Peygamberlerin Meslekleri

Konusu 'İslam ve İnsan' forumundadır ve BüyüLeyici tarafından 15 Ocak 2009 başlatılmıştır.

1. BüyüLeyici

BüyüLeyici New Member

Aldığı Beğeni:
    29
    Ödül Puanları:
    0
    HZ. ADEM (AS) : İlk ziraat mühendisi ve çiftçi idi.

HZ. ŞİD (AS) : Hallac, kazzaz, nessac = dokumacıların, örücülerin ve mensucat sanayiinin ilk kurucusu idi.

HZ. İDRİS (AS) : İğneyi ilk icad eden, ona delik açan, iplik geçiren olduğundan, terzicilerin- konfeksiyoncuların- örücülerin piri sayılır.

HZ. NUH (AS) : Marangozcuların- gemicilerin- denizcilerin ve barbarosların piri idi.

HZ. HUD (AS) : Tüccar idi. Bütün tüccarların piri sayılır.

HZ. SALİH ( AS) : Sürülerle develer yetiştirirdi. Sütlerini hem içer, hem de satıp dünyalığını temin ederdi. Salih peygamberin devesi meşhurdur.

HZ. İBRAHİM ( AS) : Kabeyi yeniden inşa edişiyle, Hz Süleyman (as)'a ve Mimar Sinan'a önderlik etmiştir.

HZ. LUD (AS) : Tarihçi idi. Seyyahların, Evliya çelebilerin piridir.

HZ. İSMAİL (AS) : Kara ve deniz avcılığı ile geçimini sağlardı. Avcıların piri sayılır. 70 dil bilirdi. Tercümanların da piridir.

HZ. İSHAK ( AS) : Çoban idi.

HZ. YAKUB ( AS) : Çoban idi.

HZ. YUSUF (AS) : Saati ilk icat eden, Toprak mahsulleri ofisini ilk defa kuran, bolluk zamanında depolamayı, kıtlık zamanında halka dağıtmayı düşünen bir peygamberdir.

HZ. EYYÜB ( AS) : Ziraatcı idi.

HZ. ŞUAYB (AS) : Ziraatcı idi.

HZ. MUSA (AS) : Çobanlık yapmış ve Hz Şuayb (as)'a hizmetçilik etmiştir.

Bir büyüğe hizmet etmekte peygamber mesleklerinden biridir.

HZ. HARUN (AS) : Vezir idi.

HZ. DAVUD (AS) : Demiri işleyen, zırh yapan ve düzenli ordular kuran,
    Calut'un ordularını mağlup eden bir kumandandır.

HZ. SÜLEYMAN (AS) : Emir, hükümdar idi. Sazlardan zenbil yapardı. Bakır madenini ilk defa işleyen O'dur.

HZ. ZÜLKİFL (AS) : Ekmek pişirirdi, fırıncıların piri idi.

HZ. İLYAS (AS) : Dokumacı ve iplikçilerin piri idi.

HZ. YUNUS (AS) : Balık avlayıp geçinirdi, balıkçıların piri idi.

HZ. ÜZEYR ( AS ) : Bahçıvan idi. Meyve ağaçlarını ilk defa aşılayan fidan yetiştiren, budama işlerini insanlara öğretendir. Bağ ve bahçe işleriyle uğraşanların piridir.

HZ. LOKMAN ( AS ) : Doktorluk ve eczacılık mesleğinin piridir.

HZ. İSA ( AS) : Avcı idi. Av aleti ile geçimini temin ederdi. Avcıların piri idi.

HZ. MUHAMMED (SAV): Küçük yaşlarda çobanlık yapmış daha sonra ticaretle uğraşmış ve cihadla meşgul olmuştur.
  2. evcil123

evcil123 Well-Known Member

Aldığı Beğeni:
    43
    Ödül Puanları:
    48
    Cevap: Peygamberimizin MeslekLeRi

Hz. ali neden yok veya ben göremedim?
  3. Chance

Chance Well-Known Member

Aldığı Beğeni:
    186
    Ödül Puanları:
    63

Hz. Ali peygamber olmadığından görmemiş olabilir misin? Nerden duyduğunu merak ediyorum, nerden çıkarttın Hz. Ali peygamber diye? Alevi'yim o yüzden diyorum deme, senden daha iyi Alevilik'i biliyorum ve böyle diyeni fazla görmedim.

Neyse mantıksal olarak bir açıklama yapıyım sana:

Tarihte peygamber dini düzeltmek için yollanmıştır ve her peygamber'in bir dini vardır.

Aynı dönem içersinde iki din gelmemiştir, hiç bir zaman. Dolayısıyla hiç bir zaman aynı dönem içerisinde peygamber de gelmemiştir.

Şimdi soruyorum Hz. Ali peygamber diyorsan, Hz Muhammed nedir? Cevaplar mısın? İkisinden biri olamaz...

Tabiki cevap açık, peygamber Hz. Muhammed'dir. Kuran'da bahsedilen, İslam'ı yayan kişi Hz.Muhammed'dir. Hz. Ali ise tabiki saygın ve müslümanlık'a emeği geçmiş önemli bir insan, ayrıca peygamberimizin yakınıdır.

Bazı kesimlerin bu iki kişiliği ve görüşlerini farklıymış gibi göstermeye çalışması ne kadar acı, oyuna gelmeyelim...
  4. Misafir

Misafir Misafir

bence mütisssssssssss
  5. cemil489

cemil489 ForumVeterineri

Aldığı Beğeni:
    346
    Ödül Puanları:
    83
    Cevap: Peygamberlerin Meslekleri

Yağmur arkadaşımdan izin alarak yapıyorum bu düzeltmeyi...

Aynı anda gelen peygamber sayısı bazen 2, bazen 3 bile olmuştur...

Hz. Yakup ve Oğlu Hz. Yusuf
    Hz. İbrahim ve Oğlu Hz. İsmail
    Hz. Harun ve kardeşi Hz. Musa...

Bu misaller çoğaltılabilir... Ama Hz. Ali PEygamber değil, Peygamber efendimiz Hz. Muhammed (s.a.s) nin yeğeni ve 4 büyük halifenin sonuncusu dur...
    Celcelütiye isimli eserinden ne büyük bir insan olduğunu anlayabilirsiniz...
    Ama İlla peygamberdir diye dayatırsanız, problem sizdedir...
  6. Misafir2112

Misafir2112 Misafir

"Aynı dönem içersinde iki din gelmemiştir, hiç bir zaman. Dolayısıyla hiç bir zaman aynı dönem içerisinde peygamber de gelmemiştir."

BURDA NE DEMEK İSTEDİNİZ. hz ibrahim ismail ishak lut aynı dönem peygamberleri ve akrabalar. yine musa harun. yakup yusuf... ve daha bircogu...
  7. Misafir

Misafir Misafir

Evet aynı dönem içerisinde birden fazla peygamber gönderilmiştir ve bir araya da gelmişlerdir. Kardeşimizin belirttiği ve diğerleri (Hz ilyas ile Hz Elyasa, Hz Bişr ile Hz Şuayb gibi). Aynı dönemdeki bu peygamberler farklı bölgelere gönderilmişlerdir.
    Hz Ali'ye gelince o bir peygamber değil halifedir. Aynı zamanda Peygamber Efendimizin Amcasının oğludur. Lütfen müslümanlığımıza gölge düşürümeyelim.
  8. YaqMur TuaNa

YaqMur TuaNa Misafir

Cevap: Peygamberlerin Meslekleri

site gerçekten müthiş :)) onun dışında HZ. Ali'nin peygamber olmadığı gerçeği çok açıktır..yani böyle bir saçmalığı hangi mantıkla düşündün çok merak ediyorum doğrusu o_O
  9. Hanburg 55

Hanburg 55 Misafir

hz.ali peygamber değildır o Hz. Muhammed Mustafanın tanıdığıdır
  10. Misafir

Misafir Misafir

Sen kafayımı yedin ben hanefiyim ama hz aliyi bilmiyorsan açda biraz kur-an oku...

Sayfayı Paylaş