Kurdaki düşüş yedek parça fiyatlarını yüzde 15 düşürdü

Konusu 'Güncel Olaylar' forumundadır ve ChUcKy tarafından 30 Ağustos 2005 başlatılmıştır.

 1. ChUcKy

  ChUcKy BEŞİKTAŞ ULANNN !!!

  • Administrator
  Mesajlar:
  7.950
  Aldığı Beğeni:
  388
  Ödül Puanları:
  83
  Kurdaki düşüş yedek parça fiyatlarına yansıdı. Yılbaşından bu yana döviz kurundaki gerileme nedeni ile ithal edilen yedek parça fiyatları yüzde 15 geriledi.:D

  Özellikle yürüyen aksam ve bakım parçalarının fiyatı 3 ile 24 YTL arasında düşüş gösterdi.

  Yıl içinde döviz kurlarında yaşanan düşüş ile birlikte ithal yedek parça fiyatlarında da gerileme yaşandı. 2005 yılının başından bu yana euronun 1.650'ye, doların ise 1.350 seviyesine kadar gerilemesinin ardından yedek parça fiyatları da yüzde 15 oranında düştü. Fiyat ayarlamaları özellikle yürüyen aksam ve bakım parçalarında gözlendi. Bakım parçalarındaki fiyatlar 3 ile 24 YTL arasında düşüş gösterdi. Lüks otomobillerde bin 300 YTL'ye kadar çıkan cam fiyatları 600 YTL'ye kadar geriledi. Kurdaki düşüş nedeniyle sıfır kilometre otomobil fiyatları da 10 bin YTL'ye kadar gerilemişti. Taşıt Araçları Yan Sanayicileri Derneği (TAYSAD) Başkanı Ömer İltan Bilgin, yurt dışından ithal edilen yan sanayi ürünlerinde fiyatların düştüğünü belirterek, "Yılbaşında 1.900 olarak hesaplanan euro, bugün 1.650 YTL'ye düştü. Dolar ise 1.350 YTL seviyesinde. Arada oluşan fark kadar, ithal parçalar ucuzladı "dedi.

  Yüzde 6.5 zarara uğradık
  Yıl başından bu yana TL'nin yüzde 13 oranında değerlendiğini, bunun da ihracat gelirlerini azaltırken, maliyetlerini artırdığını anlatan Bilgin, "Yan sanayiciler olarak hammaddemizi euro olarak alıyoruz. Ancak giderlerimizin yüzde 40'ını TL üzerinden karşılıyoruz. İşçilik, elektrik gibi maliyetlerimizi TL olarak ödüyoruz. Bu nedenle TL'nin değerlenmesi sonucu maliyetlerimiz yüzde 40-50 oranında artış gösterdi" dedi. Kurdan dolayı otomatikman yüzde 6.5'lik zarara uğradıklarını ifade eden Bilgin, yerli yedek parça fiyatlara da zam yapamadıklarını açıkladı. Bilgin, "Bizim maliyeti karşılamak için yüzde 5 zam yapmamız gerekiyor. Ancak ithal parçalarla rekabet gücümüzü kaybetmemek için yerli üretilen parçalara da zam yapamıyoruz"dedi.

  Renault ve Toyota'da indirim
  Toyota Satış ve Yedek Parça yetkilileri ise yılbaşından bu yana özellikle bakım parçalarında fiyatların ayarlandığını belirttiler. Yedek parçada fiyat ayarının hem döviz kurundaki düşüş, hem de pazardaki rekabet koşullarına göre gerçekleştirildiğini söyleyen Toyota yetkilileri, bakım ve yürüyen parça ürünlerinde fiyatların ortalama yüzde 15 düştüğünü dile getirdi. Yıl başında 15 YTL'ye satılan yağ filtresinin, bugün 12 YTL'ye düştüğünü belirten Toyota satış yetkilileri, ön fren balatasında ise 96 YTL olan fiyatın, 72 YTL'ye gerilediğini söyledi. Yine 2005'in ilk ayında yürüyen aksam parçalarından olan arka fren balata fiyatı 84 YTL'den 63 YTL'ye, hava filtresi fiyatı ise 32 YTL'den 25 YTL'ye düştü. Baylas Otomotiv ise yıl başında kuru yüksek tutmadıklarını, bu nedenle fiyat ayarlamasına gitmediklerini açıkladı.
  Renault Mais de kur nedeniyle belli ürünlerin fiyatlarında iyileştirme yaptı. Bakım ürünleri başta olmak üzere hemen hemen tüm ürünlerde fiyat düzenlemesi yaptıklarını belirten şirket yetkilileri, "örneğin Clio Heatchback otomobilde 390 YTL olan cam fiyatının şu anda 350 YTL'ye indiğini açıkladı.

  Ford'da indirim yüzde 3-15
  Ford Otosan Satış Sonrası Servis ve Yedek Parça Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Şatıroğlu ise kurun düşmesi halinde farkı müşteriye yansıtmak için gayret ettiklerini söyledi. Kurun etkisi ve artan rekabet şartları sonucunda bazı yedek parça fiyatlarında indirimin yüzde 3 ile 15 arasında yeniden düzenlendiğini söyleyen Şatıroğlu, "Fiyat ayarlarken Avrupa'daki satış rakamları ve diğer maliyet unsurlarını da göz önünde bulunduruyoruz. Uygun olan parçalarda indirim yapıyoruz"dedi. Fiyatları artık 3 ayda bir ayarlamaya başladıklarını söyleyen Şatıroğlu, debriyaj ve baskı balatalarında ciddi indirimlerin gerçekleştirildiğini belirtti. Ford Otosan'daki 60 bin parçanın yaklaşık yüzde 15-20'sinde indirime gidildi. Ford Transit debriyaj baskı balata setinde 114 YTL olan fiyat, 95 YTL'ye düştü. Yine Ford Transit ithal turbo şarjın fiyatı ise 521 YTL'den 489 YTL'ye geriledi.

  Bu biraz yüzümüzü güldürür diyecem ama 2 gün sona yine zam gelecek.......
   

Sayfayı Paylaş