Lanet ve beddua etmek

Konusu 'İslam ve İnsan' forumundadır ve x_m.e.e tarafından 5 Ağustos 2007 başlatılmıştır.

1. x_m.e.e

x_m.e.e ..ıɯıʎǝsɹǝɥ ɯıpʎɐs ʞoʎ..

• Yönetici
    Aldığı Beğeni:
    721
    Ödül Puanları:
    253
    Lanet olsun demek, Allah’ın rahmetinden uzak olsun demektir. Lanet etmek, beddua etmek iyi değildir. Çünkü hadis-i şerifte, (Bir kimse lanet edince, lanet edilen buna müstahak değilse, kendine döner) buyurulmuştur. (Beyheki)

İbni Mübarek hazretleri, çocuğunu şikayet edene, (Çocuğa beddua ettin mi?) dedi. O da, evet deyince, (Çocuğun ahlakını sen bozdun) buyurdu.

Hadis-i şeriflerde buyuruluyor ki:
    (Bir babanın duası, ilahi hicaba erişir ve bu hicabı da aşar.) [İbni Mace]

(Ana-babanın çocuğuna ve mazlumun zalime olan bedduaları, red olmaz.) [Tirmizi]

(Kendinize, malınıza ve çoluk çocuğunuza beddua etmeyin! Duaların kabul olduğu bir saate rastlar da bedduanız kabul olur.) [Müslim]

Kötü ana-babanın, suçsuz ve iyi olan çocuğuna yaptığı beddua kabul olmaz. Haksız olarak yapılan beddualar kabul olmaz.

Rahmet Peygamberi
    Diğer Peygamberler, kavimlerine lanet ettikleri halde, Peygamber efendimiz bir savaşta, kâfirlerin yok olması için dua etmesini istediklerinde, (Ben lanet etmek için, insanların azap çekmesi için değil, herkese iyilik etmek için, insanların huzura kavuşması için gönderildim) buyurdu. Kur'an-ı kerimde de mealen, (Seni âlemlere rahmet, iyilik için gönderdik) buyuruluyor. (Enbiya 107)

Peygamber efendimiz, genel bir beddua, lanet etmedi. Ancak lanete müstahak olan bazı gruplara lanet etmiştir. Hadis-i şeriflerde (Allah lanet etsin!) denilen zümrelerden bazıları şunlardır:
    (Kadın elbisesi giyen erkeğe, erkek elbisesi giyen kadına lanet olsun!) [Hakim]

(Kadın gibi davranan erkeğe, erkek gibi davranan kadına lanet olsun!) [Buhari]

(Rüşvet alıp verenlere Allah lanet etsin!) [İbni.Mace]
    (Eshabıma sövenlere Allah lanet etsin!) [Hakim]

(Zekat vermeyenlere Allah lanet etsin!) [Nesai]
    (Ana-babasına lanet edene Allah lanet etsin!) [Müslim]

(Lutilere Allah lanet etsin!) [Beyheki]
    (Zalim âmirlere, fasıklara, sünnetimi yıkan bid'atçilere Allah lanet etsin!.) [Deylemi]

(Altın ve gümüşün kuluna paraya tapana lanet olsun!) [Tirmizi]
    (Halkın işlerini üstlenip de onlara güçlük çıkarana lanet olsun!) [Ebu Avane]

(Hanımını anasından üstün tutana lanet olsun!) [Şir’a]
    (Sadaka vermeye engel olana lanet olsun.) [İsfehani]

(Allah’tan ümit kestirip dinden nefret ettirenlere lanet olsun!) [Şir’a]
    (Bid'atler çıkınca âlim ilmini açıklasın! İlmini açıklamayana lanet olsun!) [Deylemi]

(Vücuduna dövme yapana, yaptırana, faiz alıp verene lanet olsun.) [Buhari]
    (Ana ile evladın, kardeşle kardeşin arasını açana lanet olsun.) [İ.Mace]

(Kızını fasıkla evlendirene lanet olsun.) [Şir’a]
    (Ölü için ağlayana lanet olsun.) [Ebu Davud]

Kur’an-ı kerimde, Ebu Leheb için, (Onun eli kurusun) buyuruldu. Ebu Leheb’in oğlu Uteybe, (Tebbet) suresi gelince, Resulullah efendimize hakaret etti. Üzülen Peygamber efendimiz, (Ya Rabbi, buna bir canavar musallat eyle!) dedi. Ebu Leheb’in oğlu Uteybe Şam’a giderken, bir gece arkadaşlarının arasında yatarken, bir aslan gelip arkadaşlarını koklayıp bıraktı. Sıra Uteybe’ye gelince onu parçaladı. Sol eliyle yemek yiyen birine de, (Sağ elin ile ye) buyurdu. (Sağ kolum hareket etmiyor) diye yalan söyledi. Bir Peygamber ile alay eden bu kimse için Resulullah, (Sağ elin artık hareket etmesin) buyurdu. Peygamber efendimizin buna benzer bedduaları vardır. Diğer insanların ibret almaları ve hidayete kavuşmaları için böyle mucizeler vaki olmuştur.

Allah’ın lanet etmesi
    Allahü teâlâ da lanet etmiştir. İşte âyet-i kerimeler:
    (Allah’ın laneti inkâr edenlerine üzerine olsun.) [Bekara 89]

(Biz kitapta açıkça belirttikten sonra indirdiğimiz açık delilleri ve hidayeti gizleyenler var ya, işte onlara hem Allah lanet eder, hem de bütün lanet ediciler lanet eder.) [Bekara159]

(Âyetlerimizi inkar edip kâfir olarak ölenler var ya, işte Allah’ın, meleklerin, insanların hepsinin laneti onlaradır.) [Bekara 161]

(Allah inkârları yüzünden onlara [yahudilere] lanet etmiştir.) [Nisa 48]

(Bir mümini kasten öldürenin cezası, içinde ebediyen kalacağı Cehennemdir. Allah ona gazap etmiş, onu lanetlemiş ve onun için büyük bir azap hazırlamıştır.) [Nisa 93]

(Sözlerini bozmaları sebebiyle onları lanetledik.) [Maide 13]
    (Yahudiler, Allah’ın eli sıkı dedikleri için lanet onlara.) [Maide 93]
    (Allah'ın laneti zalimlerin üzerine olsun!) [Araf 44]

(Allah, ikiyüzlü erkek ve kadınlara ve inkârcılara, ebedi kalacakları Cehennem ateşini hazırlamıştır. Allah lanet etsin! Onlara devamlı azap vardır.) [Tevbe 68]

(Bozgunculara lanet olsun.) [Rad 25]
    (Allah ve Resulünü incitenlere Allah, dünyada ve ahirette lanet etmiştir.) [Ahzab 57]

Haksız olarak yapılan beddua
    Sual: (Ana-baba, mazlum ve misafirin duası kabul olur) buyuruluyor. Bu insanlar haksız olarak beddua ederlerse yine mi kabul olur?
    CEVAP
    (Ana-baba, mazlum ve misafirin duası kabul olur) demek, (Ana-babanın çocuğuna yaptığı hayır dua, mazlumun [kâfir bile olsa] kendine zulmeden zalime yaptığı beddua, misafirin ev sahibine yaptığı hayır dua kabul olur) demektir. Yoksa misafirin, suçsuz olan ev sahibine yaptığı beddua kabul olmaz.

Mazlumun, kendine zulmetmeyen birine yaptığı beddua kabul olmaz. Ana-babanın, evladına yaptığı hayır dua kabul olur. Kötü ana-babanın, suçsuz ve iyi olan çocuğuna yaptığı beddua kabul olmaz.

Kısacası haksız olarak yapılan beddua kabul olmaz. Beddua etmeye alışmamalıdır! Çünkü hadis-i şerifte buyuruldu ki:
    (Kendinize, çocuklarınıza ve mallarınıza beddua etmeyiniz! Duaların kabul olduğu bir vakte rastlar da, bedduanız kabul olur.) [Müslim]

Sual: Annem, babamdan boşandı. Babam annemi, annem de babamı kastedip (Eğer onunla görüşürsen hakkımı helal etmem, beddua ederim) dediler. Haksız olarak ettikleri beddua geçer mi?
    CEVAP
    Geçmez. Gizli görüşmek lazımdır.

Sual: Babam beddua etti. Sonra öldü. İşim rast gitmiyor, bunun çaresi nedir?
    CEVAP
    Tevbe istiğfara devam etmeli, ölü için hayırlı işler yapmalıdır!

Sual: Bir gencin evlenme teklifini kabul etmedim. Bunun üzerine bana, “Allah belanı versin” dedi. Şimdi sağlığım bozuktur. Acaba, sağlığımın bozulması, gencin bedduasından mıdır? Onunla helalleşmem mi gerekiyor?
    CEVAP
    Evlenme teklifini kabul etmemekle hak geçmez. Haksız olarak yapılan beddualar da geçmez. Helalleşmek gerekmez.

2. izafet uye

izafet uye Misafir

Cevap: Lanet ve beddua etmek

Soru Mesajı? ben bir dul kadinim hayatimda 10 sene biri vardi ben cok sevdim ve hala cok seviyorum beni hic günahim ve sucum yokken terk etti ve seni tanidigim güne nalet olsun dedi ben simdi bu insana ah etsem gecermi ltf cevap yazarsaniz sevinirim simdiden cok tesekürederim ALLAHA emanet olun ....

3. Misafir nuri

Misafir nuri Misafir

kardeşim aynı olay benimde başıma geldi..umut verip sonradan eski sevgilimi unutamadım diyerek çekip giden bir insanın arkasından ah ettim .. kabul olur inşallah çünki hadislerde de dediği gibi bu zalimliğe kalp kırmaya girer ve o kişi suçsuz değildir..

4. hayat_bi_masal

hayat_bi_masal New Member

Aldığı Beğeni:
    0
    Ödül Puanları:
    1

Merhaba,

Evet beddua etmek yanlış, hemde çok yanlış. Lakin insanın canı yandığı vakit yanlış ve doğrunun idrakinde olamıyor ne yazıkki. Sabır illaki erdem, illaki şart ama hatalar üst üste tekrarlanırsa ne sabırdır elde kalan nede hayırdır dilden dökülen. Kendimden biliyorum. İnsanoğlu beşer yaratılmış bir varlıktır ve her zaman şaşmaya müsaittir. Ben tam 4 yıl sabrettim, 4 YIL. Haksızlığa karşı umutla, sabırla, dua ile bekledim, sustum ama gözyaşlarımı susturamadım. Şimdi tüm yalanlara bir bir şahit oldukça diliyorum ki, Rabbim herkese yaşattığını misli ile yaşatsın. Gücüme giden Rabbiminde gücüne gitsin. Gücümün yetmediği bu derdimde güç yetirenim Rabbim olsun inşallah.

Ben yalan söylemeyen, yalanı sevmeyen bir insanım. Ama hayatım en güvendiğim tek güvendiğim insan 4YIl boyunca gözümün içine baka baka söylediği yalanları ile hayatımı alt üst etti. Şimdi ise onun yüzünden kimseye güvenemeyiyorum. Herkes gözümdfe hain ve yalancı. Yarınlarım, umutlarım, hayallerim, güvenim, sadakatim, özlemlerim yani iyiye güzele dair ne varsa hepsi yerle yeksan. Ve inşallah tüm bu güzellikleri benden alıp götürenlerden de Rabbim alıp götürsün.

Allah büyük itikadım ve inancım sonsuz. Diyorsunuz ki ve her yerde deniliyor ki beddua etmek yanlış, doğru olan hayır dua etmektir. Hayrı hakedebilmek bir erdemdir. Ben bu insanların yüzüne bunları defalarca kez söyledim kulakları bana sağır kesildi. Ve inşallah bana sağır olan o kulaklar birbirlerinede sağır olur ve birbirlerinide anlayamazlar.

Ben ömrü hayatımda ilk defa ah ediyorum. Ve inşallah ahımda gözyaşımda yerde kalmaz. İnşallah.

5. darmadağın

darmadağın ARAF'TAYIM

Aldığı Beğeni:
    70
    Ödül Puanları:
    48

haklı olduğuma %100 inanıyorsam ve beddua etmissem bunun bana zararı dokunmasıda haksızlık ama
    gidip dövecek küfredecek değilim ona layık cezayı verecek olan yaradandır işi ona haval ediyorum

6. romeo_

romeo_ hrkse slm

Aldığı Beğeni:
    113
    Ödül Puanları:
    63

beddua milletin ağzına sakız olmuş zaten

7. kebelekk

kebelekk Banlandı

Aldığı Beğeni:
    42
    Ödül Puanları:
    0

eger ki canimi acayip yakan biri olursa anca beddua ederim. ettiklerimde 100% tutmustur :giiz:
    yani demek istedigim bana iyi davranin :p

8. İsimsizadam

İsimsizadam Well-Known Member

Aldığı Beğeni:
    27
    Ödül Puanları:
    48

İnsanın canı yanınca ağzından çıkanları kulağı duymuyor..

9. UçanTabut

UçanTabut Fıstığın dibi

• Bölüm Sorumlusu
    Medya:
    25
    Albums:
    1
    Aldığı Beğeni:
    203
    Ödül Puanları:
    63

hayatımda hiç lanet etmedim lanet olsun dediğimide hatırlamıyorum,bedduaya gelince edemiyorum edemem de sanırım insanın canının yanmasıylada alakalı değil bu bir zaman sonra Allah'a havale etmeyi öğreniyorsunuz Rabbim bildiği gibi yapsın demek en iyisi..

10. balamnaz

balamnaz şşşşşşştttt:)

• Bölüm Sorumlusu
    Medya:
    3
    Aldığı Beğeni:
    642
    Ödül Puanları:
    113

ben henüz havale etmeyi öğrenemedim,çok canım yanıyor bazen canımı yakanların canları yansın istiyorum.

11. Jeteste

Jeteste NazapeLLa *

Aldığı Beğeni:
    50
    Ödül Puanları:
    48

Beddua etmekten ve beddua almaktan çok korkarım. Bu yuzden hiç kmseye söyleyemem o sözü. Yahu kafam takıldı. Dur neyse söylemicem :D Tamaam iyiyim

12. brk.trk

brk.trk Well-Known Member

Aldığı Beğeni:
    48
    Ödül Puanları:
    48

güzel bilgiler... benim kötü bi huyum var, çoğu zaman beddualarım tutuyor :s

13. lethe56

lethe56 Misafir

Rabbim herkese, yaşattığını misli ile yaşatsın. Gücüme giden Rabbimin de gücüne gitsin. Gücümün yetmediği bu derdimde güç yetirenim Rabbim olsun inşallah.

14. Misafir

Misafir Misafir

şu yazdıklarını okudukça ben yazmısımkı oldum ve gözyaşlarımı susturamadım. tam bugun bes buçuk senemı verdıgım adamın benı aldattığını hatta 8 senedır bı sevgılısı olduğunu ögrendım. acı ama gerçek hıc anlayamamıştım. kabullenemıorum yüzüme baka baka benı kandırışını bana dııl başkasına meğer askım degısıını kaldıramıorum. Allah göruo evet ama bu acıyı dındırcek nası bı ılac bulunur onuda bılemıorum. gözyaşlarımla akıtıorum zehırımı tek yaptığım bu Allah kımsenın basına vermesın fakat ben cok buyuk ah ettım cunku darbenın alasını yedım. dilerim Allahtan gözyaşlarımın her bır damlasını ondan çıkarsın!

15. Misafir

Misafir Misafir

2 yıldır bırlıkte oldugum bırı vardı bu ınsan bana karsı affedılmez bır hata yaptı ılıskımızın baslarında herseye ragmen affettım ve bı sans daha verdım ona o ıse ı daha benı uzmeyecegını yemın ederek soledı benım ne kadar ıyı bırı oldugumu her defasında dıle getırırdı tekrar basladık ben guvenmek ıstedım hep ona ve askere gıttım onun zorlamasıyla bazı planlarım wardı tabı ama cok sevıyodum ve tereddutsuz askere gıttım geldıgımde nısanlanacaktık hep bu yondeydı konusmalarımız ve aılevı bazı sorunlarım oldu ılıskımız ıcerısınde ve bunların hepsının bılıncındeydı ve bana her defasında yanımda olacagına daır soz verdı ben kımseye zorla bu sozlerı soyletmedım ve askerden geldıgımde benmle gorusmemek ıcın bın turlu bahane uydurmaya basladı alllahın hıkmetıne bakın 1 hafta once bana ıhanet ettıgını ruyamda gordum ıcım cok acıyodu gıcıklamaya baslamıstım 1 hafta sonra bır baska bırıyle guluserek samımı sekılde yuruyolardı o gun cok fena oldum ve arkasından ısmıyle hıtap ettım ırkıldı yanındakının kım oldugunu sordum bana erkek arkadasım dedı ıcım oyle sızlamıstıkı ben bunların hıcbırını hak etmemıstım yanındakı soysuzda ılerı gerı konusunca kavgaya tutustuk tabı polısler falan geldı yatırdılar benı yere onlar ıse arkalarına bıle bakmadan cekıp gıttıler suclu bendım polıs nezdınde sankı herseyı ben yapmısım gıbı bıde suclu durumuna dustum bazı buyuklerım devreye gırdı ve ıntıkam duygumu bastırdılar sınırlerıme hakım olamıyordum soysuzlara cezalarını wermek ısıtıyordum ama bazı nedenler elımı kolumu malesef baglamıstı bende herseyı allaha havala ettım ve ıcımdekı ıntıkam duygusunu psıkoljık destek alarak mın duzeye ındırdım hayatımda ılk bedduayı o zaman ettım ıste bırcok seyıne kosmustum zamanında kullanılmak koyuyor ınsana cok agladım 1 yıl gozume uyku gırmedı saglıgım cok bozuldu ve peygamber efendımızın bır hadısı gozume carptı *umut verıp güven asılayıpta yarı yolda bıraktıgın ınsanın gönül sadakasını ıkı dunyadada veremezsın* hadis_i şerifi biraz rahatlattı benı bıraz rahatlattı benı allaha ınanıyorum kı o da benım cektıklrımı yasasın ıstıyorum kı bana neler cektırdıgını o da anlasın ıstıyorum cunku allaha andolsunkı ben ona yanlıs yapmadım bu yuzden ıcım rahat ınsanlarla oynamak kadar ıgrenc bıse yok cunku

Sayfayı Paylaş