Organik Kozmetikler ve Bebek Bakım Ürünleri

Konusu 'Makyaj ve Cilt Bakımı' forumundadır ve sankidun tarafından 8 Mayıs 2011 başlatılmıştır.

 1. sankidun

  sankidun New Member

  Mesajlar:
  3
  Aldığı Beğeni:
  0
  Ödül Puanları:
  1
  ORGANİK TARIM NEDİR ?

  Organik tarım ekolojik sistemde yanlış uygulamalar sonucu kaybolan doğal dengeyi yeniden kurmaya yönelik, insana ve çevreye dost üretim sistemlerini içermekte olup, esas olarak sentetik kimyasal tarım ilaçları, hormonlar ve kimyasal gübrelerin kullanımın yasaklaması yanında, organik ve yeşil gübreleme, münavebe, toprağın muhafazası, bitkinin direncini arttırma, doğal düşmanlardan faydalanmayı tavsiye eder.

  HORMONLAR VE SENTETİK İLAÇLAR

  Son yıllarda tarımda yüksek verim amacı ile bilinçsiz tarım ilacı, hormon ve gübre kullanımı sonucunda meydana gelen zararlar artık yüksek boyuttadır.

  Bunun sonucunda zamanla sinsice insan vücudunda birikerek toksik etki yaratarak çeşitli hastalıklara; astım, alerjiler, depresyon, deri hastalıkları, hormonal dengesizlikler, yüksek tansiyon ve en önemlisi kansere yol açtığı izlenmiştir.

  GDO/GMO

  Moleküler biyo-teknolojideki gelişmelerle birlikte birim alandan daha fazla verim elde etme, bu sayede refah düzeyinin artışı, tarımın endüstrileşmesi gibi ütopik ve sahte hedefler gösterilerek ortaya sürülen genetiği değiştirilmiş tohumlardan üretilen organizmalar tüm dünyada piyasalara hakim olmuştur.

  ORGANİĞE GEÇİŞ

  Bugün bu çaresizliğin önün geçmek amacıyla çevre bilincinin de artması ile Organik Üretim ilk başta bitkisel üretim alanlarında ortaya çıkmıştır. Tüm bu olumsuz gelişmelerin doğal çaresini oluşturan babadan atadan kalma üretim şeklinin günümüze uyarlanması olarak organik tarım gündeme gelmiştir.

  İlk defa 1910 yılında Avrupa'da oluşturulan bu yöntemler üreticilerce de kabul görünce yaygınlaşmıştır. Başlangıçta üretilen organik ürünler büyük oranda çiftliklerde veya yakın çevredeki yöresel pazarlarda tüketilirken, daha sonra ticari boyut kazanmış ve 1980‘li yıllarda tüm dünyaya yayılmıştır.

  Türkiye’de organik tarım, teknolojinin tarıma geç girişi nedeniyle 1950lere kadar doğal olarak uygulanan ve resmi olarak da 1985 yılından itibaren yapılan ve hızla yayılan bir üretim sistemi olmuştur.

  Üreticilerin bitki hastalıkları, zararlı ve yabancı otlar ile mücadele konusunda eğitimiyle tarlalarda organik yönetmeliğine uygun olan ve sentetik toksik zehirler içermeyen ilaçlar kullanmaları sağlanmaktadır.

  Tarlalar en az 3 yıl organik yönetmeliğine göre işlendiğinde o tarlanın ürünü organik ürün sertifikası almaya uygun duruma gelmektedir. Tüketici sertifika logosu sayesinde o ürünün organik koşullarda üretildiğini ve üretim aşamasındaki kademeleri takip edebilme şansına sahip olmaktadır.

  ORGANİK KOZMETİKLER

  Özellikle kozmetiklerdeki ilaç ve hormon kalıntıları, sağlığa zararlı kimyasallar bebek ve çocuklardan büyüklere bütün tüketicileri tehdit etmektedir.
  Bu yüzden Organik Üretim sadece tahıllar, sebze ve meyvelerle sınırlı değildir.

  Organik Kozmetik Ürünlerin üretiminde büyük yer kaplayan organik sertifikalı tahıllarla havuç, domates vb. sebzelerin yanısıra organik sertifikalı badem, zeytin, üzüm gibi meyveler, susam, defne, ısırgan, adaçayı, lavanta, biberiye gibi şifalı otlardan elde edilen esansiyel yağlar ve özlerde ilaç ve hormon kalıntısı bulunmaz. Bu tür hammaddelerde genetik değişime uğramış tohumların kullanılması da yasaktır.

  Bunun doğal sonucu olarak tüketiciler daha sağlıklı kozmetik ürünleri bedenlerine uygulamış, bebekler, çocuklar ve anne babalar günlük bakımlarında uzun vadede organ birikimlerine ve çaresiz hastalıklara yol açan kimyasallardan uzak bir hayat yaşamış olmaktadırlar.

  Organik sertifikalı gıdalar ve kozmetikler insanların yaşam kalitesini önemli ölçüde yükseltmekte, zararlı etkilerden arındırmaktadır. Organik ürünler tüketen insanların ortalama ömürleri uzamakta ve özellikle bebekler ve çocuklar bağışıklık sistemlerinin güçlenmesiyle daha zor hastalığa yakalanmaktadırlar.

  Kozmetik (şampuan, bebek yağı vb.), tekstil (başta organik pamuk ve yün), mobilya ve ahşap ürünler (ahşap oyuncaklar) gibi pek çok ürün hammaddelerinden üretim yöntemlerine kadar denetlenerek ICEA, BDIH, ECOCERT, USDA, SOIL ASSOCIATION gibi yetkili uluslararası kuruluşlarca sertifikalandırılmaktadır.
   
 2. burcunaz

  burcunaz New Member

  Mesajlar:
  4
  Aldığı Beğeni:
  0
  Ödül Puanları:
  1
  Organik kozmetikler de kullanımı yasaklanan maddeler

  Kullandığımız kozmetik malzemelerinin içindekiler listesini mutlaka dikkatle okuyup öyle satın alıp kullanmalıyız.

  Pudra kullanmak bebeğin cildine ve ciğerlerine ne kadar zararlıysa marketlerde satılan ve etkisini bilmeden çocuklarımıza ve kendimize kullandığımız aşağıda sıralanan maddeleri içeren şampuan, bebek yağı vb. bakım ürünleri de o kadar zararlı:

  Paraben - Başına ethyl, methyl, butyl gelebilir, bebek kremlerinde, losyonlarda, şampuanlarda koruyucu olarak kullanılır, hormonal dengeyi bozar, organ gelişimini etkiler

  Silikon - Gözenekleri tıkar bebeğin cildinin toksinleri atmasını engeller, şampuanlarda ve kremlerde kullanılır, saçta ve ciltte sahte ve geçici bir parlaklık sağlar. Yetişkinlerde saç kökünün zaman içinde incelerek yok olmasına neden olur.

  Sıvı Parafin - Paraffinum Liquidum, Mineral Oil veya Petrolatum şeklinde geçer, Vazelin ile aynı türden ancak saydamlaştırılmış ve inceltilmiş rafineri ürünü gres yağıdır, elma ve armudu organik değillerse kabuklu yiyemiyoruz, nedeni bu parafin ile kaplı olmalarıdır. Biraz su ve benzol türevi sentetik parfüm ekleyip bebek yağı adıyla piyasaya sürerler.

  Bebeğin cildini yumuşatıyor ve nemlendiriyor gibi görünsede aslında onun yumuşak ve hassas cildindeki gözenekleri bloke eder, toksinlerin kolay atılımını engeller, alerji ve kızarıklıklara, tahrişlere neden olur

  Lanolin - Koyun yününden elde edilir, yumuşatıcı, tahrişleri önleyici ve nemlendirici özelliği vardır, ancak son 40 yıldır koyunlar böceklere karşı yoğun ilaçlama yapılan bölgelerde otladıklarından sürünme ile postları DDT türünden çok tehlikeli böcek ilaçları (pestisidler) ile kaplanıyor.

  Yapılan araştırma ve tahlillerde Lanolinin içinde yüksek miktarda böcek ilacı ve anti fungal malzeme bulunuyor. Bu yüzden organik bakım ürünlerinde kullanımı yasaklı.

  DEA, EDTA, PEG - Bunların tümünü cosmeticsdatabase.com sitesinden (kozmetiklerde kullanılan tüm kimyasallar hakkında bilimsel ve endüstriyel test raporlarının yer aldığı site) inceleyebilirsiniz.

  Dikkat etmeniz gereken önemli bir nokta:

  İçindekiler listesinde o üründe en çok oranda kullanılan malzeme en başa, en az miktarda kullanılan malzeme en sona yazılır.

  Organik sertifikalı bebek şampuanlarında, organik sertifikalı bebek yağlarında ve diğer organik bebek bakım ürünlerinde bitkisel ve organik kökenli malzemenin başlarda veya ortalarda, kimyasal kökenli malzemenin sonlarda yazmasının nedeni budur. Market ürünlerinde durum bunun tam tersidir.

  Ucuz ve hoş kokulu diye bebeğimize ve kendimize aldığımız kozmetiklere çok dikkatle yaklaşmalıyız. Uzun vadede vücutta birikime yol açarak sonunda bizleri tedavisi güç hatta astım veya kanser türünden çaresi olmayan hastalıklara sürükleyebiliyorlar.

  Etiket okumayı ve organik bakım ürünlerine öncelik vermeyi alışkanlık haline getirmemiz bu sentetik çağda çok önemli.
   
 3. canliheyecanli

  canliheyecanli New Member

  Mesajlar:
  2
  Aldığı Beğeni:
  0
  Ödül Puanları:
  1
  Bebekler ve Büyükler İçin Doğru Güneş Kremi Seçimi

  GÜNEŞ KORUYUCU BİR ÜRÜNÜN COLIPA STANDARTLARINA GÖRE TEST EDİLMİŞ OLMASI
  ÇOK ÖNEMLİDİR


  Sertifikalı ve yetkili laboratuvarlarda bu testlerden geçirilmemiş ve raporu olmayan ucuz ürünler kullanmak sakıncalı olup güneş kanseri riskini arttıran faktörlerin başındadır.

  Güneş yanıklarını önlemede güneş koruyucu losyonların etkisi yaygın olarak bilinmekte ve kabul görmektedir ancak bu ürünlerin kullanımı ile hassas ve açık renkli cilde sahip olanların güneşte kalma sürelerini uzattıkları ve bronzlaşma derecelerini arttırdıkları da bir gerçektir.

  Uzmanların güneşte kalma sürelerinin kısıtlı olması yönündeki tavsiyelerine uyulmamakta, ozon tabakasının da incelmesi ile tüm dünyada ne yazık ki her yıl cilt kanseri vakaları sayıca artmaktadır.

  UVA ve UVB tipi güneş radyasyonu kanser riski taşımakta olup her iki ışını da sınırlayan, filtre eden ve suya dayanıklı bileşenler içeren ürünlerin kullanımı son yıllarda önem kazanmıştır.

  BUNLARI ALIŞKANLIK HALİNE GETİRİN

  – SPF 25 ve üzeri güneş koruyucular kullanmadan güneşe kesinlikle çıkmamak

  – Koruyucu şapka ve uzun kollu giysilerle korunmak, plajda ve havuz kenarında mümkün olduğu kadar şemsiye ve gölge altında zaman geçirmek

  – Öğlen saatlerinde denizde uzun süre kalmamak, suya dayanıklı güneş koruyucu losyonlar kullanmak, özellikle bebek ve çocukları dikkatle korumaya almak, havuz ve deniz saatlerini zararlı radyasyonun daha az olduğu saatlere denk getirmek

  – İlerde karşılaşılabilecek katarakt riskini azaltmak için UV koruyucu özellikli güneş gözlükleri takmak

  – Plaj voleybolu, futbolu türünden aktiviteleri saat 15:00 ten sonra gerçekleştirmek

  – Güneşlendikten sonra onarıcıve nemlendirici güneş sonrası losyonlar kullanarak cildi bir sonraki güne hazırlamak  Geniş spektrumlu UVA/UVB güneş koruyucu yüz ve vücut losyonu kullanın

  Güneş koruyucu losyonunuzu sık sık yeniden sürün, gölgede güneşten daha çok zaman geçirin

  Bebek ve çocukların oyun saatlerini dikkatli planlayın, havuz ve deniz aktivitelerinde mutlaka suya dayanıklı SPF25 veya SPF50+ koruyucu losyon kullanın

  Solunum yolu ve göz tahrişlerine neden olan sprey ve pudra türü güneş ürünlerinden kaçının


  Erkekler dikkat:

  Kadınların %78 i güneş koruyucu losyonlar kullanırken erkeklerin sadece %34 ü güneş koruyucular sürüyor

  Güneşin zararlı ultraviyole radyasyonuna sizlerde en az kadınlar kadar maruz kalmaktasınız, güneş koruyucu sürmeden güneşe çıkmayın.


  bebegimebakim.com
   
 4. nederler

  nederler New Member

  Mesajlar:
  4
  Aldığı Beğeni:
  0
  Ödül Puanları:
  1
  Shea Butter özellikleri

  Shea Butter içerdiği Cinnamic Acid sayesinde doğal bir güneş koruma faktörüne sahiptir

  Her gün ve her gerektiğinde yüze ve vücuda kullanılabilen güvenli bir nemlendiricidir

  Çabuk ve etkili emilimiyle güneş banyosu sonrası meydana gelebilecek çatlama ve kurumaları önler

  Özellikle kuru ciltlerde yarattığı nemlendirici etki diğer birçok doğal yağ ile karşılaştırıldığında üst seviyededir

  Kuruluk ve güneş sonrası meydana gelebilecek kaşıntıları yatıştırır

  Cildi yumuşatır, cildin doğal esnekliğini yeniden kazanmasını sağlar

  Erken yaşlanmayı ve yüzde oluşabilecek çizgileri önleyen oligo elementler içerir

  Tüm cilt tiplerinde onarıcı ve hücre yenileyicidir

  Hızlı emilim özelliğiyle ciltteki gözenekleri tıkamadığından toksinlerin atılımını engellemez

  Organik sertifikalı Shea Butter A, E ve F vitaminleri içerir. Bu vitaminler Foto Yaşlanmanın önüne geçen önemli etkiye sahiptir

  organicumsun.com
   
 5. esmasln

  esmasln New Member

  Mesajlar:
  7
  Aldığı Beğeni:
  0
  Ödül Puanları:
  1
  Cevap: Organik Kozmetikler ve Bebek Bakım Ürünleri

  bebek için en iyisi.
   
 6. burcunaz

  burcunaz New Member

  Mesajlar:
  4
  Aldığı Beğeni:
  0
  Ödül Puanları:
  1
  Organik bebek bakımı ile ilgili herşey

  Çok kapsamlı ve yararlı bir site tavsiye ederim

  bebegimebakim.com
   

Sayfayı Paylaş