masa tenisi kuralları ve oynama şekli

Konusu 'Hobileriniz' forumundadır ve cortrex11 tarafından 10 Mart 2009 başlatılmıştır.

 1. cortrex11

  cortrex11 Well-Known Member

  Mesajlar:
  4.898
  Aldığı Beğeni:
  185
  Ödül Puanları:
  63
  2 MASA TENİSİ OYUN KURALLARI
  2.1 MASA

  2.1.1 Oyun yüzeyi olarak tanımlanan masa üst yüzeyi, 2.74 m uzunluğunda ve 1.525 m eninde bir dik-dörtgen olacak ve zeminden 76 cm yükseklikte yatay bir düzlemde bulunacaktır.
  2.1.2 Oyun yüzeyi, masa üst yüzeyinin yan kenarlarını içermeyecektir.
  2.1.3 Oyun yüzeyi, her yerinde, 30 cm yükseklikten bırakılan standart bir topun yaklaşık 23 cm sıçra-ma sağlayacağı herhangi bir malzemeden yapılabilir.
  2.1.4 Oyun yüzeyi tekdüze koyu bir renk ve mat olacaktır. Üst yüzeyin 2.74 m uzunluğundaki iki kenarı boyunca 2 cm genişliğinde beyaz kenar çizgileri, 1.525 m uzunluğundaki iki kenarı boyunca 2 cm genişliğinde beyaz uç çizgileri bulunacaktır.
  2.1.5 Oyun yüzeyi, 1.525 m uzunluğundaki uç çizgilerine paralel olarak uzanan düşey bir ağ ile iki eşit sahaya bölünecek ve her saha bütün yüzeyince kesintisiz tek parça olacaktır.
  2.1.6 Çift yarışmaları için her saha, kenar çizgilerine paralel uzanan 3 mm. eninde beyaz bir orta çizgisi ile iki eşit yarı alana bölünecektir. Orta çizgi, her iki sahada da sağ yarı sahaların bir parçası kabul edilecektir.
  2.2 AĞ TAKIMI
  2.2.1 Ağ takımı; ağ, ağın askı kordonu, destek çubukla-rı ve bunları masaya tutturan kenetlerden oluşa-caktır.
  2.2.2 Ağ, dış kenarları her iki yanda masa kenar çizgilerinden 15.25 cm dışarıda olan 15.25 cm yüksekliğindeki destek çubuklarına tutturulmuş bir askı kordonuna asılı olacaktır.
  2.2.3 Ağın üstü, bütün uzunluğu boyunca. oyun yüze-yinden 15.25 cm yükseklikte bulunacaktır.
  2.2.4 Ağın altı, bütün uzunluğu boyunca, oyun yüzeyi-ne, yan uçları ise destek çubuklarına mümkün olabildiği kadar yakın olacaktır.

  2.3 TOP
  2.3.1 Top; çapı 40 mm. olan bir küre olacaktır.
  2.3.2 Topun ağırlığı 2.7 gr olacaktır.
  2.3.3 Top, selüloit veya benzer bir plastik malzeme-den yapılmış, beyaz veya turuncu renkte ve mat olacaktır.

  2.4 RAKET

  2.4.1 Raket, herhangi bir boyut, şekil ve ağırlıkta olabi-lir. Ancak tablası eğilmez, sert ve düz yüzeyli ola-caktır.
  2.4.2 Tabla kalınlığının en az % 85’i doğal tahta olacaktır. Tablanın içindeki yapıştırıcı tabakası, karbon lifi, cam lifi veya sıkıştırılmış kağıt gibi lifli malzemeler ile sıkıştırılmış olabilir. Ancak bu tabaka toplam kalınlığın %7.5’ u veya 0.35 mm’ den daha kalın olmayacaktır. (Hangisi daha küçük ise)
  2.4.3 Tablanın topa vurmak için kullanılan yüzü, yapıştırıcı dahil toplam kalınlığı 2 mm’den çok olmayan, pütürleri dışa doğru, basit bir pütürlü lastikle, yada yapıştırıcı dahil toplam kalınlığı 4 mm’den çok olmayan, pütürleri içeri veya dışarı doğru, sandviç lastikle kaplanmış olacaktır.
  2.4.3.1 Basit pütürlü lastik, bütün yüzeyi boyunca cm2de 10’dan az, 30 dan çok olmayan düzgün dağılmış pütürlü, doğal veya sentetik, tek tabakalı göze-neksiz bir lastiktir.
  2.4.3.2 Sandviç lastik, kalınlığı 2mm’den çok olmayan basit pütürlü bir dış tabaka ile kaplanmış göze-nekli bir lastik tabakasıdır.
  2.4.4 Lastik kaplama malzemesi tablayı tamamen kaplamalı, ancak taşmamalıdır. Sadece, tablanın raket sapına en yakın ve parmaklarla kavranan kısmı kaplanmamış bırakılabilir veya herhangi bir malzeme ile kaplanabilir.
  2.4.5 Tabla, içindeki her tabaka ile kaplama malzeme-sinin her tabakası veya tablanın topa vurmada kullanılan yüzündeki yapıştırıcı, sürekli, kesintisiz ve her yerinde aynı kalınlıkta olacaktır.
  2.4.6 Tablanın kaplı yüzündeki kaplama malzemesinin yüzeyi veya kaplamasız tabla yüzü; mat, bir yüzde canlı kırmızı, diğer yüzde siyah olacaktır.
  2.4 7 Yüzeyin sürekliliğinde ve renginin tek düzeliğin-de, eskimeden oluşan küçük sapma ve aşınmalara, yüzeyin niteliğini önemli ölçüde değiştirmediği sürece izin verilebilir.
  2.4.8 Oyunun başlangıcında veya oyun içinde raketini değiştirdiğinde, her oyuncu, rakibine ve hakeme kullanacağı raketi gösterecek ve incelemelerine izin verecektir.

  2.5 TANIMLAMALAR

  2.5.1 Ralli, topun oyunda olduğu süredir.
  2.5.2 Top, servis amacıyla yukarıya doğru atılmadan önce serbest elin ayasında sabit olarak durduğu son andan; rallinin let veya sayı olarak sonuçlan-dığı ana kadar oyundadır.
  2.5.3 Let, sonucun skora yansıtılmadığı rallidir.
  2.5.4 Sayı, sonucun skora yansıtıldığı rallidir.
  2.5.5 Raket eli, raketi tutan eldir.
  2.5.6 Serbest el, raketi tutmayan eldir; serbest kol serbest elin olduğu koldur.
  2.5.7 Vuruş, topa elde tutulan raketle veya bilek altın-da olmak kaydıyla raket eli ile yapılan temastır.
  2.5.8 Bir oyuncu topu, rakip tarafından yapılan son vuruştan sonra, oyun yüzeyinin üstünde veya oyun yüzeyine doğru gelmekte iken, kendi saha-sına değmeden, kendisine, giydiği veya taşıdığı herhangi bir şeye değmesi ile engellemiş olur.
  2.5.9 Servisçi, bir rallide topa ilk vuran oyuncudur.
  2.5.10 Karşılayıcı, bir rallide topa ikinci vuran oyun-cudur.
  2.5.11 Hakem, yarışmayı yönetmek için görevlendirilen kişidir.
  2.5.12 Yardımcı hakem, belli kararlarda hakeme yardımcı olmak üzere görevlendirilmiş kişidir.
  2.5.13 Oyuncunun giydiği veya taşıdığı herhangi bir şey tanımı; top dışında ralli başında giymekte veya taşımakta olduğu her şeyi içerir.
  2.5.14 Top, ağ ve destek çubukları veya ağ ile oyun yüzeyi arası dışında, nereden geçerse geçsin ağ takımının üstünden yada etrafından geçmiş sayı-lacaktır.
  2.5.15 Uç çizgisinin, masanın her iki yanından sonsuza dek uzandığı kabul edilecektir.  2.6 SERVİS
  2.6.1 Servis, servisçinin hareketsiz ve açık duran ser-best elinin ayasında serbest ve hareketsiz duran topla başlayacaktır.
  2.6.2 Servisçi daha sonra topu, falso verdirmeden dikeye yakın doğrultuda yukarı doğru atacaktır. Top, serbest elin ayasını terk ettikten sonra en az 16 cm yükselecek ve vuruluncaya kadar hiçbir şeye dokunmaksızın düşmeye başlayacaktır.
  2.6.3 Servisçi; düşmekte olan topa o şekilde vuracak ki top ilk olarak kendi sahasına ve sonra ağ takımının üstünden veya etrafından geçerek doğruca karşılayıcının sahasına değecektir. Çift yarışmalarında ise top sırasıyla servisçinin ve karşılayıcının sağ yarı sahalarına değmelidir.
  2.6.4 Servisin başlangıcından vurulduğu ana kadar top, oyun yüzeyinden daha yukarıda ve servisçinin uç çizgisinin gerisinde olacak, ve servisçi veya çift maçında kendisinin veya eşinin giydikleri veya taşıdıkları herhangi bir şeyle karşılayıcıdan gizlenmeyecektir.
  2.6.5 Top yukarı doğru atılır atılmaz, servisçinin serbest kol ve eli top ve ağ arasındaki mekandan çekilecektir.
  NOT: Top ile ağ arasındaki mekan, top, ağ ve yukarı doğru uzantısı arasındaki yer olarak tanımlanmaktadır.
  2.6.6 Doğru bir servis için gereklerin yerine getirildi-ğinin hakem veya yardımcı hakem tarafından görülebilmesini sağlayacak şekilde servis atılmasından oyuncu sorumludur.
  2.6.6.1 Eğer hakem, bir servis atışının kurallara uygunlu-ğundan şüphe duyarsa, bir maçta ilk olayda, let anonsu ile servisçiyi uyarabilir.
  2.6.6.2 Maçta, aynı oyuncunun veya çift maçındaki eşi-nin, uyarıdan sonraki aynı veya başka bir nedenle şüpheli görülen servis atışlarında, karşılayıcı bir sayı kazanacaktır.
  2.6.6.3 Doğru bir servis atışının gereklerinin yerine geti-rilmesinde açık bir kusur varsa servisçi uyarılma-yacak ve karşılayıcı bir sayı kazanacaktır.
  2.6.7 İstisnai olarak; hakem, doğru bir servis için gereklerin, bir bedensel özür nedeniyle yerine getirilemediği konusunda ikna olmuşsa o gereği aramayabilir.

  2.7 KARŞILAMA
  2.7.1 Servis atışından veya bir karşılamadan sonra, topa, ağ takımının üstünden veya etrafından, doğrudan veya ağ takımına değerek geçip rakibin sahasına değecek şekilde vurulacaktır.


  2.8 OYUN DÜZENİ
  2.8.1 Tek maçlarında, önce servisçi servis atacak, sonra karşılayıcı karşılama yapacak, daha sonra servisçi ve karşılayıcı sırayla karşılama yapacak-lardır.
  2.8.2 Çift maçlarında, servisçinin attığı servisten sonra karşılayan karşılama yapacak, sonra servisçinin eşi, daha sonra da karşılayanın eşi karşılama ya-pacaklardır. Bundan sonra her oyuncu bu sıra ile karşılama yapacaktır.
  2.8.3 Tekerlekli sandalyede oynayan fiziksel engelli iki oyuncu çiftler maçında, önce servisçi servis ata-cak, sonra karşılayan karşılama yapacak, bundan sonra çiftlerden herhangi biri, sıraya bakılmaksızın karşılama yapabilecektir. Ancak, oyuncunun tekerlekli sandalyesinin hiçbir kısmı masa orta çizgisinin hayali uzantısının diğer tarafına geçmeyecektir. Eğer geçerse, hakem rakip çifte bir sayı verecektir.

  2.9 LET
  2.9.1 Aşağıdaki hallerde ralli let olarak değerlendirilecektir:
  2.9.1.1 Eğer servis atışında top, ağ takımının üstünden veya etrafından geçerken ona dokunursa ve başkaca bir kusur yoksa veya top karşılayıcı ve-ya eşi tarafından engellenmişse,
  2.9.1.2 Eğer servis, karşılayan oyuncu veya çift hazır değilken atılmışsa, karşılayan veya eşinin topa vurmak için girişimde bulunmamaları kaydıyla,
  2.9.1.3 Servis veya karşılamada başarısızlık veya kurallara uyamama, oyuncunun kontrolü dışında bir etkenden kaynaklanmışsa,
  2.9.1.4 Eğer oyun, hakem veya yardımcı hakem tara-fından durdurulursa,
  2.9.1.5 Eğer karşılayıcı tekerlekli sandalyede oynayan fiziksel engelli bir oyuncu ise ve servisinde top, servisin başkaca bir kusuru olmamak koşuluy-la,
  2.9.1.5.1 Karşılayanın yarı alanına değdikten sonra, ağ yönünde geri dönerse,
  2.9.1.5.2 Karşılayanın yarı alanında durursa,
  2.9.1.5.3 Tek maçında top karşılayıcının yarı alanına değdikten sonra, masa kenar çizgilerinin her-hangi birinden masayı terk ederse,
  2.9.2 Oyun aşağıdaki hallerde durdurulabilir:
  2.9.2.1 Servis atma, karşılama sırasının veya saha değişimi hatasının düzeltilmesi amacıyla,
  2.9.2.2 Çabuklaştırılmış sistem uygulamasına geçiş amacıyla,
  2.9.2.3 Bir oyuncuyu veya öğütçüyü uyarmak veya cezalandırmak amacıyla,
  2.9.2.4 Oyun koşulları, ralli sonucunu etkileyecek şekil-de bozulmuşsa.

  2.10 SAYI
  2.10.1 Ralli let olmadıkça, oyuncu aşağıdaki hallerde sayı kazanacaktır.
  2.10.1.1 Rakibi doğru bir servis atışı yapamazsa,
  2.10.1.2 Rakibi doğru bir karşılama yapamazsa,
  2.10.1.3 Top, oyuncunun servis atışından veya karşıla-masından sonra, rakibi tarafından vurulmadan önce, ağ takımı dışında herhangi bir şeye de-ğerse,
  2.10.1.4 Top, rakibinin vuruşundan sonra, kendi sahası-na değmeden uç çizgisini geçerse,
  2.10.1.5 Rakibi topu engellerse;
  2.10.1.6 Rakibi topa art arda iki kez vurursa,
  2.10.1.7 Rakibi, topa raket tablasının 2.4.3 , 2.4.4 ve 2.4.5 maddelerinde belirtilen özelliklere uyma-yan bir yanı ile vurursa,
  2.10.1.8 Rakibi veya rakibinin giydiği veya taşıdığı her hangi bir şey oyun yüzeyini hareket ettirirse,
  2.10.1.9 Rakibi veya rakibinin giydiği veya taşıdığı her hangi bir şey ağ takımına değerse,
  2.10.1.10 Rakibinin serbest eli oyun yüzeyine değerse,
  2.10.1.11 Rakip çift, topa ilk servisçi ve ilk karşılayanla belirlenen uygun sıra dışında vurursa,
  2.10.1.12 Çabuklaştırılmış sistemde, 2.15.2. maddesinde belirtilen halde.

  2.11 SET
  2.11.1 Bir set, her iki oyuncu veya çift 10 sayıya ulaş-mamış olmak koşulu ile ilk önce 11 sayıya ula-şan oyuncu veya çift tarafından kazanılır. Her iki oyuncu veya çiftin 10'ar sayıya ulaşmaları halinde, seti ilk önce iki sayılık bir üstünlüğe ulaşan oyuncu veya çift kazanır.

  2.12 MAÇ
  2.12.1 Bir maç, herhangi bir tek sayıdaki setin çoğun-luğunun kazanılmasıyla sona erer.

  2.13 SERVİS, KARŞILAMA SIRASI VE SAHA SEÇİMİ
  2.13.1 İlk servis, ilk karşılama ve saha seçimi hakkı kur’a ile belirlenir. Kurayı kazanan taraf ilk servisi atmayı, ilk karşılamayı yapmayı veya istediği sahada başlamayı seçebilir.
  2.13.2 Kurayı kazanan oyuncu veya çift, ilk servis veya ilk karşılama yada istediği sahada başlama hakkını seçtikten sonra, diğer oyuncu veya çift diğer seçeneği kullanma hakkına sahip olacaktır.
  2.13.3 Her 2 sayıdan sonra, karşılayıcı oyuncu veya çift, servisçi oyuncu veya çift olacak ve set so-nuna kadar bu şekilde sürecektir. Ancak her iki oyuncu veya çift 10'ar sayıya ulaşmışlarsa veya çabuklaştırılmış sisteme geçilmişse, servis, atma ve karşılama sırası aynı şekilde devam etmekle birlikte, her oyuncu sırası geldiğinde sadece bir sayı için servis atacaktır.
  2.13.4 Çift maçının her setinde, ilk servis atma hakkı-na sahip çift, kendi aralarında kimin ilk servisi atacağını belirleyecek, ilk sette karşılayıcı çift kendi aralarında kimin ilk karşılayıcı olacağını kararlaştıracaktır. Takip eden setlerde, ilk servisçi belirlendikten sonra, bir önceki sette bu oyuncuya servis atan oyuncu ilk karşılayan olacaktır.
  2.13.5 Çiftlerde, her servis değişiminde, önceki karşılayıcı, servisçi; önceki servisçinin eşi ise karşılayıcı olacaktır.
  2.13.6 Bir sette ilk servisçi olan oyuncu veya çift, bir sonraki sette ilk karşılayan olacaktır. Çift maçı-nın mümkün olan son setinde çiftlerden biri 5 sayıya ulaştığında; takip eden servisi karşılama durumunda olan çift, kendi aralarında servis karşılama sırasını değiştirecektir.
  2.13.7 Her sette, oyuncu veya çiftler saha değiştirecektir. Ayrıca, maçın mümkün olan son setinde, taraflardan biri 5 sayıya ulaştığında taraflar yine saha değiştirecektir.

  2.14 SIRA DIŞI SERVİS ATMA, KARŞILAMA VEYA SAHA DEĞİŞİMİ
  2.14.1 Bir oyuncu; sırası olmadığı halde servis atar veya karşılama yaparsa, hata fark edildiği anda hakem oyunu durduracak, yarışmanın başlangıcında belirlenen sıraya göre, erişilmiş olan skorda hangi oyuncunun servisçi, hangi oyuncunun karşılayıcı olması gerektiği kararlaştırılacak ve doğru düzenleme ile oyunu yeniden başlatacaktır. Çift yarışmalarında ise doğru sıra, oynanmakta olan setin başında ilk servis hakkı olan çiftin yaptığı tercih dikkate alınarak belirlenir.
  2.14.2 Oyuncular gerektiği zamanda saha değiştirme-mişlerse, hata fark edildiği anda hakem oyunu durduracaktır. Erişilen skorda, yarışma başında belirlenen düzene göre tarafların hangi sahada bulunmaları gerektiği belirlenecek ve doğru düzenleme ile oyun yeniden başlayacaktır.
  2.14.3 Ancak her koşulda, hatanın anlaşıldığı andan önceki bütün sayılar geçerli olacaktır.

  2.15 ÇABUKLAŞTIRILMIŞ SİSTEM
  2.15.1 Her iki oyuncu veya çiftin en az 9'ar sayıya ulaşmaları hali dışında, bir set 10 dakikalık oyun süresi sonunda bitmemiş ise veya her iki oyuncu veya çiftin istekleri halinde daha önce herhangi bir zamanda çabuklaştırılmış sisteme geçilecektir.
  2.15.1.1 Zaman limitine erişildiğinde top oyunda ise hakem oyunu durduracak, çabuklaştırılmış sis-teme geçilerek oyun durdurulan rallideki servisçinin servisi ile yeniden başlayacaktır.
  2.15.1.2 Zaman limitine erişildiğinde top oyunda değilse, oyun bir önceki rallide karşılayıcı olan oyuncunun servisi ile başlayacaktır.
  2.15.2 Bundan sonra her oyuncu sırayla bir sayı için servis atacak ve karşılayıcı oyuncu veya çift 13 iyi karşılama yaparsa karşılayan taraf bir sayı kazanacaktır.
  2.15.3 Çabuklaştırılmış sisteme geçildiğinde, o maçın sonuna kadar bütün setler çabuklaştırılmış sis-temle oynanacaktır.


  3 ULUSLARARASI YARIŞMALAR İÇİN

  3.1 3.1.1 Yarışma Çeşitleri
  3.1.1.1 Uluslararası yarışma: Birden fazla Federasyo-nun oyuncularının katılabileceği yarışmadır.
  3.1.1.2 Uluslararası maç: Federasyonları temsil eden takımlar arasındaki maçtır.
  3.1.1.3 Açık turnuva: Bütün Federasyonların sporcula-rına açık olan turnuvadır.
  3.1.1.4 Kısıtlı turnuva: Yaş grupları dışında, katılımın sadece belirlenmiş sporcu grupları ile sınırlı tu-tulduğu turnuvadır.
  3.1.1.5 Çağrılı turnuva: Katılımın sadece ismen da-vetli sporcularla sınırlandırıldığı turnuvadır.
   
 2. d99

  d99 Member

  Mesajlar:
  53
  Aldığı Beğeni:
  3
  Ödül Puanları:
  8
  Cevap: masa tenisi kuralları ve oynama şekli

  okuldaki buna uyuyormu bakacam tabi açıldğı zaman :)
   
 3. d99

  d99 Member

  Mesajlar:
  53
  Aldığı Beğeni:
  3
  Ödül Puanları:
  8
  Cevap: masa tenisi kuralları ve oynama şekli

  uzun bir mesaj olmuş
   
 4. Belgrat

  Belgrat New Member

  Mesajlar:
  4.080
  Aldığı Beğeni:
  59
  Ödül Puanları:
  0
  Cevap: masa tenisi kuralları ve oynama şekli

  ya vallahi ben hiç oynayamadım masa tenisini :D
   
 5. cruelman

  cruelman Soryy:(

  Mesajlar:
  271
  Aldığı Beğeni:
  10
  Ödül Puanları:
  18
  Cevap: masa tenisi kuralları ve oynama şekli

  guzellllll:)
   
 6. yilmaztek

  yilmaztek New Member

  Mesajlar:
  2
  Aldığı Beğeni:
  0
  Ödül Puanları:
  1
  Cevap: masa tenisi kuralları ve oynama şekli

  Çokk severim masa tenisi yalnız zaman ve mekan bulmak zor oluyor.:p
   
 7. Hei

  Hei New Member

  Mesajlar:
  1.553
  Aldığı Beğeni:
  30
  Ödül Puanları:
  0
  Cevap: masa tenisi kuralları ve oynama şekli

  Acayip kilo verdiriyor he.
   
 8. izafet uye

  izafet uye Misafir

  Cevap: masa tenisi kuralları ve oynama şekli

  oyunu rakibinle uzun oynamaya çalışmalısın top yüksek geldiğinde hızlıca vurup rakibi yenersin
   
 9. dag039

  dag039 New Member

  Mesajlar:
  491
  Aldığı Beğeni:
  15
  Ödül Puanları:
  0
  Cevap: masa tenisi kuralları ve oynama şekli

  Sagol kardesim
   
 10. Misafir

  Misafir Misafir

  Cevap: masa tenisi kuralları ve oynama şekli

  ben masa tenisi oynuyorum hatta bugün turnuvam var bakalım ne olacak kazanmaya gidiyorummmmm!!!
   
 11. sinanberki

  sinanberki New Member

  Mesajlar:
  14
  Aldığı Beğeni:
  0
  Ödül Puanları:
  1
  Cevap: masa tenisi kuralları ve oynama şekli

  Teşekkürler bilgi için
   
 12. omerselman

  omerselman New Member

  Mesajlar:
  6
  Aldığı Beğeni:
  0
  Ödül Puanları:
  1
  Cevap: masa tenisi kuralları ve oynama şekli

  oldukça eğlenceli bir oyun
   
 13. Flöresan

  Flöresan New Member

  Mesajlar:
  15
  Aldığı Beğeni:
  0
  Ödül Puanları:
  1
  Cevap: masa tenisi kuralları ve oynama şekli

  güzel, teşekkürler :)
   
 14. sseehheerr

  sseehheerr Misafir

  Soru: masa tenisi kuralları ve oynama şekli

  ya çok uzun keşke beden eğitimi dersinde bu konuyu almasaydım...of.
   
 15. Misafir

  Misafir Misafir

  Cevap: masa tenisi kuralları ve oynama şekli

  ben olsam kısa ve net bir şekilde açıklardım
   
 16. Misafir

  Misafir Misafir

  Cevap: masa tenisi kuralları ve oynama şekli

  Masa tenisi ortasında 15.25 cm yükseklikte ağ olan bir masa üstünde oynanır. Masanın yüksekliği 76 cm eni 152.5 cm boyu 274 cm’dir. Masanın kenarları 2 cm kalınlığında beyaz çizgi ile çizilir. Uzun kenarların tam ortasına çiftli maçlarda sahaların ayrılması için 0.3 cm kalındığında beyaz çizgi ile çizilidir. Ağ masanın her iki tarafında 15.25 cm dışarı taşacak şekilde gergin kurulur. Altında ve üstünde boşluk kalmayacak yapıdadır. Top 4.0 cm çapında 27 gr ağırlığındadır. 30 cm den bırakılan top 23 cm kadar sıçrar. (10 yıl önce topun çapı 3.8 cm’ yken hızlanan raketler oyunların çabuk bitmesi servis ağırlıklı oyunlara döndü. Çözüm olarak top çapları büyütüldü.)

  Raket’in belli bir standart şekli ve ağırlığı yoktur. Raket en az %85 tahtadan imal edilmiş olmalıdır. Üstüne düz veya pütürlü kalınlığı en fazla 0.4 cm kalınlığına kadar lastik yapıştırılır. Raketin elle tutulan yerleri hariç tamamen lastikle kaplı olması gerekir. Raketin iki yüzeyini kullanan oyuncular raketin bir yüzeyine siyah diğer yüzeyine kırmızı lastik kullanmak zorundadırlar. ITTF standartlarına uygun olarak üretilen raket yüzleri ITTF amblemi taşır. Oyuncular raketlerini karşı oyuncuya ve hakem’e oyun öncesi göstermek durumundadır.

  Maç benzer raketli oyunlar gibi tek sayılı setin kazanılması ile sona erer. Her bir set 11 sayıdan ibarettir. Oyuncular 2′şer servis kullanmaktadır. Servis top elden falsosuz olarak çıkarılır raketle vurulur (diğer raketli oyunlardan farklı olarak) top önce kendi sahasına sonra rakip sahaya atılır. Geçerli bir serviste top ağa değmemelidir. Geçerli servis gibi oyuncunun kendi sahasına ağa dokunarak karşı sahaya geçen servislere let denir. let’de servis tekrarlanır. 3 let bir sayı değildir. Hata olana kadar tekrarlanır. Geçerli servisi karşılayan karşı oyuncu topu doğrudan rakibinin sahasına atar. Artık top sadece karşı sahaya atılır. Buna ralli denir. Her hata bir sayıdır. Serviste 7 yıl önce oyuncunun topu gizlemesi yasaklanmıştır. (Bedenle veya raketle topun gizlenmesi yasaktır) 11 sayıya ilk ulaşan seti kazanmış olur. Eğer 10-10 skoruna ulaşılmışsa 2 fark yapan seti kazanır. Maçı 345 veya 7 seti alan oyuncu kazanır.

  Çiftli oyunlarda servis masanın oyuncunun kendi sahasında ortasından beyazla ayrılmış masanın sağ tarafından karşı masanın sol tarafına atılarak yapılır. Oyuncular her servis de servis karşı tarafa geçer. Servis kullanmaya başlayacak tarafın oyuncuları önce masada yer değiştirirsonra servis kullanır. Tenisten farklı olarak oyuncuların her top gelişinde sırayla topu masada karşı tarafa atması gerekir. Oyun sırasında top karşı tarafa geçirilmeye çalışılır.
   

Sayfayı Paylaş