örtünme ile ilgili ayetler ne sebeple inmiştir?

Konusu 'Beyin Fırtınası' forumundadır ve ceren25 tarafından 28 Haziran 2008 başlatılmıştır.

1. ceren25

ceren25 Member

Aldığı Beğeni:
    19
    Ödül Puanları:
    18
    bu konuyu daha önce tartışmaya açmıştım. islam bölümünde ancak doyurucu cevaplar alamadım.

geçen akşam televizyonda bir tartışma programı vardı.

konu "islamda örtünme var mı?" idi.

bazı ilahiyatçılar "kuranda vardır ama ayetlerin indirildiği andaki sebepler artık yoktur o yüzden zorunlu değildir" dedi.

bazıları "vardır ve zorunludur " dedi.

programı keşke baştan sona izleyebilse idim. ama çok geç saatte idi ve ertesi gün işim vardı.

ancak konuşmalarda benim sorduğum sorulara cevap verenler oldu.

"kuranda örtünme vardır ama artık örtünmeyi gerektirecek durumlar yoktur" diyenler şunu savunuyordu.

"eskiden kölelik ve cariyelik vardı. örtünme ile ilgili olan ayetlerin geliş sebebi bu sistem sebebi ile özgür ve esir kadını birbirinden ayırmak için gelmiştir. artık kölelik ve cariyelik olmadığına göre yapılacak şey müslüman kadını örtmek yerine toplumu kadın-erkek birbirinin haklarına saygılı bir şekilde yetiştirmektir" dendi.

diğer gurup ise örtünmeyi sünnet ve hadisler ile desteklediler.

öbür gurup yine aynı şekilde muhalefet yaptı. "sünnet ve hadislere güvenemeyiz. peygamberimiz öldükten kısa bir süre sonra islam anlayışı bozulmaya başlamış ve hurafeler dinin içine dahil edilmiştir. ama artık dini hurafelere göre değil akla ve mantığa göre yorumlamak gereklidir. artık köleler yok... eğitim ile kadınların incitilmemesi sağlanabilecekken örtünmeyi zorunluluk gibi algılatmak dini yanlış anlamaktır" dediler.

her ne ise... sonuçta herkesin inancı kendine... ancak yine de tartışılabilecek bir konu.

ancak tartışmanın "örtünme var mı... yok mu" dan ziyade, örtünme ile ilgili ayetler neden gelmiştir. o gün örtünmeyi tavsiye eden ayetlerin gelme sebebi nedir?" diye tartışılır ise sevinirim.

çünkü sonuçta kuranda "örtünme" var.

esas sorun örtünmeyi zorunlu kılan sebeplerin bugün hala mevcut olup olmaması...

yani benim sorum bu...

Last edited: 28 Haziran 2008
  2. aklkn41

aklkn41 New Member

Aldığı Beğeni:
    50
    Ödül Puanları:
    0
    Cevap: örtünme ile ilgili ayetler ne sebeple inmiştir?

Bir ifade Kuran'da farz kılınmış ise o ifade tüm zamanlar için geçerlidir..Eğer ki Allah başörtüsünü sadece o zaman için farz kılsaydı bunu bize mutlaka bildirirdi..Bildirmediğine göre ve Allah'ın geleceği bilmesi sebebiyle Kuran'daki başörtüsünün bütün zamanlarda farz olduğu kesindir..
  3. ceren25

ceren25 Member

Aldığı Beğeni:
    19
    Ödül Puanları:
    18

haklı olabilirsiniz sayın alkn41,

ancak o zaman da şöyle bir sorun ortaya çıkıyor.

hollandalı bakanın çektiği filmi duymuşsunuzdur. adı "fitna"

o filmde ele alınan ayetlerin neden indirildiğine bakmadığınızda, şartların ne olduğunu göz önünde bulundurmadığınızda "islam şiddet dinidir" iddialarına verecek cevap kalmıyor.

bu durumda bazı ayetlerde o günkü şartların ne olduğuna bakılırken bazı ayetlerde neden bakılmıyor?

buna kim karar veriyor?
  4. aklkn41

aklkn41 New Member

Aldığı Beğeni:
    50
    Ödül Puanları:
    0

Demek istediğinizi anladım..
    Örnek verecek olursak İslam ilk geldiğinde içki serbesti ve bir müddet serbest olmaya devam etti..Çünkü o zamanın şartlarına göre içkinin bir anda yasaklanması kötü sonuçlar doğurabilirdi..Zamanı gelincede kesin bir dille yasaklandı..
    Bir diğer örnek ise günümüzde bası islam alimleri sigaraya haram diyorlar..Ancak ne Kuran'da ne de hadislerde sigarayla ilgili tek bir kelime yok..Çünkü o zaman sigara ve tütün yoktu..Yani bu durumda sigaranın haram olma ihtimali var zamanın şartlarına göre..
    Eğer ki Kuran'da bir hüküm kesin belirtilmişse onun zamana göre uygulanması ihtimali yok..Ancak; Kuran'da belirtilmeyen hususlarda zaman tartışması yapılabilir..
  5. inşaatçı

inşaatçı New Member

Aldığı Beğeni:
    77
    Ödül Puanları:
    0

eğer iran'da yaşasaydık örtünmeyi zorunlu kılan sebebler çokça olacaktı :)
    ama türkiye ve modern dünya kadına İSTEDİĞİ gibi giyinme imkanı veriyor ..
    açık hanımlara kimse saldırmıyor... öyle bir şey olsa kadın devlet korumasında zaten...
    yani bugün türkiye'de kadını korumak için kapamamız gerekmiyor... eğitim versek bundan daha iyi koruruz :)

ben türkiye'de herşeye rağmen kadının örtünmesini normal karşılıyorum...
    bir alman olsam ve ülkemde, ''kendisini benden korumak için örten'' kadın görsem, açıkçası bunu kendime hakaret olarak algılardım...

yani örtünme bugün MODERN DÜNYA DA zorunlu demek saçmalık !

inandıktan sonra istediğini görür istemediğini görmezsin :) daha doğrusu göremezsin !
    kuran ucu açık bir kitap... net olan birşey yok... çoğu yorum farkı :)

islam da NESH vardır !

türban konusunda ne denli kaos çıktığını görüyoruz !
    bir kere sormuştunuz islamın türbanını mı aldık ? diye ..

bu soruya kısmen evet diyorum...

mesela islam erkeğe İSTERSE 4 eş alabilir derken, bizim modern yasalarımız bunu yasaklayıp sadece ve MECBUREN TEK EŞte karar kıldı !
    neden bunca kıyameti koparan kardeşlerimiz ses çıkarmadı ?

mesela hırsızların kolunu bacağını kesmek, kadınları sopalamak kırbaçlamak taşlamak işkence yapmak islam da var... ama MODERN DÜNYA yine islama/arap kültürüne ters düşüyor ve bu cezaları kaldırıyor !

yani demem şu ki artık örtünme ZORUNLU değil ! ama malesef aile ve çevre baskısı bazı kadınlarımıza ZORUNLU kılıyor !

Kâf Sûresi 29 - “Benim katımda söz değiştirilmez ve ben kullara zulmedici değilim.”

Nahl Sûresi 101 - Biz bir âyeti değiştirip yerine başka bir âyet getirdiğimiz zaman -ki Allah neyi indireceğini gayet iyi bilir- onlar Peygamber’e, “Sen ancak uyduruyorsun” derler. Hayır, onların çoğu bilmezler.

"İnsanların varlığını belirleyen şey, onların bilinçleri değildir; tam tersine, onların bilincini belirleyen, toplumsal varlıklarıdır."

karl marx

tabi bu benim felsefem ..

saygılar.
    Last edited: 29 Haziran 2008
  6. deportee

deportee Well-Known Member

Aldığı Beğeni:
    91
    Ödül Puanları:
    48

asıl cevap beklediğiniz sorudan önce acıklamada yazmış olduklarınıza değinmek istiyorum.. programı izlemedim kimler vardı ve ne derecede tartışma oldu bilmiyorumm.. ama burada yazacaklarım kendimce görüşlerdir bağlayıcılığı yoktur.. islamda örtünme kurani kerimde ayetlerle belirtilmiştir..ama bence dikkat edilmesi gereken husus öncelikle islamın anlaşılmasıdır..bilindiği üzere islamda zorlama yoktur.. bu gerçekle yola cıkacak olursak bir kadını örnek alalım.. eğer kadın islama inanıyor kurani kerimdeki örtünmeyi kabul ediyor ise uygulamak veya uygulamamak tamamen kendi bileceği konudur.. örneğin bir kadın baş örtüsünü kabul ediyor takmıyor ise o kişi hakkında inanmıyor ret ediyor hükmü söylenemez.. örtünme kurani kerimde teklif edilmiştir teklife uyulmuyorsa sonuçlarına kişi kendisi katlanır. başkası bunu sorgulama hakkına sahip değildir.. hal böyleyken eğer kadın başkası tarafından zorla örtünmeye zorlanıyorsa kadın bunu isteyerek yapmadığı için daha çok günaha gireceği gibi sonuçları şirk olayına kadar varır.. buradan anlatmak istediğim acık bir insanında müslüman olabileceği ve kurani kerimde teklif edilen farzların yapılmaması durumunda acısına kendisi katlanacağı bu durumun başkaları tarafından sorgulanamayacağıdır.. aynı zamanda kapalı kadınında zorla kapanması durumunda dini acıdan şahsı adına kötü sonuçlar vereceğini belirtmek..
    örtünmenin amacına gelecek olursak.. yine kişisel görüşüme göre.. nasılki kurani kerimde kumar,icki,yalan,zina ve başkaları hakkında haksız konuşma insana ve topluma zarar veriyorsa örtünmeninde böyle bir amacı olduğunu düşünüyorum..yani kadın örtünmeyle hem kendine hep topluma faydalı olabileceğini düşünüyorum... örtünmenin şartlara göre değişebileceğini düşünüyorum bende ama bu değişim acılmayı değil sadece zamanın şartlarına uygun bir bicimde giyinme yani kadını kara carşaf giyisisinden kurtarma.. ama bunu giyenede saygı duyabilme kendi isteğiyle giyiniyorsa..
  7. bcakmak90

bcakmak90 Member

Aldığı Beğeni:
    21
    Ödül Puanları:
    18

İslamiyete kadınların kapanması zorunludur. Ceren25'in konusundaki bazı çevrelerin dedikleri gibi hadis ve sünnetlere güvenemeyiz ifadesi tamamen din dışı islamiyete açıktan bir saldırıdır. Çünkü biz müslümanların 3 dayanağı vardır:
    1) Kur'an-ıKerim
    2) Hadis ve sünnet
    3) Kıyas
    Bunlar bizim baz alacağımız doğrulardır.
  8. aknay

aknay Member

Aldığı Beğeni:
    7
    Ödül Puanları:
    18

Mümin kadınlara da söyle: gözlerini (haramdan) çevirsinler; namus ve iffetlerini korusunlar. Görünen kısımları müstesna olmak üzere, ziynetlerini teşhir etmesinler. Baş örtülerini, yakalarının üzerine (kadar) örtsünler. Kocaları, babaları, kocalarının babaları, (kendi) oğulları, kocalarının oğulları, erkek kardeşleri, erkek kardeşlerinin oğulları, kız kardeşlerinin oğulları, kendi kadınları (mümin kadınlar), ellerinin altında bululanlar (cariyeleri), erkeklerden, ailenin kadınına şehvet duymayan beyinsiz vb. tabi kimseler, yahut henüz kadınların gizli kadınlık hususiyetlerinin farkında olmayan çocuklardan başkasına ziynetlerini göstermesinler. Gizlemekte oldukları ziynetleri anlaşılsın diye ayaklarını yere vurmasınlar (Dikkatleri üzerine çekecek tarzda yürümesinler). Ey müminler! Hep birden Allah’a tövbe ediniz ki kurtuluşa eresiniz.” (Nur suresinde 31)

kuranda ortunme vardır ...ha bu ıster bas ortusu olsaun ıster baska bı sey olsun..o onemlı deıl....

ha kuranda evlılıge gelınce ..

ADALETLİ OLANI TEK EVLİLİK

4/3 : ... Eğer bu durumda (çok eşlilikte) adaleti gözetemeyeceğinizden korkarsanız, bir tek kadınla yetinin... İşte bu, haksızlığa sapmamanız için en uygun yoldur.
  9. ⓡⓔⓐⓛ ⓛⓘⓕⓔ

ⓡⓔⓐⓛ ⓛⓘⓕⓔ Well-Known Member

Aldığı Beğeni:
    126
    Ödül Puanları:
    63

KAPANMA dediğiniz kara çarşaf değildir umarım ondan kapanma falan olmaz tamamen cahilliktir saptırmadır türbana bişey diyemem onu normal karşılarım
  10. ceren25

ceren25 Member

Aldığı Beğeni:
    19
    Ödül Puanları:
    18

bu sözlerinize asla katılmıyorum... islama saldırı demişsiniz... akla ve mantığa uygun olan şeylere neden saldırılsın ki... sizin o hadis dediğiniz şeylerin oldukça büyük bir kısmı komedidir.

mesela bazı hadislerde peygamberin cinsel hayatını anlatır... bir gecede kaç kadınla birlikte olduğunu... peki sorarım bu saçmalıkların islama faydası nedir?

mesela peygamberin sadece sayın haticeden çocuğu olmuştur. diğer eşlerinden olmamıştır. belki de diğerleri ile zifafa bile girmedi... ama bazı hadislerde nedense ayşenin yaşının 9 olduğundan bahsedilir... bunun islama zarardan başka ne verdiğini bilen var mı?

çok eşlilik belki de sadece eşi ölen kadınlara sahip çıkılması içindi... peki günümüz dünyasında çok eşliliğe gerek var mı? kadını iş-eğitim sahibi yaparsanız kocası ölse de çalışır ve kendine bakar... hal böyle iken çok eşliliğe gerek var mı?

peki çok eşlilik sebebi ile erkeğin miras hakkının 2 kadının 1 olmasına artık gerek var mı?

islam adaleti sağlama iddiasında ise... bugünkü dünyada mülkün %97 si erkeklerin elinde iken kadına 2-erkeğe 1 vermesi daha uygun değil mi?
    bazen eşitlik adalet değildir çünkü. ve bugünkü ezilen kadın islama göre 2 ye 1 oranını haketmiyor mu?

sayın alkn41,

türbana gelince... demişsiniz ki bazı ayetler zamana göre tartışılabilir... zaman yerine şartları baz aldığınızda, cariyelerin ve kölelerin olmadığı bir dünyada artık "en hayırlı örtü takva örtüsüdür" ayetini ciddiye almanın zamanı gelmedi mi?

şartları neden baz almak gerektiği konusuna gelince,

bir hadiste "kadınlar yalnız seyahat etmesin" der... oysa bir başka hadiste peygamberin "ahhh kadınların özgürce seyahat edebildikleri günleri özlüyorum" dediğni görürsünüz.

yani ırak gibi toprakları işgal altında olan-eli silahlı düşmanlar tarafından insan hayatının tehlikede olduğu bir ülkede örtünmek mantıklıdır... kadınların erkek koruması altında seyahat etmesi de mantıklıdır. ancak bizim ülkemizde ne luzumu var?

artık erkekleri eğitmenin zamanı gelmedi mi?

not: bu arada isteyen örtünsün... beni ilgilendirmez... ama sizinle aynı ülkede yaşıyor olmamız nedeni ile kendi aranızdaki anlaşmazlıklar bizi de rahatsız ediyor. kimse kimseye "öteki" ya da "din düşmanı" demez ise biz de rahatlayacağız... zira pekçok insan akıl düşmanı iken...
  11. aklkn41

aklkn41 New Member

Aldığı Beğeni:
    50
    Ödül Puanları:
    0

Bakın bu kurallar İslam' a inananlar için geçerlidir..Eğer bir şey Kuran'da yasaklanmışsa kesinlikle yasaktır..Zaman tartışması felan sadece boş konuşmaktan ibarettir..

İnanmayan insanlar için zaten sorun yok..Bu konu üzerinde çok tartışıp insanları şüpheye düşürmeyelim..
  12. inşaatçı

inşaatçı New Member

Aldığı Beğeni:
    77
    Ödül Puanları:
    0

neden ?

biz bu ülkede yaşamıyor muyuz ? bu din ile muhattap olmuyor muyuz ?
    yaşamın her yerinde hemde... toplum kuralları vs..

siz doğru bu diyorsunuz ! yani bizi yalanlıyorsunuz hakaretler ediyorsunuz (siz değil yanlış anlamayın toplumun çoğunluğu ve özellikle kutsal kitabınız) biz de doğru değil diyoruz !

bunun için diri diri yakılanlar, hertürlü vahşete cinayete maruz kalanlar oldu !

biz burda bunları tartışamazsak, pek çok insan daha ölecek belki de...

birbirimizi tanımıyoruz sayın aklkn41,

daha doğrusu siz bizi tanımıyorsunuz... biz zaten içiniz de büyüdük :)
  13. aklkn41

aklkn41 New Member

Aldığı Beğeni:
    50
    Ödül Puanları:
    0

Bakın sayın inşaatçı her türlü eleştiriye açığım, benim size hakaret ettiğimi söyleyebilirsiniz veya toplumdaki insanların size hakaret ettiğinizi söyleyebilirsiniz vs.. ancak hiç bir zaman Kutsal Kitabımızın size hakaret ettiğini söyleyemezsiniz...Kuran hiç bir zaman inanmayanlara karşı düşmanca davranın onlara hakaret edin demez..Bilakis özellikle inanmayanlara saldırmayı,onlara hakaret etmeyi yasaklar..İnanmayan birine yüzüne karşı kafir demek bile haram kılınmıştır..O yüzden Kutsal Kitapla ilgili her türlü kötü düşünceniz boşadır..

Sorarım size diri diri yakılanlar Kuran'ın emriyle mi yakıldı? , her türlü vahşete maruz kalanlar Kuran'ın emriylemi kaldı?..Koskoca bir HAYIR....Kuran'ı anladığını zanneden veya Kuran'ın adına laf getirmeye çalışan ŞEREFSİZ lerin yüzünden kimsenin Kutsal kitabımız hakkında böyle düşünmeye hakkı yok...Emin olun ki ; bir yerde Kuran adına işlenen kötü bir olayın, kesinlikle Kuran ile alakası yoktur..Bilmem anlatabildin mi?
    1 person likes this.
  14. ceren25

ceren25 Member

Aldığı Beğeni:
    19
    Ödül Puanları:
    18

sayın alkn41,

elbette benim için sorun yok... ancak neden tartışmayalım?

ben okuduğunu doğru algılayan, normal zekada bir insanım.

sizin din adına okuduklarınızı elbette ben okumamış olabilirim. bu yüzden yanlış yorumlamış da olabilirim. ama itirazlarınız "benimle tartışmamak adına" olmasın. benimle de tartışın. ikna edin beni. sonuçta emin olduğum tek şey sorun beni doğrudan ilgilendirmediğine için tarafsızlığımı koruyabileceğimdir.

okudun... anladın... ne anladın? diye benimle de konuşabileceğiniz bir konu. ama yine de haklısınız... ben islam alimi değilim... işkembeden atamam... sadece fikir yürütüyorum.

her neyse... siz bilirsiniz... nasıl biliyorsanız öyle yapın. ama birbirinizi din dışı olmakla suçlamayın rica ederim. (size söylemiyorum... ortaya söyledim)
  15. aklkn41

aklkn41 New Member

Aldığı Beğeni:
    50
    Ödül Puanları:
    0

Yanlış anlaşılmak istemem..Sizinle tartışmak istememek gibi bir düşüncem olmadı..Sizin bu konuda yorum yapamayacağınızı söylemedim, söyleyememde haddime değil..Emin olun ki sizinle tartışmaktan zevk duyuyorum..
    Ama sizde beni anlayın..Ben Kuran'a gönül vermiş bir insanım..Ve Kuran a olan eleştiriler bazen haddi aşabiliyor..Diğer bir konuda arkadaş kutsal kitabınız bize hakaret ediyor dedi..İnanın bana, bana öyle bir şey dese gocunmam ama Kuran'a karşı yapılan bu haksız eleştiriler gücüme gidiyor..Bu siteye ilk yazdığımdan beri kimseye dinsiz vs. gibi şeyler söylemedim..Çünkü biliyorum ki dinim bana birine dinsiz dersen senin dinin gider diyor..
  16. zatzot

zatzot Active Member

Aldığı Beğeni:
    60
    Ödül Puanları:
    28

Bazı yazarlarca örtünmenin baş kısmında olmaması gerektiği de söyleniyor . Bunların yazdığı ayet , Nur 30-31 sanırım . Çevirenlerin kendi yorumunu katmadanki haline göreymiş . Hatta o örtünmenin tavsiye niteliğinde olduğu da söyleniyor .

İslam akla önem verir . Düşününce , niye böyle birşey olsun diye düşünüyorum . Mantığıma ters geliyor . Ahmedinejad ın eşini görmüşsünüzdür . Kimbilir ne duıygular içindeydi ... "1400 yıldan beri böyleymiş , bize sorgulamak düşmek demez" i doğru bulmuyorum . Kitaplar yayınlandı farklı çevirildiğne dair , Ecevit in araştırtması vardı . Allah günahsa da affetsin , iyi ki kız değilim ......
  17. ceren25

ceren25 Member

Aldığı Beğeni:
    19
    Ödül Puanları:
    18

sayın alkn41,

mesele şu... kutsal kitabınızda inanmayanlara hakaret ediliyor. ancak zaman ve şartlar göz önünde bulundurulur ise hakaretlerin sahipleri şu anda hayatta değiller gibi görünüyor. yani kurandaki laflar doğrudan bize değil.

ancak bunu siz söylüyorsunuz. ve ben de size inanıyorum... eğer öyle diyorsanız öyledir. ama başkası da farklı diyor.

mesela ben bu siteye ilk geldiğimde kuran bilim kitabı değildir dediğimde ya da eleştiride bulunduğumda "ebu cehil" yerine kondum... oysa islama göre inançsız olarak öleceği peygambere doğrudan bildirilen iki isim vardır..." ebu cehil ve ebu leheb"... bu durumda birileri çıkıp da "ebu cehile benzetirse her önüne geleni... hakaret eder ve hakaretlerinde refErans kaynak olarak kuranıkerimi kullanır ise... bizim de "demekki kuranda inanmayanlara hakaret var... ve zamana göre değişmiyor" diye düşünme hakkımız var değil mi?

yani... kuranda inanmayanlara hakaret olmadığı konusunda bizden önce ikna etmeniz gereken kişiler var... işte bu sebeple ... ben islamı "insan gibi" algılayan kişilerin sözünü üstün tutuyorum... o sebeple o kişilerin kirlettiği islamı eleştirirken sizin islamınıza dokunmuyorum.

yani bence bu dünyada iki kuranı kerim-iki peygamber-iki islam var... bir tanesi yobazların kirlettiği kitap-peygamber-ve islam... diğeri müslümanların korumaya çalıştığı islam...

konu saptı...bu arada...
  18. aklkn41

aklkn41 New Member

Aldığı Beğeni:
    50
    Ödül Puanları:
    0

Kutsal kitapta inanmayanlara değil inanmayıpta İslam'a düşmanlık yapanlara hakaret ediliyor..Zira ebu cehil ebu leheb vs. inanmadıkları için değil islama düşmanlık yaptıkları için hakarete maruz kalıyorlar..Çünkü İslama düşmanlık yapan onlardı..İslamın başına ne geldiyse insanları ebu cehil yerine konan geri zekalılar yüzünden gelmiştir zaten...Orda çok haklısınız..Emin olun ki ben size şuan dinsiz desem ben dinden çıkarım..Çünkü siz ateist olabilirsiniz ama belki kalbinizde inanmaya yönelik bir pırıltı var belki ilerde müslüman olacaksınız bilemem..O yüzden yasaklanmıştır birine dinsiz vs. demek..O yüzden siz size İslam ve Kuran adına saldıranları dikkate almayın..
  19. ceren25

ceren25 Member

Aldığı Beğeni:
    19
    Ödül Puanları:
    18

peki "islama düşmanlık" ne demek açıklar mısınız?

çünkü ben dinlere yeterince uzağım... aklı başında insanların din sahibi olmasına itirazım yok... ama delilerin din sahibi olmasına itirazım var... zira bu kişiler kutsal kitaplarda yazan ayetleri "faşizm-fanatik -radikalizm-düşmanlık-kin ve nefret" ile dolu ruhlarının bir yansıması olarak kullanıyorlar. ve ben bu insanların din dediği şeye de düşmanım...

bu sebeple siz de onlara söylediklerimizi üstünüze alınmayın...
  20. aklkn41

aklkn41 New Member

Aldığı Beğeni:
    50
    Ödül Puanları:
    0

"İslama düşmanlık" , geçmişte ebu cehil ve ebu lehebin yaptığı İslam peygamberine hakaret etmek, peygamberimizin kapısının önüne hayvan pislikleri atmak,İslama inanan kişilere akıl almaz işkenceler yapmak,vsss.. gibi.
    Şimdikii zamanda da buna benzer binlerce örnek var...İnanmamakla düşmanlık yapmak ayrı şey..Peygamberimizin amcası Ebu Talip inanmıyordu.. Ama düşmanlıkta yapmıyordu..Ama Kuran da ona karşı tek bir hakaret yok..İşte aradaki fark bu..

Sayfayı Paylaş