Komplo Teorisi nedir ?

Konusu 'Komplo Teorileri' forumundadır ve Diploit tarafından 22 Şubat 2009 başlatılmıştır.

 1. Diploit

  Diploit Misafir

  Komplo teorisi, kamuoyu tarafından belli bir şekilde algılanmış herhangi bir olay hakkında geliştirilmiş, kamuoyundan saklandığı iddia edilen bilgilerle, gizli bilgilere veya olayın arkasındaki görünmeyen güçlerle ilişkilendirilen alternatif açıklamalara verilen addır. Bazı kişiler komplo teorileri üreten kişileri paranoyak, ilgi çekmeye uğraşan ya da yanlış yönlendirmelerle toplumu yanıltarak bundan politik, ekonomik (ya da medyatik) çıkar sağlamaya çalışan kişiler olarak görür ve iddiaları gülünç ve önemsiz kabul ederler. Öte yandan bu tip iddialar popüler kültür alanında her zaman kendisine yer bulabilmiş, ilgi çekmeyi başarabilmiştir.


  Bilimadamlarına göre komplo iddialarına yatkın toplumlar uzun süreli politik, ekonomik veya ahlaki çöküntü yaşayan veya kendilerine karşı önemli bir tehdit yöneldiğini düşünen insanlar. Öte yandan, İngiliz sosyolog Mark Fenster'a göre belgelendirilebilen pek çok komplo teorisinin fos çıkması, bunların hepten önemsiz olmaları anlamına gelmiyor. Fenster, bu teorilerin ortaya koyduğu gerçeğin, toplumda varolan sisteme karşı genel güvensizlik ve özellikle herşeyin yüzeyde şeffaf ve özgür gözüktüğü demokratik sistemlerde aslında alttan alta süregiden başka mekanizmaların varolduğuna dair inançtır.
   
  Kader Katibi bunu beğendi.
 2. khaos

  khaos OyunBozan

  Mesajlar:
  4.731
  Aldığı Beğeni:
  142
  Ödül Puanları:
  63
  Cevap: Komplo Teorisi nedir ?

  Konuyu sabitledim
   
 3. yuregimdesen

  yuregimdesen New Member

  Mesajlar:
  17
  Aldığı Beğeni:
  0
  Ödül Puanları:
  1
  Cevap: Komplo Teorisi nedir ?

  paylasımın icin tesekur ederim :)vvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvv
   
 4. вєякαу

  вєякαу New Member

  Mesajlar:
  22
  Aldığı Beğeni:
  2
  Ödül Puanları:
  3
  Cevap: Komplo Teorisi nedir ?

  Hmm Paylaşim İçin Teşekkürler
   
 5. ßenDensin -

  ßenDensin - Member

  Mesajlar:
  260
  Aldığı Beğeni:
  8
  Ödül Puanları:
  18
  Cevap: Komplo Teorisi nedir ?

  kamuoyu tarafından belli bir şekilde algılanmış herhangi bir olay hakkında geliştirilmiş, kamuoyundan saklandığı iddia edilen bilgilerle, gizli bilgilere veya olayın arkasındaki görünmeyen güçlerle ilişkilendirilen alternatif açıklamalara verilen addır. Bazı kişiler komplo teorileri üreten kişileri paranoyak, ilgi çekmeye uğraşan ya da yanlış yönlendirmelerle toplumu yanıltarak bundan politik, ekonomik (ya da medyatik) çıkar sağlamaya çalışan kişiler olarak görür ve iddiaları gülünç ve önemsiz kabul ederler. Öte yandan bu tip iddialar popüler kültür alanında her zaman kendisine yer bulabilmiş, ilgi çekmeyi başarabilmiştir.

  Bilimadamlarına göre komplo iddialarına yatkın toplumlar uzun süreli politik, ekonomik veya ahlaki çöküntü yaşayan veya kendilerine karşı önemli bir tehdit yöneldiğini düşünen insanlardır. Öte yandan, İngiliz sosyolog Mark Fenster'a göre belgelendirilebilen pek çok komplo teorisinin fos çıkması, bunların hepten önemsiz olmaları anlamına gelmiyor. Fenster, bu teorilerin ortaya koyduğu gerçeğin, toplumda varolan sisteme karşı genel güvensizlik ve özellikle herşeyin yüzeyde şeffaf ve özgür gözüktüğü demokratik sistemlerde aslında alttan alta süregiden başka mekanizmaların varolduğuna dair inançtır.
   
 6. kaan4

  kaan4 kimse.

  Mesajlar:
  1.911
  Aldığı Beğeni:
  517
  Ödül Puanları:
  113
  FIKRA ( KARKUŞİ KADI )  Demirel'e ülkenin durumu hakkında ne düşündüğü sorulmuş....

  Demirel de soruyu yönelten kişiye:
  - "Bak sana bunu bir fıkrayla anlatayım da pazar neşesi olsun" demiş. Demirel'in anlattığı fıkra şu:

  Osmanlı döneminde yolsuzlukları ile ünlü Karakuşi adında bir kadı varmış. Bir gün Karakuşi Kadı, bir fırının önünden geçerken burnuna güzel bir koku gelmiş.Vitrinde güveç içinde nar gibi kızarmış sahibini bekleyen nefis bir ördek var.... Karakuşi Kadı, fırıncıya:

  - 'Ben bunu aldım' demiş. Kadıya itiraz edilir mi? Fırıncı hemen ördeği paket yapıp vermiş. Az sonra ördeğin asil sahibi gelmiş:

  - 'Hani bizim ördek?' Fırıncı boynunu büküp:

  - 'Uçtu' deyince iş kavgaya dönüşmüş. Kavga sırasında fırıncı, araya giren bir gayrimüslim müşterinin gözünü çıkarınca korkup kaçmaya başlamış... Gayrimüslim de peşinde kovalıyor...

  Bir duvardan atlarken, bilmeden duvarın öteki tarafındaki hamile bir kadının üstüne düşmüş. Kadın, çocuğunu düşürdüğü için, kadının kocası da fırıncının peşine düşmüş. Can havliyle kaçan fırıncının çarpıp devirdiği Yahudi bir vatandaş da kızıp peşlerine takılmış... Sonunda duruma müdahale eden zaptiyeler hepsini yakalayarak Karakuşi Kadı'nın karşısına çıkarmışlar. Kadı sırayla sormuş...

  Ördeğin sahibi,
  - 'Bu adam ördeğimi hiç etti' diye şikáyet etmiş.

  Karakuşi Kadı, fırıncıya sormuş:
  - 'Ne yaptın bu adamın ördeğini?'

  Fırıncı
  - 'Uçtu' demiş.

  Kadı, kara kaplı defterini açmış:

  - 'Ördeğin karşısında tayyar yazılı. Tayyar 'Uçar' anlamına gelir. O halde ördeğin uçması suç değil' diyerek, fırıncının ördek işinden beraatına karar vermiş. Gözü çıkan gayrimüslim vatandaşa sormuş. Onun şikáyetine de kara kaplı defterden bir madde bulmuş:

  - 'Her kim, gayrimüslimin iki gözünü çıkara, o müslimin tek gözü çıkarıla...

  Davacı:
  - 'Benim tek gözüm çıktı. Şimdi ne olacak?' diye sorunca Karakuşi Kadı

  - 'Şimdi' demiş, 'Fırıncı senin öbür gözünü de çıkaracak, biz de onun tek gözünü çıkaracağız. Tabii gayrimüslim şikáyetinden hemen vazgeçmiş, fırıncı bu davadan da beraat etmiş.

  Çocuğunu düşüren kadının kocasına da Karakuşi Kadı:

  - 'Tamam' demiş, 'Karını vereceksin, bu adam yerine yeni çocuk koyacak.' Böyle olunca adam da şikayetini anında geri almış, fırıncı bu davadan da kurtulmuş. Kadı dönmüş Yahudi'ye:

  - 'Senin şikáyetin nedir bre?' Yahudi bir süre düsündükten sonra ellerini açmış,

  - 'Ne diyeyim kadı efendi' demiş, 'Adaletinle bin yaşa Sen, e mi !'

  Demirel bu fıkrayı anlattıktan sonra kendisini dinleyen topluluğa dönerek, kıssadan hisse:

  - Ananı "öpen" kadı ise, kimi kime şikáyet edeceksin?.. Bugün ülkedeki durum bu! Agnadın mı?
   
 7. hakki_

  hakki_ Well-Known Member

  Mesajlar:
  1.990
  Aldığı Beğeni:
  27
  Ödül Puanları:
  48
  Cok yakinda hepinizi oldurecekler.Geri kalanlarada katillerin uzaylilar oldugunu soyleycekler.Nasil oldumu? Komplonun teorisi olmaz adi ustunde tezgah kumpas.Teorisimi kalmis.Ama sizler teorilerle ugrasmak isterseniz o ayri.
   

Sayfayı Paylaş