matematik mühendisliği

Konusu 'Soru - Cevap Bölümü' forumundadır ve Misafir tarafından 27 Haziran 2011 başlatılmıştır.

 1. Misafir

  Misafir Misafir

  matematik mühendisliği ve iş imkanları hakkında ayrıntılı bir bilgi alabilirmiyim.
   
 2. Kadı Kızı

  Kadı Kızı Özün Sözü

  • Platin Üye
  Mesajlar:
  51.239
  Aldığı Beğeni:
  1.615
  Ödül Puanları:
  113
  Cevap: matematik mühendisliği

  MATEMATİK MÜHENDİSİ


  TANIM Endüstride ve bankacılıkta sorunların matematik yolu ile analizini yapan ve çözüm yollarını geliştiren kişidir.

  GÖREVLER Matematik mühendisliği matematiğin uygulama alanı olup matematik mühendisi çalıştığı kurumda; - Ortaya çıkan problemlerin matematiksel modellerini kurar, çözer ve yorumlar. - Problemlerin çözümü için yöntemler geliştirir.

  KULLANILAN ALET VE MALZEMELER - Bilgisayar ve bilgisayar programları, - Hesap makinesi, - Büro ile ilgili çeşitli araç, gereç vb.

  MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER Matematik mühendisi olmak isteyenlerin; - Üst düzeyde akademik yeteneğe, sayılarla akıl yürütebilme yeteneğine, - Olayları analiz edebilme ve sonuçları matematik dili ile ifade edebilme gücüne sahip, - Dikkatli ve sorumluluk sahibi kimseler olmaları gerekir.

  ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI Matematik mühendisleri görevlerini normal sıcaklıkta ve aydınlatılmış temiz büro ortamlarında, çok kere tek başlarına ve sayılarla uğraşarak yaparlar. Görevleri gereği zaman zaman diğer çalışanlarla iletişimde bulunabilirler.

  ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI Matematik mühendisleri; - Kamu veya özel sektöre ait bankalarda, - Sigorta şirketlerinde, - Endüstri kuruluşlarında, - Devlet İstatistik Enstitüsü, Milli Prodüktivite Merkezi gibi kamu kuruluşlarında, - Bilgisayar yazılım şirketlerinde görev alabilirler. Endüstri ve bilgisayar bilimlerinin gelişimi matematik mühendislerinin iş bulma olanaklarını artırmıştır.

  MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER Mesleğin eğitimi, liseden sonra girilebilen çeşitli üniversitelere bağlı fakültelerin “Matematik Mühendisliği” bölümünde verilmektedir.

  MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI Bu bölüme girebilmek için Öğrenci Seçme Sınavı’nda (ÖSS) yeterli “Sayısal (SAY)” puan almak gerekmektedir.

  EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ Meslek eğitiminin süresi 4 yıldır. Öğrenciler eğitimlerinin ilk iki yılı boyunca; Genel Matematik, Genel Fizik, Lineer Cebir, Analitik Geometri, diferansiyel denklemler, Olasılık, İstatistik, Ayrık Matematik, Mukavemet, Dinamik, veri analizi gibi matematik mühendisliğinin temel derslerini, üçüncü ve dördüncü sınıflarda Kısmi Türevli Diferansiyel Denklemler, Kompleks Fonksiyonlar Teorisi, Sürekli ortamlar Mekaniği, Cebir, Modern Analiz, Diferansiyel Geometri gibi ileri matematik ve mühendislik derslerini ve daha özel konularda çeşitli seçmeli dersler alırlar. Bunların yanı sıra Temel Fizik, Kimya, İngilizce, ekonomi ve İnsan Toplum Bilimleri konularında bazı seçmeli dersler ve Atatürk İlke ve İnkılâpları derslerini alırlar ve bitirme çalışması hazırlarlar.

  MESLEKTE İLERLEME Lisans eğitiminden sonra yüksek lisans, doktora yapabilir, araştırma görevlisi olabilir ve akademik kariyer yapabilirler. Çalıştıkları işyerinde yöneticilik konumlarına gelebilirler. BENZER MESLEKLER: Matematikçi, İstatistikçi

  BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU - Meslek eğitimi süresince kazanç söz konusu değildir. Ancak koşulları uygun olan öğrenciler Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu' nun kredisinden yararlanabilirler. - Matematik mühendisleri kamu kuruluşlarında çalıştıkları takdirde 657 Sayılı Devlet Memurları Kanununda belirtilen aylıkla görev yaparlar. - Özel sektörde ücretler anlaşma ile belirlenir.

  DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER - İlgili Eğitim Kurumları, - Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Ankara Meslek Danışma Merkezi, - Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi Bulunan Türkiye İş Kurumu İl Müdürlükleri.
   
 3. ~elma_sekeri~

  ~elma_sekeri~ milyardabir

  Mesajlar:
  3.621
  Aldığı Beğeni:
  120
  Ödül Puanları:
  63
  Cevap: matematik mühendisliği

  Matematik Mühendisliği programları köklü Matematik bilgisine sahip, Mühendislik formasyonu almış Teknik-Ekonomik ve Sosyal olayları modelleyerek çözüm üreten mühendisler yetiştirmeyi amaçlamaktadır. Bu amaç doğrultusunda programlar geleceğide dikkate alarak ,sık sık güncelleştirilmiştir.
  Eğitimde Kaliteyi Sürekli İyileştirme Projesi (EKSİP) çerçevesinde son hazırladığımız bölüm kitapçığını sunmaktayız. Gerek ulusal ve gerekse uluslararası gelişmeleri takip edip, olabildiğince bunları programlara yerleştirmemiz çağdaş bilgiyle donanımlı mühendisler yetiştirmemizi sağlamaktadır.
  Bugün Matematik Mühendisliği bölümleri sadece iki üniversitemiz (YTÜ ve İTÜ) de bulunmasına rağmen gerek kamu ve gerekse özel sektörde çok iyi tanınmakta, mezunları tercihen aranmaktadır. Hiçbir Matematik Mühendisinin iş problemi olmamıştır. Matematik Mühendisleri iş hayatının çok geniş bir alanında kendilerini kanıtlamışlardır. Mühendislik, Ekonomi ve Hizmet sektörlerinde ortaya çıkan problemlerin modellenmesi, çözümlenmesi ve yorumlanması aşamalarında etkin rol almaktadırlar. Ayrıca, eğitim alanında da, orta ve yüksek öğretimde, başarılı Matematik Mühendislerine rastlanmaktadır. Bütün bu nedenlerden, bölümümüz kontenjanını, öğrenci seçme sınavında en yüksek puan alan öğrenciler diliminden doldurmaktadır.
  EKSİP kapsamında hazırlanan yeni ders planımız; Öğretim Üyelerimiz, Öğrencilerimiz, Mezunlarımız ve İş dünyasının geniş katılımı ve destekleri ile hazırlanmıştır. Bölümün Vizyonu, Misyonu, Hedefleri ve çıktıları önceden belirlenmiş, bu bağlamda program ve dersler yoğun bir çalışma ile yeniden gözden geçirilmiş, gerekli düzenlemeler yapılmıştır. Hazırlanan programda, Matematik Mühendisliği formasyonu zorunlu derslerle sağlanırken, seçmeli dersler ile de öğrenciye yöneldiği alanda derinlemesine bilgi sahibi olma fırsatı verilmektedir.
  En iyiye ulaşma hedefi ile sürdürülen EKSİP çalışmalarında emeği geçen herkese teşekkür ederim. Bu hazırlıkların hayata geçirilmesinden doğacak başarı, katkıda bulunan ve bulunacakların eseri olacaktır.

  bölümden mezun olunca;

  - Yazılım Uzmanı/Mühendisi,
  - Veritabanı Uzmanı/Yöneticisi
  - Sistem Analisti / İş Analisti,
  - Özel Öğretmen ( Dershane Öğretmeni ),
  - Bilgi İşlem Elemanı/Sorumlusu
  - Üniversite Öğretim Görevlisi (Akademik Kariyer) işlerini yapabilir.. hatta bu bölüme benzer olarak uygulamalı matematik ve matematik-bilgisayar bölümleri vardır..
   

Sayfayı Paylaş