Öss 2008

Konusu 'Güncel Olaylar' forumundadır ve Mıknatıs tarafından 15 Haziran 2008 başlatılmıştır.

 1. Mıknatıs

  Mıknatıs Womanizer

  Mesajlar:
  11.151
  Aldığı Beğeni:
  401
  Ödül Puanları:
  583
  Üniversiteye girmek isteyen yaklaşık 1 milyon 530 bin genç, ÖSS’de ter döküyor. Sınav saat 09.30’da başlarken, gençler 195 dakikada 90 sayısal, 90 sözel olmak üzere 180 soru çözecek.
  ÖSS, 81 il ve bazı ilçeler olmak üzere 151 merkezde ve KKTC’nin başkenti Lefkoşa’da toplam 5 bin 200 binada, 81 bin 138 salonda yapılıyor. Yaklaşık 1 milyon 530 bin adayın katıldığı ÖSS’de 239 bin 191 kişi görev alıyor. Ayrıca, emniyet ve jandarma ekipleri de güvenlik önlemleri aldı.
  Adayların, yanlarında cep telefonu gibi haberleşme araçlarının yanı sıra saat fonksiyonu dışında fonksiyonu bulunan saat, sözlük işlevi olan elektronik aygıt, müsvedde kağıdı, defter ve kitap gibi araçlarla sınava girmesine izin verilmedi. Ayrıca sınava başları açık olmayan veya kılık kıyafetleri yürürlükteki mevzuata uygun bulunmayan adaylar da alınmadı.
  Sınavda adaylara, sözel ve sayısal bölümlerden sorular yöneltildi. Sözel bölümde adaylara tarih, coğrafya ve felsefe alanında 90, sayısal bölümde ise fizik, kimya ve biyoloji alanlarında da 90 olmak üzere toplam 180 soru soruldu.
  -LİSANS TERCİHİ İÇİN 185 PUAN ALMAK GEREKİYOR-
  Üniversitelerin ön lisans ve açıköğretim programlarını tercih edebilmeleri için adayların en az 160, lisans programlarını tercih edebilmek için de en az 185 puan almaları gerekiyor. ÖSS sonuçları Temmuz ayında açıklanacak.

  ACI HABER YOZGAT'TAN GELDİ!
  YOZGAT'ın Saraykent İlçesi yakınlarında meydana gelen trafik kazasında, ÖSS adaylarını taşıyan minibüs ile özel bir otomobil çarpıştı. Kazada, otomobilde bulunan 3 kişi ölürken minibüste bulunan ÖSS adaylarından 12'si yaralandı. Yaralı öğrenciler ÖSS hastaneye kaldırıldı.
  DHA muhabirinin aldığı bilgiye göre, Akdağmadeni İlçesi'nden Sorgun ilçe merkezine ÖSS'ye gidecek öğrencileri taşıyan sürücü ve plakası henüz alınamayan minibüs, Ankara'dan Sivas yönüne giden özel otomobilin çarpışması sonucu meydana geldi. Kazada, minibüsteki öğrenciler yaralanırken, otomobilde bulunan 3 kişi öldü. Yaralılar Sorgun ve Yozgat Devlet hastanelerinde tedavi altına alındı.

  ÖSS’DE GÖREVLİ ÖĞRETİM ÜYESİ FENALAŞARAK ÖLDÜ
  Öte yandan bir kötü olay da Sivas'ta yaşandı. Cumhuriyet Üniversitesi (CÜ) Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şener Bingöl, Öğrenci Seçme Sınavı’nda (ÖSS) görevli olduğu okul binasında fenalaşarak öldü.
  AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, CÜ Fen Edebiyat Fakültesi B Binası’nda yapılan ÖSS’de görevli olan CÜ İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstriyel İlişkiler Bölümü Çalışma Ekonomisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şener Bingöl (65), okul binasının zemin katındaki D-2 salonda sınavın başlamasına kısa bir süre kala fenalaştı.
  Binadaki görevlilerin çağırdığı 112 Hızır Acil Servis’e ait ambulansla, rahatsızlandığı binanın yaklaşık 1 kilometre ilerisindeki CÜ Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi acil servisine kaldırılan Bingöl’ün yaşamını yitirdiği anlaşıldı. Prof. Dr. Bingöl’ün cenazesi, hastane morguna kaldırıldı.
  Prof. Dr. Bingöl’ün kalp krizi geçirdiğinin tahmin edildiği belirtildi. Evli, 1 çocuk babası olan, çok sayıda ulusal ve uluslar arası bilimsel yayını bulunan Prof. Dr. Bingöl’ün ölüm haberini aldıktan sonra hastaneye gelen yakınları ve meslektaşları olayın üzüntüsünü yaşadı. Bu arada, Bingöl’ün rahatsızlandığı salonda sınava giren adayların başka
  bir salona alındığı öğrenildi.

  ÖSS HEYECANI BAYILTTI
  ADANA'da Öğrenci Seçme Sınavı'na (ÖSS) girmeye hazırlanan 17 yaşındaki epilepsi hastası Neslihan Ekici, salona alınmayı beklerken heyecandan baygınlık geçirdi.
  DHA muhabirinin aldığı bilgiye göre, sınav için İsmet İnönü İlköğretim Okulu'na gelen Neslihan Ekici, salon kapılarının açılmasını beklediği sırada baygınlık geçirdi. Heyecandan tansiyonu düşen Ekici'ye ilk müdahaleyi okulda bulunan görevliler ve yakınları yaptı. Bütün çabalara rağmen tansiyonu normale dönmeyen ve konuşmakta zorlanan Neslihan Ekici için ambulans çağrıldı. Okula gelen 112 görevlileri, Neslihan Ekici'nin normalde 8- 12 olması gereken tansiyonunun 5-7 olduğunu belirleyince tuzlu ayran içirdi. Heyecanı yatışmayan öğrenciye serum bağlayan görevliler, tansiyon normale dönmeye başlayınca kısa süre serum verilmesinden sonra sınava girebileceğini belirterek ayrıldı. Neslihan Ekici, bir süre sonra kendisini iyi hissettiğini bildirince sınav salonuna girdi.

  MARMARA ÜNİVERSİTESİ'NE ALINMAYAN TÜRBANLI VELİLER TEPKİ GÖSTERDİ

  ÖSS sınavına girecek olan üniversite adayı çocukları ile Marmara Üniversite Göztepe Kampüs'e girmek isteyen türbanlı veliler okula alınmadı. Önceki yıl okul bahçesine girebilen türbanlı veliler bu yıl okula alınmazken, türbanlı üniversite adayı öğrenciler de önceki yılda olduğu gibi sınav binasında değil okul girişindeki kabinde başlarını açarak okula giriş yapabildi. Türbanlı veliler çocuklarına son anına kadar destek vermek istediklerini anacak uygulama nedeni ile çocuklarının da morallerinin bozulduğunu söylediler.

  09:30'da başlayan sınav öncesi erken saatlerde Marmara Üniversite Göztepe Kampüs'üne gelen veliler uygulamaya tepki gösterdi. Geçen yıl yapılan ÖSS sınavında üniversite bahçesine kadar türbanlı olarak girebilen veli ve öğrenciler bu yıl okul giriş kapısında arandılar. Marmara Üniversitesi Göztepe Kampüs'ünde 2007 ÖSS'de sınav binasında başını açarak dersliklere çıkabilen türbanlı öğrenciler bu yıl okul giriş kapısının yanında bulunan kabine girip türbanlarını çıkardıktan sonra kampüse giriş yapabildi. Önceki yıllarda okul bahçesine kadar girip, çocuklarına moral verdiklerini söyleyen türbanlı veliler bu seneki uygulamaya anlam veremediklerini belirtti. Çocukları ile okula
  girmek üzereyken güvenlik görevlileri tarafından geri çevrildiklerini söyleyen bir veli, çocuğunun yaşanan manzara karşısında ne yapacağını şaşırdığını ve morali bozuk halde sınava girmek zorunda kaldığını belirterek duruma tepki gösterdi. Yaşanan olaya tepki gösteren bir veli ise 'Yetkililer bizi top yekün delirtmek istiyorlar, açık kolla içeri insanlar girerken bizi içeri almıyorlar, yeter bu halka eziyet, yeter artık' diye konuşurken bir başka erkek veli ise 'Biz bikini ile içeri girmek istiyoruz, ne olur yetkililer bir cevap versinler' diyerek tepkisini dile getirdi. Sınava girecek bir öğrenci ise
  annesinin son anına kadar yanında olmasının kendisi için moral olacağını söyleyerek annesinin içeri alınmamasının kendisini etkilediğini söyledi.

  Diğer taraftan aday öğrencilerin babaları ve türbansız anne ve yakınlarının sınavların yapıldığı bina önüne kadar girmelerine izin verildi.

  ÖSS'NİN YAPILDIĞI BİNAYA TÜRBANLA GİRDİLER...

  İstanbul'da ÖSS'nin yapıldığı okullardan biri olan Kağıthane imam Hatip Lisesi'ne bazı kızların türbanlı olarak girdikleri gözlendi. Sınavın yapılacağı binaya türbanlı olarak giren kızlar, arama noktalarından da başlarını açmadan geçtiler.
   

Sayfayı Paylaş