Nutuk(Özet)

Konusu 'Kitap Özetleri' forumundadır ve x_m.e.e tarafından 4 Nisan 2008 başlatılmıştır.

 1. x_m.e.e

  x_m.e.e Memento Mori...

  • Yönetici
  Mesajlar:
  47.277
  Aldığı Beğeni:
  1.735
  Ödül Puanları:
  519
  KİTABIN ADI : NUTUK
  KİTABIN YAZARI : PROF. DR. İHSAN GÜNEŞ
  YAYINEVİ VE ADRESİ : KÜLTÜR BAKANLIĞI - ANKARA
  KİTABIN BASIM TARİHİ : 1998


  Nutuk yeni Türkiye devletinin yazılan ilk tarihidir. Yazarı Mustafa Kemal Atatürk’tür. Yaptığı tarihi gelecekteki Türk insanına tanıtabilmek amacıyla bu kitabı kaleme almıştır.
  Nutuk: Atatürk tarafından kurulan Cumhuriyet Halk Partisinin 15-20 Ekim tarihleri arasında Ankara da toplanan İkinci Kongresinde okunmuştur. Konuşma otuz altı buçuk saat sürmüştür.
  Nutuk 1919’dan başlayarak 1927 ye kadar olan tarih dilimini incelemektedir. Bu dönem üç bölümde ele alınmıştır.
  1. Kuva-i Milliye (Ulusal güçler) Dönemi
  Nutukta yeni Türkiye Devletinin kuruluşu anlatılmaktadır. Yeni Türk devletinin kurulmasındaki maksat da şu şekilde açıklanmıştır: Türk ulusunun onurlu ve şerefli bir ulus olarak yaşamasıdır. Bu da tam bağımsız olmakla sağlanabilir. “Ne kadar zengin olursa olsun, bağımsızlıktan yoksun bir ulus uygar insanlık karşısında uşak durumunda kalmaktan ileriye gidemez.” demiştir ve Mustafa Kemal Atatürk şu sözleri söylemiştir “Türkün onuru, kendine güveni ve yetenekleri çok yüksektir. Böyle bir ulus tutsak yaşamaktansa yok olsun daha iyidir.” Diyerek kurtuluş isteyenlerin parolasının “Ya bağımsızlık ya ölüm olduğunu “ söylemiştir.
  Burada devlet kurmanın zorlukları görülmektedir. Atatürk Samsun’a çıktığı anda ülkenin genel durumu; Osmanlı Devletinin içinde bulunduğu topluluk savaşta yenilmiş Osmanlı Ordusu zedelenmiş, koşulları ağır bir ateşkes imzalanmış, ulus yorgun ve bitkin bir durumda, ulusu ve ülkeyi savaşa sürükleyenler yurttan kaçmış, padişah ve halife soysuzlaşmış, kendini ve tahtını koruyacak alçakça önlemler araştırmakta, hükümet yüzsüz, onursuz, korkak, ordunun elinden silahları ve cephanesi alınmış ve alınmakta, yurdun dört bir yanındaki topluluklar devletin bir an önce çökmesine çaba harcıyorlardı. Bu şekilde açıkladıktan sonra ulus egemenliğine dayanan kayıtsız şartsız yeni bir devleti kurmak için izlediği politikayı, karşılaştığı güçlükleri bunalımları ve çatışmaları anlatmaktadır. Bu haliyle Nutuk, sömürgeci devletlerin altında yaşayan uluslara kurtuluş yolunu gösteren bir yapıt özelliği taşımaktadır.
  2. Türkiye Büyük Millet Meclisi Dönemi:
  Türkiye Büyük Millet Meclisi 23 Nisan 1920’de açılmış ve o günden sonra tüm askeri ve sivil makamların ulusun başvuracağı en yüce katın Meclis olacağını halkına bildirmiş ve Meclis, Mustafa Kemal Atatürk’ün açık ve gizli oturumlardaki bir iki gün süren açıklamaları ve konuşmalarından sonra Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı seçmiştir.
  3. Cumhuriyet Dönemi :
  Atatürk, İsmet Paşa ile birlikte bir yasa tasarısı hazırladı. Bu tasarıdaki 20 Ocak 1921 tarihli anayasanın devlet biçimini saptar maddelerini değiştirerek birinci maddenin sonuna “Türkiye Devletinin Hükümet biçimi Cumhuriyettir” cümlesini ekleyerek maddeyi değiştirmiştir ve yapılan Meclis toplantısında Anayasanın Değiştirilmesi ile ilgili maddenin görüşülmesi kabul edildi. Toplantı sonunda yasa birçok milletvekilinin “Yaşasın Cumhuriyet” söylemleri ile kabul edildi ve böylece 29 Ekim 1923’te Cumhuriyet ilan edilmiş oldu. Daha sonra Cumhurbaşkanlığı seçimine geçildi. Oylamada Mustafa Kemal Atatürk toplantıya katılan yüz elli sekiz kişinin tümünün oylarını alarak Cumhurbaşkanı seçildi.
  Nutuk sömürge ulusların bağımsızlıklarını kazanmaya yardımcı olacak bir program niteliğindedir. Bu eser okunduğunda Türk kurtuluş savaşının bir askeri savaş olduğu kadar bir düşünce savaşı da olduğu görülmektedir.
  Nutuk, Mustafa Kemal Atatürk’ün halkına verdiği bir hesap pusulasıdır. Çünkü ulusal kurtuluş savaşı boyunca o halkıyla birlikte olmuştu ve halkına “Hayat demek savaş ve çarpışma demektir. Hayatta başarı yüzde yüz savaşta, başarı kazanmakla elde edilebilir. Bu da manevi ve maddi güce dayanır. İnsanların uğraştığı tüm sorunlar, karşılaştığı tüm tehlikeler, elde ettiği başarılar toplumca yapılan genel savaşın dalgaları içinde doğar.” Sözlerini söylemiş ve halkından can istemiş, halk seve seve vermiş, mal istemiş, halk seve seve vermiştir. Bunlar nerede, nasıl, niçin, harcanmış ? Nutuk halkın kafasındaki bu sorulara da açıklık getirmiştir.
  Türk halkından alınan canın ve malın ülkenin işgalinden, ulusun kölelikten kurtularak onurlu, bağımsız, çağdaş bir devlet ve toplum olarak yaşaması için harcandığını belgeleriyle açıklamaktadır. Atatürk bu eserinde, ulusal varlığı sona ermiş sayılan büyük bir ulusun bağımsızlığını nasıl kazandığını, bilim ve tekniğin en son ilkelerine dayanan ulusal ve çağdaş bir devleti nasıl kurduğunu anlatmaya çalışmış ve Türk gençliğine bıraktığı kutsal armağanı şu sözlerle noktalamıştır;“ Bu uzun ve ayrıntılı sözlerim tarihe mal olmuş bir devrin öyküsüdür, burada ulusum için ve yarınki çocuklarımız için dikkat ve uyanıklık sağlayabilecek kimi noktaları belirtmiş isem kendimi mutlu sayacağım” demiş. Nutuk, yeni Türkiye devletinin nasıl kurulduğunu merak eden tüm insanlarımızın okuması gereken bir başucu eseridir. Bundan dolayı siyasi yaşantımızda olduğu kadar, devlet felsefesinde de kullandığımız en baş eserdir.
   
 2. Gngr2

  Gngr2 New Member

  Mesajlar:
  29
  Aldığı Beğeni:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  gerçekten güzel bi paylaşım saol
   
 3. furkansepik

  furkansepik Member

  Mesajlar:
  31
  Aldığı Beğeni:
  3
  Ödül Puanları:
  8
  Cevap: Nutuk(Özet)

  Saol........
   
 4. CeZa__19

  CeZa__19 New Member

  Mesajlar:
  342
  Aldığı Beğeni:
  20
  Ödül Puanları:
  0
  Cevap: Nutuk(Özet)

  Teşekkürler..
   
 5. Bedirhan-

  Bedirhan- Member

  Mesajlar:
  57
  Aldığı Beğeni:
  2
  Ödül Puanları:
  8
  Cevap: Nutuk(Özet)

  paylaşım için saol kardeşim işime yaradı..
   
 6. suyum

  suyum New Member

  Mesajlar:
  4
  Aldığı Beğeni:
  0
  Ödül Puanları:
  1
  Cevap: Nutuk(Özet)

  çok güsel nutuk atamızın eline ağzına sağlık
   
 7. swO

  swO Misafir

  Cevap: Nutuk(Özet)

  cok güzel bi kaynak yapmıssınız cok isime yaradı sağolun
   
 8. kinyaskayra

  kinyaskayra New Member

  Mesajlar:
  24
  Aldığı Beğeni:
  1
  Ödül Puanları:
  3
  Cevap: Nutuk(Özet)

  Okumayan kalmamalı ! Teşekkürler
   
 9. Misafir

  Misafir Misafir

  Cevap: Nutuk(Özet)

  cokk tesekkür ederizz büyük bi zahmetten kurtardın :D
   
 10. Misafir

  Misafir Misafir

  Cevap: Nutuk(Özet)

  yy bana 10 sayfalık özet lazımm :S
   
 11. Misafir

  Misafir Misafir

  Cevap: Nutuk(Özet)

  Atatürkün elleri dert görmesin
   
 12. Misafir

  Misafir Misafir

  Cevap: Nutuk(Özet)

  bu tam özel mi? cvp lütfen
   
 13. Misafir

  Misafir Misafir

  Cevap: Nutuk(Özet)

  çok sagolun çok yardımcı oldunuz fakat biraz daha detaya girersseniz özetlerde sevinirim
   
 14. Melenkolik

  Melenkolik Misafir

  Cevap: Nutuk(Özet)

  saoluuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuunnnnnnnnnnnnn
   
 15. Misafir

  Misafir Misafir

  Cevap: Nutuk(Özet)

  Saol herşey için bunun tamamı okumak cok guzel bunu paylasan ve bunu yapan sıteye cok tesekkur ederım super allah razı olsun
   
 16. yelizyeliz

  yelizyeliz New Member

  Mesajlar:
  1
  Aldığı Beğeni:
  0
  Ödül Puanları:
  1
  Cevap: Nutuk(Özet)

  arkadaşlar nutukta Atatürk en çok hangi konu üzerinde durmuştur cumhuriyetin ilanı mı amasya genelgesi mi birr soru varda çözemiyorum
   
 17. Kader Katibi

  Kader Katibi GöNüL DoSTu

  Mesajlar:
  12.777
  Aldığı Beğeni:
  3.204
  Ödül Puanları:
  613
  Cevap: Nutuk(Özet)

  Elinize sağlık ...
   
 18. MaviSeytan

  MaviSeytan Misafir

  Cevap: Nutuk(Özet)

  Emeğine sağlık
   
 19. Kaγıp`Nota

  Kaγıp`Nota New Member

  Mesajlar:
  10
  Aldığı Beğeni:
  0
  Ödül Puanları:
  1
  Cevap: Nutuk(Özet)

  TeşekkürLer
   
 20. nutuk

  nutuk Misafir

  Cevap: Nutuk(Özet)

  ATATÜRK 'ün GENÇLÍĞE HÍTABESÍ


  Ey Türk Gençliği!

  Birinci vazifen, Türk istiklalini, Türk Cumhuriyetini, ilelebet, muhafaza ve müdafaa etmektir. Mevcudiyetinin ve istikbalinin yegane temeli budur. Bu temel, senin, en kıymetli hazinendir. istikbalde dahi, seni, bu hazineden mahrum etmek isteyecek, dahili ve harici, bedhahların olacaktır. Bir gün, istiklal ve Cumhuriyeti müdafaa mecburiyetine düşersen, vazifeye atılmak için, içinde bulunacağın vaziyetin imkan ve şeraitini düşünmeyeceksin! Bu imkan ve şerait, çok namüsait bir mahiyette tezahür edebilir.İstiklal ve Cumhuriyetine kastedecek düşmanlar, bütün dünyada emsali görülmemiş bir galibiyetin mümessili olabilirler. Cebren ve hile ile aziz vatanin bütün kaleleri zaptedilmiş, bütün tersanelerine girilmiş, bütün orduları dağıtılmış ve memleketin her kösesi bilfiil işgal edilmiş olabilir. Bütün bu şeraitten daha elim ve daha vahim olmak üzere, memleketin dahilinde iktidara sahip olanlar gaflet ve dalalet ve hatta hıyanet içinde bulunabilirler. Hatta bu iktidar sahipleri şahsi menfaatlerini, müstevlilerin siyasi emelleriyle tevhit edebilirler. Millet, fakrü zaruret içinde harap ve bitap düşmüş olabilir.
  Ey Türk istikbalinin evladı! İşte, bu ahval ve şerait içinde dahi, vazifen, Türk istiklal ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur.

  Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK
  NUTUK DA GEÇEN ÖNEMLİ KİŞİLER VE ÖZELLİKLERİ

  Abdülkerim Paşa: Mustafa Kemal’in eski arkadaşıdır.Mustafa Kemal Selanik’te iken O binbaşıdır.Onurlu ve milliyetçi bir kişiliğe sahipti.
  Abdülmecit Efendi: Padişah Abdülaziz’in oğludur. Türkiye Büyük Millet Meclisine halife olarak seçilmiştir.Halifelik kaldırılınca yurt dışına çıkarıldı.
  Ahmet Rıza: Abdülhamit yönetimine karşı çıkmıştır.İttihat ve Terakki cemiyeti-
  nin temsilciliğini yapmıştır.
  Ali Çetinkaya Bey: İttihat ve Terakki cemiyetine üye oldu.1.Dünya Harbine ve Trablusgarp savaşına katıldı.1920’de Afyon’dan Milletvekili seçildi.Bayındırlık bakanlığı,Ulaştırma bakanlığı yaptı 1949’da öldü.
  Ali Fuat Cebesoy: Atamızın Harp okulundayken sınıf arkadaşıdır.Kolordu komutanlığı yapmıştır.Terakkiperver Cumhuriyet Partisinin kurucularındandır.Ünlü bir asker ve devlet adamımızdır.
  Ahmet İzzet Paşa: Osmanlı mareşalidir.Bazı askeri görevlerde bulunmuştur.
  Ali Kemal: Gazeteci ve yazardır. Kurtuluş Savaşı’na karşı çıkmıştır.Mahkeme edilmek için götürülürken İzmit’te linç edilmiştir.
  Ali Rıza Paşa: Osmanlı mareşalidir.Damat Ferit’in düşürülmesi üzerine sadrazam olmuştur.
  Bekir Sami Bey: Osmanlı da valilik yapmıştır.Temsil Heyetine seçilmiştir. Dışişleri Bakanlığı yapmıştır.
  Celal Bayar Bey: 1883’te doğmuştur.İttihat ve Terakki Cemiyetine katıldı.İş Bankasının kurulmasında görev aldı.Mustafa Kemalin çevresine girdi.İktisat Bakanlığı yaptı.1986’da öldü.
  Celalettin Arif Bey: 1875’de doğdu.Avukatlık yaptı.Adalet Bakanı oldu ve 1930’da öldü.
  Çerkez Ethem: 1885’te doğdu. Düzce , Adapazarı , Yozgat isyanlarını bastırdı.Kardeşleriyle birlikte isyan etti.yenileceğini anlayınca Yunanlılara sığındı. Suriye’ye yerleşti ,1948’de öldü.
  Demirci Mehmet Efe: Aydın Nazilli’de doğmuştur.Efe olmadan önce demircilik yapmıştır.İzmir’in Yunanlılar tarafından işgali sırasında büyük rol oynamıştır.
  Halide Edip Adıvar: Ünlü bir yazarımızdır.Halkın bilinçlenmesine yardımcı olmuştur.Anadolu Ajansının kurulmasında görev almıştır.Onbaşı rütbesi almıştır.
  Hüseyin Avni Bey: Milletvekillikleri yapmıştır.Atatürk’e karşı olanların liderliklerini yapıyordu.
  İsmet İnönü Bey: Harp okulunu bitirmiştir.Ulusal Kurtuluş Savaşında aktif görev yapmıştır.Lozan Görüşmesinde Heyete Başkanlık yapmıştır. Cumhurbaşkanlığı yapmıştır.Ünlü asker ve devlet adamımızdır.
  Kara Vasıf: Kurmay albaydır.Sivas Kongresine Katılmıştır.Ünlü Karakol Cemiyetinin kurucusudur.
  Kazım Özalp: 1882’de doğdu.1968’de öldü.Harp Okulu mezunudur.Balkan ve Birin-
  ci Dünya Savaşlarına katıldı.Ulusal kuvvetleri örgütledi.Millet vekili seçildi Milli
  Savunma bakanlığı ve meclis başkanlığı yapmıştır.
  Kılıç Ali Bey: 1899’da doğdu. Mülkiye ‘de okudu.Kurtuluş Savaşında Antep yöre-
  sinde Kuvay-i Milliye’yi kurdu.Atatürk’ün yakın çevresinde bulundu.1971’de öldü.
  Köprülü Hamdi Bey: 1886’da doğdu.Siyasal Bilgiler okulunu bitirdi.Kaymakamlık
  yaptı. 1920’de Anzavur çeteleri tarafından şehit edildi.
  4.Mehmet(Vahdettin): Osmanlının son padişahıdır.1861’de doğdu.Ülkenin 1.Dünya
  Savaşından sonra işgal edilmesine seyirci kalmışdır.Üçlü itilafların isteklerini yerine getirmiştir.Kurtuluş Savaşını desteklemedi.İngiliz Komutanına mektup yazıp İngiltere’ye sığınmak istediğini bildirdi.1926’da öldü.
  Sait Molla: İngiliz Muhipleri Cemiyetinin kurucusu ve İstanbul gazetesinin sahibidir.Anadolu’daki mücadelenin amansız düşmanıydı.
  Tevfik Paşa: 185’de doğup , 1936’da ölmüştür.Dışişleri bakanlığı ve büyükelçilik yapmıştır.Osmanlı da beş kez sadrazam olmuştur.Osmanlının son sadrazamıdır.
  Yahya Kaptan:İzmit bölgesinde Kuvay-i Milliye’nin güçlenmesini sağladı.İstanbul’dan gönderilen askeri güçle yakalanıp şehit edilmiştir.

  NUTUK HAKKINDAKİ ELEŞTİRİM

  Nutuk, Atatürk’ün, Kurtuluş Savaşı’nı, ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunu anlatan Atatürk’ün en mükemmel eseridir. Atamız bu eseri bizlere verirken “Geçmişini bilmeyen ,geleceğe ilerleyemez” sözünü esasa almış ve Bize ve inanıyorum ki bizden sonraki nesillere de Türkiye Cumhuriyetinin karşılaştığı güçlükler ve bu zorluklarla nasıl başa çıkmamız gerektiğini göstermiştir. Ayrıca Türkiye’nin işgal halinden kurtuluşu için hazırlanan ve Türk Milletinin içten benimsediği mücadelenin ana kesimlerini de çok açık olarak bildirmiştir.

  Nutuk’ u okurken bazı yerlere inanamazsınız.fakat o inanmadığınız yerlerle ilgili bir yığın belge Nutuk’ ta mevcuttur.Bu şahane eser Osmanlı İmparatorluğunun Düşman güçler tarafından nasıl etkisi altında kaldığı ve kurtulamadığı hakkında da bilgilendiriyor bizleri.

  Atatürk bu zaferi silah arkadaşları ve Güçlü bir millet olan Türk milleti sayesinde kazanmıştır.Zaten kendi de büyük bir alçakgönüllülükle bu olayı “Zafer benim değil Türk Milletinin zaferidir diyerek de vurgulamıştır.Nutuk adlı eserde de bu geçmektedir.

  Atamız bu eşsiz eserini ve yüce Türk Cumhuriyetini biz gençlere emanet etmiştir. Bizede bu emaneti Atamızın koruduğu gibi sahip çıkma görevi kalıyor.Ve bizde bu güzel vatanı bu cumhuriyeti sonuna dek hatta ve hatta kanımızın son damlasına kadar koruyacağız.

  Bu muhteşem eseri de her Türk çocuğunun okumasını tavsiye ederim hatta kesinlikle okumalılar. Böylelikle Mustafa Kemali akıl , fikir ve azim yönünden örnek alırlar çünkü bu eseri okurken insanın bazen içi titriyor ve o zorluklar içinde yapılan işler inanılmaz geliyor.


  “NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE”
   

Sayfayı Paylaş