Özel okullar ve özel yabancı okullar

Konusu 'Sınavlar ve Eğitim Haberleri' forumundadır ve cortrex11 tarafından 5 Haziran 2009 başlatılmıştır.

1. cortrex11

cortrex11 Well-Known Member

Aldığı Beğeni:
    203
    Ödül Puanları:
    63
    Özel Okullar Birliği Derneği, orta öğretim okullarına öğrenci yerleştirme amacıyla "Özel Okullar Kayıt Kılavuzu" hazırladı.

Özel Okullar Birliği Derneği Genel Sekreteri Nurullah Dal, oluşturulan 4 kişilik kayıt komisyonun, 8. sınıf SBS sonucuna göre öğrenci alacak özel okulların kayıt takvimini hazırladığını bildirdi.

Dal, 2009-2010 öğretim yılı için Özel Türk Okullarının hazırlık veya 9'uncu sınıflarına, öğrencilerin, yarın girecekleri 8'inci sınıf SBS sınavında elde ettikleri puana göre, okullar tarafından taban puan ilanı, ön kayıt ve kesin kayıt yolu ile öğrenci alınacağını hatırlattı.

Hazırlanan kılavuza göre, kayıt kabullerde öğrenci velileri sınav sonuç belgelerinin aslını ibraz edecek. Adaylar, puanı tutan birden fazla okula ön kayıt yaptırabilecek. Kesin kayıtlarda adayların puanlarının eşit olması durumunda sırasıyla, Türkçe, Matematik, Fen Bilgisi, Sosyal Bilgiler ve Yabancı Dil puanları yüksek olan ile 8. sınıf yıl sonu okul puanı, 7. sınıf yıl sonu okul puanı yüksek olan ve yaşı küçük olan adaya öncelik verilecek.

1. ön kayıt dönemi 3-12 Ağustos tarihleri arası olarak belirlendi. Okul kayıt-kabul komisyonlarının yaptığı ön kayıt listeleri 12 Ağustos 2009 tarihinde okulda herkesin görebileceği bir yere asılarak ilan edilecek.

Ön kayıt yaptıran öğrencilerin kesin kayıtları 13-16 Ağustos tarihleri arasında yapılacak. 16 Ağustos saat 15.00 itibariyle kontenjanın dolmaması ve ilan edilen açık kontenjanın artması durumunda, belirlenen açık kontenjan kadar, sıralama listesinde bulunanlardan okulda bekleyenler tutanakla tespit edilip sıralanacak ve puan sırasına göre kaydedilecek.

Okullar 16 Ağustos saat 17.00'de kayıt durumlarını inceleyerek açık kontenjanlarını ve yeni taban puanlarını, Türkiye Özel Okullar Birliği Derneğine faksla gönderecek. 19 Ağustosta yapılacak 3. ön kayıt döneminde listelenen öğrencilerin, okulun kontenjan açığı kadar kısmının kesin kayıtları 20-24 Ağustos 2009 tarihleri arasında yapılacak.

ÖZEL OKULLAR BA[FONT=Times New Roman,Times New Roman][FONT=Times New Roman,Times New Roman]Ş[/FONT][/FONT]VURU KILAVUZU(2009-2010)

Last edited: 17 Temmuz 2009
  2. cortrex11

Aldığı Beğeni:
    203
    Ödül Puanları:
    63
    özel yabancı ortaöğretim okulları ve kontenjan listesi

ÖZEL YABANCI ORTAÖĞRETİM OKULLARI VE KONTENJAN LİSTESİ

Asil Liste Kayıtları:
    a. Okul kayıt-kabul komisyonları asil ve yedek listeleri herkesin görebileceği bir yere asarak ilan edeceklerdir.

b. Okullarca, asil listeden kazanan öğrencilerin kayıtları 03 Ağustos 2009 Pazartesi günü baslayacak, 05 Ağustos 2009 Çarsamba saat 17.00’ye kadar yapılacaktır.

c. Okul kayıt-kabul komisyonu, 05 Ağustos 2009 Çarsamba saat 17:00’da kayıt olan öğrenci sayısı ile varsa açık kalan kontenjanını ilan edecektir.

II- Yedek Liste Kayıtları:

a. Bu dönemde, kontenjan açığı olan okulun yedek listesinde bulunan adaylar ön kayıt yaptırabileceklerdir. (Kesin kaydını baska bir okula yaptıranlar dahil)

b. Bir okulun asil listesinde yer alan, ancak süresi içinde kesin kayıt yaptırmamıs adaylar, yedek liste ön kayıtları döneminde o okula ön kayıt yaptıramayacaklardır.(Bu adaylar ancak 12 Ağustos 2009 tarihinden itibaren baslayan ön kayıt döneminde ilgili okula ön kayıt yaptırabilirler.)
    c. Ön kayıtta sadece Sınav Sonuç Belgesi istenecektir.

d. Kayıt-Kabul komisyonu okula ön kayıt için basvuran bütün adayların listesini en yüksek puandan baslamak üzere yeniden düzenleyecek, sıralama listesi üzerinde kontenjan açığı kadar adayı isaretleyerek 07 Ağustos 2009 Cuma günü saat 17.00’de okulda ilan edecektir.
    e. Ön kayıt sıralama listesine göre kesin kayıtlar 10 Ağustos 2009 Pazartesi günü saat 09.00’da baslayacak, aynı gün saat 15:00’te sona erecektir. Saat 15:00 itibariyle kontenjanın dolmaması durumunda, ön kayıt sıralama listesinde bulunanlardan okulda bekleyenler tutanakla tespit edilecek, sıralanacak ve puan sırasına göre kayıt edileceklerdir. Bu öğrenciler kayıtla ilgili belgelerini 11Ağustos 2009 Salı günü saat 14.00’e kadar teslim edebileceklerdir.
    f. Tüm bilgiler http://www.yabanciokullarsinavi.org adresinde yayınlanacaktır. Ayrıntılı bilgi için okulların internet sitelerine basvurulabilir.

Ön Kayıt Dönemi
    a. Kontenjan açığı olan okullar 12 Ağustos – 20 Ağustos 2009 tarihleri arasında kayıt islemini önkayıt sistemi içinde sürdüreceklerdir.
    b. Bu dönemde okullar bir gün ön kayıt, takip eden gün kesin kayıt seklinde islem yapacaklardır. Önkayıt yaptıran öğrenciler, aynı gün saat 17:00’de kesin kayıt hakkı kazanıp kazanmadıklarınıöğreneceklerdir.
    c. Aday bu dönemde önceki tercihlerine bağlı kalmaksızın isteği okula basvurabilir.
    d. Sınav Yürütme Kurulu okullardan aldığı bilgileri değerlendirerek 24 Ağustos 2009 tarihindenitibaren yapılacak kayıtlarla ilgili esasları okullara ve velilere duyuracaktır.
    e. Her kayıt dönemi için ayrı önkayıt listesi yapılacaktır. Ön kayıt listesi sadece ait olduğu dönem içingeçerli olacaktır.
    f. Okullar belirtmis oldukları kontenjanlarını doldurmak zorunda değillerdir.

2009 YILI ÖZEL YABANCI ORTAÖĞRETİM OKULLARINA GİRİŞ İÇİN TERCİH BAŞVURUSU İŞLEMLERİ

Başvuru Tarihleri: 26/06/2009 08:00:00 - 15/07/2009 17:00:00
    Başvuru İşlemleri için tıklayınız

Özel Yabancı Okullar ile ilgili tüm sorun ve sorularınız iin İletişim (Sorun/Sorular)

(cortrex11)​

3. cortrex11

Aldığı Beğeni:
    203
    Ödül Puanları:
    63
    Özel Yabancı Ortaöğretim Okullarına Giriş Sınavı; Adana, Ankara, Antalya, Bursa, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Kayseri, Mersin, Muğla, Samsun, Zonguldak illerinde olmak üzere 14 merkezde gerçekleştirilmiştir. Saat 10.00’da başlayan sınav 120 dakika sürmüş ve sorunsuz bir şekilde bitmiştir.

Sınav sorularının %90’ı Türkçe, Matematik, Fen ve Teknoloji ile Sosyal Bilgiler derslerini içermekte olup, bu soruların % 70’i 8. sınıfların öğretim programlarını, % 30’u ise 7. sınıfların öğretim programlarını kapsamıştır. Sınav sorularının %10’luk dilimi ise dil öğrenme yeteneğini ölçen sorulardan oluşmuştur.

“Özel Yabancı Ortaöğretim Okulları Sınavı”nın yapılışı, öğrencilerin gireceği sınav yerlerinin tespiti, sınav sonuçlarının değerlendirilmesi, bu okullara yerleştirilecek öğrencilere ait asil ve yedek listelerin belirlenmesi Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilmektedir. Özel Yabancı Ortaöğretim Okullarının 1.667 olan kontenjanına 18.512 başvuru yapılmıştır.

Sınav sonuçları, 25 Haziran 2009 tarihinde http://www.meb.gov.tr adresinde ilan edilecektir. Adaylar okul tercihlerini sınav sonuçları açıklandıktan sonra 26 Haziran-15 Temmuz 2009 tarihleri arasında http://www.meb.gov.tr adresinden yapacaklardır. Asil ve Yedek Listeler ise 24 Temmuz 2009 tarihinde aynı internet adresinde ilan edilecektir. Adaylara ayrıca sınav sonuç belgesi gönderilmeyecektir.

Bu hususta öğrencilerimizin ve velilerimizin www.yabancıokullarsinavi.org adresinde yer alan Özel Yabancı Okullara Giriş Sınavı Başvuru Kılavuzundaki bilgileri takip etmeleri ve kayıt takvimine uymaları gerekmektedir.

Özel Yabancı Ortaöğretim Okulları Sınav Yürütme Kurulu

4. cortrex11

Aldığı Beğeni:
    203
    Ödül Puanları:
    63
    2008 özel yabancı okullar taban puanları

kaynak

Last edited: 14 Temmuz 2009

Sayfayı Paylaş