John Pell Kimdir?...

Konusu 'Biyografiler' forumundadır ve EmLy tarafından 22 Temmuz 2016 başlatılmıştır.

 1. EmLy

  EmLy Well-Known Member

  Mesajlar:
  1.181
  Aldığı Beğeni:
  80
  Ödül Puanları:
  48

  [​IMG]
  John Pell

  (d. 1 Mart1611 - ö. 12 Aralık1685)
  Din adamı olan ve kendisiyle aynı adı taşıyan John Pell ve Mary Holland'ın ikinci çocuğu olarak 1 Mart 1611 yılında dünyaya gelmiştir. 6 yaşında yetim ve öksüz kalmıştır. Babasını 1616 yılında annesini de takip eden yıl içerisinde kaybetmiştir. İlk eğitimini ücretsiz yerel bir okulda okuduktan sonra Trinity College, Cambridge'e 1624 yılında kayıt olmuştur. Cambridge'den ön yetkinlikderecesini 1624 Üst yetkinlik derecesini de 1628 yılında almıştır.

  Bu dönemde Yunanca, Latince ve Matematik eğitimi almıştır. Cambridge'den ayrıldıktan sonra ilk olarak Horsham'da daha sonra Chichester'de eğitmen olarak çalışmıştır. 3 temmuz 1632 yılında Ithumaria Reginolles ile evlenmiştir. Bu evlilikten 4 kızı ve oğlu olmuştur. 1638 yılından 1643 yılına kadar Londra'da matematik dersleri vermiştir. 1643 yılında İngiltere dışına Amsterdam'a gitmiş ve Gymnasium Illustre'de bugünkü adıyla Amsterdam Üniversitesi'nde matematik Profesörü olmuştur. 1646 yılına Breda'da benzer bir mevkide çalışmaya başlayana kadar Amsterdam'da kalmıştır. 1651 yılında İngiltere Hollanda'yla arasında büyük gerilime yol açacak yeni bir denizcilikkanununu yürülüğe koymuştur. İki ülke arası gerilimden kaynaklı olarak Hollanda'da kalması halinde zor durumda kalacağını anlayan Pell 1652 yılının mayıs ayında ilk Anglo-Flemeng savaşının gerçekleşmesinden kısa bir süre önce İngiltere'ye geri dönmüştür.


  İngiltere'ye döndükten sonra Oliver Cromwell tarafından matematik öğretmek üzere Londra'ya atanmıştır. İki yıl sonra Cromwell tarafından İsviçre'ye diplomatik görevle atanmıştır. Asıl göreviyse İsviçre'yi Fransa'dan uzaklaştırmak ve İsviçre'nin o dönemde İngiltere tarafından önderlik edilen Kıtasal Protestan Birliğine katılımını sağlamaktı. 1654 yılından 1658 yılına kadar bu görevi sürdürmüştür. Çabaları sonuçsuz kalınca 1658 yılında 13 ağustosta Cromwell'in ölümünden 3 hafta önce Londra'ya geri dönmüştür. İngiltere'de bulunduğu sürede ilk önce Diyakozdaha sonra 1661 yılında Papaz (Psikopoz ile Diyakoz arasındaki mertebe) olarak atanmıştır. Essex'te Vicar (Anglikanizm) (Batı Kilisesi'nde önemli bir mertebe, bakınız Anglikanizm) olmuştur. Eş zamanlı olarak 1663 yılında Laindon ve Basildon da Essex'te vicar olmuştur. Hayatının son 20 yılında bu iki mevkiyi korumuştur. 1661 yılında eşi Ithumaria ölmüştür. 1669 yılında ikinci kez evlenmiştir. 1663 yılında Royal Society'ye seçilmiştir. Mekanik ve Optikicatlar komitesinde hizmet etmiştir. Ayrıca 1675 yılında başkan yardımcısı seçilmiştir. Pell 12 aralık 1685 yılında vefat etmiştir.

  Genel olarak Pell'in matematikçi olarak öneminin abartıldığına dair görüşler mevcut olmakla birlikte, ilkin anonim olarak yayınladığı Idea of Mathematics adlı eserinin önemi yadsınmamaktadır. Bu eser Pell'in ününü İngiltere ve Avrupa'da artırmış ve Amsterdam'da matematik profesörü olmasına büyük katkı sağlamıştır
   

Sayfayı Paylaş