Mülakat Taktikleri

Konusu 'İş Kurma ve Girişimcilik' forumundadır ve Kadı Kızı tarafından 20 Mayıs 2009 başlatılmıştır.

1. Kadı Kızı

Kadı Kızı Özün Sözü

• Platin Üye
    Aldığı Beğeni:
    1.603
    Ödül Puanları:
    113
    Cevap: Mülakat Taktikleri

Soru: O İşte En Az Hoşlandığın Şey Neydi

Ne Anlama Geliyor: Bu soruyla mülakatı yapan kişi motivasyonunuzun derecesini keşfetmeyi umar. Nasıl motive olup olmadığınızı ve işin gerekleri açısından sizi neyin motive etmediğini anlamaya çalışır.

Bu soru genellikle ardından “O işle ilgili en çok sevdiğiniz şey neydi” sorusuyla gelir. Böylelikle her iki soruya verdiğiniz yanıtları karşılaştırmış olurlar. Her iki soruya verdiğiniz yanıtlarla vücut dilinizin nasıl değiştiğini de gözlemlerler.

Nasıl Yanıtlamalı: Sakın “Hepsi eşit derecede ilginçti” gibi bir yanıt vermeyin. Bu ya sizin mülayim olduğunuz ya da soruyu bertaraf ettiğiniz görüntüsünü verecektir. En az hoşlandığınız yanları önemsiz bir alanda gösterin. Tabi bir yandan da cevap verirken olumlu anlamda çark etme fırsatını kaçırmayın. Örneğin yeteneklerinizin sayısını ve derinliğini gösterme fırsatını atlamayın.

Üzerime aldığım tüm işlerde sanırım en a hoşlandığımı biçmek.

Uç bir görüntü verme ihtimalini düşürmenin en iyi yolu göreli tanımlar kullanmaktır. Örneğin “hoşlanmadım” demek yerine “en az hoşlandığım” ya da “daha az hoşlandığım” ifadelerini kullanın.

Otları biçmeyi tohumları ekmekten daha az eğlenceli bulmuştum.

Yanıtınızı bir işin diğerine göre neden daha ilginç olduğunu açıklayarak da hafifletebilirsiniz. Böylelikle kendinizle ilgili çekici özelliklere vurgu da yapabilirsiniz.

…Bitkilere kısmi bir ilgim var, o yüzden biçmek biraz daha zevksiz bir iş.

Bazı görevler diğerlerine göre daha az ilginç olsa bile sıkıcı alanlarda dahi düzgün ve profesyonel bir iş yapmak için motivasyonunuz olduğunu gösterin.

Her ne kadar biçmek ekmek kadar ilginç olmasa da, yine de iş iyi bir şekilde tamamlandığında gurur duyuyorum ve işi düzenli bir şekilde tamamlamaktan hoşlanıyorum.

2. Kadı Kızı

Kadı Kızı Özün Sözü

• Platin Üye
    Aldığı Beğeni:
    1.603
    Ödül Puanları:
    113

Soru: Sana Zor Gelen Şey Nedir?

Ne Anlama Geliyor: Bu soruyla yeteneklerinizin sınırlarını anlamaya çalışıyor olabilirler. Yani hangi noktalarda zorlandığınızı, doğal ve edinilmiş yeteneklerinizin nerelerde tıkandığınızı…
    Aynı zamanda zor durumların üstesinden nasıl geldiğinizi, modunuzun nasıl değiştiğine dair işaretleri, örneğin kızıp kızmadığınızı ya da içinize mi kapandığınızı gözlemliyor olabilirler. Yanıtlarınızda pozitif ve yapıcı olmaktansa suçlayıcı ve şikayetçi bir tutum sergileyip sergilemediğinize de bakıyor olabilirler.
    Nasıl Yanıtlamalı: Eğer işin önemli bir parçası değilse zor bulduğunuz bir noktadan bahsedin. İşin dışından ya da çok arada bir meydana gelen bir zorluk seçin.
    Ara sıra kalbinizi ve ruhunuzu koyduğunuz bir proje bütçe ve stratejik değişiklikler gibi sizin dışınızdaki nedenlerle durdurulması benim için çok zor bir durum…
    Sosyal duyarlılık ya da zor durumlarla yüzleşmek gibi sizi pozitif gösteren bir şey bulmaya çalışın. Bu gibi yanıtlarda işin önemli bir tarafını alabilirsiniz ve onu yapabileceğiniz gösterebilirsiniz.
    Daha önce bazı kişileri işten çıkarmak zorunda kaldım. Pek hoşuma giden bir şey değil fakat yapılması gerekiyordu. Bu yüzden de işi uzatmadan söz konusu kişi için mümkün olduğu kadar kolaylaştırmaya çalıştım.
    Diğer yandan bazı işlerin neden zor olduğunu açıklamak da iyi bir fikir. Ancak şikayet ediyor gibi görünmemesine dikkat edin…

3. Kadı Kızı

Kadı Kızı Özün Sözü

• Platin Üye
    Aldığı Beğeni:
    1.603
    Ödül Puanları:
    113

Soru: Risklere Yaklaşımın Nasıl?

Ne Anlama Geliyor: Bu soruyla doğal risk eğilimlerimizi anlamaya çalışıyor olabilirler. Verdiğiniz örnekler risk aldığınız ya da riskleri engellediğiniz seviyeleri tanımlamalarına izin verecektir.
    Bu soru cesaretinizi ya da güçlükler karşısında nasıl davrandığınızı anlamak için de kullanılabilir.
    Nasıl Yanıtlamalı: Karşılaştığınız mantıklı bir riskli durumu seçin ve riski zamanından önce nasıl belirlediğinizi anlatın. (Çoğu kişi çok geç olmadan riskleri algılamaz)
    Bir pazarlama kampanyası geliştiriyordum ki pahalı oldukları ve kolaylıkla elde patlayabildiği için her zaman risklidir.
    Riskleri analiz ettiğinizi, riski azaltmak için beklenmedik olaylara karşı hazırlık yaptığınızı gösterin
    Rakiplerimizin ne yaptığına dair bir araştırma yaptırdım. Aynı zamanda muhtelif durumlar karşısında hazırlıklı olabilmek için çalışacağımız yerel ajansların yeteri kadar esnek hareket edebilmelerini garanti altına aldım.
    Cümlenizin devamında risk ortaya çıkmadan önce gelmesini engellediğinizi ve riskin yönetiminde hazırlıklarınızın ne kadar etkili olduğunu da göstermelisiniz.
    Rakiplerimizden birinin ülke çapında güçlü ve rekabetçi bir ürünü lanse etmek üzere olduğunu öğrenince o pazar için planımızı yeniden ele almak için vaktim oldu ve ürünü rakip karşısında başarılı bir şekilde yeniden konumlandırabildim.

4. Kadı Kızı

Kadı Kızı Özün Sözü

• Platin Üye
    Aldığı Beğeni:
    1.603
    Ödül Puanları:
    113

Soru: Yapmaktan Gurur Duymadığın Bir İş Oldu Mu?

Ne Anlama Geliyor: Bu soru ‘gurur’dan ziyade ‘utanç’ı ve bunun sizi nasıl harekete geçirdiğini öğrenmeye çalışıyor olabilir. Bu, genellikle değerlerin ihlal edilmesi sırasında yapılır, bu yüzden soru kişisel değerleriniz ve standartlarınızı anlamayı hedefliyor olabilir.
    Aynı zamanda göreceli olarak açık olduğunuzu ve yanıtınızın daha az yetkin olduğunuz alanları ortaya çıkaracağını farz ederek basit zayıflıklarınızı öğrenmek istiyor da olabilirler.
    Nasıl Yanıtlamalı: Gurur duymadığınız hiçbir şey olmadığını söylemeyin. Bu ya kendinizin farkında olmadığınız ya da kibirli olduğunuz izlenimini verir. Yine de değindiğiniz konunun işle ilgili kritik gereksinimlerden biri olmamasına dikkat edin.
    Bir keresinde oyun şirketinde çalıştım. İnsanları umutsuzca kendine bağlayan kumarbazlara katkıda bulunuyor olmaktan dolayı iyi hissetmiyordum.
    Yüz yüze olduğunuz durumu nasıl başarılı bir şekilde ele aldığınızı ve gurur duyacağınız şekilde gösterin.
    Sonuçta daha pozitif bir katkıda bulunabileceğim başka bir şirkete geçtim.
    Pratik olduğunuzu ve şirketin gereksinimleri ile çakışmayacak kişisel değerleriniz olduğunu göstermek her zaman için önemlidir.
    Bir keresinde pazarda başarılı olmayacağını hissettiğim bir ürün üzerine çalışmıştım. Bunu pazarlama birimine açtım, değerlendirdik ama devam etmek istediler. Yine de tüm enerjimi vererek çalıştım fakat sonuçta ürün başarısız oldu. İyi bir duygu değildi.

5. Kadı Kızı

Kadı Kızı Özün Sözü

• Platin Üye
    Aldığı Beğeni:
    1.603
    Ödül Puanları:
    113

Soru: Hiç İşini Kaybettiğin Oldu Mu?

Ne Anlama Geliyor: Birinin işini kaybetmesi strese neden olan en önemli nedenlerden biri olarak değerlendirilir. Size bu soru sorulduğunda genel olarak stresle nasıl baş ettiğinize bakıyor olabilirler.

Böylelikle depresif olduğunuz, duygularınızı bastırdığınız ya da tam tersi stresle baş ettiğiniz alanları anlamaya çalışıyorlar. Bunun arka tarafında problemlerin ardından kendinizi toparlayabiliyor musunuz, olaylara pozitif tarafından bakabiliyor musunuz ve üstesinden geliyor musunuz diye bakıyor da olabilirler.

Nasıl Yanıtlamalı: Eğer daha önce işinizi kaybetmediyseniz basitçe “hayır” diyebilirsiniz ya da ne kadar yaklaştığınızı söyleyip işten nasıl atılmadığınız konusunu açabilirsiniz.

Eğer böyle bir deneyiminiz olduysa net ve basit bir şekilde belirtin, konunun mazeretlerine girmeyin. “Evet” deyin ve durum hakkında özet bir bilgi verin.

Evet. Sektörde bir kriz yaşandı ve tüm departman kapatıldı.

Kendinizi istenmeyen kişi olmaktan ya da işler yolunda gitmediğinde işten ilk çıkarılan kişi olarak göstermekten sakının.

Beşinci tensikat adımıydı, dolayısıyla hazırdım. Çok kısa bir sürede yeni bir iş buldum.

Örneğin ne kadar adaletsiz oldukları ya da sizin zaten ayrılmaktan mutlu olduğunuz gibi şeyler söyleyerek şirkete düşmanlık beslediğinizi göstermeyin.

Talihsiz bir zamandı. Çok iyi bir şirketti ki hala öyle. Sonunda işler yoluna girmiş ama…

6. Kadı Kızı

Kadı Kızı Özün Sözü

• Platin Üye
    Aldığı Beğeni:
    1.603
    Ödül Puanları:
    113

Soru: Eve İş Götürür Müsün?

Ne Anlama Geliyor: Bu, birbirine tamamen zıt karakteristiklerden birini anlamaya çalıştıkları şaşırtmacalı bir sorudur.
    Eğer düzenli ve organize birini arıyorlarsa eve iş götürmeyi belirli bir zaman dilimi içerisinde işlerini yönetme beceriksizliği olarak değerlendirebilirler. Eğer iş ve hayat dengesini sürdürebilen insanlardan hoşlanıyorlarsa eve iş götüren birini tercih etmeyeceklerdir. Diğer yandan işiyle yaşayan bir iş kolik arıyorlarsa o zaman eve iş götürmeyi bağlılık ve tutkunun bir işareti olarak ele alacaklardır.
    Nasıl Yanıtlamalı: Eğer bu soruyu nasıl yanıtlamak gerektiğinden emin değilseniz, yapılacak en iyi şey olası riske karşı hamlenizi korumak. İşi bitirmeye hevesli olduğunuzu ve verimli ve etkili çalışmayı arzuladığınızı gösterin.

Bir proje üstlendiğimde planlamaya biraz vakit ayırarak zamanında yetiştirmeyi garanti altına alırım.
    İşler çok önemli ve acil hale geldiğinde ekstra çalışmaktan çekinmeyeceğinizi gösterin.
    Her ne kadar normalde işlerimi zamanında bitirip 6 gibi çıkmaya çalışsam da bazen işler sıkıştığında ekstra çalışır ve onay alana kadar kalarak işleri bitiririm.
    Eğer bir fırsat çıkarsa iş özel hayat dengesinin önemini anladığınızı belirtin ancak şirket değerlerinin farklı bir yönde olduğunu anladığınızda böyle bir ifade kullanmaya dikkat edin.
    Dinlenmek için zaman ayırmanın önemli olduğuna inanıyorum. İşte geçirilen fazla zaman üretkenliği düşürür ve hata yapma oranını artırır.
    Ailesi olan birinin aile bireyleriyle vakit geçirmesi önemli, o yüzden de her zaman işlerimi vaktinde bitirmeye çalışırım. Aileme de hak ettiği zamanı vermeliyim diye düşünüyorum.
    Ancak bu noktada ekstradan çalışmanıza neden olan beklenmedik durumları fırsat olarak değerlendirdiğinizi de not düşmeyi ihmal etmeyin…
    Evde çalışmak durumunda kaldığımda bunu bir fırsat bilerek hataların tekerrür etmesini engellemek için vaka analizi yaparım. Bu sayede geçen yıl boyunca çıktı sürecini yüzde 40 oranında kısaltma şansı buldum.

7. kocaslan

kocaslan New Member

Aldığı Beğeni:
    0
    Ödül Puanları:
    1

Kanka mülakat çok güzel

8. kdenen

kdenen Member

Aldığı Beğeni:
    4
    Ödül Puanları:
    8

Teşekkürler mülakatta özgüven çok önemlidir.

9. fsm

fsm Active Member

Aldığı Beğeni:
    45
    Ödül Puanları:
    29
    Heyecan olmasın yeter

Sayfayı Paylaş