Kızlık zarı türleri

Konusu 'Kadın hastalıkları,kadına yönelik sorunlar ve yaşa' forumundadır ve balamnaz tarafından 16 Ekim 2011 başlatılmıştır.

 1. balamnaz

  balamnaz şşşşşşştttt:)

  • Bölüm Sorumlusu
  Mesajlar:
  49.303
  Aldığı Beğeni:
  511
  Ödül Puanları:
  113
  Kızlık zarı mukozal bir zardan oluşmaktadır. Herkesin kaşı, gözü, burnu nasıl farklı ise kızlık zarının da deşik modelleri vardır.
  Kızlık zarı'nın kişilerde pek çok değişik türleri, kişiden kişiye değişen tipleri aşağıda resimlerle gösterilmektedir.

  KIZLIK ZARI RESİMLERİ

  Yukarıdan Aşağıya Kızlık Zarı Şekilleri (Hymen çeşitleri):

  1. Yuvarlak Hymen (`-95 arasında görülür)
  2. Septat Hymen (Bölmeli tip)
  3. Subseptat Hymen (Yarı bölmeli tip)
  4. Cressent Hymen (Yarımay şeklinde)
  5. Cribriform Hymen ("Elek" gibi çok delikli)
  6. Dentiküler Hymen
  7. Fimbrialı Hymen
  8. Labial Hymen
  9. İmperfore Hymen (Patolojik tip; ameliyat ile açılması gereklidir)

  Kızlık zarı modellerindeki farklılıklar anormal yani patolojik kabul edilmez. Ancak yalnızca imperfore hymen adı verilen "deliksiz kızlık zarı" nın ameliyatla açılması gereklidir. Çünkü bu tür kızlık zarına sahip genç kızlar adet görme yaşına geldiklerinde adet görememe ve karın ağrısı gibi şikayetler ile jinekoloğa başvurmaktadırlar. Yapılan basit bir operasyon ile kızlık zarı kesilerek açılmaktadır. (Himenotomi operasyonu)

  KIZLIK ZARI RESİMLERİ (Sırasıyla)

  1. Yuvarlak Tipte Kızlık Zarı
  En sık rastlanılan kızlık zarı modelidir.

  [​IMG]


  2. Ara Bölmeli Tipte Kızlık ZarıKızlık zarının bu tipinde bazen cinsel ilişki zor ve ağrılı bir hal alabilir. Kızlık zarının çıkarılması ve vajinal girişin genişletilmesi cinsel ilişkiyi kolaylaştıracaktır.
  Bu nedenle cinsel ilişkide ağrı sorunu yaşayan veya ilişkiye giremeyen kişilerin öncelikle bir jinekolojik muayeneden geçmeleri şarttır.

  [​IMG]


  3. Yarım Ara Bölmeli Tipte Kızlık Zarı
  Yarım ara bölmeli kızlık zarı türünün işlevsel açıdan bir önemi yoktur. Yalnızca tesadüfen jinekolojik muayenelerde görülebilmektedir.

  [​IMG]


  4. Yarımay Tipte Kızlık Zarı
  Bu tür kızlık zarı çeşitlerinde de cinsel ilişki zor ve ağrılı hale gelebilir. Bu durumda jinekolog mauyenesi yapılarak kızlık zarının çıkarılması (hymenektomy) veya kızlık zarına çentik atılarak girişin genişletilmesi işlemi (himenotomy operasyonu) yapılabilir.

  [​IMG]


  5. Elek Şekli Tipinde Kızlık Zarı
  Kızlık zarı üzerinde çok sayıda küçük delikler vardır. Bu durumda cinsel ilişki imkansız bir hal alabilir. Son derece nadir görülen bir durumdur.

  [​IMG]


  6. Dentiküler Tipte Kızlık Zarı
  Son derece nadir görülen bu durumda kızlık zarının deliği ilginç bir hal almıştır.

  [​IMG]


  7. Fimbrial Tipte Kızlık Zarı
  Kadınlarda fallop tüpünün son kısmı "fimbria" olarak bilinir. Bu çeşit kızlık zarında da görünüm tüpün fimbriasına benzer.

  [​IMG]


  8. Dudak Şekli Tipinde Kızlık Zarı
  Kızlık zarı içindeki delik "dudak" şeklindedir. Çok çok nadir bir kızlık zarı görünümüdür.

  [​IMG]


  9. Deliksiz Kızlık Zarı
  Kızlık zarı içerisinde delik yoktur. Bu nedenle bu genç kızlar 12-13 yaşı geldiğinde adet görememe, karın ve kasık ağrısı gibi şikayetlerle jinekoloğa gelirler.

  Deliksiz kızlık zarı tıbbı terminolojide "imperfore hymen" olarak bilinir. Mutlaka ameliyatla açılarak vajinal geçişin sağlanması gerekir, aksi takdirde endometriosis gibi kalıcı jinekolojik problemlere zemin oluşur. [​IMG]


  Neden insanlarda bu kadar çok kızlık zarı (hymen) çeşidi var?
  Nasıl her insanın uzuvları birbirinden farklı ise kızlık zarının da pek çok çeşitlerinin olması doğaldır. Hatta çok daha farklı kızlık zarı türleri, yapılan jinekolojik muayeneler sırasında şans eseri izlenebilmektedir.

  Kızlık zarının değişik yapıda olması bir kişiye zarar verir mi?
  Hayır.
  Kızlık zarının yapısının az görülen türden olması genellikle jinekolojik muayenelerde tesadüfen farkedilmektedir. Bu anatomik yapının kişiye bir zararı bulunmaz.

  Ancak yüksek kenarlı, sert yapılı ve septalı zarlar kişilerde ilişki sırasında zorlanmalara neden olabilmektedir.
  vajinismus denilen "cinsel ilişkiye girememe problemi" psikolojik nedenlerden başka kızlık zarındaki yapısal (anatomik) nedenlere de bağlı olabilir.
  Bunun için Hera Kadın Sağlığı Merkezi olarak biz evlenmeden veya ilk cinsel tecrübesini yaşamadan önce genç kızlara genel bir jinekolojik muayene ve kızlık zarı muayenesi önermekteyiz.

  alıntı

Sayfayı Paylaş