Leninizm Nedir? Bilmeyenlere

Konusu 'Genel Kültür' forumundadır ve basel639 tarafından 24 Haziran 2008 başlatılmıştır.

 1. basel639

  basel639 Member

  Mesajlar:
  72
  Aldığı Beğeni:
  5
  Ödül Puanları:
  8
  Leninizm, Marksizm üzerine kurulmuş politik ve ekonomik bir teoridir. Marksizm`in bir kolu ve aşaması olarak ele alınır, Bolşevik lider Vladimir Lenin tarafından geliştirildiği kabul edilir. Yaklaşıma göre Lenin, Marx'ın temel eserini üç temel noktada, yani felsefe, ekonomi ve siyasal alanlarda geliştirmiş, onu yeni koşullara uygun bir öğreti olarak ve temel ilkelerinden sapmaksızın yeniden üretmiştir.
  Kısacası Leninizm, Marksizmin çağın gereklerine göre hem kuramsal hem politik hem de ekonomik alanda, temel ilkelere bağlı kalarak yeniden uyarlanması olarak anlaşılır. Leninizm kavramı, yeni olgular ve yeni bilimsel gelişmeler doğrultusunda Marksizmnin yeniden gelistirilmesi gereği üzerinden değerlendirilir ve Marksizmin devrimci ve bilimsel özüne uygun olarak geliştirilmesi olarak anlaşılır.
  "Leninizm" terimi Lenin hayattayken çok kullanılan bir terim değildir, ançak sağlık sorunları sebebiyle ölümünden bir süre önce, Sovyet hükümetinde aktif rolünü sonlandırdıktan sonra sıklıkla kullanılmaya ve yaygınlaştırilmaya başlandı. Asıl olaraksa 5. Komünist Enternasyonal`de (Komintern) Grigory Zinoviev "Leninizm" terimi kullandı ve popüler etti. Bu tarihten itibaren, Leninizm formülasyonu, Marksizm içinde, onun yeni bir aşaması olarak formüle edildi ve kuramsallaştırıldı.
   
  2 kişi bunu beğendi.
 2. Kader Katibi

  Kader Katibi GöNüL DoSTu

  Mesajlar:
  12.463
  Aldığı Beğeni:
  3.067
  Ödül Puanları:
  613
  Cevap: Leninizm Nedir? Bilmeyenlere

  Leninizmin aynı zamanda dini kabul etmediğinide ekleseydinya.
   

Sayfayı Paylaş