Kızların Zorla Erken Evlendirilmesi Meselesi

Konusu 'Türkiye' nin Sorunları' forumundadır ve seckince tarafından 9 Temmuz 2009 başlatılmıştır.

1. seckince

seckince New Member

Aldığı Beğeni:
    13
    Ödül Puanları:
    0
    Toplumsal Bir Sıkıntı: Erken evlenme
    Bu konu hala ülkemizde hatta bir çok müslüman ülkede bir sıkıntı.Kız çocuklarını köle görme;hiç bir seçme hakkı tanımama;zorlama.Aslında bu sadece gayriislami dönemlerden kalan bir adet.İalamiyet bu duruma kat'iyen müsaade etmez.Muhammed(AS)'in sözleri ve uygulamaları ortadadır.Bu nedenle bu İslamdışı adetleri alet ederek İslamiyet'e düşmanlık etmek isteyenlerin bu düşüncelerini akim bırakmak açısından;

önemli gördüğüm bu konuyu paylaşıyorum:

DİYANET SON NOKTAYI KOYDU!!
    Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu, kız çocuklarının erken yaşta veya istemedikleri kişilerle zorla evlendirilmesinin din, örf, adet ve insani duygular açısından rahatsız edici bir durum olduğunu belirterek, “Münferit uygulamalar ve münferit açıklamalar, bir tereddüt uyandırmamalı. Diyanet İşleri Başkanlığının bu konuda tavrı, çizgisi ve topluma verdiği mesaj çok net ve açıktır” dedi.

Bardakoğlu, Başkanlık olarak aile hayatını ve aile değerlerinin yaşatılmasını önemsediklerini ifade ederek, bu duyarlılıklarının aile bağlarına olan saygılarından kaynaklandığını söyledi. Bardakoğlu, dilini, dinini ve aile bağlarını zayıflatan toplumların geleceklerini tehlikeye atacaklarına işaret etti.

Van İl Müftüleri toplantısında, “Kız çocuklarının erken yaşta veya zorla evlendirilmesinin doğru olmadığı ve bunun bir dizi soruna yol açtığı” yönünde karar alındığını hatırlatan Bardakoğlu, “İslam dünyasında bunu bu kadar açık ve net söyleyen ilk kurum da biziz” diye konuştu.

Kız çocuklarının erken yaşta veya istemedikleri kişilerle zorla evlendirilmesinin din, örf, adet ve insani duygular açısından rahatsız edici bir durum olduğunu vurgulayan Bardakoğlu, münferit uygulamalar ve münferit açıklamaların, bir tereddüt uyandırmaması gerektiğini dile getirdi.

Bardakoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:
    “Diyanet İşleri Başkanlığının bu konuda tavrı, çizgisi ve topluma verdiği mesaj çok net ve açıktır. Ailenin karşılıklı sevgiye dayanmasına ve hür iradeyle kurulmuş bir yuva olmasına önem veriyoruz. Genç kızların yaşlı erkeklerle evlendirilmesi, özellikle bu genç kızlarımız açısından aile saadeti, doğacak çocuklar ve toplumun aile algısı açısından birçok sakıncalar taşımaktadır. Aile bir fedakarlıkla, karşılıklı sevgi, saygıyla başlar. Aile, tek taraflı bir çıkar ilişkisi değildir. Van İl Müftüleri toplantısında bunu açıkça ifade etmemizin arka planında, kadınlarımız ve kız çocuklarımızın hakları, aile müessesine saygı, gelecek nesillerin sağlıklı yetişmesi ve evlilik kurumunun sağlam, güçlenerek devam etmesi gibi birçok sebep yatıyor. Dinimizin öngördüğü ilkeler ve öncelikler açısından bunu önemsiyoruz.”

“EVLİLİK DIŞI İLİŞKİLERİN NORMAL GÖSTERİLMESİNE KARŞIYIZ”

Aile kurma ve aile halinde yaşama isteğinin insanın yaradılışında olduğunu ifade eden Bardakoğlu, bunun güçlendirilmesi gerektiğini belirtti. Bardakoğlu, “Aile hayatını tehdit eden ne varsa biz karşısındayız. Bu sadece kız çocuklarının erken yaşta evlendirilmesi değil, serbest hayat, evlilik dışı ilişkilerin normal gösterilmesi ve bununla ilgili duyarlılıkların azaltılması, hassasiyetlerin törpülenmesi ve sıradanlaşmasına da karşıyız” diye konuştu.

Evlilik dışı ilişkilerin toplumda normal gösterilmesinin de aile hayatına zarar verdiğine dikkati çeken Bardakoğlu, evlilik dışı beraberliklerin normalleşmiş gibi algılanmasının toplum için ciddi bir tehdit oluşturduğuna işaret etti. Bardakoğlu, medyanın da bu konuya duyarlı yayınlar yapmasının aile ve toplum hayatının devamı için önemli olduğunu vurguladı.

“KUR'AN TEK EŞLİLİĞİ TAVSİYE EDİYOR”

Kur'an-ı Kerim'in çok eşliliği değil tek eşliliği tavsiye ettiğini kaydeden Ali Bardakoğlu, kadının hakkının korunamadığı, çocukların nesebi ve mirası gibi konularda haksızlıklar söz konusu olduğu ve neticede kadın mağdur edildiği için ikinci evliliğin günümüzde dinen de pek çok sakıncalar taşıdığını anlattı.

Başkanlık olarak, kadına yönelik şiddet, kız çocuklarının okutulmaması, cahil bırakılması ve bunun da bir sanki dinin onayladığı durummuş gibi algılanmasıyla mücadele ettiklerini dile getiren Bardakoğlu, “Biz kadın haklarını sağlamaya yönelik her teşebbüsü önemli görüyoruz” dedi.

kaynak: Diyanet son noktayı koydu - Hürriyet

2. pırpır

pırpır Active Member

Aldığı Beğeni:
    44
    Ödül Puanları:
    28
    Cevap: Kızların Zorla Erken Evlendirilmesi Meselesi

bu doğru maalesef ama altında yatan sebeplere bakma lazım.onlar düzelmedikçe bunun önüne geçemiyoruz.sebepler de malum işsizlk,eğitim vs. yani güzelim ülkemin kalkınması gerek

1 person likes this.
  3. Cupiter

Cupiter Well-Known Member

Aldığı Beğeni:
    35
    Ödül Puanları:
    48

Bu yazıyı sabah okudum. Açıklanması geciken bir paylaşım. Yani diyanet bakımından. Malum uzere CHP'nin üzmez olayından sonraki Canan arıtmanın ayyuka çıkmış çığlıkları zamanında olsaydı daha iyi olurdu.

4. seckince

seckince New Member

Aldığı Beğeni:
    13
    Ödül Puanları:
    0

Bunlar mıdır yani geçerli sebepler?

5. pırpır

pırpır Active Member

Aldığı Beğeni:
    44
    Ödül Puanları:
    28

bir kız neden erken evlenir ya da neden zorla evlendirilir ?
    bunun bir sürü örneği var
    babanın parası yoktur kızını evlendirir
    ailede aile kavramı yoktur kız hangi yaşta olursa olsun (genellikle küçük yaş) kaçarcasına evlenir.

6. ⓡⓔⓐⓛ ⓛⓘⓕⓔ

ⓡⓔⓐⓛ ⓛⓘⓕⓔ Well-Known Member

Aldığı Beğeni:
    126
    Ödül Puanları:
    63

eğitimsizliğin sonuçları zihniyet meselesi...

7. zebit

zebit Well-Known Member

Aldığı Beğeni:
    64
    Ödül Puanları:
    48

Din kızları zorla evlendirtmiyor onlara özgürlük veriyor
    ama bunu İslam karşıtları koz olarak kullanıyorlar

ama diyanetin yanıtı çok güzel olmuş

8. Cupiter

Aldığı Beğeni:
    35
    Ödül Puanları:
    48

Daha radikal ve sert olabilirdi :)

9. zebit

zebit Well-Known Member

Aldığı Beğeni:
    64
    Ödül Puanları:
    48

olsun en azından açıklama yapılmış :)

10. ⓡⓔⓐⓛ ⓛⓘⓕⓔ

Aldığı Beğeni:
    126
    Ödül Puanları:
    63

özgürlükmü veriyor evet din özgürlük veriyor ama dini saptıranlar özgürlüğün yanından geçmiyor biz biliyoruz o özgürlükleri merak etmeyin..:)

11. Cupiter

Aldığı Beğeni:
    35
    Ödül Puanları:
    48

Dini saptıran insanlar için açıklama yapılmış zaten..

islam mantığı kayıtsız şartsız iman eden kulların refahını baz almış bir dindir :)

Bu durumda da sorun yoktur.

12. seckince

seckince New Member

Aldığı Beğeni:
    13
    Ödül Puanları:
    0

Burası gerçek.Din(İslamiyet) evlenme meselesinde bazı kriterler koymuştur.Bu kriterlerinde kıza söz hakkı tanımıştır.
    Fakat Gayriislami ideoloji ve sistemlerde yaşamakta olan müslüman halklar,kendi inançlarına uygun bir yaşam tarzı geliştirememektedirler.Nikahlarına bile İslamdışı kurallar dayatılmıştır.

Neymiş efendim o bildikleriniz;anlatın da tartışalım bunları..Belki de yanlış biliyorsunuzdur;veya biz de eksik biliyor olabiliriz!!

13. ⓡⓔⓐⓛ ⓛⓘⓕⓔ

Aldığı Beğeni:
    126
    Ödül Puanları:
    63

evet sorun yok , bu durumda en büyük sorun olarak dini saptırma sorunu ortaya çıkıyor ve saptırmayanların sayısı malesef çok az

önemli olan gayriislami sistemlerdeki haklar değildir kişiler burda kuralları kendileri koyarlar görünüşteki durum önemli değil içerikteki durum önemlidir...asıl önemli olan islami sistemlerdeki yanlışlar ve düzeltilmemesi ve giderek dahada kötüye gitmesidir...

bunu benim anlatmam gerekmiyor sizde biliyorsunuz islami kesimimizde kadına verilen değeri , bir değer veriliyorsa onunda nerede verildiğini biliyorsunuz:)

14. seckince

seckince New Member

Aldığı Beğeni:
    13
    Ödül Puanları:
    0

İşte şimdi olmadı.İddialarınız havada kalmış oldu.Gene de açıklarsanız değerlendiririz..

15. Bağımlı Bağımsız

Bağımlı Bağımsız çaylak

• Platin Üye
    Aldığı Beğeni:
    229
    Ödül Puanları:
    63

geç bi açıklama Cupiter arkadaşımızın da dediği gibi ama yine de bu saatten sonra olabilecek kötü şeyleri engelleyebilir belki bu açıklama

16. pashacigo

pashacigo Member

Aldığı Beğeni:
    9
    Ödül Puanları:
    8

cem yılmazın espirisine değinemeden yapamayacağım. nediyordu:eğitim şart.ama iyi eğitim.

evet bence eğitim şart.eğitimi sadece devletin bünyesinde verilen birşey olarak algılayan arkadaşlarımız var.aslında öyle değildir.

ALINTIDIR:Geniş anlamda eğitim, kişinin belli bir yaşam tarzını öğrendiği toplumsallaşma ye kültürleşme süreciyle özdeş tutulabilir. Bütün toplumlarda eğitimin amacı, yeni kuşaklara bir kültür birikimini aktarmak, gençlerin davranışını yetişkinlerin hayat tarzı yönünde biçimlendirerek, onlan gelecekteki toplumsal rollerine doğru yöneltmektir

bazı sözlüklerde bile devlet eliyle verilir yazıyor.hayır bence öyle değildir.bir babanın oğluna yaklaşımı bile bir eğitimdir.

bu eğitim iyi yada kötü olabilir ama eğitimdir.mesela kızların erken yaşta evlenmesi gelecek kuşak için erken evlendirmeyi eğitim olarak algıladıklarını göstermektedir.

bundan cıkardığım sonuç ise insanlara gerekli olan eğitim verilmeli yada o eğitim alınmalıdır.tamam devletin kurduğu okula gönderme kızını peki be adam sen müslüman değilmisin kuranı okumazmısın.okumazsın onuda anladım din adına töre adına teamül adına yaptığın bir çok şeyin dine aykırı olduğunu televizyondan diyanet işlerinin senelerden bu yana yaptığı acıklamalardan bile mi eğitimini alamazsın.

o zaman kusura bakma sen kusurlusun.hesabını dinimce elbet birgün vereceksin

bu gibi olayların artmaması için insanların bir an önce iyi bir eğitim almaları aldırmaları gerek devletçe gerekte köyün aklı başında sözü dinlenen alimleriyle yapılmalıdır.

1 person likes this.
  17. zebit

zebit Well-Known Member

Aldığı Beğeni:
    64
    Ödül Puanları:
    48

önyargının kralısın arkadaşım sen
    al sanaDin al sana özgürlük

Evlenecek kadın ister bakire ister dul olsun hiçbir velinin zorlama hakkı yoktur. Zoraki evlilikler geçersizdir. Kadın muhalefetini açıkça bildirebilir. Bu, onun tabii hakkıdır. İslâmî toplumda kadın, gerçekleştirilen zoraki evliliğe fesih davası açabilir. Bu meselede fıkhî mezheplerimizin farklı görüşleri varsa da aşağıda sunulacak hadisler konumuza yeterince açıklık getirmektedir.

Dul olan Hensa bint-i Hizam-ı Ensariyi kendisi istemediği halde babası evlendirince gelip Allah'ın Rasû-lüne durumunu arzetti. Allah'ın Rasûlü de babasının evlendirme işlemini reddetip evlendirme işlemini geçersiz saydı. Saygıdeğer annemiz Hz. Aişe'de şöyle anlatıyor: Genç bir kız O'nun yanına geldi ve şöyle dedi: Ben istemediğim halde değersiz kişiliğini benimle yüceltmek için babam beni kardeşinin oğluna verdi. Hz. Aişe ona Allah'ın Rasûlü gelinceye kadar oturuver, gelince şikâyetini bizzat iletirsin dedi. Hz. Peygamber geldi kızcağız da şikâyetini O'na arzetti. Hz. Peygamber (s.a.v.) babasına haber gönderip onu çağırttı. Evleneceği erkeğin seçim hakkını kıza verdiğini açıkladı. Bu gelişme üzerine kızcağız şöyle dedi:

- Ya Rasûlüllah! Ben babamın yaptığım onayladım fakat kadınların evlilik konusunda yetkili olup olmadıklarını bilmek istedim. Bunun için gelip şikâyet ettim ki bu mevzuda kesin talimatınızı veresiniz de babalar hatalarını sürdürmesinler.

Bu iki hadis, ister bakire, ister dul olsun kadınların istemedikleri evliliğe zorlanamayacaklarını açıkça ortaya koymaktadır

oku oku da iki cümle feyz al

18. duygu_38

duygu_38 New Member

Aldığı Beğeni:
    1
    Ödül Puanları:
    3

bu sorun zaten cok önceden beri gelen bir muamma degilmidir...yazık ama gec kalınmıs bir yazık..

19. seckince

seckince New Member

Aldığı Beğeni:
    13
    Ödül Puanları:
    0

muamma değil bi realite bu. :)

20. meleğim

meleğim Well-Known Member

Aldığı Beğeni:
    217
    Ödül Puanları:
    63

sana bu konuda sonsuz katılmakla birlikte şunları da eklemek istiyorum.

kimse kusura bakmasın ama doğu kesim ve aşiretsel bölgeler hala cahiliye dönemi gibi yaşıyolar kızlarını doğunca toprağa gömmüyolar belki ama bir mal gibi satıyolar.
    talasına tarla malına mal parasına para katmak için.
    sizi hiç modern bir şehirde bu olayları gördünüz mü...

sonuç orta da CAHİLLİK.

1 person likes this.

Sayfayı Paylaş