Kadınların yasal hakları neler?

Konusu 'Kadınca Serbest alan' forumundadır ve Kadı Kızı tarafından 1 Kasım 2008 başlatılmıştır.

1. Kadı Kızı

Kadı Kızı Zulcenahay

• Platin Üye
    Medya:
    2
    Aldığı Beğeni:
    1.175
    Ödül Puanları:
    113
    Ailenin Korunmasına Dair Yasa

Fiziksel, duygusal, ekonomik ve cinsel şiddete uğrayan kadınların kapsamında yapması gerekenler:

# "En yakın karakola başvurup olayla ilgili şikayette bulunun ve bir tutanağa geçmesini sağlayın. Adli Tıp Kurumu'ndan rapor almak isteğinizi karakola bildirin. Cumhuriyet Başsavcılığı'na da başvurabilirsiniz. Başsavcılığa mutlaka Adli Tıp Kurumu'ndan rapor almak istediğinizi belirtin"
    # "Ailenin Korunmasına Dair Yasa'dan yararlanmak için bir dilekçe ile Cumhuriyet Savcılığı'na başvurup aile içi şiddete uğradığınızı bildirin. Savcı, yasanın uygulanması için talebiniz olmasa dahi gereken tedbirlerin alınması amacıyla kendiliğinden Aile Mahkemesi'ne bildirecektir"

"Cumhuriyet Savcılığı'na başvurmaksızın nöbetçi aile mahkemesine vereceğiniz bir dilekçeyle de yasanın korumasından yararlanabilirsiniz"
    # "Ailenin Korunmasına Dair Yasa ile ilgili olarak yapılacak her işlemlerden hiçbir harç ve masraf alınamaz''

Türk Ceza Kanunu

Broşürde, aile içinde ve toplumsal yaşamda karşılaşılan fiziksel, psikolojik ve cinsel şiddetin Türk Ceza Yasası'na göre suç olduğunun altı çizildi. Buna göre:
    # "Eş veya diğer aile bireylerinden biri bu şiddet türlerinden herhangi birine maruz kalırsa, hem Ailenin Korunmasına Dair Yasa hükümleri uyarınca ailenin korunmasını isteyebilecek, hem de TCK'ya göre Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulunulabilecek"

Cinsel şiddete uğrayan kadının, uğradığı eylemi yasal takibi:

# ''Olay anında en yakın polis veya jandarma karakoluna başvurun ve eylemde bulunandan şikayetçi olun. Adli Tıp Kurumu'na gönderilmenizi, tecavüzün ve varsa yaralanmanın doktor raporu ile tespit edilmesini isteyin. Olaydan sonra Cumhuriyet Savcılığı'na bir dilekçe ile de başvuruda bulunabilirsiniz. Tecavüz sırasında failin sperm ve kanının bulaştığı eşya var ise, tecavüz bir araç yardımı ile işlenmiş ise bu eşyaları saklayın ve Cumhuriyet Savcılığı'na bildirin.''

Türk Medeni Kanunu

Evlilik içinde kadın - erkek eşitliğini sağlayan yeni Türk Medeni Yasası'na göre kadınlara sağlanan haklardan bazıları şunlar:
    # ''Kadın ve erkekler 17 yaşını doldurmadan evlenemezler. Ancak önemli bir neden varsa ve 16 yaşını doldurduysanız, hakim kararı ile evlenmenize izin verilebilir. Herkes evleneceği kişiyi seçme hakkına sahip. Eğer evlenmeye zorlanıyorsanız Cumhuriyet Savcılığı'na şikayet edilebilirsiniz"
    # "Yaşadığınız aile konutunu eşiniz sizin rızanız olmadan satamaz, kira sözleşmesini sona erdiremez. Bunu önlemek için tapu kütüğüne 'aile konutu' şerhi verilmesini isteyebilirsiniz"
    # "Meslek ve iş seçiminde kocanızın iznini almak zorunda değilsiniz. Çocuğunuzun velayetini kullanırken, kocanızla ortak ve eşit haklara sahipsiniz. Eşinizle birlikte yaşarken, ayrı yaşarken ve boşanma davası sırasında nafaka isteyebilirsiniz. Nafaka davasının Türkiye'nin her yerinde açabilirsiniz"
    # "Ortak hayat nedeniyle kişiliğiniz, ekonomik güvenliğiniz veya ailenin huzuru ciddi biçimde tehlikeye düşmüşse ayrı yaşama hakkına sahipsiniz. Ailenin ekonomik varlığının korunmasını isteyebilirsiniz. Bu durumda kocanızın malları üzerindeki tasarruf yetkisinin sınırlandırılmasını hakimden isteyebilirsiniz."

Boşanma davası ve sonrası
    # "Kocanız size kötü muamele ediyorsa, hayatınıza kast veya onur kırıcı davranışlarda bulunuyorsa, küçük düşürücü suç işlemişse veya haysiyetsiz bir hayat sürüyorsa, evlilik dışı bir başka ilişki varsa, evi terk ettiyse, tedavisi imkansız akıl hastasıysa ve şiddetli geçimsizlik sebeplerinden birine veya birkaçına dayanarak boşanma davası açabilirsiniz"
    # "Eşinizden maddi ve-manevi tazminat isteme hakkına sahipsiz. Boşanma ile süresiz olarak nafaka yani yoksulluk nafakası isteyebilirsiniz. Boşanma kararı verilmesi durumunda çocukların velayetinin size verilmesini ve onlar için her zaman nafaka isteyebilirsiniz. Eşinizde kalan çeyiz ve ev eşyanız ile ziynet eşyanızın iadesini veya bedelinin ödenmesini isteyebilirsiniz"
    # "Boşanma davası açıldıktan sonra nasıl geçinirim, nerede yaşarım endişesi taşımayın. Davaya bakan aile mahkemesi hakimi gerekli tedbirleri alacaktır."

Evlat edinme
    # "Evlat edinmek artık daha kolay. 30 yaşındaysanız ve en az 5 yıllık evliyseniz ve küçük bir çocuğu evlat edinmek istiyorsanız, en az bir yıl ona bakmış ve eğitimini sağlamış olmak koşuluyla onu evlat edinebilirsiniz"
    # "Eşinizin önceki evliliğinden doğan çocuğunu iki yıllık evli olduğunuz takdirde evlat edinebilirsiniz. Medeni Yasa'nın korumasından yararlanmak istiyorsanız resmi nikah yaptırın. Evlilik birliği dışında doğan çocuğun velayeti anneye aittir ve bunun için bir mahkeme kararı gerekmez. Evlilik birliği dışında doğan çocuk baba nüfusuna kayıt edilmişse evlilik içinde doğan çocukla aynı miras haklarına sahip olur''

İş Kanunu

Kadınların İş Kanunu kapsamındaki hakları şöyle:

# ''İş ilişkisinde dil, ırk, cinsiyet, siyasal düşünce, felsefi inanç, din ve mezhep ve benzeri nedenlere dayalı ayrım yapılamaz. Cinsiyet, medeni hal, aile yükümlülükleri, hamilelik, doğum ve süt izinlerini kullanmak iş akdinin feshi için geçerli sebepler değildir. Geçerli olmayan bir sebeple iş akdiniz feshedildiğinde işe iadenizi isteyebilirsiniz"
    # "Geçerli olmayan bir sebeple iş akdiniz feshedildiğinde veya fesih bildiriminde sebep gösterilmemiş ise tazminat ve diğer işçilik haklarınızı isteyebilirsiniz. Eğer ödemez ise 1 ay içinde iş mahkemesine dava açabilirsiniz"
    # "Çalışırken evlendiğiniz takdirde evlilik tarihinden itibaren bir yıl içinde isterseniz kıdem tazminatını alarak işten ayrılma hakkınız var. İşe başladığınız gün, yasa gereği sigortalı sayılırsınız. İşven çalışmanızı Sosyal Sigortalar Kurumu'na bildirmez ise işe giriş bildirgenizi siz verin.''

2. Kader Katibi

Kader Katibi GöNüL DoSTu

Aldığı Beğeni:
    680
    Ödül Puanları:
    113
    Cevap: Kadınların yasal hakları neler?

Yeni yasayla kadına pozitif ayrımcılık getirildi bu da biline.

3. Misafir

Misafir Misafir

su anda bosanma davasi devam eden bir kadinim.esimle 5 yillik birlikteligin uzerine evlenmeye karar verdik ve evlendik.fakat evliliginizle birlikte esimin hal ve hareketlerinde 90 derecelik degisiklikkler meydana geldi.sorumsuzluk basina buyruk hareket etmeler eve gelmemeler bunlarin disinda esimin bana siddet uygulamasi.ve bunlarin uzerine bir yili doldurmadan esimden ayrilma karari alarak bosanma davasi actim.esim kadrolu ogretmen ben ise kadro alamayan bir ogretmenim.mahkeme ilk durusmada bana 200 lira nafaka bagladi ayri kaldigimiz sure icersinde oldugumuz sure icin odemesi gereken bir nafaka.bu arada izmire ailemin yanina yerlesmistim ve izmirde gecici isler yapiyorum.milli egitim bakanliginda ucretli ogretmenlik yapiyorum.taktir edersinizki ucretli ogretmenlik kadrolu bir is degil her an isime son verilebilir.fakat son mahkemede henuz bosanamadik ama son mahkememizde benim calistigima dair itirazda bulunmuslar ve nafaka talebimin iptal edilmesini istemisler.hani haklar kadindan yanaydi.malesefki esimin bana siddet uyguladigina kimse sahit olmak istemedigi icin sahit konusunda pek basarili olamadim.ancak anlattigim arkadaslarim sahit oldular.komsularim esimin onlara kafasini takacagini dusundukleri icin sahit olmak istemediler.avukatima gore de benim sahitlerim kuvvetli olmadigi icin mahkeme esimin bana odemesi icin actigim tazminati alamayabilecegimi soyledi.evli kaldigimiz sure icersinde bana ait olan ziynet esyalarimi benim haberim olmadan ve onayimi almadan esim bozdurup birazda kredi cekerek araba almis.su anda anlasmali bosanma talebimin kosullarini kabul etmiyor ve is uzama yolunda devam ediyor.ben arabayi istedim.cunku arabayi aldigi halde hic haber vermedigi icin ve ben arabayi kulladigim icin cesitli bahanelerle beni arabayi kullanirsam bacaklarimi kiracagini soyleyip dovmeye yeltendigi icin su an ben arabayi talep ediyorum.fakat arabanin banakaya borcu oldugu icin bahane ureterek araba talebimi geri ceviriyorlar.uzatmayim belki kanunlar kadindan yana ama ispatlayamadigimiz zaman siddeti malesefki ibre erkekten yana gibi gorunuyor.ucretli ogretmenlik gibi gecici isleride calisiyorum diye is sahibiyim diye nafaka istegim gorunen oki reddedilecek.ne aci ki kanunlar hicte kadindan yana degil.madur olan yine her halukarda kadin oluyor ne yazikki :( bu durumda nasil bir surec takip etmeliyim yardimci olursaniz sevinirim saygilarimla

4. izafet uye

izafet uye Misafir

kadın mahkemede suçlu dahi çıksa nafakaya bağlanabilirmiiii

5. Misafir

Misafir Misafir

kadınlar bosandıklarında hangı haklara sahıpoluyolar cocuk velayetı nasıl oluyo?

6. balamnaz

balamnaz şşşşşşştttt:)

• Bölüm Sorumlusu
    Medya:
    3
    Aldığı Beğeni:
    660
    Ödül Puanları:
    113

kadınlar evlendiğine bir pişman boşanma davası açtığına bin pişman bir kadına 4 yılda tedbir nafakası bağlanmaz mı?kadının ailesi olmasa sokakta kalacak zaten kadınlar kocadan kurtulsa davadan kurtulamıyor erkek bu sırada gayet rahat keşke biraz daha dövseydim modunda olan kadına oluyor kadın hakları varmış şahsen hiç rastlamadım

7. Misafir

Misafir Misafir

41 yaşında ev hanımı memur eşiyim eşim evliliğimizi bıtırme kararı aldı git dıyor sadece gıdınce hukuki haklarım ne oluyor bılgı alsam kızımız var 2 buçuk yaşında o ne olacak boşanmadan gıtmem dıyorum en azından anlaşarark sen gıt kağıdın gelir dıyor bu konuda yazarmısınız

8. Misafir

Misafir Misafir

eşim öldükden sonra etrafımdaki kişiler tarafından sözlü taciza ugradım ve gittim polise şikayet ettim bunda benim nasıl bir hakka sahip olabilecegime ögrenmek istiyorum davayı kazana bilirmiyim ?

Sayfayı Paylaş