Levh-i Mahfuz (Kader Kitabı)

Konusu 'İslam ve İnsan' forumundadır ve BüyüLeyici tarafından 14 Ocak 2009 başlatılmıştır.

 1. BüyüLeyici

  BüyüLeyici New Member

  Mesajlar:
  1.180
  Aldığı Beğeni:
  27
  Ödül Puanları:
  0
  Tüm Olaylar "Levh-i Mahfuz" İsimli Kitapta Kayıtlıdır. Allah, bizim için geçmiş ve gelecek olan tüm olay ve varlıkları, tek bir anda yaratmıştır. Kuran'da, tüm insanların ve varlıkların kaderlerinin Rabbimizin katında, Levh-i Mahfuz'da yani "Ana Kitap"ta saklandığı şöyle bildirilmektedir: "Gökte ve yerde gizli olan hiçbir şey yoktur ki, apaçık olan bir kitapta (Levh-i Mahfuz'da) olmasın." (Neml Suresi, 75)

  LEVH-İ MAHFUZ VE ZAMANSIZLIK GERÇEĞİ


  Tüm evren ve canlılık, daha önce var olan muazzam bir bilgiye göre yaratılmıştır.

  Modern çağın laboratuvarlarında ulaşılan bu sonuç, bundan 14 asır önce Kuran'da açıklanan önemli bir sır ile tamamen uyumludur. Allah, insanlara yol gösterici olarak indirdiği Kuran'da, evrenin yaratılmasından önce, evrendeki tüm varlıkları ve olayları açıklayan bir "Saklanmış Levha" (Levhi Mahfuz) olduğunu bildirmiştir.


  Levh-i Mahfuz'un "korunmuş" (mahfuz) olarak nitelenmesinin bir hikmeti, burada yazılı olan şeylerin herhangi bir müdahale ile değiştirilmekten, bozulmaktan uzak olmasıdır. Kur'an'da Ümmü'l-Kitap (Kitapların Anası, Ana Kitap), Kitabun Hafiz (Koruyan Kitap), Kitabın Meknun (Saklanmış Kitap) ve sadece kitap olarak da anılırr. İnsanların başlarına gelecek şeyleri de ihtiva ettiği için Kitabul-Kader (Kader Kitabı) da denir.


  Allah Levh-i Mahfuz'u birçok ayette niteliklerini belirtilerek açıklar. Buna göre Levh-i Mahfuz içinde hiçbir şeyin eksik bırakılmadığı bir kitaptır:

  Gaybın anahtarları O'nun katındadır, O'ndan başka hiç kimse gaybı bilmez. Karada ve denizde olanların tümünü O bilir, O, bilmeksizin bir yaprak dahi düşmez; yerin karanlıklarındaki bir tane, yaş ve kuru dışta olmamak üzere hepsi (ve her şey) apaçık bir kitaptadır. (Enam Suresi, 59)

  Bir ayette, yeryüzündeki tüm canlılığın Levh-i Mahfuz'da kayıtlı olduğu şöyle haber verilir:

  Yeryüzünde hiç bir canlı ve iki kanadıyla uçan hiç bir kuş yoktur ki, sizin gibi ümmetler olmasın. Biz Kitap'ta hiç bir şeyi noksan bırakmadık, sonra onlar Rablerine toplanacaklardır. (Enam Suresi, 38)

  Bir başka ayette, "yerde ve gökte", yani tüm evrende "zerre ağırlığınca" küçük varlıklar dahil her şeyin Allah'ın bilgisinde olduğu ve Levh-i Mahfuz'da kayıtlı olduğu şöyle açıklanır:

  Senin içinde olduğun herhangi bir durum, onun hakkında Kur'an'dan okuduğun herhangi bir şey ve sizin işlediğiniz herhangi bir iş yoktur ki, ona (iyice) daldığınızda, biz sizin üzerinizde şahidler durmuş olmayalım. Yerde ve gökte zerre ağırlığınca hiç bir şey Rabbinden uzakta kalmaz. Bunun daha küçüğü de, daha büyüğü de yoktur ki, apaçık bir kitapta (kayıtlı) olmasın. (Yunus Suresi, 61)

  İnsanlara ait tüm bilgiler - ki bunlar insanların genetik kodundan kader bilgisine kadar tüm bilgileri kapsamaktadır - Levhi Mahfuz'dadır:
  Hayır, onlara kendilerinden bir uyarıcı gelmesine şaştılar da, o kafirler: "Bu şaşılacak bir şey" dediler.

  "Biz öldüğümüz ve toprak olduğumuz zaman mı (yeniden diriltilecek mişiz)? Bu uzak bir dönüş (iddiasıdır)."

  Doğrusu Biz, yerin onlardan ne eksilttiğini bilmişizdir. Katımızda saklayıp-koruyan bir kitap vardır. (Kaf Suresi, 2-4)

  Aşağıdaki ayette ise, Allah'ın Levh-i Mahfuz'daki kelimelerinin sonsuz olduğu, insanların kavrayabileceği bir örnekle açıklanmaktadır:

  Eğer yeryüzündeki ağaçların tümü kalem ve deniz de -onun ardından yedi deniz daha eklenerek- (mürekkep) olsa, yine de Allah'ın kelimeleri (yazmakla) tükenmez. Şüphesiz Allah, üstün ve güçlüdür, hüküm ve hikmet sahibidir. (Lokman Suresi, 27)
   
 2. STARGATE

  STARGATE New Member

  Mesajlar:
  23
  Aldığı Beğeni:
  1
  Ödül Puanları:
  3
  Cevap: Levh-i Mahfuz (Kader Kitabı)

  Teşekkürler bizleri bilgilendir diğin için ben bunu bilmiyordum
   
 3. Kader Katibi

  Kader Katibi GöNüL DoSTu

  Mesajlar:
  12.543
  Aldığı Beğeni:
  3.100
  Ödül Puanları:
  613
  Cevap: Levh-i Mahfuz (Kader Kitabı)

  Önemli bir konu sağol.
   

Sayfayı Paylaş