Miras paylaşımı

Konusu 'Hukuk Danışmanı' forumundadır ve McClane tarafından 28 Şubat 2009 başlatılmıştır.

1. McClane

McClane Well-Known Member

• Platin Üye
    Aldığı Beğeni:
    292
    Ödül Puanları:
    83
    Babamız vefat etti.veraset davası açtık henüz dava başlamadı. 6 kardeş annemizle 7 kişiyiz. Mal paylaşım oranımız ne olur? 6 kardeşten 4'ü gayrimenkullerin annemizin üstüne geçmesini istiyor,2 si buna karşı çıkıyor. bu durumda ne olur? Eğer annemizin üstüne tapu'yu verirsek annemiz bunları bizden habersiz satabilirmi? yada herhangi bir çocuğuna vasiyet edebilirmi?

2. McClane

McClane Well-Known Member

• Platin Üye
    Aldığı Beğeni:
    292
    Ödül Puanları:
    83
    Cevap: Miras paylaşımı

Pal paylaşım oranı şöyledir: Annenin payı 1/4'dür. Kalan 3/4 hisse ise 6 kardeş arasında eşit olarak bölünür. Buna göre kardeşlerden her birisinin payı 1/8 olur. Mirasın nasıl paylaştırılacağını mirasçılar aralarında serbestçe kararlaştırabilir. Paylaşmada mirasçılar arasında bir mutabakat sağlanamaz ise, hakim, malları bölerek, bu mümkün olmazsa satarak paylaştırabilir. Paylaşma neticesinde gayrimenkulleri annenize verirseniz, anneniz, bunlar üzerinde (satım ve vasiyet dahil) dilediği gibi tasarrufta bulunabilir.

3. Mustafa_37

Mustafa_37 New Member

Aldığı Beğeni:
    0
    Ödül Puanları:
    1

Biz 5 kardeşiz.Annem 2000 yılında vefaat etti.Babam 1 yıl sonra evlendi.Evlilikten önce babam adına kayıtlı bir traktör ve arsa vardı.Evlendikten sonra el senedi ile olan tarlalar babamın adına tapuya geçti.2009 senesinde babam vefaat etti.Üvey annenin evlilik öncesi mallardan (traktör ve arsa) alabilir mi?Evlilikten sonraki tapuya geçen tarlalardan hak talep edebiliyor mu?Ederse kaçka kaçını ala bilir?

4. gnhkr

gnhkr New Member

Aldığı Beğeni:
    0
    Ödül Puanları:
    1

Merhaba babam 6 yıl önce wefat etti.Babama kalan babasından tarlası war ayrıca annem babamın ölümünden 2 yıl sonra ewlendi. Hoca nikağıyla babamın ssk dan maaşı wardı.Anneme baglandı şimdi başka bir adam la bir lik te yaşıyor.Bunu hukuki yollardan cezası warmı Tarladan hehangi bir pay alabiliyormu alıyorsa paylaşımı nasıl olur ayrıca biz 4 kardeşiz babamın 1 kızı annemin 1 oglu bizde aynı anne babadan 2 kardeşiz mal paylaşımı nasıl olur........

5. Misafir

Misafir Misafir

merhabalar bir sorum olucak? biz üç kardeşiz babam ve annem yok vefaat etti.annemin ve babamın yerleri kardeşleri tarafından bölünmemiş iki kardeşide yurd dışında ve malları bölmek istemiyorlar babamın iki kardeşi var bizim yerlerimizi nasıl böldüre biliriz aynı zamanda benim avukat tutacak param dahi yok napabilirimim acil yardım bekliyorum tşk.

6. Misafir

Misafir Misafir

mrb babam vefat etti çalıştırdığı dükkanı vardı ve halen kardeşlerim babamın üstüne olan dükkandalar bu yasal mıdır her nasıl çalıştırıyolarsa çalıştırıyolar bbana hiç bir fikirde bulnunmuyolar benm bu duruma el koyabilirmiyim bana bilgi verirseniz sevinirim babamın ne kadar malı neleri var bunlardan bile habersizim nasıl ögrenebilirim tşklr

7. Misafir

Misafir Misafir

3 kardeşiz ve birde annemiz.4 katlı bir evimiz var.kardeşim hasta ve annemle yaşıyor.abimse 13 yıldır üst katta oturuyor ve kira ödemiyor.ben 13 yıldır ayrıyım ve hiç kira veya abime karşılık bir şey almadım.1 ve 2 katlar 3ve4e göre daha kullanışsız ve düşük abimle anlaşamadık.3kardeş ve bir anne paylaşımı nasıl olur.

8. Misafir

Misafir Misafir

babamdan kalan 4 katlı bina avukata verdiğim taktirde maliyeti ve süreci nasıl işler tşekkürler

9. Misafir

Misafir Misafir

merhabalar.baba annemden bir miras kaldı. baba annemin çocuklarından hepside baba annemde dahil hayatta değil.kalan miras nasıl bölüşülür.(baba annemin 2 oğlu 2 kızı vardı).
    reşekkürler.

10. Misafir

Misafir Misafir

İŞTE HAYAT
    Sayın ilgili sizlerin değerli bilgilerinize çok ihtiyacımız olduğunu belirterek sorularımıza geçmek istiyoruz.
    Babamız 2007 yılında vefat etti, miras olarak İstanbul da üç daire iki dükkan, Ordu Fatsa da üç daire bir dükkan, Köyde üç daireli ev ve tahmini 50 dönümlük fındık bahçesi bulunmaktadır,
    Mirasçıları olarak Annem ve dört kız üç erkek kardeş toplamda sekiz mirasçı bulunmaktadır.
    Babamız vefat etmeden önce bütün malını üç erkek kardeşe eşit olarak paylaşmış olup tapularını üzerlerine vermemiştir, büyük erkek kardeş İstanbul da ki mirasın tamamını sahiplenmek istemektedir, kız kardeşlere beşer bin lira verin miraslarını almış olsunlar diyebiliyor ve herkesi tehdit ediyor.
    Bu miras paylaşımı nasıl yapılabilir ? bir kişi tek olarak üzerine düşen mirasını alabilir mi? Erkek kardeşlerin biri mağdur olduğundan mirasların paylaşılmasını istemektedir, bu konuda nasıl bir yol izlenmelidir.? Teşekkür eder Saygılar sunarız

11. ali_1964_57hot

ali_1964_57hot New Member

Aldığı Beğeni:
    0
    Ödül Puanları:
    1

slm şimdiden yardımcı olanlara teşekkürler benim sorunun şöyle babadan kalma köyümüz var biz 6 kardeşiz 5 erkek 1 kız köye tabu kadorra geceli 1 yil oldu ve tabular müşterk olrak cıktı kardeşlerden biri si müşterek arsaya ev yapmaya kalktı kardeş lerden 4 ü razı ama 2 deyil ve evi yaptı diyelim sonuc ne olur ? ayrıca kardeşlerden 4 ü ortak oldu eve diyelim hani razı olanlar ev yapmasına sonuc deyişirmi diyelimki razı olmayanlar evi yıktırırmı ayrıca cesası varmı varsada neye göre belirlenir ceza . şimdiden tşkler ederim vereceniz cevaplara.saygılarımla

12. hakansonay

hakansonay New Member

Aldığı Beğeni:
    0
    Ödül Puanları:
    1

Selamlar. Emlak ve veraset işiyle uğraşmaktayım. Içinde bulunduğunuz durumu rahatlıkla çözebilirim. Bu durumda herhangi bir ücret talep etmemekle birlikte. ücretimi sonuç alındıktan sonra talep etmekteyim saygılar. Hakan sonay. Diyaloğa geçerseniz hem siz kazanırsınız hemde ben. hakan_sonay16@hotmail.com

Last edited: 23 Temmuz 2010
  13. hakansonay

hakansonay New Member

Aldığı Beğeni:
    0
    Ödül Puanları:
    1

selamlar veraset işleriniz en hızlı ve en kolay şekilde takip edilir. saygılar. hakan_sonay16@hotmail.com

14. hakansonay

hakansonay New Member

Aldığı Beğeni:
    0
    Ödül Puanları:
    1

selamlar. konunuz bana çok aşina. veraset takibinde iddalıyız. diyaloğa geçerseniz sevinirim. saygılar hakan_sonay16@hotmail.com

15. elifyaman

elifyaman New Member

Aldığı Beğeni:
    0
    Ödül Puanları:
    1

merhaba
    babam eylül 2010 da vefat etti:( babam emekliydi emekli sandığından maaş alıyordu.annem de emekli sandığından maaş alıyor.hala okumakta olan 2 kardeşim var.babamın emekli maaşı annem ve kardeşlerime kalır mı ,kalırsa bir kesilme olur mu yardımcı olun lütfen

16. Antimaske

Antimaske New Member

Aldığı Beğeni:
    0
    Ödül Puanları:
    1

Tıpkı gerçek anneniz gibi mal talep edebiliyor diye biliyorum.

17. Antimaske

Antimaske New Member

Aldığı Beğeni:
    0
    Ödül Puanları:
    1

Kadınlar yeniden evlenene kadar erkekler ise 18 yaşını doldurana kadar vefattan sonraki sigorta/emekli maaşını alabilirler.

18. bozkurt69

bozkurt69 New Member

Aldığı Beğeni:
    0
    Ödül Puanları:
    1

aynı sorunu yaşıyoruz eğer çözüm bulduysanız bilgilerinizden faydalanmak isterim ve bu konuda yardımcı olabilecek bilgisi olan arkadaşlardanda yardımcı olmalarını rica ediyorum

19. Misafir

Misafir Misafir

ik tqane halam var bunlar hiç evlenmedi ve biri vefat etti bu durumda halalarımın kardeş çocukları vefat eden halanın mallarından hak sahibi olurmu yoksa öteki kardeş vefat edince mi hak sahibi olur

20. çaresizz

çaresizz Misafir

bana acil yardımcı olurmusunuz.. anlatayım hemen benim babam 2.evliliğini yapmıstı biz ufakken.babam 2002 yılında çalıstığı yerde 43 yaşında olumcul hastalığa yakalandı ve erkenden emekliye ayrıldı.zaten 7..8 ay sonra vefat etti bız o zamanlar 18 yasımızdan kucuk oldugumuz için 18 yaşımıza kadar bellı bır ucret adıma bankaya yattı ve 18 yasıma kadar sıgortalıydım ben şu an 24 yasımdayım.üvey annemlede anlaşamadığım için 19 yasımda onun yanından ayrılmıstım dedemlerde kalıyorum.sormak ıstedığım üvey annem babamın emeklı maasını çatır çatır alıyor ve bende onunla kalmıyorum zaten kendısı ıstememişti yanında bızı.benım o maasta hakkım yokmu yada baska herhangı bır malda payımız yokmu.ben bu konularda çok cahılım ne gıbı haklarım var yada ne yapmam gerek.durumum da çok kotu zor gecınıyoruz.o keyıf yapıyor bız karnımızı doyursak sukur dıyoruz.lütfen yardım

Sayfayı Paylaş