Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuvarı

Konusu 'Üniversiteler' forumundadır ve ebru bale tarafından 12 Temmuz 2007 başlatılmıştır.

1. ebru bale

ebru bale New Member

Aldığı Beğeni:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuvarı 1971–1972 öğretim yılında “İstanbul Devlet Konservatuvarı” adıyla kurulmuştur. 1982 yılına kadar Kültür Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü’ne bağlı olan kurumun amacı; “ülkemizdeki müzik, tiyatro, opera, bale kültür ve sanatlarını korumak, yaşatmak ve yaymak, bu alanlardaki ulusal birikimleri işleyip geliştirmek, geleneksel birikimi çağdaş evrensel anlayışı içinde işlemek, dalında yüksek nitelikte yetkili, kültürlü, araştırıcı, yaratıcı, yorumcu, yönetici ve öğretici sanatçılar yetiştirmektir”.

İstanbul Devlet Konservatuvarı, 2 Ekim 1970’de açılır ve 1 Kasım 1971’de Etiler Hasan Ali Yücel İlkokulu’nda eğitim-öğretime başlar ve oniki yıl sonunda 2547 sayılı Yüksek Öğretim Kanununun Geçici 28. maddesi uyarınca 22.6.1982 tarih ve 41 sayılı Kanun Hükmünde karaname ile T. C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü ’nden ayrılarak Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi ’ne bağlanır. Böylece İstanbul Devlet Konservatuvarı 1982-1983 öğretim yılına M.S.Ü. Güzel Sanatlar Fakültesi İstanbul Devlet Konservatuvarı adıyla başlar. Bu değişimi Konservatuvar’ın 1985–1986 öğretim yılında Rektörlüğe bağlanması izler ve Konservatuvar’ın adı M.S.Ü. Devlet Konservatuvarı olarak değiştirilir. 2003-2004 eğitim-öğretim yılında da kurum Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuvarı adını alır. M.S.G.S.Ü. Devlet Konservatuvarı kuruluşunun on beşinci yıl dönümünde, 1986 – 1987 öğretim yılında, Dolmabahçe Sarayı Baltacılar Dairesi’ne taşınır. Günümüzde aynı binada eğitim ve öğretimini sürdürmekte olan Devlet Konservatuvarı, Müzik Bölümü, Sahne Sanatları Bölümü ve Müzikoloji Bölümü’nden oluşmakta; Yarı zamanlı, İlköğretim (6.,7.,8. sınıf) Lise ve Lisans (Üniversite) düzeylerinde eğitim vermektedir.

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Örgütlenme Şeması

MÜZİK BÖLÜMÜ
    Müzik Bölüm Başkanı : Prof. Seher TANRIYAR

Kompozisyon ve Orkestra Şefliği Anasanat Dalı
    Kompozisyon Sanat Dalı
    Orkestra Şefliği Sanat Dalı
    Teori Sanat Dalı
    Ritmik Sanat Dalı

Yaylı Çalgılar Anasanat Dalı
    Keman Sanat Dalı

Viyola Sanat Dalı

Viyolonsel Sanat Dalı

Kontrabas Sanat Dalı

Üfleme ve Vurma Çalgılar Anasanat Dalı
    Flüt Sanat Dalı

Obua Sanat Dalı

Klarinet Sanat Dalı

Fagot Sanat Dalı

Korno Sanat Dalı

Trompet Sanat Dalı

Trombon Sanat Dalı

Vurma Çalgılar Sanat Dalı

Piyano Anasanat Dalı
    Piyano Sanat Dalı

Arp Sanat Dalı

Gitar Sanat Dalı

Korrepetisyon Sanat Dalı

SAHNE SANATLARI BÖLÜMÜ
    Sahne Sanatları Bölüm Başkanı : Prof. Zeliha BERKSOY

Tiyatro Anasanat Dalı
    Oyunculuk Sanat Dalı

Opera Anasanat Dalı
    Opera Sanat Dalı

Bale Anasanat Dalı
    Klasik Dans Sanat Dalı

Modern Dans Sanat Dalı

MÜZİKOLOJİ BÖLÜMÜ
    Müzikoloji Bölüm Başkanı : Prof. Gülper REFİĞ

Genel Müzikoloji Anabilim Dalı

Etnomüzikoloji ve Folklor Anabilim Dalı

M.S.G.S.Ü. Devlet Konservatuvarı öğretim görevlileri ve öğrencileri kendi dallarında, yurt içi ve yurt dışı etkinliklerini her öğretim-eğitim yılında gerçekleştirmektedirler. Bu etkinliklerin içinde, “Çarşamba Dinletileri”, “Oditoryum Konserleri”, “Konservatuvar Şenliği” ve “Yarışmalar” da yer almaktadır. ‘Çarşamba Dinletileri’ Müzik Bölümü öğrencilerinin verdiği sürekli dinletilerden oluşmaktadır. Bu dinletiler müzik sanatçısı genç adaylarımızın sahne deneyimi kazandıkları ve yıl içinde çalıştıkları repertuvarları sergiledikleri bir etkinliktir. ‘Konservatuvar Şenliği’ 6 Mayıs Devlet Konservatuvarı kuruluş yıldönümü kutlamaları çerçevesinde gerçekleştirilen tüm bölümlerin ortaklaşa hazırladıkları bir etkinliktir. Sahne Sanatları Bölümü yıl sonu opera, bale ve tiyatro temsillerini; Müzik Bölümü ise Konservatuvar Büyük Senfoni Orkestrası’nın ve Genç Senfoni Orkestrası’nın konserlerini, oda müziği gruplarının konserlerini, ‘Çarşamba Dinletileri’ gibi bir çok etkinliği Konservatuvar Binası Konser Salonu, MSÜ Oditoryumu, MSGSÜ Tophane-i Amire Kültür Merkezi, CRR, AKM ve diğer büyük konser ve temsil salonlarında gerçekleştirmektedir. Ayrıca Müzikoloji Bölümü öğretim görevlileri ve öğrencileri her yıl düzenledikleri seminerler ile Konservatuvarın akademik etkinliklerine katkıda bulunmaktadırlar.

Bu olağan etkinliklerin yanısıra, konservatuvarımızı ziyaret ederek değerli deneyimlerini öğrenciler ve hocalarla paylaşan dünya çapında sanatçılar belli sürelerle ustalık sınıfları, atölye ve staj çalışmaları yaparlar. Bunlardan en önemlilerini sayacak olursak :

Prof. Klaus Ganter (Viyana) Prof. Lukas David (Detmold)
    Françoise Joubert (Caen) Prof. Mario Davidovsky (Boston)
    Prof. Jean Fournier (Paris) Luigi Girati (Bologna)
    Claude Henry Joubert (Orléans) Daniel Shafran (Moskova)
    Yo-Yo Ma (New York) Peter Pucci (New York)
    Douglas Dunn (New York) Oleg Kagan (Moskova)
    Vladimir Spivakov (Moskova) Henry Fourés (Lyon)

Son yıllarda Konservatuvar’ın Sahne Sanatları Bölümü ile Konservatuvar Büyük Senfoni Orkestrası’nın gerçekleştirdiği önemli yıl sonu projeleri ise şöyle örneklendirilebilir :

Giaccomo Puccini : La Boheme
    Wolfgang Amadeus Mozart : Taç Giyme Missası/Coronation Missa
    Wolfgang Amadeus Mozart : Sihirli Flüt Operası
    Wolfgang Amadeus Mozart : Cosi fan tutte Operası
    Wolfgang Amadeus Mozart : Requiem (Mozart'ın 250. Doğum Yılı)
    Ludvig Van Beethoven : 9. Senfoni, Koral
    Ahmed Adnan Saygun : 1. Senfoni
    L.Minkus : Le Bayeder Balesi
    Ahmed Adnan Saygun : 2. Senfoni
    Ahmed Adnan Saygun : Eski Üslupta Kantat
    Ulvi Cemal Erkin : Köçekçe
    Muammer Sun : İzmir Rapsodisi

M.S.G.S.Ü. Devlet Konservatuvarı 1996’dan beri ECUME (Echanges Culturelles en Meditérranée / Akdeniz’de Kültürel Alışveriş) adlı kuruluşun örgütlediği Akdeniz Müzik Okulları Buluşması’nda etkin rol oynamaktadır. 11. ECUME toplantısı 11 Akdeniz ülkesindeki 15 müzik okulundan yaklaşık 60 hoca, öğrenci ve idarecinin katılımıyla 5-10 Kasım 2001 tarihinde İstanbul’da yapılmıştır.

Bunların yanısıra Konservatuvar beş yıl boyunca OJM (Orchestre Jeunesses de Meditérranée / Akdeniz Gençler Orkestrası) düzenleyicileriyle birlikte orkestranın Türkiye seçmelerini gerçekleştirdi. 2001’den beri Fransa’nın Korsika adasında yapılan JMM (Jeunesses Musicales de Meditérranée / Akdeniz Gençlerinin Müziği) toplantılarına başarıyla katıldı ve katkıda bulundu.

2001’de Konservatuvar hem AEC (Association of Européenne de Conservatoires, Akadémies de Musique et Musikhochschulen /Avrupa Konservatuvarlar Birliği) Konseyi, hem Hollanda’nın Groningen şehrindeki AEC Genel Kurulu tarafından oybirliğiyle AEC ‘ye aktif üye olarak kabul edildi. MSGSÜ Devlet Konservatuvarı şu an Türkiye’de Avrupa Konservatuvarlar Birliği’ne faal üye olan tek konservatuvardır. ​

2. ebru bale

ebru bale New Member

Aldığı Beğeni:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Benim Güzel Üniversitem...

3. ebru bale

ebru bale New Member

Aldığı Beğeni:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    M.S.G.S.Ü. Devlet Konservatuarı Lisans Öğretim Programlarına Giriş ve Sınav Koşulları

MİMAR SİNAN
    GÜZEL SANATLAR ÜNİVERSİTESİ
    DEVLET KONSERVATUVARI
    Lisans
    Öğretim Programlarına
    Giriş ve Sınav Koşulları
    Beşiktaş- İstanbul
    0 212 260 10 50 – 0 212 260 10 51
    1
    MİMAR SİNAN
    DEVLET KONSERVATUVARI
    Konservatuvar;Müzik Bölümü,Sahne Sanatları Bölümü ve Müzikoloji Bölümü’nden oluşur.
    I- MÜZİK BÖLÜMÜ
    Kompozisyon ve Orkestra Şefliği Anasanat Dalı:
    Kompozisyon, Orkestra Şefliği, Teori ve Ritmik Sanat Dalları
    Yaylı Çalgılar Anasanat Dalı:
    Keman, Viyola, Viyolonsel ve Kontrabas Sanat Dalları
    Üfleme ve Vurma Çalgılar Anasanat Dalı:
    Flüt, Obua, Klarinet, Fagot, Korno, Trompet, Trombon ve
    Vurma Çalgılar Sanat Dalları
    Piyano-Arp-Gitar Anasanat Dalı:
    Piyano, Arp-Gitar ve Korrepetisyon Sanat Dalları
    II- SAHNE SANATLARI BÖLÜMÜ
    Tiyatro Anasanat Dalı:
    Oyunculuk Sanat Dalı
    Opera Anasanat Dalı:
    Opera Sanat Dalı
    Bale Anasanat Dalı:
    Bale, Modern Dans Sanat Dalları
    III- MÜZİKOLOJİ BÖLÜMÜ
    Genel Müzikoloji Anabilim Dalı:
    Etnomüzikoloji ve Folklor Anabilim Dalı:
    2
    I-MÜZİK BÖLÜMÜ
    KOMPOZİSYON VE ORKESTRA ŞEFLİĞİ ANASANAT DALI
    Kompozisyon, Orkestra Şefliği, Teori ve Ritmik Sanat Dallarında Lisans Öğretim Programı
    uygulanır. Kompozisyon ve Teori Sanat Dalları’nın hazırlayıcı birimi, Teori Sanat Dalı’nın
    Lise Öğretim Programıdır.
    KOMPOZİSYON SANAT DALI ( Lisans )
    Kompozisyon Sanat Dalı Lisans Öğretim Programına girebilmek için;
    a) 26 yaşını geçmemiş olmak (Yıl olarak),
    b) En az Devlet Konservatuvarı Lise Devresi ya da dengi okul mezunu olmak,
    c) Konservatuvar dışı lise mezunlarının ön kayıt için Üniversite Senatosu’nca belirlenen
    ÖSS puanını almış olmak,
    d) Yapılacak üç aşamalı sınavda başarılı olmak gerekir.
    Üç aşamalı sınavda;
    1- Duyuş Sınavı (I. Eleme): Bu sınavda aday tek ses, ezgi, iki ses, üç sesli akor ve ritm
    duyuşuna ilişkin soruları yanıtlar.
    2- Kompozisyon Sınavı (II. Eleme): Bu sınavda adayın yeterliği, kompozisyon yeteneği,
    duyuş (tonalite değişimleri ) ve piyano alanlarında sınanır. Aday sınav komisyonuna
    kendi kompozisyonlarından oluşan bir dosyayı üç takım olarak sunar ve adayın sınav
    günü kendisine verilecek parça başlangıçlarından birini, yaklaşık iki saat içinde, kısa
    soluklu (1–2 sayfa) bir kompozisyon oluşturacak biçimde sürdürüp tamamlaması istenir.
    Aday sınav komisyonunun çeşitli sorularını yanıtlar. Sınav komisyonu adayın armoni ve
    müzik formları birikimini de sınar.
    3- Düzey Sınavları (Kesin Kabul): Bu sınavlar iki ana bölümden oluşur.
    • Birinci Bölüm: Solfej, Ritmik (İlköğretim 8.sınıf düzeyi), Çalgı Bilgisi,Yardımcı
    Piyano ve Koro derslerini içerir.
    • İkinci Bölüm: Armoni, Kontrpuan, Müzik Tarihi ve Müzik Formları derslerini içerir.
    Birinci bölümdeki sınavlarla, ikinci bölümdeki Müzik Tarihi ve Müzik Formları
    derslerinin sınavlarında aday; MSGSÜ Devlet Konservatuvarı Müzik Bölümü’nün lise
    3.sınıf dersleri düzeyinde bilgi ve uygulama becerisine sahip olduğunu kanıtlar.
    Armoni ve Kontrpuan sınavlarında MSGSÜ Devlet Konservatuvarı Teori Sanat
    Dalı’nın lise 3. sınıf dersleri düzeyinde bilgi ve uygulama becerisi aranır. Düzey
    sınavlarına giren aday her dersten başarılı olmak zorundadır.
    Özel Durumlar:
    1- MSGSÜ Devlet Konservatuvarı’nın Tam Zamanlı Müzik Bölümü, Opera Anasanat Dalı
    ya da Müzikoloji Bölümü öğrencileri veya bu bölümlerden herhangi birinin“Duyuş
    Sınavı”nda başarılı olmuş adaylar,başarılı oldukları sınav dönemi içinde “Duyuş
    Sınavı”na yeniden girmez.
    2- MSGSÜ Devlet Konservatuvarı Teori Sanat Dalı’nın lise 3.sınıfını bitirmiş öğrenciler
    “Düzey Sınavları”na girmez ve “ Kompozisyon Sanat Dalı Giriş Sınavı”nda piyano
    alanından sorumlu olmaz.
    3
    ORKESTRA ŞEFLİĞİ SANAT DALI (Lisans)
    Orkestra Şefliği Sanat Dalı Lisans Öğretim Programına girebilmek için;
    c) Konservatuvar dışı lise mezunlarının ön kayıt için Üniversite Senatosu’nca belirlenen
    ÖSS puanını almış olmak,
    Üç aşamalı sınavda;
    1- Duyuş Sınavı (I. Eleme): Bu sınavda aday tek ses, ezgi, iki ses, üç sesli akor ve ritm
    2- Orkestra Şefliği Sınavı (II. Eleme): Bu sınavda adayın yeterliği, orkestra şefliği
    yeteneği, duyuş (tonalite değişimleri ) ve icracılık alanlarında sınanır. Adayın sınavda
    piyano yanında eğer varsa diğer bir çalgı ve çalgılardaki becerilerini göstermesi de
    beklenir. Orkestra Şefliği yatkınlığını göstermesi için aday herhangi bir senfonik eserden
    seçtiği bölümün piyano uyarlamasını sınavda yönetir. Aday sınav komisyonunun çeşitli
    sorularını yanıtlar. Sınav komisyonu adayın armoni ve müzik formları birikimini de sözlü
    olarak sınar.
    3- Düzey Sınavları (Kesin Kabul): Bu sınavlar iki ana bölümden oluşur.
    • Birinci Bölüm: Solfej, Ritmik (İlköğretim 8.sınıf düzeyi), Çalgı Bilgisi,Yardımcı
    • İkinci Bölüm: Armoni, Müzik Tarihi ve Müzik Formları derslerini içerir.
    Bu sınavlarda aday, MSGSÜ Devlet Konservatuvarı Müzik Bölümü’nün lise 3.sınıf dersleri
    düzeyinde bilgi ve uygulama becerisine sahip olduğunu kanıtlar. Düzey sınavlarına giren aday
    her dersten başarılı olmak zorundadır.
    Özel Durumlar:
    1- MSGSÜ Devlet Konservatuvarı’nın Tam Zamanlı Müzik Bölümü, Opera Anasanat Dalı
    ya da Müzikoloji Bölümü öğrencileri veya bu bölümlerden herhangi birinin “Duyuş
    2- MSGSÜ Devlet Konservatuvarı Müzik Bölümü lise 3. sınıfını bitirmiş öğrenciler
    “Düzey Sınavları”na girmez.
    4
    TEORİ SANAT DALI (Lisans)
    Teori Sanat Dalı Lisans Öğretim Programına girebilmek için;
    ÖSS puanını almış olmak,
    Üç aşamalı sınavda;
    2- Teori Sınavı (II. Elemle): Bu sınavda adayın yeterliği, teori yeteneği, duyuş (tonalite
    değişimleri) ve piyano alanlarında sınanır. Aday sınav komisyonuna teori bilgi ve
    yeteneğini gösteren çalışmalarından oluşan bir dosyayı sınav günü, iki takım olarak sunar.
    Aday sınav komisyonunun çeşitli sorularını yanıtlar. Sınav komisyonu adayın armoni ve
    müzik formları birikimini de sınar.
    3- Düzey Sınavları (Kesin kabul): Bu sınavlar iki ana bölümden oluşur.
    • İkinci Bölüm: Armoni, Kontrpuan, Müzik Tarihi ve Müzik Formları derslerini içerir.
    Birinci bölümdeki sınavlarla, ikinci bölümdeki Müzik Tarihi ve Müzik Formları
    derslerinin sınavlarında aday, MSGSÜ Devlet Konservatuvarı Müzik Bölümü’nün lise
    3.sınıf dersleri düzeyinde bilgi ve uygulama becerisine sahip olduğunu kanıtlar. Armoni
    ve Kontrpuan sınavlarında MSGSÜ Devlet Konservatuvarı Teori Sanat Dalı’nın lise
    3.sınıf dersleri düzeyinde bilgi ve uygulama becerisi aranır. Düzey sınavlarına giren aday
    her dersten başarılı olmak zorundadır.
    Özel Durumlar:
    ya da Müzikoloji Bölümü öğrencileri veya bu bölümlerden herhangi birinin “Duyuş
    2- MSGSÜ Devlet Konservatuvarı Teori Sanat Dalı’nın lise 3.sınıfını bitirmiş öğrenciler
    “Düzey Sınavları”na girmez ve “ Teori Sınavı”nda piyano alanından sorumlu olmaz.
    5
    RİTMİK SANAT DALI (Lisans)
    Ritmik Sanat Dalı Lisans Öğretim Programına girebilmek için;
    a) 24 yaşını geçmemiş olmak (Yıl olarak),
    ÖSS puanını almış olmak,
    Üç aşamalı sınavda;
    2- Ritmik Giriş Sınavı (II. Eleme): Bu sınavda adayın yeterliği, ritmik uygulama, duyuş
    (tonalite değişimleri) ve piyano alanlarında sınanır. Aday sınav komisyonunun çeşitli
    sorularını yanıtlar. Sınav komisyonu adayın armoni ve müzik formları birikimini de sınar.
    3- Düzey Sınavları (Kesin Kabul): Bu sınavlar Solfej, Ritmik ve Yardımcı Piyano
    derslerini içerir.Bu sınavlarda aday, MSGSÜ Devlet Konservatuvarı Müzik Bölümü’nün
    İlköğretim 8.sınıf dersleri düzeyinde bilgi ve uygulama becerisine sahip olduğunu
    kanıtlar. Düzey sınavlarına giren aday her dersten başarılı olmak zorundadır.
    Özel Durumlar:
    1-MSGSÜ Devlet Konservatuvarı’nın Tam Zamanlı Müzik Bölümü, Opera Anasanat Dalı ya
    da Müzikoloji Bölümü öğrencileri veya bu bölümlerden herhangi birinin “Duyuş Sınavı”nda
    başarılı olmuş adaylar,başarılı oldukları sınav dönemi içinde “Duyuş Sınavı”na yeniden
    girmez.
    2-MSGSÜ Devlet Konservatuvarı Müzik Bölümü İlköğretim 8. sınıfı bitirmiş öğrenciler
    6
    YAYLI ÇALGILAR ANASANAT DALI
    ÜFLEME VE VURMA ÇALGILAR ANASANAT DALI
    Flüt, Obua, Klarinet, Fagot, Korno,Trompet, Trombon ve Vurma Çalgılar
    Sanat Dalları
    PİYANO-ARP-GİTAR ANASANAT DALI
    Piyano, Arp-Gitar, Korrepetisyon Sanat Dalları
    Bu Sanat Dalları’nın Lisans Öğretim Programı’na girebilmek için;
    a) 22 yaşını geçmemiş olmak (Yıl olarak),
    c) Konservatuvar dışı lise mezunu olanların ön kayıt için Üniversite Senatosu’nca belirlenen
    ÖSS puanını almış olmak,
    Üç aşamalı sınavda;
    2- Çalgı Yeterlik Sınavı (II. Eleme):
    • Yaylı Çalgılar, Üfleme ve Vurma Çalgılar veya Piyano Anasanat Dalı Sınavında
    aday, Lisansa Giriş Çalgı Sınavını verir.
    • Korrepetisyon Sanat Dalı’nda aday, Lisansa Giriş çalgı sınavına ek olarak deşifre
    yapar, Korrepetisyon yeteneğini gösterecek çalışmalarını sunar.
    3- Düzey Sınavları (Kesin Kabul): Bu sınavlar Solfej, Ritmik (İlköğretim 8.sınıf düzeyi),
    Çalgı Bilgisi, Armoni, Müzik Formları, Müzik Tarihi, Yardımcı Piyano, Oda müziği, Koro,
    Orkestra, Deşifraj ve Yaylı Çalgılar Yapım Onarım derslerini içerir.Bu sınavlarda aday,
    MSGSÜ Devlet Konservatuvarı Müzik Bölümü Lise 3.sınıf dersleri düzeyinde bilgi ve
    uygulama becerisine sahip olduğunu kanıtlar. Düzey sınavlarına giren aday her dersten
    başarılı olmak zorundadır.
    Özel Durumlar:
    1-MSGSÜ Devlet Konservatuvarı Tam Zamanlı Müzik Bölümü, Opera Anasanat Dalı ya da
    Müzikoloji Bölümü öğrencileri veya bu bölümlerden herhangi birinin “Duyuş Sınavı”nda
    başarılı olmuş adaylar,başarılı oldukları sınav dönemi içinde “Duyuş Sınavı”na yeniden
    girmez.
    2- MSGSÜ Devlet Konservatuvarı Müzik Bölümü’nün Lise 3.sınıfını bitirmiş öğrenciler ait
    oldukları Anasanat Dalları’nın “Düzey Sınavları”na girmez.
    7
    II. SAHNE SANATLARI BÖLÜMÜ
    TİYATRO ANASANAT DALI
    Tiyatro Anasanat Dalı’nda Lisans Öğretim Programı uygulanır.
    OYUNCULUK SANAT DALI (Lisans)
    Oyunculuk Sanat Dalı Lisans Eğitim Programı’na girebilmek için;
    a) 21 yaşını geçmemiş olmak (Yıl olarak),
    c) Konservatuvar dışı lise mezunu olanların ön kayıt için Üniversite Senatosu’nca belirlenen
    ÖSS puanını almış olmak,
    d) Konuşma, işitme, görme organlarında ve vücut yapısında arızası olmamak,
    e) Yapılacak iki aşamalı sınavda başarılı olmak gerekir.
    İki aşamalı sınavda;
    1- Oyunculuk Yetenek Sınavı (I. Eleme): Bu sınavda aday kendi seçtiği “2” tiradı oynar
    (biri komedi biri dram), şiir okur, sınav komisyonunun çeşitli sorularını yanıtlar.
    2- Oyunculuk Düzey Sınavı (Kesin Kabul):Aday,bu sınavda I. Elemede başarılı olanlara
    verilen “1” zorunlu parçayı oynar;tek ses, ezgi, iki ses, üç sesli akor ve ritm duyuşuna ilişkin
    sorular ile sınav komisyonunun çeşitli sorularını yanıtlar.
    8
    OPERA ANASANAT DALI
    Opera Anasanat Dalı’nda, Hazırlık ve Lisans Öğretim Programı uygulanır.
    OPERA ANASANAT DALI (Hazırlık)
    Opera Anasanat Dalı’nda Hazırlık I. ve II. sınıflarında öğretim almak üzere başvuru ve kabul
    için;
    b) En az Devlet Konservatuvarı Lise Devresi mezunu ya da, dengi okul mezunu olmak,
    ÖSS puanını almış olmak,
    e) Yapılacak üç aşamalı sınavda başarılı olmak gerekir.
    Üç aşamalı sınavda;
    1- Ses Yetenek Sınavı (I. Eleme): Bu sınavda aday kendi seçtiği, antik arya, lied, napoliten
    ve benzeri formlardan “1” eseri ezbere seslendirir.
    2- Duyuş Sınavı (II. Eleme): Bu sınavda aday tek ses, ezgi, iki ses, üç sesli akor ve ritm
    3- Ses Yetenek Sınavı (Kesin Kabul): Bu sınavda adaylara “Ses Egzersizleri” yaptırılır.
    Adaylar kendi seçtiği, antik aria, lied, napoliten ve benzeri formlarda “2” eseri ezbere
    seslendirir,müzik eşliğinde ve müziksiz doğaçlama yapar ve sınav komisyonunun sorularını
    yanıtlar.
    Özel Durumlar:
    MSGSÜ Devlet Konservatuvarı Tam Zamanlı Müzik Bölümü ya da Müzikoloji Bölümü
    öğrencileri veya bu bölümlerden herhangi birinin “Duyuş Sınavı”nda başarılı olmuş adaylar,
    başarılı oldukları sınav dönemi içinde “Duyuş Sınavı”na yeniden girmez.
    9
    OPERA ANASANAT DALI (Lisans)
    Opera Anasanat Dalı Lisans sınıflarında öğretim almak üzere başvuru ve kabul için;
    b) En az Devlet Konservatuvarı Lise Devresi mezunu ya da, dengi okul mezunu olmak,
    ÖSS puanını almış olmak,
    Üç aşamalı sınavda;
    2- Düzey Sınavları (II. Eleme): Bu sınavlar iki bölümden oluşur.
    • Birinci Bölüm: Solfej, Ritmik, Müzik Bilgisi,Yardımcı Piyano,Diksiyon,Fonetik
    • İkinci Bölüm: Müzik Tarihi, Türkçe ve Yabancı Dillerde Müzikli Diksiyon,
    Mimik-Rol,Hareket ve Doğaçlama,Almanca Diksiyon,İtalyanca Diksiyon.
    Bu sınavlardaki başarısı sonucunda aday, MSGSÜ Devlet Konservatuvarı Opera Anasanat
    Dalı’ ders çizelgesi ve müfredatlarına göre Hazırlık devresinin eğitim düzeyine eşdeğer bilgi
    birikimine sahip olduğunu kanıtlar. Düzey sınavlarına giren adayların tüm sınavlarda başarılı
    olmaları gerekir.
    3- Lisans Giriş Sınavı (Kesin Kabul):
    • Lisans Giriş Şan ve Korrepetisyon Sınavı: Aday bu sınavda Anasanat Dalı
    Başkanlığı’ndan alacağı Lisans Giriş Şan Programı’nı yorumlar ve sınav
    komisyonunun sorularını yanıtlar.
    Özel Durumlar:
    MSGSÜ Devlet Konservatuvarı Tam Zamanlı Müzik Bölümü ya da Müzikoloji Bölümü
    öğrencileri veya bu bölümlerden herhangi birinin “Duyuş Sınavı”nda başarılı olmuş adaylar,
    başarılı oldukları sınav dönemi içinde “Duyuş Sınavı”na yeniden girmez.
    1 0
    BALE ANASANAT DALI
    BALE, MODERN DANS SANAT DALLARI
    Bale Sanat Dalında Yarı Zamanlı, İlköğretim, Lise ve Lisans düzeyinde Öğretim Programı
    uygulanır. Modern Dans Sanat Dalı’nda yalnızca Lisans Öğretim Programı uygulanır.
    BALE SANAT DALI (Lisans)
    Bale Lisans Öğretim Programına girebilmek için;
    a) 20 yaşını geçmemiş olmak (Yıl olarak),
    b) En az Devlet Konservatuvarı Lise Devresi ya da, Lise ya da dengi okul mezunu olmak,
    ÖSS puanını almış olmak,
    d) Konuşma,işitme,görme organlarında ve vücut yapısında arızası olmamak,
    Üç aşamalı sınavda;
    1- Dans Yetenek ve Duyuş Sınavı (I. Eleme):
    Bu sınavda aday sınav komisyonunun istediği “Dans” yeteneğini gösterecek hareketleri yapar,
    ayrıca tek ses, ezgi, iki ses, üç sesli akor ve ritm duyuşuna ilişkin soruları yanıtlar.
    2-Düzey Sınavları (II. Eleme):
    Bu sınavlar iki bölümden oluşur.
    • Birinci Bölüm: Solfej ve Müzik Bilgisi-Ritmik
    • İkinci Bölüm: Dans Tarihi – Karakter- Repertuvar-Modern Dans
    Bu sınavlarda aday MSGSÜ Devlet Konservatuvarı Bale Sanat Dalı İlköğretim Okulu ve Lise
    Devresi dersleri düzeyinde bilgiye sahip olduğunu kanıtlar.
    Düzey sınavlarına giren aday her dersten başarılı olmak zorundadır.
    3-Lisans Giriş Sınavı (Kesin Kabul)
    Lisans Giriş Bale Sınavı: Bu sınavda aday, sınav komisyonunun belirlediği “Lisans Giriş
    Bale” programını sergiler, en az “2” Klasik Bale Repertuvarından solo veya “1” Klasik Bale
    Pas de deux’yü kendi seçeceği Bant, CD veya nota ile sergiler.
    Sınav komisyonunun çeşitli sorularını yanıtlar.
    Özel Durumlar:
    1-MSGSÜ Devlet Konservatuvarı Tam Zamanlı Müzik Bölümü, Opera Anasanat Dalı, Bale
    Anasanat Dalı ya da Müzikoloji Bölümü öğrencileri veya bu bölümlerden herhangi birinin
    “Duyuş Sınavı”nda başarılı olmuş adaylar,başarılı oldukları dönem içinde “Duyuş Sınavına”
    yeniden girmez.
    2- MSGSÜ Devlet Konservatuvarı Tam Zamanlı Bale Sanat Dalı’nın Lise Bitirme Sınavını
    vermiş adaylar “Dans Yetenek ”sınavına girer, “Duyuş Sınavı”na girmez.
    3- MSGSÜ Devlet Konservatuvarı Bale Anasanat Dalı Lise 3.sınıfını bitirmiş öğrenciler
    1 1
    MODERN DANS (Lisans)
    Modern Dans Lisans Öğretim Programına girebilmek için;
    a) 24 yaşını geçmemiş olmak (Yıl olarak),
    b) En az Devlet Konservatuvarı Lise Devresi ya da, dengi okul mezunu olmak,
    ÖSS puanını almış olmak,
    Üç aşamalı sınavda;
    1-Fiziksel Yetenek Sınavı (I. Eleme) :Bu sınavda aday sınav komisyonunun istediği
    “Fiziksel” yeteneğini gösterecek hareketleri yapar.
    2-Düzey Sınavları (II. Eleme): Bu sınavlar iki bölümden oluşur.
    • Birinci Bölüm: Doğaçlama:Bu sınavda adayın bireysel özellikleri ve yaratıcılığını
    sergilemesi istenmektedir. Adaylar sınavda komisyon tarafından yönlendirilecektir.
    • İkinci Bölüm: Duyuş: Bu sınavda aday tek ses, ezgi, iki ses, üç sesli akor ve ritm
    3-Lisans Giriş Sınavı (Kesin Kabul): Bu sınav üç bölümden oluşur.
    • Birinci Bölüm: Dans Yetenek: Aday sınav komisyonu tarafından verilen teknik ders
    sırasında dans yeteneğini gösterir.
    • İkinci Bölüm: Koreografi: Her aday önceden hazırladığı en fazla üç dakikalık bir
    özgün çalışmayı sergiler.
    • Üçüncü Bölüm: Sınav komisyonunun çeşitli sorularını yanıtlar.
    Özel Durumlar:
    1-MSGSÜ Devlet Konservatuvarı Tam Zamanlı Müzik Bölümü, Opera Anasanat Dalı, Bale
    Anasanat Dalı ya da Müzikoloji Bölümü öğrencileri veya bu bölümlerden herhangi birinin
    “Duyuş Sınavı”nda başarılı olmuş adaylar,başarılı oldukları sınav dönemi içinde “Duyuş
    2-MSGSÜ Devlet Konservatuvarı Tam Zamanlı Bale Sanat Dalı’nın Lise Bitirme Sınavını
    vermiş adaylar “Dans Yetenek ”sınavına girerler, “Duyuş Sınavı”na girmez.
    3-MSGSÜ Devlet Konservatuvarı Bale Anasanat Dalı Lise 3.sınıfını bitirmiş öğrenciler
    1 2
    MÜZİKOLOJİ BÖLÜMÜ
    GENEL MÜZİKOLOJİ ANABİLİM DALI (Lisans)
    Genel Müzikoloji Anabilim Dalı Lisans Öğretim Programına girebilmek için;
    a) 24 yaşını geçmemiş olmak (yıl olarak).
    ÖSS puanını almış olmak,
    Üç aşamalı sınavda;
    1-Duyuş Sınavı (I. Eleme):
    Bu sınavda aday tek ses, ezgi, iki ses, üç sesli akor ve ritm duyuşuna ilişkin soruları yanıtlar.
    2-Düzey Sınavları (II. Eleme):Bu sınavda aday solfej (dikte,deşifre,ritm okuma,sesli okuma
    ve müzik teorisi) konusunda bilgi ve yeteneğini sergiler.
    3-Genel Müzikoloji Bilgi ve Yetenek Sınavı (Kesin Kabul) : Bu sınavda aday Müzik
    Tarihi ve Genel Müzikoloji bilgi ve yeteneğini gösterecek çalışmalarını sunar.Bir çalgıyı
    (tercihen piyanoyu) MSGSÜ Devlet Konservatuvarı İlköğretim 6.sınıf Yardımcı Piyano dersi
    düzeyinde çalar, sınav komisyonunun çeşitli sorularını yanıtlar.
    Özel Durumlar:
    1- MSGSÜ Devlet Konservatuvarı Tam Zamanlı Müzik Bölümü ve Opera Anasanat Dalı
    öğrencileri veya bu bölümlerden herhangi birinin “Duyuş Sınavı”nda başarılı olmuş
    adaylar,başarılı oldukları dönem içinde “Duyuş Sınavı”na yeniden girmez.
    2- MSGSÜ Devlet Konservatuvarı “ Müzik Bölümü Lise 3 ” sınıfını bitirmiş öğrenciler
    “Düzey Sınavları”na girmez ancak bu sınavda aday,Müzik Tarihi ve Genel Müzikoloji
    alanında bilgisini ve yaptığı çalışmaları yazılı sunar.
    1 3
    ETNOMÜZİKOLOJİ VE FOLKLOR ANABİLİM DALI
    Etnomüzikoloji ve Folklor Anabilim Dalı Lisans Öğretim Programına girebilmek için;
    a) 24 yaşını geçmemiş olmak (yıl olarak).
    ÖSS puanını almış olmak,
    Üç aşamalı sınavda;
    1- Duyuş Sınavı (I.Eleme):
    Bu sınavda aday tek ses, ezgi, iki ses, üç sesli akor ve ritm duyuşuna ilişkin soruları yanıtlar.
    2- Düzey Sınavları (II. Eleme):Bu sınavda aday,solfej (dikte,deşifre,ritm okuma,sesli okuma
    ve müzik teorisi ) konusunda bilgi ve yeteneğini sergiler.
    3- Etnomüzikoloji ve Folklor Bilgi ve Yetenek Sınavı (Kesin Kabul): Bu sınavda
    aday,Müzik Tarihi ve Etnomüzikoloji ve Folklor konularında yazılı çalışmalarını sunar.Bir
    çalgıyı (tercihen piyanoyu) MSGSÜ Devlet Konservatuvarı İlköğretim 6.sınıf Yardımcı
    Piyano dersi düzeyinde çalar,sınav komisyonunun çeşitli sorularını yanıtlar.
    Özel Durumlar:
    1-MSGSÜ Devlet Konservatuvarı Tam Zamanlı Müzik Bölümü ve Opera Anasanat Dalı
    başarılı oldukları sınav dönemi içinde “Duyuş Sınavı’na” yeniden girmez.
    2- MSGSÜ Devlet Konservatuvarı “ Müzik Bölümü Lise 3 ” sınıfını bitirmiş öğrenciler
    “Düzey Sınavları”na girmez. Ancak aday,Müzik Tarihi ve Etnomüzikloji ve Folklor alanında
    bilgisini ve yaptığı çalışmaları yazılı sunar.
    1 4
    SEVİYE SINAVI:
    Müzik, Sahne Sanatları ya da Müzikoloji Bölümüne bağlı Anasanat ve Anabilim Dalları’nın
    bütün birimlerinin (İlköğretim, Lise veya Lisans) tüm sınıflarına “Seviye Sınavı”yla
    girilebilir.
    MÜZİK BÖLÜMÜ, SAHNE SANATLARI BÖLÜMÜ, MÜZİKOLOJİ BÖLÜMÜ
    Bu bölümlere “Seviye Sınavı” ile girebilmek için;
    a) Girmek istediği sınıfın yaş sınırını geçmemiş olmak (Yıl olarak),
    b) Girmek istediği sınıfın gerektirdiği koşullara sahip olmak,
    c) Yapılacak tüm sınavlarda başarılı olmak gerekir.
    Sınavlar;
    1- Seçtiği Anasanat, Sanat Dalı ya da Anabilim Dalının gerektirdiği “Duyuş, Bilgi ve
    Yetenek sınavları”,
    2- “Seviye Sınavları”dır.
    Bu sınavlarda aday; seçtiği Anasanat Dalı, Anabilim Dalı ya da Sanat Dalı Öğretim
    Programlarında yer alan ve girmek istediği seviyenin bir öncesindeki sınıfın tüm derslerinin
    sınavlarına girmek (ilgili ders çizelgesine ve müfredat programına bakınız) ve girdiği bütün
    sınavlarda başarılı olmak zorundadır.
    Özel Durumlar:
    MSGSÜ Devlet Konservatuvarı kökenli adaylar durumlarına göre yukarıda sözü edilen
    sınavların bazılarından muaf olabilir (ilgili sayfalara bakınız).
    ADAY KAYDI İÇİN GEREKLİ BELGELER:
    1-“ Öğrenci Aday Kayıt Formu ” (Konservatuvardan sağlanır),
    2-Yeni çekilmiş başı açık, sakalsız ve adayın son durumunu gösteren 4,5 x 6 boyutunda
    2 (iki) adet vesikalık fotoğraf,
    3- 1 (Bir) zarf, 1 (Bir) posta pulu.
    4-Konservatuvar dışı lise mezunları için ÖSS sonuç belgesinin fotokopisi.
    1 5
    1 6
    MSGSÜ Devlet Konservatuvarı Dolmabahçe Caddesi Beşiktaş / İstanbul​

4. ebru bale

ebru bale New Member

Aldığı Beğeni:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Tam Zamanlı (İlköğretim, Lise) ve Yarı Zamanlı Öğretim Prog. Giriş ve Sınav Koşulları

MİMAR SİNAN
    DEVLET KONSERVATUVARI
    Tam Zamanlı (İlköğretim, Lise) ve Yarı Zamanlı
    Öğretim Programlarına
    Giriş ve Sınav Koşulları
    Beşiktaş- İstanbul
    0 212 260 10 50 – 0 212 260 10 51
    1
    MİMAR SİNAN
    DEVLET KONSERVATUVARI
    Konservatuvar;Müzik Bölümü,Sahne Sanatları Bölümü ve Müzikoloji Bölümü’nden oluşur.
    I- MÜZİK BÖLÜMÜ
    Kompozisyon ve Orkestra Şefliği Anasanat Dalı: (Lise, Lisans)
    Kompozisyon, Orkestra Şefliği, Teori ve Ritmik Sanat Dalları
    Yaylı Çalgılar Anasanat Dalı: (Yarı Zamanlı, Tam Zamanlı İlköğretim-Lise, Lisans)
    Üfleme ve Vurma Çalgılar Anasanat Dalı: (Yarı Zamanlı, Tam Zamanlı İlköğretim-Lise, Lisans)
    Flüt, Obua, Klarinet, Fagot, Korno, Trompet, Trombon ve
    Vurma Çalgılar Sanat Dalları
    Piyano-Arp-Gitar Anasanat Dalı: (Yarı Zamanlı, Tam Zamanlı İlköğretim-Lise, Lisans)
    Piyano, Arp-Gitar ve Korrepetisyon Sanat Dalları
    Tiyatro Anasanat Dalı: (Lisans)
    Oyunculuk Sanat Dalı
    Opera Anasanat Dalı: (Hazırlık, Lisans)
    Opera Sanat Dalı
    Bale Anasanat Dalı: (Lisans)
    Bale, Modern Dans Sanat Dalları
    III- MÜZİKOLOJİ BÖLÜMÜ
    Genel Müzikoloji Anabilim Dalı: (Lisans)
    Etnomüzikoloji ve Folklor Anabilim Dalı: (Lisans)
    2
    I-MÜZİK BÖLÜMÜ
    KOMPOZİSYON VE ORKESTRA ŞEFLİĞİ ANASANAT DALI
    Kompozisyon, Orkestra Şefliği, Teori ve Ritmik Sanat Dallarında Lisans Öğretim Programı
    uygulanır. Kompozisyon ve Teori Sanat Dalları’nın hazırlayıcı birimi, Teori Sanat Dalı’nın
    Lise Öğretim Programıdır.
    TEORİ SANAT DALI (Lise)
    Teori Sanat Dalı Lise Öğretim Programına girebilmek için;
    a) 22 yaşını geçmemiş olmak (Yıl olarak),
    b) En az Devlet Konservatuvarı İlköğretim Okulu ya da bir İlköğretim Okulu mezunu
    olmak,
    c) Yapılacak üç aşamalı sınavda başarılı olmak gerekir.
    Üç aşamalı sınavda;
    1- Duyuş Sınavı (I. Eleme): Bu sınavda aday tek ses, ezgi, iki ve üç sesli akorlar ile ritm
    2- Teori Sınavı (II. Eleme): Bu sınavda adayın yeterliği, teori-kompozisyon yeteneği, duyuş
    (tonalite değişimleri) ve piyano alanlarında sınanır. Aday sınav kuruluna kendi
    kompozisyonlarından oluşan bir dosyayı üç takım olarak sunar ve adayın sınav günü
    kendisine verilecek parça başlangıçlarından birini, yaklaşık iki saat içinde, kısa soluklu
    (1–2 sayfa) bir kompozisyon oluşturacak biçimde sürdürüp tamamlaması istenir. Aday
    sınav komisyonunun çeşitli sorularını yanıtlar.
    3- Düzey Sınavları (Kesin Kabul): Bu sınavlar Solfej, Ritmik ve Yardımcı Piyano
    derslerini içerir. Bu sınavda aday MSGSÜ Devlet Konservatuvarı Müzik Bölümü’nün
    İlköğretim 8. sınıf dersleri düzeyinde bilgi ve uygulama becerisine sahip olduğunu
    kanıtlar. Düzey sınavlarına giren aday her dersten başarılı olmak zorundadır.
    Özel Durumlar:
    ya da Müzikoloji Bölümü öğrencileri veya bu bölümlerden herhangi birinin“Duyuş
    2- MSGSÜ Devlet Konservatuvarı’nın İlköğretim 8. sınıfını bitirmiş adaylar sadece “Teori
    Sınavı”na (II. Eleme) girer.
    3
    YAYLI ÇALGILAR ANASANAT DALI
    ÜFLEME VE VURMA ÇALGILAR ANASANAT DALI
    Flüt, Obua, Klarinet, Fagot, Korno, Trompet, Trombon ve Vurma Çalgılar
    Sanat Dalları
    PİYANO-ARP-GİTAR ANASANAT DALI
    Piyano, Arp-Gitar, Korrepetisyon Sanat Dalları
    Bu Sanat Dallarında Yarı Zamanlı ve Tam Zamanlı İlköğretim-Lise ve Lisans düzeyinde
    Öğretim Programı uygulanır.
    Tam Zamanlı Müzik Öğretim Programı
    Bu Sanat Dallarının Tam Zamanlı Öğretim Programına girebilmek için;
    a) İlköğretim Okulu 5. sınıftan 6. sınıfa geçmiş olmak,
    b) Yapılacak iki aşamalı sınavda başarılı olmak gerekir.
    İki aşamalı sınavda;
    1-Duyuş Sınavı (I. Eleme): Bu sınavda aday tek ses, ezgi, iki ses, üç sesli akor ve ritm
    2-Çalgıya Fiziksel Uygunluk Sınavı (Kesin Kabul): Bu sınavda adayın çalgıya fiziksel
    olarak uygun olup olmadığı değerlendirilir. Aday, sınav komisyonunun çeşitli sorularını
    yanıtlar, çalgısını çalar (zorunlu değil).
    Yarı Zamanlı Müzik Öğretim Programı
    Bu Sanat Dallarının Yarı Zamanlı Öğretim Programına girebilmek için;
    a) İlköğretim Okulu 3. 4. ya da 5. sınıfa geçmiş olmak,
    b) Yapılacak iki aşamalı sınavda başarılı olmak gerekir.
    İki aşamalı sınavda;
    2- Çalgıya Fiziksel Uygunluk Sınavı (Kesin Kabul): Bu sınavda adayın çalgıya fiziksel
    olarak uygun olup olmadığı değerlendirilir. Aday, sınav komisyonunun çeşitli sorularını
    yanıtlar, çalgısını çalar (zorunlu değil).
    4
    BALE ANASANAT DALI
    BALE, MODERN DANS SANAT DALLARI
    Bale Sanat Dalında Yarı Zamanlı ve Tam Zamanlı İlköğretim-Lise ve Lisans düzeyinde
    Öğretim Programı uygulanır. Modern Dans Sanat Dalı’nda yalnızca Lisans Öğretim Programı
    uygulanır.
    Tam Zamanlı Bale Öğretim Programı
    Bale Sanat Dalı’nın Tam Zamanlı Öğretim Programına girebilmek için;
    a) İlköğretim Okulu 5. sınıftan 6. sınıfa geçmiş olmak,
    b)Yapılacak üç aşamalı sınavda başarılı olmak gerekir.
    Üç aşamalı sınavda;
    1- Bedensel Uygunluk (I. Eleme): Bu sınavda, adayın baleye uygun olup olmadığı
    değerlendirilir.
    2- Fiziksel Uygunluk (II. Eleme): Bu sınavda, adayın baleye fiziksel uygunluğuna bakılır.
    3- Dans Yetenek ve Duyuş Sınavı (Kesin kabul): Bu sınavda aday, müzik eşliğinde
    “Dans” yeteneğini gösterecek yaklaşık üç dakikalık bir çalışma sergiler. Ayrıca, tek ses,
    ezgi, iki ses, üç sesli akor ve ritm duyuşuna ilişkin soruları yanıtlar.
    Yarı Zamanlı Bale Öğretim Programı
    Bale Sanat Dalı’nın Yarı Zamanlı Öğretim Programına girebilmek için;
    a)İlköğretim Okulu 3. 4. ya da 5. sınıfa geçmiş olmak (Yarı Zamanlı Öğretim İlköğretim
    5.sınıf sonuna kadardır),
    b)Yapılacak iki aşamalı sınavda başarılı olmak gerekir.
    İki aşamalı sınavda;
    1. Bedensel ve Fiziksel Uygunluk (I. Eleme): Bu sınavda, adayın baleye uygun olup
    olmadığı değerlendirilir.
    2. Dans yetenek ve Duyuş Sınavı (Kesin kabul): Bu sınavda aday, sınav
    komisyonunun istediği “Dans” yeteneğini gösterecek hareketleri yapar, Ayrıca, tek ses, ezgi,
    iki ses, üç sesli akor ve ritm duyuşuna ilişkin soruları yanıtlar.
    5
    SEVİYE SINAVI:
    Müzik, Sahne Sanatları ya da Müzikoloji Bölümüne bağlı Anasanat ve Anabilim Dalları’nın
    bütün birimlerinin (Yarı Zamanlı, Tam Zamanlı İlköğretim, Lise veya Lisans) tüm sınıflarına
    “Seviye Sınavı”yla girilebilir.
    MÜZİK BÖLÜMÜ, SAHNE SANATLARI BÖLÜMÜ, MÜZİKOLOJİ BÖLÜMÜ
    Bu bölümlere “ Seviye Sınavı ” ile girebilmek için;
    a) Girmek istediği sınıfın yaş sınırını geçmemiş olmak (Yıl olarak),
    b) Girmek istediği sınıfın gerektirdiği koşullara sahip olmak,
    c) Yapılacak tüm sınavlarda başarılı olmak gerekir.
    Sınavlar:
    1- Seçtiği Anasanat, Sanat Dalı ya da Anabilim Dalının gerektirdiği “Duyuş, Bilgi ve
    Yetenek sınavları”,
    2- “Seviye Sınavlarıdır.”
    Bu sınavlarda aday: Seçtiği “Anasanat Dalı Öğretim Programları”nda yer alan ve girmek
    istediği seviyenin bir öncesindeki sınıfın tüm derslerinin sınavlarına girer (ilgili ders
    çizelgesine ve müfredat programına bakınız.), girdiği bütün sınavlarda başarılı olmak
    zorundadır.
    Özel Durumlar:
    MSGSÜ Devlet Konservatuvarı kökenli adaylar durumlarına göre yukarıda sözü edilen
    sınavların bazılarından muaf olabilir.
    ADAY KAYDI İÇİN GEREKLİ BELGELER:
    1- “ Öğrenci Aday Kayıt Formu ” (Konservatuvardan sağlanır),
    2- Yeni çekilmiş başı açık, sakalsız ve adayın son durumunu gösteren 4,5 x 6 boyutunda
    2 (iki) adet vesikalık fotoğraf,
    3- 1 (Bir) zarf, 1 (Bir) posta pulu.
    6
    MSGSÜ Devlet Konservatuvarı
    Dolmabahçe Caddesi Beşiktaş / İstanbul
    7​

5. pink_angel95

pink_angel95 New Member

Aldığı Beğeni:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Cevap: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuvarı

merhaba ben eda 14 yaşındayım bu sene bale dersi almak istiyorum çünkü seneye lise için mimar sinan üniversitesinin bale bölümüne girmek istiyorum üniversiteyide moden dans okumak istiyorum ama bunun için yetenek sınavını kazanmam lazım ve bunun için bi kurs almam lazım bildiiniz bir kurs varsa söylerseniz çok ama çok sewinirim şimdiden teşekkürler

6. mehrdad

mehrdad New Member

Aldığı Beğeni:
    1
    Ödül Puanları:
    3

ben, bale'ye seviyeden girdim, solfej'de tanıdığım arkadaşlarımdan ders almak istersen,, söyle. Bale ve modern dansa girmek çok zor. İlk solfeje giriyosun, falan.

7. sadi sade

sadi sade New Member

Aldığı Beğeni:
    0
    Ödül Puanları:
    1

MSÜ DEVLET KONSERVATUARI
    ÇOCUKLARIN MÜZİK KAPASİTELERİNİ Mİ
    AİLELERİN MADDİ VE SOSYAL İLİŞKİ KAPASİTELERİNİ Mİ ÖLÇTÜ ?

Yer : Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Devlet Konservatuarı
    Konu : Yarı zamanlı eğitime alınacak öğrencilere yönelik özel yetenek sınavı.

Haziran 2010 tarihinde çoğu ilkokul çağında, velileri ve öğretmenleri tarafından “müzik yetenekleri keşfedilmiş yüzlerce mini mini yavru, Mimar Sinan Üniversitesi Devlet konservatuarına koştu.

Sınava gireceklerdi… Oradaki hocalara DOĞUŞTAN SAHİP OLDUKLARI müzik yeteneklerini ölçtürüp haftanın bir günü burada müzik DERSİ alacaklardı. Tabi ki yıllık 1200 TL olarak belirlenen yıllık ücreti ödeyerek…

Sınav ücreti olarak 150 TL talep edildi. Kontenjan önceden belirtilmediği için veliler, çok sayıda öğrencinin kabul edileceği beklentisiyle bu parayı seve seve ödediler. Fakat başvuru işlemlerinin hemen bitiminde bir soru bir çoğunu şoke etti; “ KURS İSTER MİSİNİZ ?”

Benden önce bir veli, önceden dağıtılan sınav rehberinde ve fakültenin web sayfasında kesinlikle yer almayan “virüsvari kursun” süresini ve fiyatını sordu. Cevap: “2 gün 300 TL!”

Kim verecek bu kursu?
    - Bizzat sınavı yapacak hocalar…

Bu velilerden biri olan ben, kendimi tutamayarak sordum: “ Ne yani, çocukların DOĞUŞTAN SAHİP OLDUKLARI yetenekleri mi arttırılacak? Bu amaçla kurs düzenlenir mi? Ne yani, ben çocuğuma zeka testi yaptırmaya niyetlensem önce kurs mu aldırmam gerekecek” diye sordum.

Cevap aynen şöyle geldi: “ Beyefendi, siz bizi tanıyacaksınız; biz de sizi…”

Ve sınav yapıldı. Sonuç; sayıları binlerle ölçülen katılımcı arasında - ki bunların büyük bir kısmı özel müzik eğitimi almasına rağmen- sadece 30-40 kişi başarılı olarak ilan edildi.

Bunlardan kaçının 300 TL ödeyerek sınav komisyonu üyelerinden aldıkları 2 günlük kurs sonucu bu kadar üstün bir müzik yeteneğine kavuştuğunu hiç kimse bilmiyor.

Ama bilinen tek bir şey var, benim oğlum da dahil, yüzlerce çocuk, henüz 8-9 yaşında ülkelerindeki muhteşem fırsat eşitsizliğinin farkına vardı.

Elbette bu da bir DERS… Konusu müzik olmasa da…
    Marif KORKMAZ

8. Misafir

Misafir Misafir

Ben sadi,

Müzikle ilgiliyim. 9yaşındaki yeğenimi MSÜ, DEVLET KONSERVATUARI Keman bölümüne yetiştiriyorum.

Kime soruyorsam ne kadar yetenekli olursa olsun bir kanal bulamazsan oraya girmesi mucize olur diyor.

Bu yazıdan anlaşıldığı kadarıyla 3oo Tl'lik kurs epeyce işe yarıyormuş.

Mu kursun ücretini iki üç katına çıkarsınlar ama katılanlara da garanti versinler. Yaa da kazanamayanların parasını iade etsinler.

Kursla Yetenek artmaz ama çevre artar..

9. Username12

Username12 Member

Aldığı Beğeni:
    0
    Ödül Puanları:
    6

sağolasın..

10. izafet uye

izafet uye Misafir

ben 18 yasındayım lise 3 gıdıyorum konservatuvar modern dasn bölümü gitmek istıyorum yetenek senclerı nelerden olusuyor ve bale egıtım almak sartmı

11. Misafir

Misafir Misafir

Ya arkadaşlar piyano ana sanat dalı için giriş yaşı 21 diyorlar ama mesaj 2008 de yazılmış.Şuan bi değişiklik var mı bu hususta bilginiz var mı?

12. Misafir

Misafir Misafir

merhaba ben orta okuldayım ve devlet konservatuarı bale bölümüne girmek istiyorum. 7. sınıfı orda okumak istiyorum böyle bir şansım var mı yoksa yok mu :( lütfen cevaplayın ona göre hazırlanacağımda..