Kısaca Tüm Danslar :)

Konusu 'Dans' forumundadır ve Kadı Kızı tarafından 1 Haziran 2008 başlatılmıştır.

 1. Kadı Kızı

  Kadı Kızı Özün Sözü

  • Platin Üye
  Mesajlar:
  51.240
  Aldığı Beğeni:
  1.609
  Ödül Puanları:
  113
  Sirtaki

  Günümüz Yunan kültürünün ayrılmaz bir parçası haline gelen Sirtaki-Hasapiko dansı Bizans döneminde İstanbul'da oynanan Hasapiko Argo (Ağır Kasap) dansından doğmuştur. Hasapiko ağırlıklı olarak İstanbul'un Fener ve Balat semtlerinde, kasap loncaları arasında doğdu. Bizans'ta günlük yaşamdan kesitler sunan bir eserde, kasapların hayvanları kesmeden önce bir tür vicdan rahatlatma ritüeli olarak hayvanların etrafında döndükleri, önlerinde diz kırıp çöktükleri türünden bilgilerde bulunmakta. 1900'lü yılların başına kadar kasap loncalarında popülerliğini koruyan Hasapiko Argos, bu dönemden itibaren gözden kaybolmuş ve bu sessizlik 1950'li yıllara dek sürmüş. Theodorakis ve Hacıdakis gibi bestecilerin geleneksel Yunan müziklerine getirdikleri yeni yorumlarla birlikte, bu danslar da bu dönemde yeniden ivme kazanarak canlanmaya başladı. İşte Sirtaki de bu dönemde, Hasapiko Argos'un yeni ve daha yalın bir yorumu olarak ortaya çıktı. Birçok geleneksel motif taşımasına rağmen, Sirtaki çoğu sanat eleştirmeni ve koreograf tarafından geleneksel/etnik danslar ile modern danslar arasındaki özgün bir köprü olarak değerlendiriliyor.

  Street jazz dans

  Street jazz dans jazz dansın 3 çeşidinden biri olup, R&B,Funk ve Hip Hop’ın bütün ritim, coşku ve enerjisini barındırıyor.. Hip hop dans sitilinden ayrılıp jazz dans altında sınıflandırılmasının sebebi daha esnek hareketlerden oluşmasıdır.

  Hip hop dans

  Hip hop ve R&B kültürünün müzikle beraber gelişen ve popülerleşen dans figürleri müziğin yapısına uygun bir biçimde sert hareketlerle yapılan dansları ortaya çıkardı. Bu dans alt kategorisi popüler müziklerde uygulanabilecek dans figürlerini ve kombinasyonlarını içeriyor. Enerjik bir dans çeşidi olması sebebiyle eğlenceyi de garantiliyor.


  Club Latin
  Latin danslarının yarışma düşüncesinden daha çok eğlenme amacına yönelik halidir. Yarışma dansları olarak kabul edilen International Latin danslarıyla ortak dans bulunmasına rağmen uygulanış stiliyle ayrılır.

  Cha cha

  1954’ te popüler olan dansın asıl adı Ça-Ça-Ça’ dır. Ça-Ça aslında Mambo’ nun bir dalıdır. Eskiden yavaş Mambo’ da insanlar dans etmeye başladıklarında adımlarda bir ara oluyordu ve bu da “üçlü” Mambo adımıyla kapatılıyordu.Nihayet bu da ayrı bir dansa dönüşerek günümüz Ça-Ça’ sını oluşturdu. Dans üçlü adım veya Ça-Ça-Ça denilen üç hızlı adımdan ve iki yavaş adımdan oluşur.

  Merengue

  Dominik Cumhuriyetinin yerel dansı olmakla beraber komşu ülke Haiti’nin de etkisinde kalmıştır. Dansın kökeninin iki popüler hikayesi vardır, birincisi zincirlenmiş olan kölelerin hareket edebilme arzusuyla oluşturdukları davranışlar, ikincisi ise ülkedeki bir devrim sırasında bir kahraman bacağından vurulur ve onun eve dönüş partisinde yandaşları zıplayarak ve bir bacaklarını sürükleyerek dans ederler. 19. yüzyıl ortalarında dans sadece ülkede değil ülke dışında da oldukça yaygındı. Küçük ve kalabalık dans salonlarına uygun olan bu dans öğrenmesi kolay ve aslında “eğlence” dansıdır.


  Bachata

  ABD’deki Rap gibi Bachata da fakir ve dışlanmışların müziği olarak ortaya çıktı. Dominik Cumhuriyeti’nin varoşlarında ortaya çıkan Bachata, fakir Dominiklilerin, sosyal ve ekonomik dışlanmışlığını ve terk edilmişliğini yansıtır.Yerli dilinde 'acılı aşk şarkısı' manasına geliyor.

  1960’ların başında Bachata romantik, gitara dayalı müziğin önemli bir alt kategorisi olarak ilk ortaya çıktığında dansa yönelik Küba Son’undan ve Guaracha’dan ayrılmaktaydı. İlerki yıllarda, müzisyenlerin Bachata ritimlerini hızlandırması ve dansçıların yeni bir dans adımı geliştirmesiyle, Bachata, aynı zamanda bir dans müziği olarak da kabul edilir oldu. Biraz bolero, ve daha popüler bir dans olan merengue'nin karışımı olan dans popülerliğini her geçen gün arttırmakta.

  Salsa
  Salsa, genellikle Karayipler kökenli olduğu vasayılan bir müzik ve dans stilidir. Önceleri yalnızca Güney/Orta Amerika kökenli kişiler arasında yaygın olan bu müzik türü, özellikle 1980'lerden sonra yeryüzünün her köşesinde sevilir duruma gelmiştir.Birkaç müzik türünün karışımından oluşmuş olan salsa, sık sık da Küba kökenli değişik müzik türlerini tanımlamak için de kullanılır. Belki de bu yüzden bu türe ispanyolcada "SOS" anlamına gelen salsa sözcüğü uygun görülmüştür. Salsa, Latin danslarından kendine özgü stiliyle ayrı olarak ilerleyen ve sosyal yanı öne çıkan bir danstır. Hareketli ritmine rağmen her yaştan insanın kolaylıkla öğrenebileceği danslardan biridir.

  Küba dansları

  Bolero
  Bolero 1930'ların ortalarında ortaya çıkmış, "Amerikan Style" bir danstır. zamanlar bolero klasik formda dans ediliyordu. Bolero'nun orjinali 3/4 lük ritm ile İspanyol bir dansdır. Bolero Küba'da önce 2/4'lük ritm, sonunda ise 4/4'lük ritme değişti. Şu anda Rumba ritminin çok yavaş bir versiyonu olarak dans edilir. Müzik sık sık İspanyol vokalleri ile ve ince perküsyon efektleri ile düzenlenir, ve 20 ile 25 mpm (measures per minute) ile çalınır.

  Bolero'da "slip pivot" ve sola dönüşler olan bir dansdır. ( slip pivot bir daire içinde, ayakların bir eksen üzerinde ileri ve geri hareketleri ile yapılan vucudun dönüşüdür.) Bolero'da sadece vucut yükselişi vardır. (ayaklardan bir yükselme olmaz.) Slip pivot ile dans eden bir çift ve yavaş harika müziği Bolero'ya çok yavaş, düzgün, güçlü ve romantik hava verir. Bolero'nun ayak hareketler Rumba'ya benzer fakat çok farklı bir havası vardır. Bolero genellikle, yavaş ve harika temposu ve güzel melodilerinden dolayı "aşkın dansı" olarak bilinir. Rumba müziği duyduğunuzda onu Bolero sanabilirsiniz ama aslında tempo bakımından çok farklıdır.


  Casino rueda

  La Rueda salsa türevi bir halka tipi dans stilidir. 1960'larda Guaracheros de Regla isimli grup ve grubun kareografı tarafından Havana, Küba'da ortaya çıkarılmıştır. Rueda'da Çiftler bir halka şeklinde dizilir ve cantante adı verilen bir yönetici tarafından verilen komutlara uyarlar. Birçok komut el hareketleri ile iletilir, bu gürültülü müzikte anlaşmayı kolaylaştırır. Hareketlerin isimleri İspanyolca'dır, bazen İngilizce de kullanılır. Rueda'da çiftler sık sık değiştirilir.

  Son

  Son, 19. yüzyılın ikinci yarısında Küba'nın Oriente bölgesinde ortaya çıkmış bir müzik türüdür.Afrika tartımları,vurgulu çalgıları ile İspanyol şarkılarının özelliklerini, gitarını kaynaştıran Son, ayrıca Salsa müzik türünün de en önemli bileşenlerinden biridir.Özellikle Birinci Dünya Savaşından sonra Havana'ya gelen paralı gezginlerin etkisiyle Havana gece kulüplerinde yaygınlaşan son, buradan yeryüzünün birçok ülkesine yayıldı. En yaygın olduğu yerler Orta, Güney Amerika ile ABD (New York dolayları)'dır

  Arjantin Tango

  Arjantin tango en başta habanera tangosundan etkilenmiş olup bugünkü halinden oldukça farklıydı. Arjantin Tangoya ilk formunu veren Habanera tangosu flemenko tangosu ve Milonga tangosu bileşiminden oluşurdu, 1883’lerde duyulan Habanera bu yüzyılın sonuna doğru etkisini yitirmiştir. 1900’ lerin başında yaşayan ve Compadrito olarak bilinen bir karakter tango dansının geleneksel figürlerini yarattı ve kendi erkeksi stilini bu dansa yansıttı. Daha sonra Compadrito Candombe Dansçıları tarafından diz kırılmaları, yürüyüş adımları ve dönüşler eklenerek taklit edildi. Tangonun dramatik duygusu, dans sırasında cok zengin doğaçlama fırsatları yaratması, dansın özünde aşk ve melankoli tutkusunun yatmasından ileri gelmektedir. Bunlarda popülaritesini devam ettirmesindeki en önemli unsurlar olsa gerek.
   
  2 kişi bunu beğendi.
 2. 3sl3m

  3sl3m Member

  Mesajlar:
  30
  Aldığı Beğeni:
  2
  Ödül Puanları:
  8
  Cevap: Kısaca Tüm Danslar :)

  Bilgilar için Tşkler =)
   
  1 person likes this.
 3. yoSun

  yoSun Well-Known Member

  Mesajlar:
  3.094
  Aldığı Beğeni:
  139
  Ödül Puanları:
  63
  Cevap: Kısaca Tüm Danslar :)

  süper konuydu ya tşk
   
  1 person likes this.
 4. CeHeNNe_T

  CeHeNNe_T Active Member

  Mesajlar:
  534
  Aldığı Beğeni:
  31
  Ödül Puanları:
  28
  Cevap: Kısaca Tüm Danslar :)

  paylaşım için saol
   
 5. zuzumkuzum)

  zuzumkuzum) New Member

  Mesajlar:
  10
  Aldığı Beğeni:
  0
  Ödül Puanları:
  1
  Cevap: Kısaca Tüm Danslar :)

  begendim güzelmiş
   
 6. kamilsezai

  kamilsezai New Member

  Mesajlar:
  10
  Aldığı Beğeni:
  0
  Ödül Puanları:
  1
  Cevap: Kısaca Tüm Danslar :)

  güzzzeeellll
   

Sayfayı Paylaş