Kuran-ı kerim i Arapça neden okuyoruz????

Konusu 'İslam ve İnsan' forumundadır ve KALPRENSES tarafından 27 Mart 2012 başlatılmıştır.

1. KALPRENSES

KALPRENSES princes ;)

Aldığı Beğeni:
    15
    Ödül Puanları:
    18
    Ben birşeyi çok merak ediyorum.... Kuran-ı kerimi Arapça yüzünden okumak bir de Türkçe mealini okumak var ya.... Ben şunu merak ediyorum....

Ben kur'an kursuna gittim kuran-ı kerimi arapça okumak için ama sadece harfleri ezberledim hani harfleri okuyorum yani kuran kursuna giden herkes bu şekilde okuyor yani arapçayı öğrenmiyor sadece harfleri öğreniyor ve kuran ı kerimi arapça orjinalini okumayı öğrenyorlar... ama ben okuduğum un bildiğim dil de ki anlamını anlayarak okumadğm için Allah ın bize ne dediği anlayamıyorum :( Türkçesini okuyorum Türkçesi için de diyorlar ki o sadece meali gerçek orjinalinden okumayan eksik okumuş olur.. diyorlar ama ben sadece öğrenmek istyorum kuran ı kerim de Allah bize neler söylüyor ve Türkçesini okuyorum ama bazen birşey anlamıyorum ve zaten Arapça çok zengin bir dilmiş ve Türkçe karşılığında eksikler olurmuş muhakkak ve tefsirlerini de okuyorum Elmalılı Hamdi Yazır ın ama Arapça okumak doğrusu diyorlar ama insan okuduğundan birşey anlamayınca kötü oluyor :( Allah C.C. sonuçta kuran kerim i bizlere yol göstersn diye yollamamış mı bizim anlamamız gerekmiyor mu?? Niye anlamadğmz bir dil de okuyoruz... ??? Daha önce orjinal incil sanırım latince gelmiş, tevratta ibranice eğer onların asılları bozulmamış olmasaydı o zaman da o dillerde mi okuyacaktık :( Allah bütün dilleri bizim bilmedğimz çok şeyi biliyor Kuran ı kerimi bilmedğimz bi dilden okumamızın bize ne faydası var bildiğimiz dilden niye okumuyoruz... Küfre günaha düşmek istemem ama içimden şöyle birşey geçiyor acaba bzim dinimizi öğrenmemizi istemeyen kişilerin attığı bir söyleenti mi yoksa ?? ne bileyim herkes arapça dan okuyunca ne demek istedğini anlamıyor Türkçe okumaya gelince kimse okumuyor... Herkes arapça okumak sevap diyor.... Birde düşünüyorrum arapça okunuşun da ses uyumu öylee güzel ki sanki sanat eseri gibi bazu sureler de ses uyumları var sanki arapça da bi giz bi farklılık var???? Bi de arapçadan ne zaman okusam içime bir huzur doluyor ama hala anlayamadım ????????????????????????????????????????* Yardımcı olursanz sevinicemmm :ihii:
  2. insomniac

insomniac Misafir

Cevap: Kuran-ı kerim i Arapça neden okuyoruz????

Okuma diyen varsa eğer yanlış demiş. Arapça okunması önemli lakin Türkçe okunmasında da fayda tek taraflı olmamalı. Arapça dediğiniz gibi ahenkli şiir gibi geliyor rahatlatıyor insanı ama dini öğrenmek için meal de okumak lazım. Meal yanlış demek hata olur lakin mealin kelime anlamı bile eksiklik demek. Esas eksiklik -benim fikrim- bazı cümlelerde olan ince anlamlarda mesela kıyamet anlatılırken "Güneş dürülüp söndürüldüğünde.." gibi bi ayet vardı esas anlamı için kara delik sebep olabilir gibi yorumlar yapılabiliyor ama bu bilim insanlarının işi daha çok. Lafı uzattım ama böyle bişey umarım cevaplayabilmişimdir.
  3. KALPRENSES

KALPRENSES princes ;)

Aldığı Beğeni:
    15
    Ödül Puanları:
    18

sağol... ikisini de okumamız gerekiyor yani???? Araplar bu konu da çok şanslı?????????????
  4. insomniac

insomniac Misafir

orjinal dilleri bakımından öyle ama Araplar yapılan tefsirler daha çok anlamdaş kelimeleri kullanarak yapılır. Bizde ki Elmalılı Hamdi Yazır ın müthiş tefsiri var. Bi Zat Elmalılı Hamdi Yazır ın tefsirini Arapça ya çevirinde Araplar tefsir görsün demişti:)
  5. Kadı Kızı

Kadı Kızı Zulcenahay

• Platin Üye
    Medya:
    2
    Aldığı Beğeni:
    1.192
    Ödül Puanları:
    113

:)
    Kuran kalp ile okunur, dil ile değil. Ebu Cehil de araptı :)
    Şans kelimesine katılmasam da illa şans olarak değerlendireceksek; şanslarımız eşit.
  6. cemil489

cemil489 ForumVeterineri

Aldığı Beğeni:
    346
    Ödül Puanları:
    83

Arapçayı anlamamamızın tek sebebi var... Latin alfabesi, Türk Dil Kurumu vs. uygulamalar ile, Osmanlıca ve dolayısıyla Arapçadan uzaklaştırıldık bunca sene içinde...
    İngiliz Sömürgeler Bakanı Glowstone (ismi yanlış yazmış olabilirim), parlomentoda: " biz ancak türklerin elinden bu Kuranı Kerimi alırsak, asıl o zaman Osmanlıyı fethetmiş oluruz" demişti...
    Glowstone'un amacını yerine getirdiler...
    Biz kurandan uzaklaştık...
    Diyanet işlerinde bile şu anda Kuranı okuyup anlayabilen sayısı sınırlıdır...
    Senin durumuna gelince...
    Kuran arapça yüzünden okumak büyük sevaptır...
    Ama türkçe meal okumak, manayı anlamak açısından önemlidir...
    Arapça dilini (gramer anlamında) öğrenemeyeceksen, meal okumaya devam et ama yüzünden okumayı bırakma sakın, zira okunmasında büyük sevap var...
    Yüzünden okumaya mutlak surette devam et...
  7. Nev Can

Nev Can Lider

Aldığı Beğeni:
    52
    Ödül Puanları:
    48

Soru sorman iyi olmus herkes aydınlanır inşAllah . Arapçasını yani orjinalini okumak bizlerin üzerine farzdır. Lakin Türkçe manasını bilmekte imanı kuvvetlendirir. Örneğin biri namaz kılarken Fatiha Suresini okur ama sadece okur Türkçe anlamını bilmez , anlamını bilmedıkten sonra ruhta kalpte imana gelmez kanımca . İnşAllah ıkısınede usulünce ağırlık verebılırız .
  8. KALPRENSES

KALPRENSES princes ;)

Aldığı Beğeni:
    15
    Ödül Puanları:
    18

sonuçta kuran ı kerimi Allah C.C. bize anlasınlar öğrensinler diye yollamadı mı :( niye arapça okumak bu kadar önemli??? Tamam biliyorum Türkçe çevrlnce tam çevrlmio ekskler oluyomuş ama okuduğumzdan birşey anlamıyorsak önemli olan anladığımz dilde okumak değil mi?? Meali yerine tefsirini okuyablrz mesela.. Tmm sende öyle diosun hem meali ni hem arapça orjinalini okumak lazım ama özellkle arapça okumak çok sevap ya ama neden bilmedğmz bi dilde okumanın bize ne faydası var...??? :/
  9. cemil489

cemil489 ForumVeterineri

Aldığı Beğeni:
    346
    Ödül Puanları:
    83

Biraz uzun olabilecek bir yazıyı, mümkün mertebe en kısa şekilde tutmaya çalışacağım...
    İnsanlarda bulunan 5 açık, 5 gizli letaiflerden, açık olanlar: Sır, Ruh, Hafi, Akıl, Kalp(göğüs içindeki et parçası anlaşılmasın... Hadisten farklı olarak, buradaki kalp letaife atıf)tır...
    Şimdi sen aklınla Allah'a ulaştın diyelim, diğer letaifler etkilenmemişse bu durumdan (örneği ruhun etkilenmemişse ve huzur bulamıyorsan dini celili islamdan) o zaman sekerat(ölüm vaktini gösteren) anda şeytanın hilesine kapılıp, dinini şeytana satabilir (velev ki bir bardak su ile olsa bile) imansız ölebilirsin (Allah korusun)...
    Şeytan sekerat anında yalnızca aklınıza vesvese verebilir, diğer 4 letaife ulaşamaz... Aklınıza verdiği vesvese ise, çok zor durumda olduğunuz için, kalbinize ve ruhunuza işleyebilir... Eğer işlerse, o zaman imansız gitmeniz kaçınılmaz olur...
    Şimdi kuran okumakla ne alakası var bu letaiflerin diyeceksen...
    Kuran okumak bu 5 letaiften Ruh ve Kalb'i etkiler...
    yukarıda dediğim gibi, Kur'an-ı Kerim ruh ve kalbe tesir ettiği için, şeytan sekeratta geldiği zaman verdiği vesveseye aklınız inansa bile, ruhunuz ve kalbiniz bu vesveseyi kabul etmez ve geri döner, siz bu şekilde imanınızı Allah'ın izniyle korumuş olursunuz...
    Dışarıda verilen telkin, sizi rahatlatır... Kalbiniz ölüm anında bile huşu ile dolar...
    Peki anlamadığım birşey nasıl etki edecek bana derseniz...
    Farklı sitelerden bulduğum yazıları paylaşacağım ve en son Büyük Üstad'dan bir paraf paylaşacağım...
    Umarım faydalı olur...
    Sanırım soruyu aldığınız yeri buldum, cevabı da okusaymışsınız keşke...
    Ruh letaifinden bahsedilmiş burada da, tevafuk eseri farkettim...
    Ayrıca şöyle birşey yazmış bir arkadaş...
    Ayrıca şöyle bir gerçek var... Namaz cemaatle kılınırsa daha büyük sevaptır, bu herkesçe bilinen birşeydir...
    Cemaate ve yeri geldiğinde cuma namazına engel olabilecek bir durum olması muhteeldir... Bu ise şöyledir:
  10. şeyma

şeyma New Member

Aldığı Beğeni:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Hasan dede her zamanki gibi sabah erkenden kalkmis Kur'an i Kerim okuyordu.

Yaz tatilinde torunu Ahmet i de yanina almisti. Kucuk Ahmet dedesi Kuran okurken her kelimeyi tekrar ediyor, ama soylediginden hic birsey anlamiyordu.Dedesine sordu:

-Dede arapca bilmiyorsunki, neden Kuran okuyorsun?anlamadigin bir seyi neden okuyorsun dedecim?

Hasan dede tebessum derek yanmakta olan sobaya dogru yurudu. Sobanin icerisindeki komurlu, dibi delinmis olan kazani cikartip kucuk Ahmete verdi. -Al bakalim evladim dedi, bu kazanla bana karsidaki nehirden su getir.

Ahmet dedesinin soyledigini yapar ,lakin kazan delik oldugu icin eve gelinceye kadar kazanin altinda su kalmaz.Bu durumu goren Hasan dede tebessum ederek torununa"-Bir daha ki sefere daha hizli gelmeye çalis"der.

Ahmet tekrar nehire dogru yol alir, kazani su ile doldurunca bu sefer kosar adimlarla eve gelir ama ne yazikki kazanda yine su kalmamistir.Kucuk Ahmet nefes nefese kalmistir,uzgun bir sekilde dedesine: -"dedecigim bu sefer yine su getiremedim, ama simdi evdeki su bidonunu alip tekrar gidecegim ve su getirecegim" der

dede: -Evladim ben senden bir bidon su istemedimki, bir kazan su istedim.Yeterince hizli gidemiyorsun bu yuzden kazanin bos donuyorsun "diyerek gulumser.

Ahmet kazani tekrardan bos getirecegini bilir ama, dedesini kirmamak icin kazani eline alir ve yola koyulur.Hasan dede pencereden torununu izlemeye devam eder. Ahmet kazanini doldurmus kosar adimlarla eve varir ve kazan yine bostur.Kazani dedesine gosterek" -gordunmu dedecigim kosarak gelmeme ragmen kazan yine bombos.Beni nehire bosu bosuna gonderdin der. Dede: -gercekten bosu bosunami oldugunu dusunuyorsun.Bak bakalim kazanin simdiki haline" diyerek gulumser. Ahmet o eskimis,kirli ve ici komurle kaplanmis olan bu kazanin bembeyaz ve yeni oldugunun farkina varir ve hayretler icinde kalir. Dede: -Kur'an da aynen bu sekildedir evladim.Arapca bilmiyoruz ,anlamadan okuyoruz evet ,ama bu bize cok sey kazandiriyor, okuyunca icinde dis gorunusunde degisiyor.Kur'an i Kerim aynen bu nehir gibi kirlenmis kalpleri tertemiz eder
  11. xqralx

xqralx Well-Known Member

Medya:
    2
    Aldığı Beğeni:
    110
    Ödül Puanları:
    63
    sorulacak sorumu bu.....
    git sen çince oku bari de görem....

Sayfayı Paylaş