Kamu yönetimi okuyanların gerçek hikayeleri

Konusu 'Meslekler' forumundadır ve balamnaz tarafından 27 Temmuz 2011 başlatılmıştır.

1. balamnaz

balamnaz şşşşşşştttt:)

• Bölüm Sorumlusu
    Aldığı Beğeni:
    936
    Ödül Puanları:
    113
    İlk yazıyı yazmak gerçekten zormuş Ama bir yerden başlamak gerekiyor, ilk yazımdan bazı şeyleri belirtmek istiyorum yazılarımın giriş kısımları tamamıyla benim kişisel fikirlerimi yansıtmaktadır. Yazılarımı doğaçlama olarak yazdığım için ( ön hazırlık yapmadan ) kelimlerde cümle düşüklüğü, imla hataları olabiliyor bu nedenle şimdididen kusura bakmayın [ Konumuza dönecek olursak Kamu Yönetimi Bölümü nedir, kendi hikayemi anlatmaya başlayabilirim. Sene 2003 ÖSS o kadar iyi geçmemişti ve bizim bölümün ( eşit ağırlık ) hukuktan sonra en çok tercih edilen bölümü sınıf öğretmenliği bölümü gelmiyordu ve benim össye bir daha girme gibi bir niyetim yoktu o nedenle kendi ilimde okuyabileceğim bir bölüm bulmam lazımdı öss tercih kılavuzunu elime alıp Mustafa Kemal Üniversitesi bölümüne geldim eğitim fakültesinin alt taraafında İktisadi İdari Bilimler Fakültesi Adı altında Kamu Yönetimi Bölümü ve İşletme Bölümü adı altında iki bölüm gördüm okula girdikten sonra öğrendim ki İktisadi İdari Bilimler Fakültesinin bu iki çocuğundan başka bir çok çocuğu daha varmış

• Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri
    • Dış Ticaret
    • Ekonometri
    • Ekonomi
    • Finansal Ekonometri
    • İktisat
    • İnsan Kaynakları Yönetimi
    • İşletme
    • İşletme Enformatiği
    • Kamu Yönetimi
    • Maliye
    • Lojistik Yönetimi
    • Pazarlama
    • Siyaset Bilimi
    • Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi
    • Turizm İşletmeciliği
    • Uluslararası Finans
    • Uluslararası İlişkiler
    • Uluslararası İlişkiler ve Avrupa Birliği
    • Uluslararası Ticaret ve Finansman
    • Yönetim Bilişim Sistemleri
    uzun bir düşünme ve araştırma aşamasından sonra anne ve babanında memur olmasından ötürü kamu yönetimi bölümünü tercih ettim ve ilk tercihime yerleştim, kayıt işlmleri vs bitti ve hayatım akışını değiştirecek ve belki de şimdi sizlerle buluşmamı sağlayan kamu yönetimi bölümü maceram başlamış oldu. Ve ilk dersler hepinizin bildiği gibi okula yeni geldiğimiz için ilk dersler başında hep bir tanışma ve bu bölüme isteyerek mi geldiniz sorulu mini bir anket yapılıyordu bu anketlerin sonucunda gördüm ki bu bölüme benim gibi hukuk, sınıf öğretmenliği vb bir bölüm gelmediği için gelenlerin sayısı hiç de az değildi arada bir kaç arkadaşım da yok değildi onlarında hakkını yememek lazım onlar bilerek ve isteyerek gelmişler ben onların yalancısıyım [ kamu yönetimi bölümü nasıl bir bölüm diyen arkadaşların sorusuna cevap verecek olursam arkadaşlar kamu yönetimi bölümü bana göre sözel puan türünden öğrenci alması gereken bör bölüm neden derseniz 4 senelik eğitim hayatım boyunca muhasebe ve istatistik dışında sayısal ders görmedim ( bunlarada rakam gördüğüm için sayısal diyorum yoksa yüksek matematik isteyen dersler değiller ) gelelim halkımızn gözüyle kamu yönetimi bölümüne okula yazıldıktan sonra hepinizin başına geleceği için şimdididen hazır olsanız iyi olur örnek diolog
    Komşu: O deniz naber ya nasılsın
    Ben: İyidir walla cafer amca ne olsun siz nasılsın
    Komşu: İyilik canım ya bizde tarla işleri falan uğraşıyoruz… Okulu ne yaptın ne okuyorsun şimdi
    Ben: Kamu Yönetimi Bölümü okuyorum burdayım
    Komuşu: Kaymakam olacaksın demek güzel güzel
    bu güzide diolog bölümü kazandığınız zaman mutlaka karşınıza çıkacak merak etmeyin… Zamanla bu olayı aşacağımız düşünüyorum [ Arkadaşlar malum geçenlerde YGS ( Yükseköğretime Geçiş Sınavı ) yapıldı o sınav sonrasında çoğu televizyonlarda soru tartışma proğramları vardı şu anda tv kanalını hatırlamıyorum öğrenci arkadaşla sunucu arasındaki konuşmaları aynen aktarmak istiyorum
    Sunucu: Evet arkadaşlar kaç net yaptığınız söz almak isteyen varmı

Öğrenci: x ( şu anda hatırlamıyorum) yaptım
    Suncu: Peki ne olmak istiyorsun
    Öğrenci: Kaymakam olmak istiyorum ( burada tvnin sesinin biraz daha açtım [ )
    Sunucu: Oooooooooo Çok güzel peki kaymakam olmak için hangi bölümü okuman gerektiğini biliyormusun
    Öğrenci: Evet Kamu Yönetimi Bölümü
    şimdi arkadaşlar burada öğrenci arkadaşımız sınıf öğretmenliği, hukuk vb bir meslek deseydi sunucu, öğrenci arkadaşımıza bu soruyu sorarmıydı acaba ? sorunun cevabı belli tabikide sormazdı, buradan çıkarttığımız sonuç bölümümüz yeterince tanınmıyor
    Kamu yönetiminin amacı nedir, aslında cevap kısa ve net YÖNETİCİ yetiştirmektir. Tabi bu yöneticiler öyle sıradan insanlar değildirler mesleklerinin gereklerini en iyi şekilde getirebilmeleri için gerekli bilgi ve donanıma sahip insanlardır…

ALINTI

Last edited by a moderator: 22 Aralık 2014
    Kader Katibi bunu beğendi.
  2. Heraaa

Heraaa ~ Rosenrot

Aldığı Beğeni:
    0
    Ödül Puanları:
    16
    Cevap: Kamu yönetimi okuyanların gerçek hikayeleri

Çok güzel açıklamışsın gerçekten..
    Aynı özetlediğin gibi ÖSYM'de bölümlerin amaçlarını getirilerini götürülerini açıkça anlatsa. Çok düz bilgiler var elimizde.

3. balamnaz

• Bölüm Sorumlusu
    Aldığı Beğeni:
    936
    Ödül Puanları:
    113

evet ama çoğunluk bende dahil mecburiyetten kamu yönetimi seçiyoruz

4. Heraaa

Heraaa ~ Rosenrot

Aldığı Beğeni:
    0
    Ödül Puanları:
    16

Herkes mecburiyetten belli başlı bölümler seçiyor. Şu ana kadar çok istekli olarak kendi bölümünde okuyan üniversite öğrencisi görmedim..

5. balamnaz

• Bölüm Sorumlusu
    Aldığı Beğeni:
    936
    Ödül Puanları:
    113

eee memleketin eğitim sistemi ortada ne yapalım en kolay hangisi ise onu seçmek zorunda kalıyoruz:)

6. Kader Katibi

Kader Katibi GöNüL DoSTu

Aldığı Beğeni:
    3.066
    Ödül Puanları:
    613
    Kamu yönetimi mezunlarından biri de benim. Her bölüm gibi iyi okumak lazım.

Sayfayı Paylaş