Özel Müzeler

Konusu 'Tatil ve Turizm' forumundadır ve Kadı Kızı tarafından 6 Mart 2009 başlatılmıştır.

1. Kadı Kızı

Kadı Kızı Zulcenahay

• Platin Üye
    Medya:
    2
    Aldığı Beğeni:
    1.198
    Ödül Puanları:
    113
    Özel Müzeler

Kamu Kurum ve Kuruluşları, gerçek ve tüzel kişilerle vakıfların kendi hizmet konuları veya amaçlarını gerçekleştirmeleri için başvurmaları halinde özel müze açmalarına izin verilmektedir.
    Özel Müze kurma isteklerini konu alan başvurular 2863 sayılı Kanun ve buna bağlı çıkarılan "Özel Müzeler ve Denetimleri Hakkında Yönetmelik" hükümleri doğrultusunda incelenmekte, müzenin yeterli nitelik ve nicelikte bulunması ve sürekli hizmet vermesi hususları dikkate alınarak değerlendirilmektedir.

Gerçek ve tüzel kişilerce kurulacak müzeler, Bakanlığımızın izin belgesinde belirlenen konu alanlarına ilişkin taşınır kültür varlığı bulundurabilir ve teşhir edebilirler. Bu müzelerde taşınır kültür varlıklarının korunması devlet müzeleri statüsündedir.

Genel Müdürlüğümüzün denetiminde 110 adet özel müze bulunmaktadır.

ÖZEL MÜZELERİMİZ
    1 AFYON Bolvadin Müzesi 2 AFYON Zafer Müzesi 3 AMASYA Alpaslan Belediyesi Müzesi 4 ANKARA A.O.Ç.Atatürk Evi Müzesi 5 ANKARA Beypazarı Tarih ve Kültür Müzesi 6 ANKARA Çankaya Atatürk Müze Köşkü 7 ANKARA G.Ü.Mesleki Eğitim Fakültesi Müzesi 8 ANKARA Mehmet Akif Ersoy Müzesi (Hacettepe Üniversitesi) 9 ANKARA Meteoroloji Müzesi 10 ANKARA MTA Tabiat Tarihi Müzesi 11 ANKARA ODTÜ Müzesi 12 ANKARA A.Ü. Eğitim Bilimleri Fak. Oyuncak Müzesi 13 ANKARA PTT Müzesi 14 ANKARA TCDD Açıkhava Buharlı Lokomotif Müzesi 15 ANKARA TCDD Kurtuluş Savaşında Atatürk Konutu ve Vagonu 16 ANKARA TCDD Müzesi Sanat Galerisi 17 ANKARA Telekomünikasyon Müzesi 18 ANKARA Türk Hava Kurumu Müzesi 19 ANKARA Ülker Zaim Müzesi 20 ANKARA Ziraat Bankası Müzesi 21 ANKARA 75.Yıl Cumhuriyet Eğitim Müzesi 22 ANKARA Şerife ULUDAĞ Kız Olg. Enst. 100.Yıl Müzesi 23 ANKARA Ankara Barosu Hukuk Müzesi 24 ANKARA Vakıf Eserleri Müzesi 25 ANKARA Çengelhan Rahmi M Koç Müzesi 26 ANKARA Ziraat Fakültesi Müzesi 27 ANTALYA Suna-İnan Kıraç Kaleiçi Müzesi 28 AYDIN Fatma Suat Orhon Müze ve Sanat Evi 29 BURSA Kent Müzesi 30 BURSA Ormancılık Müzesi 31 BURSA Özel Anadolu Arabaları Müzesi 32 BURSA Karagöz Müzesi 33 ÇANAKKALE Adatepe Zeytinyağı Müzesi 34 ÇANAKKALE Belediye Türk evi Özel Etnoğrafya Müzesi 35 ÇANAKKALE Bigalı(Çam yayla) Atatürk Evi Müzesi 36 ÇANAKKALE Kabatepe Tanıtma Merkezi 37 ÇANAKKALE Milli Park Çamburnu Ziyaretçi Merkezi 38 ÇANAKKALE Şehitler Abidesi Harp Müzesi 39 EDİRNE T.Ü. Lozan Müzesi 40 EDİRNE T. Ü. Çağdaş Resim Heykel Müzesi 41 EDİRNE T. Ü. II.Beyazıd Sağlık Müzesi 42 EDİRNE Vali Fahri YÜCEL Edirne Kent Tarihi Müzesi 43 EDİRNE Özel Vakıf Eserleri Müzesi 44 ERZİNCAN (Kemaliye) Ali GÜRER Özel Müzesi 45 ERZURUM 23 Temmuz Kongre Müzesi 46 ESKİŞEHİR A. Ü. Cumhuriyet Tarihi Müzesi 47 ESKİŞEHİR A. Ü. Çağdaş Sanatlar Müzesi 48 ESKİŞEHİR A. Ü. Eğitim Karikatürleri Müzesi 49 ESKİŞEHİR Eskişehir TCDD Müzesi 50 GAZİANTEP Kent Müzesi 51 GAZİANTEP Mevlevi Kültürü ve Vakıf Eserleri Müzesi 52 GAZİANTEP Savaş Müzesi 53 İSTANBUL Aşiyan Müzesi (Tevfik Fikret’in Evi) 54 İSTANBUL Atatürk Müzesi 55 İSTANBUL Ayşe ve Ercüment Kalmık Müzesi 56 İSTANBUL Basın Müzesi 57 İSTANBUL Denizcilik ve Su Ürünleri Müzesi 58 İSTANBUL Halı Müzesi 59 İSTANBUL Haluk Perk Müzesi 60 İSTANBUL H.Rahmi Gürpınar Müzesi 61 İSTANBUL Karikatür ve Mizah Müzesi 62 İSTANBUL Kazım Karabekir Paşa Müzesi 63 İSTANBUL Kilim ve Düz Yaygılar Müzesi 64 İSTANBUL Kont Seçini İtfaiye Müzesi 65 İSTANBUL Mimar Sinan Üniv. Resim ve Heykel Müzesi 66 İSTANBUL Polis Müzesi 67 İSTANBUL PTT Müzesi 68 İSTANBUL Rahmi M. Koç Sanayi Müzesi 69 İSTANBUL Sadberk Hanım Müzesi 70 İSTANBUL Sait Faik Abasıyanık Müzesi 71 İSTANBUL Sakıp Sabancı Müzesi 72 İSTANBUL Sirkeci Garı TCDD Müzesi 73 İSTANBUL Şehir Müzesi 74 İSTANBUL Tanzimat Müzesi 75 İSTANBUL Türk İnşaat ve Sanat Eserleri Müzesi 76 İSTANBUL Türk Vakıf Hat Sanatları Müzesi 77 İSTANBUL Türkiye Denizcilik İşl. Tarih ve Sanat Merkezi Müzesi 78 İSTANBUL Yapı Kredi Vedat Nedim Tör Müzesi 79 İSTANBUL Yerebatan Sarnıcı 80 İSTANBUL 500. Yıl Vakfı Türk Musevileri Müzesi 81 İSTANBUL Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Deontoloji A.B.D. Bşk. Müzesi 82 İSTANBUL Suna ve İnan Kıraç Vakfı Pera Müzesi 83 İSTANBUL Sunay Akın Oyuncak Müzesi 84 İSTANBUL Rezzan Has Haliç Kültürleri Müzesi 85 İSTANBUL Beşiktaş Jimnastik Kulübü Müzesi 86 İSTANBUL Osmanlı Bankası Müzesi 87 İSTANBUL Nezih Eldem Şehir Müzesi 88 İZMİR Çocuk Müzesi 89 İZMİR Selçuk Yaşar Resim Müzesi ve Sanat Galerisi 90 İZMİR TCDD Selçuk Çamlık Açık Hava Buharlı Lokomotif Müzesi 91 İZMİR TCDD 3. Bölge Müze ve Sanat Galerisi 92 İZMİR Ahmet Priştina Kent Arşivi ve Müzesi 93 KAYSERİ Erciyes Ünv. Gevher Nesibe Tıp Tarihi Müzesi 94 KASTAMONU Şeyh Şaban-ı Veli Külliyesi Vakıf Eserleri Müzesi 95 KASTAMONU Özel 75. Yıl Cumhuriyet Müzesi 96 KIRIKKALE Silahsan Özel Müzesi 97 KONYA A.R. İzzet Koyunoğlu Şehir Müzesi 98 KONYA Sahip Ata Hanegahı Müzesi 99 KÜTAHYA Dumlupınar Müzesi 100 KÜTAHYA Tavşanlı Belediyesi Müzesi 101 KÜTAHYA Hava Er Eğitim Tugay Komutanlığı Müzesi 102 MALATYA İnönü Ünv. İsmet İnönü Müzesi 103 MERSİN Silifke Taşucu Amphora Müzesi 104 MUĞLA -Marmaris- Halıcı Ahmet Urkay Müzesi 105 SAKARYA Ali Fuat Paşa Kuvay-i Milliye Müzesi 106 SAMSUN Atatürk Evi(Mustafa Kemal Paşa Havza Karargahı) 107 TEKİRDAĞ Malkara Eğitim ve Kültür Vakfı Özel Müzesi 108 TOKAT Mevlevi Kültürü ve Vakıf Eserleri Müzesi 109 TRABZON Atatürk Müzesi (Köşk) 110 ZONGULDAK Çanakçılar Seramik A.Ş. Müzesi

Sayfayı Paylaş