kitap bastırmak istiyorum yardım

Konusu 'Muhabbet' forumundadır ve sinembeyza tarafından 16 Temmuz 2008 başlatılmıştır.

1. sinembeyza

sinembeyza New Member

Aldığı Beğeni:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    arkadaşlar tasarım üzerine kitap bastırmak istiyorum maliyeti ne olur bunun ortalama atıyorum 1000 kitap basılacak..

2. captainboss

captainboss New Member

Aldığı Beğeni:
    1
    Ödül Puanları:
    1
    Cevap: kitap bastırmak istiyorum yardım

Arkadaşlar ben kitap basım işiyle uğraşıyorum.dileyen olursa yardımcı olabilirim.

Bu konuyla ilgili burda size biraz yardımcı olmak istiyorum.

Kitap bastırmak için 2 seçeneğiniz bulunmaktadır. Bunlardan 1.si bir yayın evine elinizdeki kitapla birlikte başvurmak. Bunu yapabilemek için gerçekten sağlam bir kitap yazmış olmanız gerekirki yayın evi basmayı kabul etsin. Çünkü yayın evi size telif hakkı ödemek dahil çok büyük bir maddi külfetin altına girmektedir. Bu yüzden gerçekten satabilecek bir kitap olması gerekir ki yayın evinin harcadığı zamana, emeğe ve paraya deysin.

2. seçenek ise Avrupa''da ve Amerika da çok kulanılan; genç yazarların ortaya çıkmasında büyük katkısı olan bir sistemdir. Bu sisteme ''Ajans Sistem''de denilmektedir. Ajans Sistemde kitap basım maliyetini siz kendiniz karşılarsınız. Bunun maliyeti kitap basım adedi ve sayfa sayısına göre değişir. İşte benim sizlere yardım edebileceğim seçenek bu noktadır. Yazarlığa adımını atmak isteyenler sadece ilk basımın maliyetini ödüyorlar. Yazar adayımızla 1 senelik bir sözleşme imzalıyoruz. Bu anlaşma aksi kararlaştırılmadıkça 1000 adet üzerinden oluyor ve anlaşmaya kitabın profesyonel bir biçimde basılması, kitapçılara dağıtılması, Türkiye çapındaki tüm büyük fuarlarda sergilenmesi, imza etkinlikleri düzenlenmesi, kitabın yayınevi ve markasıyla basılması, İnternetten satış yapan büyük sitelerde kitabınız bulunması ve satışa sunulması gibi hizmetler dahildir.Kitabın birinci basımının tükenmesi halinde ise 2. ve daha sonraki basılarında kitabın bütün basım maliyetlerini ise biz karşılıyoruz ve size bunun karşılığında telif bedeli ödüyoruz.

PEKİ NASIL BİR YOL İZLENECEK?

1. Öncelikle yapıtınız incelenir.

Editörlerimiz tarafından basılabilir nitelikte olduğuna kannat getirilen kitaplar için maliyetlendirme yapılarak size geri dönülür.
    Bu fiyat, eser basılıp piyasaya verilmeye hazır olana kadar gerekecek tüm maliyetleri içermektedir.

Maliyet Örnekleri (1000 adet baskı için):

80 sayfaya kadar herşey dahil 1950 TL.

80 - 160 sayfa aralığı için herşey dahil 2500 TL.

160 – 240 sayfa aralığı için herşey dahil 3100 TL.

240 – 320 sayfa aralığı için herşey dahil 3650 TL.

320 – 400 sayfa aralığı için herşey dahil 4200 TL.

400''den fazla sayfa sayısına sahip eserleriniz için lütfen fiyat alınız...
    (*Yukarıdaki fiyatlar ortalama bir miktar olup muhtelif esere göre maliyet üzerinde değişme olabilmektedir.Kesin fiyat için ücretsiz maliyetlendirme raporunda bulunabilirsiniz.)

Eserin durumuna ve kapak durumuna göre ortalama verilmiştir. 13,5 cm X 21 cm kitap boyutu olarak hesaplanmıştır.

Net maliyetlendirme eserinizin net sayfa sayısı ve genel yapısına göre hesaplanacaktır.

Tüm baskılarımız yüksek kalitede yapılmaktadır, düşük kaliteli baskı önermeyiniz.

( İç Sayfalar 70 gr. , Kapak 300 gr. Mat Kuşe Selefon Kaplı )

2- Hazırlık Çalışmaları

Editöryel çalışmalarına başlanan kitabınızın ISBN ve bandrolleri için Kültür Bakanlığı''na tarafımızdan başvurulmaktadır.

Kapak tasarımları grafikerlerimiz tarafından hazırlanarak sizin onayınıza sunulmaktadır.

Düzenlemeleri editörlerimizce ve sizin de katkılarınızla tamamlanan kitabın sayfa dizgisi yapılarak basıma geçilmektedir.

3- Baskı Çalışmaları

Matbamızda kapak ve sayfa baskıları 1. kalite malzemeyle ciltlenerek hazır hale getirilmektedir.(İç Sayfalar 70 gr. Kağıt, Kapak 300 gr. Mat Kuşe Selefon Kaplı)

Kültür Bakanlığı''ndan Yayınevimiz tarafından alınan bandroller kitaplara eklenerek piyasaya sürülmeye yasal olarak hazır hale gelmektedir.

4- Dağıtım ve Pazarlama İşlemleri

Hazır olan kitabınızdan daha önce belirlediğimiz adet (ortalama 100-150) size teslim edilmektedir.

Basın tanıtım bülteni tarafımızdan hazırlanarak kitabınız dağıtıcılara iletilmektedir. (D&R, İmge Kitabevi vb. mağazalarda satışa sunulmaktadır.)

Ayrıca kitabınız popüler internet satış sitelerinde (kitapsal.com, kitapyurdu.com, idefixe.com, vb..) satışa sunulmaktadır.

Kitabınız tarafımızdan katılınan büyük fuarlarda (İstanbul,Ankara,İzmir,Bursa vb..) sergilenmekte, afişleri asılmakta ve satışa sunulmaktadır.

Daha ayrıntılı bilgi almak isteyenler için iletişim bilgilerim aşağıdaki gibidir.Eseriniz için basım maliyeti çalışması yaptırmak istiyorsanız e-posta adresime eserinizin bilgisayar üzerinde yapılmış bir örneğini gönderebilirsiniz:

e-posta : burakkan89@gmail.com
    msn : burakandemir@windowslive.com

Burak Kandemir

Lé kATuVale bunu beğendi.
  3. WestanbuL

WestanbuL Misafir

Gereken bilgi verilmiş sanırım, Kilit Lütfen.

4. defall

defall New Member

Aldığı Beğeni:
    0
    Ödül Puanları:
    1

İlk kitabınız ise bence 1000 lerce baskıya girmeye ve o kadar masrafa hiç gerek yok. Dijital matbaalarda 100 sayfalık 100 - 200 kitap bastırırsınız, ISBN bişi değil zaten, sadece basım işi 150-250 TL arası tutar. Tavsiye edebileceğim yer ise:
    expressbasim.com amatör yazarlara çok yardımcı oluyorlar her adımı anlatıyorlar ve siz de kısa sürede işlerinizi halletmiş oluyorsunuz.

5. cimbomdeniz

cimbomdeniz Member

Aldığı Beğeni:
    3
    Ödül Puanları:
    8

hımmm sanırım bana uygun

6. dewrim

dewrim Member

Aldığı Beğeni:
    3
    Ödül Puanları:
    18

ya konu açılmışken bende sorsam tek bir kitap istiyorum ama normal kitap ebatlarından birz büyük o ne kadar olur?

7. defall

defall New Member

Aldığı Beğeni:
    0
    Ödül Puanları:
    1

A3 ve daha büyük kağıtlara rahat rahat baskı yapılır.Arkadaşlar benim bilgim bu kadar arayın, mail atın gerekli bilgileri almış olursunuz. Ben kitabı bastırdım ve arkadaşlarıma dağıttım. Kaleminize kuvvet...
    expressbasim.com adres.
    mail adresleride dijital@expressbasim.com du en son. Değişmiş de olabilir. İyi günler.

8. captainboss

captainboss New Member

Aldığı Beğeni:
    1
    Ödül Puanları:
    1

Arkadaşlar üstteki msjın yazarı benim.Artık kitap basım işi ile uğraşmıyorum.Bu konuda artık benimle irtibata geçilmemesini rica ediyorum.Elimde olsa konuda mesajımı sileceğim fakat nasıl yapılacağını bulamadım

9. serverozer

serverozer New Member

Aldığı Beğeni:
    0
    Ödül Puanları:
    1

herkese merhaba,

kitabımı bastırmadan önce ben de herkes gibi uzun bir süre yayın evlerini araştırdım, hatta cağaloğlunun yolunu tutup orada bir çok farklı yayıneviyle yüzyüze görüştüm. garip bir piyasa. eşiniz dostunuz yoksa ya da ünlü değilseniz kitabınıza çoğu bakmıyor bile. bir tanesi editöre göndereceğini söyledi ama onlardan da bir daha ses çıkmadı. sonunda şans eseri cinius diye bir yer buldum. randevusuz olmama rağmen beni hemen kabul ettiler, çay ikram ettiler benimle ilgilendiler. günlerdir yayınevlerinin kapılarını aşındırmış biri olarak hiç alışık olduğum bir manzara değildi bu. haliyle şüphelendim. ama sonra öğrendimki aşağıdaki arkadaşın bahsettiği gibi "ajans yayıncılık" yapıyorlarmış. onlar destekli kişisel yayıncılık diyorlar. dört yüz kadar kitap basmışlar bu şekilde. bana bastıkları kitapları gösterdiler, aralarında ödüller alanları da varmış. ardından bana bütün sistemi, artılarını eksilerini anlattılar. kitabımı yayınlatmak için benden bir ücret istiyorlardı ve bana önce diğer ücret istemeyen yayınevleriyle görüşmemi önerdiler. beni kazıklama peşinde olsalardı bunu önermezlerdi diye düşündüm. riskli bir iş dediler, ilk kitabın satış şansı çok düşüktür dediler. yine de bir şekilde güven verdiler, deneyeyim dedim. zaten sonra her zaman kitap siparişi verdiğim netkitap sitesinin de onlara ait olduğunu öğrendim, iyice güvendim.

ondan sonra olanları hızla özetleyim. kitabımı aşağıyukrarı iki ayda hazırladılar, bu arada onlarla sürekli görüşme halindeydim. yaptıkları tüm çalışmaları bana onaylattılar. nihapet geçen hafta kitabım piyasaya çıktı. gönül rahatlığıyla diyebilirimki buraya kadar herşey tam istediğim gibi oldu. bana farklı kitap kapakları yaptılar ve birini tercih ettim. editörleri metnimi okudular ve düzelttiler.

şimdi kitabım satışa çıktı, bana ilk ödemeyi altı ay sonra yapacaklarını söylediler, bu süre biraz uzun geldi ama bu piyasada vadeler hep böyle dediler. nitekim ben oradayken başka bir yazar geldi, çekini aldı gitti, o arada başka yazarlar geldi bazıları beşinci, altıncı kitabıyla gelenler vardı. büyük bir yer, ciddi çalışıyorlar. memnun kalmayan biri herhalde beşinci kitabıyla gelmez diye düşündüm.

özetle şu ana kadar yaşadıklarımdan yola çıkarak cinius yayınlarını önerebilirim. kitap yazdım deyince bir sürü yer talip oldu onu basmaya. hatta cinius'dan daha güzel teklifler, daha ucuz fiyatlar sundular. ama hiçbiri son aşamada güven vermedi. bazısı izbe hanlarda, bazıları adreslerini bile vermek istemedi, bazıları da kitabımın içeriğine bile bakmadan önüme bir sözleşme dayadılar. belki fazla şüpheci davrandım onlara karşı ama iyi etmişim diyorum şimdi. aksi halde cinius'u keşfedemezdim belki. şimdi yeni kitabımı da onlara yayınlatmayı düşünüyorum. kitabımı yayınlayacak bir adresin olduğunu bilmek daha şevkle ve güvenle yazmamı sağlıyor.

10. Misafir

Misafir Misafir

arkadaşın maşallhı var. ankarada 1200 tl ye basılan kitabı aynı sayfa ve şartlarda 2500 e basarak oldukça yardımcı oluyor.

11. benyazarım

benyazarım New Member

Aldığı Beğeni:
    0
    Ödül Puanları:
    1

slm biz amatör yazar kitaplarını basıyor, dağıtımada çıkarıyoruz..

ulaskantemir@gmail.com

12. AsAYRa

AsAYRa Katre-i Matem

Aldığı Beğeni:
    104
    Ödül Puanları:
    63

bende düşünüyorm ileride....burada kitap basımı işinde bana ileride irtibata geçebileceğim mail adreslerini alıyorum..

13. AsAYRa

AsAYRa Katre-i Matem

Aldığı Beğeni:
    104
    Ödül Puanları:
    63

kitabın adı ne ???

14. izafet uye

izafet uye Misafir

İlk kitabımı Cinius Yayınlarından bastırdım, şimdide ikinci kitabımı bitirmek üzereyim ve öyle görünüyor ki gene Cinius'un yolunu tutacağım. İlk kitabımda kapak tasarımını, dizgisini, editörü okumasını yaptılar ve hepsinden de gayet memnun kaldım. Disiplinli ve titiz bir çalışma yapıyorlar. Zaten tasarımcıları mütevazı ama belli ki işinin ehli, yayın editörüm de yardımsever ve ilgili bir bayandı. Şimdi baktım da fiyatları biraz yüksek gibi internetteki diğer yayınevlerine göre ama ben ilk kitabımı çıkardığım vakti bu işi yapan başka bir yayınevi yoktu zaten. Cinius'a ilk gittiğim gün genç bir yayın danışmanı bana piyasanın nasıl işlediğini anlattı ve açık açık ihtimalleri önüme koydu. Kitabımın satıp satmama ihtimalini baştan söylediler ve yeni bir yazar, yeni bir kitap en başta büyük ihtimalle az satar dedi açık açık. Yine de aradan bir yıl kadar geçti ve satışlar çok da fena değil. Birkaç okur mektubu aldım, kitabımı beğendiklerini söylediler. Bu arada aynı yayınevine benden sonra gelip kitabını yayınlatan yazarlarla tanışma fırsatım oldu, aralarından birinin kitabı birkaç ay içinde tükendi, bu da haliyle insanın moralimi bozuyor. Gönül isterdi ki benim kitabım da ikinci baskıyı biran önce yapsın ama bu hızla devam ederse 2 yıldan önce yapmayacak gibi görünüyor. Sanırım yayınevinden ziyade kitabın içeriği, kapağı, adı gibi şeyler belirliyor kitabın satış başarısını. Yine de yayınevleri konusunda dikkatli olmak lazım. Çok yakın bir arkadaşım öykü dosyasını başka bir yayınevine götürdü, akıl almaz vaatlerde bulundular, hatta benim yayınevime de bir sürü laf etmişler, Cinius'dan çok daha geniş bir dağıtım yapabildiklerini söylemişler ve kitabının bütün Türkiye'ye dağıtacaklarını iddia etmişler, ama hala 20 tane satabilmiş değiller. Şahsen gerçekçi ve dürüst bir yayıncıyı tercih ederim, o yüzden yayınevimi değiştirmyi düşünmüyorum.Alternatifler çoğaldı, araştırmanızı iyi yapın derim.

15. dag039

dag039 New Member

Aldığı Beğeni:
    15
    Ödül Puanları:
    0

Bizim arkadasta 2. kıtabını cıkarcak noterden 600 tl ıstemısler dıger masrafları bılmıyorum

16. izafet uye

izafet uye Misafir

1 adet arkadaşa özel k.tap basımı oluyomu acaba oluyosa fiyatı ne olur bi yardımcı olursanız sevinirim

17. izafet uye

izafet uye Misafir

Ben de kitabımı bastırmak için yayınevi yayınevi gezdim. Şiir kitabı, malum, kimse ilgilenmedi. Destekli kişisel yayıncılık diye yeni bir tür çıkmış, onları denemeye karar verdim. Şimdilik aralarında en çok güveni veren Cinius Yayınları gibi görünüyor. Fiyatları biraz uçuk ama sunumları, siteleri, üslupları falan gayet düzgün. Fikri olan varsa, lütfen yazsın.

18. MyRit

MyRit Hayat OffLine

Aldığı Beğeni:
    22
    Ödül Puanları:
    18

bir adet herşekilde basarlar. ama tane olduğu için pahalı olur epey. sıradan bir matbaada bile yaptırabilirsin bunu aslınd. fazla aramaman gerek. ama yayın evi falan dersen. onlar her kitabı basmıyorlar işte.

19. Misafir

Misafir Misafir

merhabalar bn istanbuldan hilal daha 12 yaşındayım ve kendi çapımda hikaye yazıyorum fakat hikayem seri şeklinde şimdilik 3 kitabı yazdım . ben o kadar masrafa girecek kadar küçüğüm ve ailemde bu kadar masraf yapacak durumda değil sizden sadece 1Er kitap bastırmak istiyorum 1. kitap zaten 40 sayfa bile yok lütfen bana yardımcı olun bu kararı almamın nedeni
    çevremden çok güzel yorumlar almam lütfen bana yardımcı olmanız

20. Misafir

Misafir Misafir

Her tür kitabı hiçbir ücret talep etmeden profesyonel ekibimizle yayına hazırlıyor, basıyor, dağıtıyor ve tanıtım kanallarıyla kitabınızın reklamını yapıyoruz. Kitabınızı bir ajans aracılığıyla ve profesyonel olarak basmak ve raflarda görmek istiyorsanız bizi arayın.

Benceajans
    Selanik Cad. 28/18 Kızılay Ankara
    Tel: 0 312 417 88 77
    E-mail: sera@benceajans.com

Sayfayı Paylaş