Oğlunla Gurur Duy Muroooo

Konusu 'Siyaset Gündemi ve Güncel Konular' forumundadır ve balamnaz tarafından 5 Ekim 2011 başlatılmıştır.

1. balamnaz

balamnaz şşşşşşştttt:)

• Bölüm Sorumlusu
    Aldığı Beğeni:
    937
    Ödül Puanları:
    113
    Bir Türk daha öldürdü, uloooooo…

Ukalalık, pervasızlık, hayasızlık, utanmazlık, vicdansızlık, kansızlık, şerefsizlik… Bu tarifler bu zamana kadar Kürtler için söylendi. Kaçınız sizlere bu kadar ağır ithamlarda bulunulsa sabredersiniz bilmiyorum ama bunlardan sadece birini biri bana dese, Devlet Bahçeli'nin dediği gibi "ümüğünü sıkardım".

Yoo yo siz de yapın demiyorum. Şiddet yanlısı değilim. Fakat bugün Türkiye'de yaşananları birazcık geriden incelediğimde Türkiye'de artık günlük yaşam biçimimiz haline gelen öldürmeler, bombalamalar, adam kaçırmalar şiddetin ucunu size de dokunduruyor. O sizi siz eden ahlak anlayışınızı sorgulatıyor.

Soli Özel yabancı yayın organlarında "Türkiye Kürt baharı yaşanabilir"demiş. Dün de Şerafettin Elçi'nin Cüneyt Özdemir'e anlattıklarını dinledim. Aynı gün farklı medya organlarında "AKP neden bir şey yapmıyor, herkes BDP, PKK ve Kürtlerden adım atmasını bekliyor?" diye sorduklarını dinledim. Bu lafları edenlerin hemen hepsi bir yerlerde kıç büyüten, hariçten gazel okuyan, biraz da haysiyet ve şeref kavramını yeteri kadar sindirememiş ukala aydınlar. İki de bir devletin bu zamana kadar Kürtleri yok saydığı, Kürtlerin anayasal haklarını iade etmediği gerekçesiyle bu sona gelindiğinden bahsediyorlar.

Durup düşünüyorum. Kürtler gerçekten bu kadar haysiyet ve şeref düşkünü mü? Hiç mi aşağılanmamışlar? Asırlardır derebeyliklere evet deyişlerinde hiç mi haysiyet ve şeref akıllarına gelmedi bunların? Ben bir Kürtten daha mı haysiyetsiz ve şerefsizim acaba? Bu zamana kadar ekranlarda, meydanlarda ülkeme, bayrağıma, memuruma, işçime, devlet büyüklerime, kutsalıma, daha doğmamış bebelere, kadına, kızlara, işi sadece ilim tahsil etmek olan o genceciköğrencilere gözünü kırpmadan kurşun yağdıranlara karşı benim şeref duygum neden harekete geçemiyorbunu anlayabilmiş değilim. Adam yerine konup fikirleri sorulanlara baktığınızda "Kürtler dağa çıkmasın, PKK'ya destek vermesin de ne yapsın?" diye sözde haklılıklarını, zira Kürtlerin haysiyet ve şereflerine çok düşkün olduklarını anlatıyorlar. Peki, benim şerefim beni ne zaman dağa çıkmam konusunda ikna edecek? Yoksa bende bir Kürtte olan kadar şeref yok mu? Bu kadar mı aşağılık bir milletin evladıyım? Onlar çoluk-çocuk ellerinde taş, sopa ne varsa sözde haklarını korurken, benim gencime ben neden hala itidal uyarısı yapıyorum? Duygularım bu kadar mı dumura uğradı? Yanlış anlamayın ben gençlerimiz de sokağa insin demiyorum. Bize aklıselim, sükunet ve feraset yakışır. "Kork korkmazdan, utan utanmazdan". Bunu dedem bana her defasında derdi. Bu tür olayları tarihi tecrübelerle sorgulamaktan başka çıkış yok gibi.

Biliyoruz ki, her Kürt BDP'ye oy vermedi. Ne zaman PKK ve terör meselesi ekrana taşınsa neden "Kürtler" diye konuşmaların yapıldığını, PKK ve BDP'ye evet demeyen Kürtlerin bu şemsiye altına alınışlarındaki sessizliği anlayabilmiş değilim. Yoksa takiyye mi yapıyorlar. Ben teröre karşı yürüyelim desem sokağa gözü kara erkekler ve bıçkın delikanlılar gelir. Bir terörist öldürüldüğünde, cenazesine iki lafı bir araya getiremeyecek kadar eğitimsiz binlerce köylü kadınları bile katılıyor. BDP'nin kongre ve toplantılarına bakıyorum, tiplerinden anlaşıldığı kadarıyla tarladan hiç beri gelmeyen, ineğin altında süt sağmaktan bolları yamulmuş kadınlar bile ön sıralarda oturuyorlar.Sakın bana "zorla getirtiyorlar" demeyin. İstemeyen yapmaz. Zira Kürtler şeref düşkünüdür.

Sadece bir önceki yazılarıma atıf yapıp Kürtlere bir kez daha seslenmek istiyorum. Siz PKK mısınız? PKK ve BDP sosyalist bir çizgiye sahip. Siz Kürtler, Sosyalist misiniz? Bu zamana kadar PKK'lılara atfedilen laflar aynı zamanda sizin için de geçerli mi? Sessiz kaldığınıza göre öyle. Yok değilseniz, bu kadar şeref ve haysiyet düşkünü siz Kürtler kendinizi şerefsiz ve haysiyetsizlerden ayrı tutmak için bir gayretiniz neden yok? Son yaşanan olayları gerçekleştirenlerin anaları! Eğer ana yüreği denen şey sende varsa bir dinle: Bir şerefsizin, vicdansızın, caninin annesi olmak seni rahatsız etmiyor mu? Polise taş atmak için hemen örgütlenebilen sizlerPKK'ya karşı neden örgütlenemiyorsunuz? Yaşananlardan o kadar da rahatsız olmuyor, eli kanlı evladın akşam evine dönünde ninnilerle ve methiyelerle ellerindeki kanı yıkıyor, günün yorgunluğunu atması için önüne sıcacık bir çorba, rahatça uyuyabilsin diye sessiz bir odada yumuşak yataklar seriyorsundur. Oğlun odasına çekilirken senin o puslu gözlerinin arkasından şu iç çekmeler duyuluyor gibi: Hey gibi Koca Muro… Yaşasaydın da oğlun Selo'nun ne kadar da cengaver, Türklere karşı ne kadar da acımasızca, kadın, çocuk, bebek demeden kurşunladığını görseydin… Oğlunla gurur duy uloooooo…

Yrd. Doç. Dr. Cengiz Şimşek

Sayfayı Paylaş