Kur'an'da matematik çatışması

Konusu 'İslam ve İnsan' forumundadır ve Aforizma tarafından 26 Kasım 2009 başlatılmıştır.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
 1. Aforizma

  Aforizma Member

  Mesajlar:
  154
  Aldığı Beğeni:
  5
  Ödül Puanları:
  18
  ..............................
   
  Last edited by a moderator: 1 Temmuz 2010
 2. KeskinFikir

  KeskinFikir New Member

  Mesajlar:
  18
  Aldığı Beğeni:
  5
  Ödül Puanları:
  3
  Cevap: Kur'an'da matematik çatışması

  Alıntı:

  İnkârcıya göre miras âyetlerinde belirtilen paylar hesapsız belirtilmiştir, bu yüzden uygulamada miras paylardan az olabiliyor ve bir kısım (sona kalan) mirasçılar pay alamıyor; bunu da Allah yapmayacağına göre...

  Bu Amerika'yı yeniden keşfettiğini zanneden bilgisiz inkârcıya hemen bildireyim ki, ortaya koyduğu mesele İslâm'ın ilk devrinden beri bilinmektedir; maksat anlaşılmış, çözüm oluşturulmuş, buna göre uygulama yapılmış ve hiçbir mirasçı mahrûm bırakılmamıştır. "Payların mirastan fazla geldiği" ifade ve düşüncesi bilgisiz inkârcıya aittir, doğrusu ise payların, mirastan değil, hesap gereği olarak paydalar eşitlenince paydadan fazla olabildiğidir. Böyle bir "mirasçılar tablosu" karşımıza çıktığında çözüm, paylar toplamının payda olarak alınmasından ibarettir, çok eski zamanlardan beri bilinen bu hesaplama usûlüne "avl" denmektedir. Verilen birinci örneğe göre uygulama şöyle olacaktır: Paylar toplamı 27 olduğuna göre payda da 27'ye çıkarılacak, miras 24'e değil, 27'ye bölünecek ve her bir mirasçı, Kur'ân'da belirtilen payını, 27'de 16, 4, 4, 3 olarak (bu oranlarda) alacaktır.

  Bazen de payda, paylar toplamından fazla olabilir, bu duruma "reddiyye" denir, çözümü de artan payın, karı ve koca dışındaki mirasçılara yine âyetlerde bildirilen oranlarda paylaştırılması şeklindedir. Bu çözümler kısmen hadîslere, kısmen de ictihada dayanmaktadır. İslâm'ın kaynağı da yalnızca Kur'ân değil, aynı zamanda -ona aykırı olmayan, onun maksadını ve delâletini esas alan- sünnet ve ictihaddır. (Prof. Dr. Hayrettin Karaman)

  Bu konuda birkaç noktayı da belirtmekte yarar vardır:

  Bu meseleyi bahane ederek zihinleri bulandırmaya çalışanlar belli dinsiz mahfillerdir.

  “Bir delinin bir göle attığı bir taşı yüz akıllı çıkaramaz” şeklinde bir söz vardır. Meslekleri tahrip olan bu insanların işi kolaydır. Ancak, tahribatı tamir etmekle uğraşan inanan insanların işi gerçekten zordur.

  Doksan dokuz kapısı açık olan bir sarayın-anahtarını bulamadığımız- bir tek kapısının kapalı olması, o sarayın boş bir yer olduğunu göstermez. İman sarayının varlığını ispat eden ve onun kapılarını açan binlerce delil anahtarı vardır. Bizim elimize henüz geçmeyen bir tek delil yetersizliğinden ötürü, İslam ve İman sarayının içi hakikatlerden boş bir şey olduğunu söylemek, akıl, mantık, iz’an ve insaftan mahrum kalmanın bir göstergesidir.

  Miras hukukundaki avl ve reddiye meselelerinin, Kur’an’daki hesaplama metoduna hiçbir aykırı tarafı yoktur. Kur’an’da –deyim yerindeyse- mirasın paylaşımı konusunda gereken formüller verilmiş, hesabın nasıl ve hangi ölçüler kullanılarak yapılacağı hususu gösterilmiştir. Yoksa, verilen bu sayıların dışında bir artma veya eksiltmeye gidilemeyeceğine dair bir ifadeye yer verilmemiştir. Sözkonusu ayette zikredilen “Allah’ın hududu/sınırları” ifadesi, orada verilen sayıların sabitliğini değil, onların (üçte bir, dörtte bir gibi) metodolojik olarak hesaplamalarda baz alınmalarının gerekliliğini ve paylaşım tablosu ne olursa olsun, bu ölçülerin değişmezliğini vurgulamaya yöneliktir.

  Allah’ın hesabı iyi bilmediğini söyleyenlerin Allah’ı, peygamberi ve Kur’an’ı tanımadıkları, inanmadıkları ve bilmediklerinin göstergesidir. “Cennet adam istediği gibi cehennem de adam ister.”

  Kur’an’ın miras paylaşımı konusunda ortaya koyduğu formülü, hiçbir eksi-artıya izin vermez bir vizyona sahip değildir. Bunu böyle düşünmek, “Allah’ın gücü her şeye yeter,öyleyse, iki kere ikiyi beş olacak şekilde bir hesaba bağlasın; erkeği kadın, kadını erkek yapsın..” gibi hezeyanlarla paralel fikir beyan etmek anlamına gelir.

  Hiçbir beşerî güç, Allah’ın miras paylaşımı konusunda bir formül olarak ortaya koyduğu hesap- tablosundan daha âdil, daha sağlam, daha geçerli, daha merhametli bir tabloyu ortaya çıkartamaz.

  Hiçbir artı-eksiye mahal bırakmadan, bütün miras paylaşımlarını tek-değişmez hesap tablosuyla gerçekleştirmek, imkân haricindedir. Hiçbir insan şimdiye kadar böyle bir formül bulamamış ve bundan sonra da bulamayacaktır.

  Kur’an -deyim yerindeyse- temel yasalar, temel prensipler kitabıdır. Detayları, elçisine ve insanın aklına havale etmiştir. Namazın vakitlerini, kılınış şeklini Hz. Peygamber(a.s.m)’den öğreniyoruz. Büyük alimler, orada bulamadıklarını da içtihat yaparak meseleleri ortaya koymaya çalışmışlardır. Dünya ve ahiret hayatının bütün yönlerini ders veren Kur’an’ın her türlü detaya yer vermesi düşünülebilir mi? Milyonlarca eserde yazılan, tefsir, fıkıh, hadis, kelam, tasavvuf gibi disiplinlerin hepsinin kaynağı olan Kur’an’ın veciz ifadesi/çok az sözle çok geniş manaları ifade eden üslubu olmazsa, binlerce Kur’an’ın olması gerekirdi.

  Miras konusu da bu prensibin dışında değildir. Onu da Kur’an’da temel prensipleriyle yer aldığını görmekteyiz.

  Kur’an, miras hukukunu ortaya koyarken, ölüye yakınlık sırasına göre belli paylara sahip olanları tespit etmiş, bu payları tespit ederken, onları temel paylaşım hesapları çerçevesinde formüle etmiştir.

  Pay ve paydaların her zaman birbirine denk olmayacağını en iyi bilen elbette Allah’tır. Bu sebepledir ki, Avliye ve reddiye meselelerinde olduğu gibi, pay ve paydaların eşit olmadığı yerlerde Kur’an’ın temel formülleri esas kabul edilir. Bu esastan çıkarılan hükme göre işlem yapılarak uygulanır. Bu durum, matematiksel olarak bir kesrin genişletilmesi veya sadeleştirilmesi işlemine denk düştüğü için, kesrin değeri, yani ayetteki ana formül değişmemiş olur.

  Avl ve Raddiye meselesi-bilindiği üzere- bir faraiz meselesidir. Mirasın pay sahiplerine düzgün bir şekilde bölüşememesinden kaynaklanan hususlardır. Bu bir hata değil, ince bir matematik hesaptır. Bunlar, doğrudan Kur’an’da olmamakla beraber, yine de kitap-sünnet çerçevesinde yapılan hesaplarla ilgilidir ve varlığı Allah’ın kitabına da ters düşmez.

  Sözgelimi, sizin üç elmanız olsa ve bunları dört kişiye bölmek zorunda kalsanız, “Allah neden bu üç elmayı her birimize/dördümüze de birer tane düşecek şekilde bir sistem kurmamıştır?” diyebilir misiniz?

  Her şeyin varlığı kendi konumunda güzeldir. Matematik hesapların tekdüze bir sisteme oturtamaya çalışmak, kâinatın başka bir nizamda yeniden düzenlenmesini istemek gibi, hoş olmayan bir tavırdır.

  Bununla beraber, Nisa suresinin 11-12. ayetlerinde mirasla ilgili payların değişik versiyonları verilmiştir. Bunlar konuyla ilgili hesaplamaların temel unsurlarıdır. Bu sabit olmayan -ve zaten olması matematik açısından mümkün olmayan- bu oranlarla ilgili hükümler verildikten sonra surenin 13. ayette "...İşte bütün bu hükümler, Allah'ın koyduğu hükümler ve çizdiği sınırlardır..." denilerek, verilen sayıların, hesaplamanın temel oranları olduğunu, bu oranlar baz alınarak hesapların yapılacağına işaret etmek üzere, anlaşılması gereken konu "hudud/sınır" ifadesiyle açıklanmıştır. Ayette geçen “hudud” sınır anlamındadır. Bu kelime Türkçe’ye aynı anlamıyla geçmiştir. Nitekim, “Falanca köyün hududu”, onun sınırları anlamında kullanılmaktadır. Bu kelime Tapu-kadastroda sıkça kullanılır. Birilerinin aklı bunu almıyorsa, İslam’ın bunda ne suçu vardır.

  Biliyoruz ki, aklımız kâinata mühendis olarak yaratılmamıştır.

  (Alıntı)
   
  2 kişi bunu beğendi.
 3. immortality79

  immortality79 Member

  Mesajlar:
  193
  Aldığı Beğeni:
  17
  Ödül Puanları:
  18
  Cevap: Kur'an'da matematik çatışması

  Matematiksel olarak sen kendi bilgilerini ver, yani boyunu, yaşını, kilonu ve diğer parametrelerini. Ve sana da dünyada ştandart yapılmış insan özelliğine sahip olmadığı ispatlıyım. Ama konu bu değil, sen ne kadar küçük yada büyük ol, şişman yada zayıf ol, en güzeli Allahın kulu olmandır. İşte buna önem vermek gerekiyor.
   
  1 person likes this.
 4. jasdo

  jasdo HİS VE VEHİM!

  Mesajlar:
  381
  Aldığı Beğeni:
  24
  Ödül Puanları:
  28
  Cevap: Kur'an'da matematik çatışması

  Kuran da asla çatışma olmaz ancak o nu gereği gibi doğru anlayamayanların çatışmasıdır!!!!!
   
 5. syntetica

  syntetica New Member

  Mesajlar:
  1
  Aldığı Beğeni:
  0
  Ödül Puanları:
  1
  Cevap: Kur'an'da matematik çatışması

  ''basit kesirli'' işlemler yapıp , yaratmada sınır tanımayan yüce Rabbimiz Allah'ın hataya (haşa!) düştüğünü açıklamaya çalışanlar bakınız
  3,9999....9/2 + 3,9999.....9/2 = 3,9999999999...........9
  (kısaca 2 + 2 = 4 yazılır)
  neden ? çünkü 3ün katı olmayan bir sayıyı 3 e böldüğümüzde sonsuz basamaklarla uğraşırız..sonsuzluk bizim şu an kullandığımız matematiği aşan bir kavramdır.bunu kavrayamayanlar sonsuz ilim sahibi Allah'ın varlığını da kabullenemiyor problem bundan ibarettir !
  - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
  3,9999....9/2 + 3,9999.....9/2 = 3,9999999999...........9

  Görüldüğü gibi belirtilen oranların kullanımı günlük hayatta mümkün olmadığı için bu oranlar değiştirilir ve başka oranlar kullanılır.
   
 6. Crazy91

  Crazy91 SAHTE HEZEYAN

  Mesajlar:
  1.454
  Aldığı Beğeni:
  75
  Ödül Puanları:
  48
  Cevap: Kur'an'da matematik çatışması

  Kur'anın bir çelişki kitabı(?) olduğunu söyleyenler aynı zamanda yaratılışçılığında sözde bilim olduğunu söylüyor.

  Be arkadaş sen şimdi Kur'andan hareketle ortaya konan kavramlara sözdebilim dersen Kur'anı bilimsel yöntemlerle eleştirmenin senin kişiliksizliğinin çatışması olarak yorumlarlar ve seni kaale almazlar.

  Bu yüzden nickinden hareketle özgün bir şeyler üret de görelim.

  Burda saçma alıntılarınla neyi ispatlamaya çalışıyorsun

  Kur'an ın Allah'tan geldiğine inanıyorsan ------------ Kur'an da çelişki olamaz.

  Kur'an insan yapımı diyenlerdensen ---------------- Kur'an da çelişki aranmaz.

  Ne olduğunu, kim olduğunu ve ne yapmaya çalıştığını iyice kavrayıp hareket etmeli insan.
   
  1 person likes this.
 7. KaraKafalar

  KaraKafalar Member

  Mesajlar:
  81
  Aldığı Beğeni:
  1
  Ödül Puanları:
  8
  Cevap: Kur'an'da matematik çatışması

  Avl denilen şey zaten başlı başına ayeti değiştirmektir :)

  Ömer allahın bu yanlışını görmüş ve avl denen çözümü bulmuştur.Ama bu bir çözüm değildir çünkü avl hesabına göre yaptığınızda allahın kelamını değiştirmiş olursunuz.Görüldüğü üzere allah küçük bir kesir işlemini bile yapamayacak kadar acizdir :)
   
 8. Nur-Ahsen

  Nur-Ahsen Member

  Mesajlar:
  45
  Aldığı Beğeni:
  6
  Ödül Puanları:
  8
  Cevap: Kur'an'da matematik çatışması

  Cok komiksiniz:)

  Rabbim hidayet nasip etsin..
   
 9. KaraKafalar

  KaraKafalar Member

  Mesajlar:
  81
  Aldığı Beğeni:
  1
  Ödül Puanları:
  8
  Cevap: Kur'an'da matematik çatışması

  Lütfen benim hakkımda iyi dileklerde bulunacağınıza neden komik olduğumu açıklayabilir misiniz :)
   
 10. Nur-Ahsen

  Nur-Ahsen Member

  Mesajlar:
  45
  Aldığı Beğeni:
  6
  Ödül Puanları:
  8
  Cevap: Kur'an'da matematik çatışması

  Aciklama geregi duymuyorum..
   
 11. KaraKafalar

  KaraKafalar Member

  Mesajlar:
  81
  Aldığı Beğeni:
  1
  Ödül Puanları:
  8
  Cevap: Kur'an'da matematik çatışması

  Yoksa konu hakkında bilgi sahibi olmadığınızdan mı ? :)
   
 12. Nur-Ahsen

  Nur-Ahsen Member

  Mesajlar:
  45
  Aldığı Beğeni:
  6
  Ödül Puanları:
  8
  Cevap: Kur'an'da matematik çatışması

  herseyi dört dörtlük bildigimi söyliyemem, bildiklerim bilmediklerimin yaninda belki hic bisey.. ama var bildiklerimiz elhamdülillah..

  sadece sonuc getirceginden ümidim yok o acidan..

  YÜCELER YÜCESINE ACIZ DEME MARIFETINI GÖSTEREN BIRIYLE muhattap olmak istemiyorum.. bu kadar basit daha faydali yorumlarda bulusmak dilegiyle..
   
 13. KaraKafalar

  KaraKafalar Member

  Mesajlar:
  81
  Aldığı Beğeni:
  1
  Ödül Puanları:
  8
  Cevap: Kur'an'da matematik çatışması

  Evet haklısınız kimse herşeyi dört dörtlük ve kesin olarak bilemez.Buna allahda dahildir görüldüğü üzre matematikten bir haber kendileri :)


  sadece sonuc getirceginden ümidim yok o acidan..

  Siz düşüncelerinizi esirgemeyin sonuç getirmem yada getirememem önemli değil.. :)

  Size göre güzel olan bana göre olmayabilir.Ben siz allaha inanıyorsunuz diye sizinle konuşmamazlık etmiyorum :)
   
 14. Nur-Ahsen

  Nur-Ahsen Member

  Mesajlar:
  45
  Aldığı Beğeni:
  6
  Ödül Puanları:
  8
  Cevap: Kur'an'da matematik çatışması

  ünide sinif arkadaslarim var sizinle ayni düsünceyi paylasan..cokta iyi anlasiyorum, muhabbet ediyorum..sizinle niye etmim..

  tek farkiniz , onun benim inandigima saygi göstermesi (KÜCÜK GÖRMEMESI)
  BUNU sizde görmedigim icin..

  herseyi cok iyi bilen sizi, sizinle basbasa birakiyorum..

  saygilarimla..:):):):):)
   
 15. KaraKafalar

  KaraKafalar Member

  Mesajlar:
  81
  Aldığı Beğeni:
  1
  Ödül Puanları:
  8
  Cevap: Kur'an'da matematik çatışması

  Ben herşeyi çok iyi bildiğimi iddaa etmedim aslada edemem daha yaşım genç öğrenilecek şeylerin bile hepsini öğrenmek imkansızdır :)

  Ben hiçbir yazımda sizin inancınıza saygısızlık etmediğimi düşünüyorum.
   
 16. Kadı Kızı

  Kadı Kızı Özün Sözü

  • Platin Üye
  Mesajlar:
  51.240
  Aldığı Beğeni:
  1.611
  Ödül Puanları:
  113
  Cevap: Kur'an'da matematik çatışması

  http://www.izafet.com/islam-ve-insan/20621-islam-ve-insan-bolumu-kurallari.html
   
Benzer Konular
Yüklüyor...
Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.

Sayfayı Paylaş