.) fen ilimlerinin her dalında söz sahibi, Batlemyüs'ün (M. 85-167) gök haritası üzerine ilk defa talikatta bulunan (notlar düşen) ve astronomik cetvellerdeki yanlışlıkları düzeltme yolunda faaliyet gösteren bir alim olarak Avrupa'da tanınan alimler yetiştirmiştir endülüs. Macriti, kimya ilminde meşhurdu ve bu alanda Rutbet-ül-Hakim ve Gayet-ül-Hakim adlarında iki eser yazdı. Bu eserler; o devirde doğu ve batı bilim çevrelerinde tek müracaat kaynağı oldu. Sayılar teorisi ve Oklid geometrisi üzerinde çalışarak eserler yazdı. Macriti'nin hesab hakkındaki eseri o devrin bütün ilim çevrelerinde el kitabı olarak kullanıldı.Macriti ayrıca ekoloji biliminin kurucusu olarak da kabul edilebilir.  - Bununla birlikte Ebü'l-Kasım Gırnati ve Ebu Bekr Kirmani, Muhyiddin-i ibni Arabi, Ebi Abdullah bin Muhammed Kurtubi, Kadı Ebu Bekr ibni Arabi, Nureddin Batruci gibi büyük üstadlar da yetişti endülüs okyanusunda. Özellikle El-Batruci'nin tüm avrupada bilinen kitabı Kitab fi'l-hey'e (Astronomi Prensipleri) olup, Arapçadır. Etkisi asırlarca devam eden bu kitap, Hıristiyan ve Yahudilerce kaynak kabul edildi.
   
  Last edited by a moderator: 9 Ocak 2015
 2. efe199

  efe199 New Member

  Mesajlar:
  27
  Aldığı Beğeni:
  1
  Ödül Puanları:
  0
  Cevap: İspanya-Endülüs Tarihi resimleri

  Çok Güzel ya:)...
   
 3. HolyTouch

  HolyTouch Member

  Mesajlar:
  166
  Aldığı Beğeni:
  13
  Ödül Puanları:
  18
  Cevap: İspanya-Endülüs Tarihi resimleri

  teyzemler ispanyada bir kere yanlarına gitmek isterim ispanya güzel yer diyorlar :)
   

Sayfayı Paylaş