ne zaman ve nasıl bulundu

Konusu 'Soru - Cevap Bölümü' forumundadır ve 02668651262 tarafından 25 Şubat 2009 başlatılmıştır.

 1. 02668651262

  02668651262 Misafir

  lidya'da para ne zaman ve nasıl bulundu
   
 2. Nokta [.] *

  Nokta [.] * Well-Known Member

  • Platin Üye
  Mesajlar:
  19.978
  Aldığı Beğeni:
  496
  Ödül Puanları:
  113
  Cevap: ne zaman ve nasıl bulundu

  Lidya, Anadolu'da Tunç Çağından itibaren M.Ö. 2. bin yılın ikinci yarısında hüküm süren Lidya uygarlığı toprakları.

  Yer olarak kabaca Anadolu'nun batısıdır. Esas olarak Gediz (Hermos) Irmağı ve Küçük Menderes (Kaistos) Irmaklarının vadilerini kapsayan bölgedir. Kuzeyinde Mysia, güneyinde Karia, doğusunda Frigya, batısında ise Ionia bölgeleri bulunmaktadır.

  Lidya'da üç kral hanedanı hüküm sürmüştür. Birincisi "Atyadlar", ikincisi "Heraklidler", üçüncüsü "Mermnadlar" Hanedanları'dır. İlk iki hanedan ve bunların kralları hakkında pek bir bilgimiz yoktur. Bu iki hanedanın M.Ö. 2. bin yılın ikinci yarısında hüküm sürdükleri biliniyor. Yapılan dilbilim çalışmaları sonucunda Lidyalılar'ın kökeninin Anadolu'nun Tunç Çağına kadar gittiği anlaşılıyor. Önceleri Hint,Avrupa dil grubundan olduğu şeklinde tanıtılan Lidya dili,bugün Tarihçi Heredot'un aktardığı gibi, Orta Asya kökenli bir millet olarak, Ural-Altay dil grubu'ndan bir dil kullandıkları, son verilerle kesinlik kazanmış ve lidya dil grubu Arkeoloji Tarihinde yerini almıştır...

  Lidyalıların bilinen en parlak dönemi M.Ö. 700-550 yılları arasıdır. Bu dönem aynı zamanda Mermnadlar Hanedanı dönemidir. Lidya adı Mermnadlar Hanedanının ilk kralı olan Gyges'ten itibaren kullanılmaya başlanmıştır. Gyges hakkında bildiklerimizi Yunanlı tarihçi Heredotos'tan öğrenmekteyiz. Heredotos, Gyges'in Miletos, Smirna ve Kolophon (Değirmendere)'a karşı saldırgan bir politika izlediğini söylemiştir. Gyges'ten sonra sırasıyla Ardys, Sadyattes, Alyattes ve Kroisos hüküm sürmüşlerdir. Yine Heredotos, Alyattes'in Smirna ve Klazomenai (Urla) kent devletlerine saldırdığını söylemiştir. Fakat Alyattes, Klazomenaililer'le yaptığı savaşta yenilmiştir. Yine Lidyalıların doğudaki Medlerle Kızılırmak yöresinde yaptıkları savaş Alyattes döneminde olmuştur. İşte bu savaş sırasında Miletos'lu Thales ilk Güneş tutulmasını doğru olarak tahmin etmiştir (M.Ö. 28.05.585).

  Lidyalılar'ın Yunanlılar'la en fazla ilişki kurdukları dönem Kroisos (560-547) dönemidir. Kroisos'da Ionia kent devletlerine karşı saldırgan bir politika izlemiştir. Fakat adalarda oturanlarla iyi ilişkiler içine girmiştir.

  M.Ö. 546 yılında Persler, Lidya Krallığının başkenti Sardes'i ele geçirip Lidya Krallığına son vermişlerdir. Böylelikle Anadolu 200 yıl boyunca Pers egemenliğine girmiştir.

  Lidya'nın insanlık tarihine en büyük katkısı "sikke"yi icat etmiş olmalarıdır. Başkent Sardes'in içinden geçen Paktalos Irmağı'nın alüvyonlarında doğal olarak bulanan altın-gümüş karışımı "elektron" madeninden basılan ilk sikkelerin üzerinde Lidya Krallığının arması olan Aslanbaşı bulunuyordu. İlk Lidya sikkeleri muhtemelen Alyattes döneminde basılmıştır. Sikke basımının daha iyi bir duruma gelmesi ve elektron yerine altın ve gümüşten ayrı olarak sikke basımı Kral Kroisos zamanında ortaya çıkmıştır.

  Seramik kapların özelliğinden Lidyalıların batıdaki komşuları Ionia ile çok öncelere giden bir ilişkileri olduğu saptanmıştır. Yine Lidyalılar'ın Yunanlılar'la ticari ilişkilerinin yanı sıra dinsel ilişkileri de vardı. Lidya dininde en önemli kültler ana tanrıça-Artimu (Artemis-Kybele), Luvi tanrıçası-Kuvava, tarım tanrıları-Baki (Dionysos), yağmur tanrısı-Leus (Zeus) ve mezarların koruyucusu-Santas'dır. Lidyalılar ilk parayı kullanan devlettir.
   
 3. Misafir

  Misafir Misafir

  Cevap: ne zaman ve nasıl bulundu

  süperrrr tam aradığım şekildee
   
 4. Makusta

  Makusta İzAFeT

  Mesajlar:
  95
  Aldığı Beğeni:
  0
  Ödül Puanları:
  6
  Cevap: ne zaman ve nasıl bulundu

  aynennnnnnnnnnnnnnnnnn
   
 5. izafet uye

  izafet uye Misafir

  Cevap: ne zaman ve nasıl bulundu

  ilk para nerde cıktı
   
 6. izafet uye

  izafet uye Misafir

  Cevap: ne zaman ve nasıl bulundu

  süper aradığımı buldum :))♥♥♥
   
 7. Misafir

  Misafir Misafir

  para nasıl ortaya çıktı

  Yazı İçin Ellerinize sağlık hepsş çok işime yaradı sağolun...
   
 8. Misafir

  Misafir Misafir

  para nasıl zorluklarla bulundu ve para olmadan önca nasıl alıyorlardı?.

  para yı lidyalılar bulmuştur . çok zor bir zamanda bulumştur . para olmadan böyle yaparlarmış mesela senin tavuğun var. gidiyosdun markete sana bi kg pilav v.b veriyolar . işte para nın tersi arap olduğu için sakın parayı araplar bulmuş diye sormayın çünkü cevap hayırdır işte arkadaşlar para bu zorluklarla bulunmupara olmadan önce böyle oluyormuş.
   
 9. Misafir

  Misafir Misafir

  Cevap: ne zaman ve nasıl bulundu

  yaaaa süper herkes gibi wikipedi'den alıntı yapmamışsınız insanlık bu yaaa süper ellerinize sağlık bayıldım :)
   

Sayfayı Paylaş