Piraye - Canan Tan - Kitap Özeti

Konusu 'Kitap Tanıtım Standı' forumundadır ve grasshopper tarafından 6 Haziran 2010 başlatılmıştır.

 1. grasshopper

  grasshopper ♥f€n€r!m♥

  Mesajlar:
  905
  Aldığı Beğeni:
  25
  Ödül Puanları:
  28
  Piraye - CANAN TAN - Piraye Kitap Özeti - Piraye Kitabı Hakkında - Piraye İnceleme - Piraye Kitap tahlili - PİRAYE Canan Tan

  Genç ve güzel Piraye adını Nazım Hikmet’in eşinden almıştır. Genç kızın babasıdır Piraye ismine tutkun olan; diğer kızı da babanın Nazım Hikmet hayranlığından payını alır: Hatice. Babanın açıklaması ilginçtir ki bu açıklama romanın temalarından birini de oluşturacaktır: "Piraye Nazım Hikmet’in karısı. Tam adı Hatica Piraye’dir. Nazım Hikmet’in onun için yazdığı şiirler ve mektuplar edebiyatımızın gerçek yüz aklarıdır."

  Piraye’nin babasının bu açıklaması karşısında ilk tepkisi şaşkınlıktır: "(...) Babam elinden kitap düşmeyen aydın bir insandı. Ama onun kızlarına bir şairin -hem de yasaklı bir şairin- karısının adını verecek kadar edebiyat tutkunu olduğunu yeni keşfediyordum."
  Piraye’nin doğduğu günden bu yana içinde taşıdığı edebiyat ve şiir tohumları hayatının bir bölümünde ilişkilerine de yansıyacaktır.

  Roman genç bir kızın aile okul aşk ve evlilik yaşantısına odaklanan ilginç bir biyografi özelliğine sahip; yazar yarattığı kadın kahramanın yaşantısına bir ’kadın duyarlılığı’ ile yaklaşıyor. Romanın ilk sayfalarında idealleri olan genç bir kız olarak tanıştığımız Piraye sayfalar ilerledikçe ilişkilerin farklı boyutlarını yaşayacak aşk duygusunun karşılığını kendi hayatına yerleştirmeye çalışacaktır.

  "Piraye" romanını bir ’dram’ haline getiren ise genç kızın evlilik ve evlilik sonrası
  yaşantısı olacaktır; Piraye üniversite öğreniminin hemen ardından Diyarbakır’a gelin gidecektir.

  "Piraye"yi yakın çevrenizde aramayın sakın" diyor Canan Tan. "Hem onun hem de romandaki diğer karakterlerin hayal ürünü olduklarını belirtmeme bilmem gerek var mı? Ama uzak şehirdeki şarkının nihavent olduğunu söyleyen Nazım Hikmet ve
  "Gözlerin hani?" diye soran Ahmed Arif gerçek."

  Roman yazarın kendi hayatından da belli belirsiz izler taşıyor okuruna.

  alıntı
   

Sayfayı Paylaş