Noterden gayrimenkul satışı geçerli mi?

Konusu 'Hukuk Danışmanı' forumundadır ve McClane tarafından 12 Aralık 2008 başlatılmıştır.

1. McClane

McClane Well-Known Member

• Platin Üye
    Aldığı Beğeni:
    292
    Ödül Puanları:
    83
    Babam 1973 yılında noter huzurunda arsa satın almış. Noter satış senedinin orjinal sureti bende. Bundan bir hak talebinde bulunabilirmiyim.yardımlarınız için teşekkürler
  2. McClane

McClane Well-Known Member

• Platin Üye
    Aldığı Beğeni:
    292
    Ödül Puanları:
    83
    Cevap: Noterden gayrimenkul satışı geçerli mi?

Bu soruya cevap verilebilmesi için noter senedinin incelenmesi gerekmektedir.

Genel kural olarak Tapu Sicil Müdürlüğünde yapılmayan satışlar geçersizdir. Tapu dışında yapılan satışlara Haricen satış da denebilir.

Bunun istisnası Noterlerde yapılan Gayrimenkul satış vaadidir.
  3. izafet uye

izafet uye Misafir

09 ocak 2001 de daire satın aldım noter satışıyla ama mütahıtle mal sahıbı mahkemede olduğu icin tapu verılemıyordu dava sonuclandı ama adlıyede evraklar kaybalbuş şimdi o yuzden tapu verılmıyor ben mal sahıbınden aldım avukada danıstığımda 10 yıl ı asarsa zaman aşımına uğrar hemen dava acman lazım dıyor ne yapmam gerekıyor bana yardımcı olurmusunuz teşşekkürler.
  4. izafet uye

izafet uye Misafir

babam 90,lı yıllarda payına düşen tarla hisselerini noter de satmış bundan hiç kimsenin haberi yoktu ve tam parasını almamış babam vefat ettikten sonra alan kişi bize dava açtı dava üç yıldır sürmekte bu satış geçerlimi

Sayfayı Paylaş