Kul Hakki Nedİr.

Konusu 'İslam ve İnsan' forumundadır ve Sürç-ü Lisân tarafından 26 Ocak 2010 başlatılmıştır.

1. Sürç-ü Lisân

Sürç-ü Lisân EngineeR

Aldığı Beğeni:
    191
    Ödül Puanları:
    63
    Kul Hakki Nedİr.

Selamün aleyküm ve rahmetullahi ve berakatühü

sevgili arkadaşlar ALLAH (C.C.) buyuruyor ki:
    ''yerden benim katıma kadar bana karşı işlediğiniz günah olsa ben affederim ama karşıma kul hakkıyla gelmeyin .''

Peygamber Efendimiz buyuruyorlar ki :
    '' içinizden biri din kardeşinin etini yemek ister mi ?gıybette kul hakkı vardır.''

'' kafirleri cennete sokmayın .
    bu sözü üzerine sahabe-i kiram sorar:
    ya resulullah kafirleri nasıl olur da cennete sokarız.
    onların hakkını yiyerek ; diye buyurur Peygamber Efendimiz.

'' sahabe-i kiram birgün mescidi nebevide birisi hakkında konuşurlarken içeri Peygamber Efendimiz girerler ve onlara hitaben '' gıybet etmeyin gıybette kul hakkı vardır ''buyururlar. sahabe-i kiram ''ya Resulullah biz onda olan hasletlerden bahsediyoruz. bu gıybete girer mi.'' diye sorarlar. Peygamber Efendimiz :'' evet olmayanı söyleseydiniz bu İFTİRA olurdu .'' diye cevap verirler.

GIYBET : Bir kişinin arkasından onun hakkında veya duyduğu zaman keşke bunu söylemeseydi diyebileceği, onun kalbini inçitecek şekilde konuşmak...

sevgili arkadaşlar kul hakkı bu dünyada helalleşilmediyse ahirette İslam alimleri şu şekilde helaleşileceğini bildiriyor.
    hak sahibi alacaklı olduğu kişiye hakkını helal edene kadar kişinin yaptığı sevaplar hak sahibine verilir hak sahibi hakkını helal etmezse busefer hak sahibinin günahları kişiye yüklenir.

eğer ALLAH (C.C.) 'nun sevdiği kullarındansanız ve hak sahibi hakkını helal etmediyse ALLAH (C.C.) hak sahibine cennette muazzam bir köşk gösterir ve hak sahibi sorar ''YA RABBİ bu köşk kimindir.'' ALLAH (C.C.) ona ''hakkı olduğu halde hakkını helal edenindir ''der ve hak sahibi bunun üzerine hakkını helal eder ve ALLAH (C.C.) ikisinede ''haydi beraber girin cennetime ''buyurur.ALLAH (C.C.) hepinizi kul hakkı taşımayan kullarından eylesin

Sayfayı Paylaş