İşte Dünyanın En Pahalı Lezzetleri...

Konusu 'Damak Keyfi' forumundadır ve ''histeri '' tarafından 10 Aralık 2009 başlatılmıştır.

 1. ''histeri ''

  ''histeri '' Misafir

  Bir karat elmas mı, bir kilogram mantar mı daha pahalı? Elmasına, mantarına göre değişir!
  Ne kadar az o kadar paha biçilmez kanunu; damak tadının bedelini bir hayli ağırlaştırıyor...

  2mmeck.jpg
  1- Trüf Mantarı: Siyah ve beyaz iki cinsi olan trüf mantarı, havyardan sonra dünyanın en pahalı yiyeceği, özellikle de miktar olarak daha az yetişen beyaz trüf. Ceviz ve meşe ağaçlarının dibinde, toprağın altında doğal olarak yetişen mantar, toprak üstünde görünmediği için özel eğitilmiş köpek ve domuzlarla bulunabiliyor. Tabii tercihiniz bir domuzsa mantarı midesine indirmeden kapmak için biraz hızlı olmanız gerekecek. Beyaz trüf daha çok İtalya ve Fransa'da eser miktarda bulunuyor; siyah ise dünyanın çeşitli yerlerinde yine azar azar... Türkiye'de ise Gaziantep dolaylarında rastlanma ihtimali var. Trüf mantarı için bugüne dek ödenen en yüksek miktar bir açık arttırmada 95 bin euro; sadece 1,2 kilogram için.

  qn1ycn.jpg
  2-Wagyu Eti: Kobe sığırından elde edilen etin özelliği, bu sığırların maltla beslenmesi ve hiç hareket etmemeleri. Her gün bir saat sırt bölgelerine malt masaj yapılıyor ve böylece yağlar vücudun tüm bölgelerine eşit olarak dağılıyor. Bir porsiyon Wagyu'nun fiyatı 100 dolardan başlıyor.

  29ave55.jpg
  3-La Madeline au Truffe Çikolatası: Dünyanın en pahalı çikolatası; tanesi tam 250 dolar. Şeflik eğitimini Danimarka'da alan Fritz Knipschildt tarafından geliştirilen çikolata % 70 oranında Valhrona koyu çikolata, yoğun krema, yer mantarı yağı, şeker ve vanilya içeriyor. Ender bulunan bir mantar olan Fransız perigordu mantarı önce bu karışım sonra valhora çikolatasıyla kaplanıyor, kakao tozunda yuvarlanıyor. Ve gümüş kutuda satılıyor...

  2v9uh07.jpg
  4-Bonnotte Patates: Kilosu 500 euro. Fransız patatesi olarak biliniyor ve sadece Noirmoutier adasında yetişiyor. Sadece su yosunuyla beslenen ve deniz kenarında yetişen patatesin soyu tükenmek üzere...

  261g5g6.jpg
  5-Serendipity Dondurması: New York'taki Serendipity 3 restoranında porsiyonu 1000 dolara satılıyor... Neden mi bu kadar pahalı? İçinde kilosu 5 bin TL'ye satılan Knipschildt çikolatası ve 5 gram 24 ayar altın tozu bulunuyor. Servis yapılan altın kaşık da size bonus olarak kalıyor.

  1zyvfv8.jpg
  6 Kopi Luwak Kahvesi: 100 gramı 75 dolara satılan, dünyanın en pahalı kahvesinin öyküsü bir hayli ilginç. Endonezya'daki bir kahve ağacının meyveleri önce bir tür misk kedisi olan paradoxurus tarafından yeniyor. Meyvenin çekirdekleri, hayvanın vücudunda uğradığı bir tür fermantasyon sonrası bağırsak yoluyla dışarı atılıyor. Ve Kopi Luwak adı verilen bu kahve çekirdeği kahve üreticileri tarafından bugün dünyanın en pahalı kahvesi olarak satılıyor. Kopi Luwak kahvesi, diğer kahve çekirdeklerine oranla daha az bakteri içeriyor.

  23joprb.jpg
  7-Caciocavallo Podolico Peyniri: İnanmayacaksınız ama dünyanın en pahalı peyniri Fransız değil; bir İsveçli! Gullan, haelga ve juna adlı üç amerikan geyiği türünden elde edilen sütle yapılıyor. Stockholm'un kuzeyinde Johannson'ların çiftçiliğinden (sadece süt üretimi üzerine çalışan bir çiftlik) elde ediliyor bu özel süt. Genellikle yabani olan bu geyiklerden süt alabilmek için önce hayvanlar eğitiliyor... Bir geyikten günde sadece bir galon süt alınabiliyor ve bu işlem 30 dakikayla 2 saat arasında sürüyor. Yarım kilogramı 500 dolardan fazla olan Caciocavallo Podolico peynirinin bu denli pahalı olmasının en önemli nedenlerinden biri de bu. Bu peynirden yılda sadece 330 kg. üretiliyor.

  hrhiyo.jpg
  8-Almas Havyarı (Beyaz Havyar): Lüks dendiğinde akla ilk gelen yiyeceğin havyar olduğu kesin. En ünlü ve lezzetlisi İran havyarı olarak geçiyor; Hazar Denizi'ndeki uzun burun balığından elde edilen havyar lezzetini balıkların bu bölgede tuz tabakalarının arasında dolaşarak adeta konserve olmasından alıyor. Dünyanın en pahalı havyarı ise yine bir İran havyarı 'almas' (elmas). 100 yaşın üzerindeki balıklardan çıkan beyaz renkli almas, 24 ayar altın kutularda, kilosu 23 bin dolara satılıyor.


  alıntı
   

Sayfayı Paylaş