Ortak giderler neye göre ödenir?

Konusu 'Hukuk Danışmanı' forumundadır ve McClane tarafından 19 Aralık 2008 başlatılmıştır.

  1. McClane
    Offline

    McClane Well-Known Member

    • Platin Üye
    Mesajlar:
    22.005
    Aldığı Beğeni:
    291
    Ödül Puanları:
    83
    Ortak giderler neye göre ödenir?Benim sorum apartman aidatı hakkında olucak,her ay kapıcı ve bahçıvan dışındaki bütün harcamalar 40 metrekare fazla olan arsa payından dolayı fazla para alınıyor. Örnegin geçen günlerde diafon takıldı, herkese aynı alet takılmasına rağmen fazla para alındı.Şu anda apartman boyanıcak deniliyor ama bizim 40metrekarelik yerin camı duvarı yada dışında boyanıcak herhangi bir yeri yok onada fazla para istiyolar.Bu doğrumu hereşey arsa payına göremi yapılır.
  2. McClane
    Offline

    McClane Well-Known Member

    • Platin Üye
    Mesajlar:
    22.005
    Aldığı Beğeni:
    291
    Ödül Puanları:
    83
    Cevap: Ortak giderler neye göre ödenir?

    Ortak giderler apartman yönetim planında ne yazıyorsa ona göre ödenir. Yönetim Planınızı inceleyin.

    Kat Mülkiyeti kanunu Madde 20 : (Değişik birinci fıkra: 13/4/1983 - 2814/9 md.) Kat maliklerinden her biri aralarında başka türlü anlaşma olmadıkça:

    a) Kapıcı, kaloriferci, bahçıvan ve bekçi giderlerine ve bunlar için toplanacak avansa eşit olarak;

    b) Anagayrimenkulün sigorta primlerine ve bütün ortak yerlerin bakım, koruma güçlendirme ve onarım giderleri ile yönetici aylığı gibi diğer giderlere ve ortak tesislerin işletme giderlerine ve giderler için toplanacak avansa kendi arsa payı oranında;

    Katılmakla yükümlüdür.
  3. izafet uye
    Offline

    izafet uye Misafir

    Cevap: Ortak giderler neye göre ödenir?

    bina ortak gider neye göre ödenir

Sayfayı Paylaş