Kalp Sıkışması - Kalp Krizi

Konusu 'Sağlık' forumundadır ve Hilka tarafından 22 Eylül 2009 başlatılmıştır.

1. Hilka

Hilka Member

Aldığı Beğeni:
    1
    Ödül Puanları:
    18
    Kalp krizinin tipik uyarıcı belirtilerinin olduğunu birçok kez duymuşsunuzdur. Fakat genellikle kalp krizi televizyon ya da filmlerde gördüğünüz gibi değildir: Biri aniden göğsünde korkunç bir ağrı hisseder, kalbini tutar ve yere yıkılır... Kalp krizi bazen bu işaretlerden hiçbirini vermeyebilir de. Birçok kalp krizi birdenbire ortaya çıkmasına rağmen birçoğu da yavaş, hafif ve ağrısız gelir.

İşte kalp krizinin gelişimine ilişkin genel belirtiler:

Göğüste ağrı: Çoğunlukla kalp krizinde göğüs kafesinin ortasında birkaç dakikadan uzun süren ağrı, baskı, sıkışma, huzursuzluk hissi olabilir. Ağrı genellikle dinlenmeyle geçer ve efor sırasında yine gelir. Ayrıca halsizlik, göğüste ağırlık, ölüm korkusu gibi belirtileri de olabilir.

Diğer ağrılar: Ağrı üst vücutta da ortaya çıkabilir. Örneğin çene ve dişler, iki kol, boyun ya da karında olabilir. Bazen ağrı, sıkışma, huzursuzluk hissi göğüste başlar ve sonra sol kola, çene altına ve sırta vurur.

Nefes darlığı: Güç nefes alma göğüs ağrısından önce ya da aynı anda başlayabilir. Buna karşın kalp krizi sırasında herhangi bir solunum şikayetiniz de olmayabilir.

Terleme, bulantı: Bazen bu belirtiler de kalp krizinin tek işareti olabilir. Göğüste yanma hissi mide problemlerinden de olabilir, ama aynı zamanda bir kalp krizi belirtisinin de işaretidir. Daha önce kalp krizi geçirmiş olsanız bile belirtileriniz öncekine göre farklılık gösterebilir. Kadınlar erkeklere göre daha sessiz kalp krizi geçirirler. Bu, kalp krizini göğüste ağrı, yanma gibi klasik belirtilerin olmadığı anlamına gelir. Bunun yerine, soğuk terleme, bulantı, zor nefes alma vardır.

Kadınlar ayrıca ani bayılmalar ve ani uyku bozukluklarına dikkat etmeliler. Yine diyabetikler sessiz kalp kirizi geçiren gruptadır. Çünkü sinirleri hasara uğradığı için göğüs ağrısı ve baskı hissini hissetmezler.

Krizden korunma adımları

* Sigarayı bırakın
    * Diyet ve egzersizin kan basıncı kontrolü için yetersiz kaldığı durumlarda bir veya daha fazla ilaç kullanılması gerekli olabilir. Tansiyon düşürücü ilaçların yaşam boyu düzenli olarak kullanılması gerektiği unutmayın.
    * Sodyum, sofra tuzunun yanı sıra konservelerde, işlem görmüş veya hazır besinlerde yüksek miktarda bulunur ve kan basıncının yükselmesine sebep olur. Günlük tuz tüketiminizi bir silme tatlı kaşığı ile sınırlayın. Yemeklerinizi tuz yerine limon, soğan, sarımsak, taze bitkiler ve baharatlarla lezzetlendirin.
    * Doymuş yağlar ve kolesterolün fazla miktarda tüketimi, koroner kalp hastalıkları ile yakından ilişkilidir. Bu nedenle tam yağlı süt ve süt ürünleri ile yağlı etlerin tüketiminden kaçının.
    * Fazla kilolarınızdan kurtulun.
    * Düzenli egzersiz yapın.
    * Stresinizi kontrol altına alın.
    Kalp Sıkışması - Kalp Krizi
  2. izafet uye

izafet uye Misafir

Cevap: Kalp Sıkışması - Kalp Krizi

kalbim aralıklı şekilde çok sıkışıyor ne yapmam gerekiyor.kalp ağrısıda var
  3. izafet uye

izafet uye Misafir

ara sıra kalbimde hafif sızlama oluyor kap ekomu çektirdim birşey bulunmadı açaba nedeni nedir
  4. izafet uye

izafet uye Misafir

sabah kalktım sol tarafımda göğüs kısmında bi sıkışma oldu bi kaç gündür ve nefes almakta zorlanıyorum neyden kaynaklandığını sölermisiniz çook korkuyorum.
  5. insomniac

insomniac Misafir

bi doktora görünüp eko ve çektirmenizde ve holter testine girmenizde fayda var

kas ağrısı olabilir ya da arada panik atak yüzünden olabiliyor kalp ağrısı
  6. izafet uye

izafet uye Misafir

dün gece yatarken kalbime giren ağrı nefesimi kesiyor. saatlerdir rahat nefes alamıyorum.. ağrı hiç azalmıyor. kendimi hasta gibi hissetmeyeyim die kendimi kandırıyorum ama korkuyorumm.. ne yapsamm:(
  7. Misafir

Misafir Misafir

güzel bir şey ama benide vurabilir arada vuruyoda çok kotu bir duygu
  8. Misafir

Misafir Misafir

kalp nakli yapılması gereken birine isteyerek kalp verilebilir mi yoksa veren kişinin beyin ölümümü gerçekleşmesi gerekiyor??
  9. Misafir

Misafir Misafir

Cevap:

bnmde kalbım agrıo omuz ve sırt kısımlarımda agrılr oluo mıdem bulanıyo brda yazn butun belırtıler vr ayrıca cok sınırlıyım ve bu ara depresyondayım ne yapmam gerekıyo yardımcı olblr mısınz? lutfen
  10. Misafir

Misafir Misafir

Bazen göğsüm de daralma oluyo göğsüm sıkışıyor hem nefes almakta zorlanıyorum hemde kalbi o an çok hızlı atıyor acaba neden olabilir
  11. kamilsezai

kamilsezai New Member

Aldığı Beğeni:
    0
    Ödül Puanları:
    1

Allah kimsenin başına vermesin dicem ama olmuyo :S günümüzün en sık yaşanan sağlık sorunu bu
  12. mervenl

mervenl Member

Aldığı Beğeni:
    7
    Ödül Puanları:
    18

tesekkurler, guzel bılgıler.
  13. Misafir

Misafir Misafir

Mrb. Dün aksam ayni sorunu bende yasadim.Kalbim sıkışti ve hareket edemedim.Sol sirtimdada bir agri vardi ve hemen hastaneye gittim.
    Ama doktorlar gercekten ilgilenmekten baska herseyi yaptilar.
    Sonuclarda hicbirsey cikmadi, cok stress den dediler. Ama ben yeterli cevabi alamadim.18 yasindayim, ne oldugunu cok merak ediyorum. Suan sag tarafima dönup yatamiyorum yine ayni agrilar geliyor.
    Slmlar
  14. Misafir

Misafir Misafir

aynı durum bendede oldu nedeni neymiş?

Sayfayı Paylaş