Kullanım hakkı ve çıplak mülkiyet

Konusu 'Hukuk Danışmanı' forumundadır ve McClane tarafından 8 Şubat 2009 başlatılmıştır.

1. McClane

McClane Well-Known Member

• Platin Üye
    Aldığı Beğeni:
    292
    Ödül Puanları:
    83
    2004 yılında evlenince oturmam için büyükannem bir daire aldı. Evlendikten sonra bu daireye yerleştik.Tapuda çıplak mülkiyetin benim üzerimde, kullanım hakkının kendisinde olduğu yazılı. Bu ne anlama gelmektedir ? Bu durumda bu daireyi ben satabilir ya da kiraya verebilir miyim ? Ya da kendisi benim isteğim olmadan daireyi satabilir veya kiraya verebilir mi ?
    Çıplak mülkiyeti eşime noter kanalı ile devredebilir miyim ? Bu durumda şu anda çıplak mülkiyetten dolayı benim olan haklar aynen onun için de geçerli olur mu ?

İlginize teşekkür ederim...
  2. McClane

McClane Well-Known Member

• Platin Üye
    Aldığı Beğeni:
    292
    Ödül Puanları:
    83
    Cevap: Kullanım hakkı ve çıplak mülkiyet

Çiplak mülkiyet, o evin sahibi oldugunuzu ve evi dilediginiz sekilde satabileceginiz anlamina gelir. Buna karsi, büyükanneniz de, intifa hakki sahibi olarak, o evde ömrünün sonuna kadar oturma hakkina sahiptir. Ancak; büyükannenizin, sizin haberiniz olmadan evi satmasi mümkün degildir.

Esinize noterden vekâlet vererek evi ona devredemezsiniz. Vekil tâyin edilen kimse, buna istinaden evi kendi üzerine yapmasi mümkün degildir. Ancak, kendisi haricinde, bir kimseye evin satisini-vekâleten- yapabilir. Sizin, ya baskasini vekil tâyin ederek, tapudaki islemlerini yaptirmaniz gerekir ya da dogrudan tapu idaresinde esiniz adina tapu düzenlettirmeniz gerekir. Bu takdirde, esiniz o gayrimenkûlün çiplak mülkiyetinin sahibi olur. Sizin sahip oldugunuz haklar aynen esinize geçer.
  3. Misafir efe

Misafir efe Misafir

Cevap: Kullanım hakkı ve çıplak mülkiyet

babam sahibi olduğu evin kuru mülkiyetini sağlığında bana satmıştı.şimdi vefat etti.benim 2 abim ve analığım var.analığımla kanuni evli.babam vefat edince intifa hakkı da benim diye biliyorum.bu evde 2 abimin ve analığımın bir hakkı varmıdır.tapu şu an beni üstüme bu mahkeme ile bozulur mu

Sayfayı Paylaş