Sağlık Yönetimi-Hastane Koridorları

Konusu 'Sağlık' forumundadır ve Joe Black tarafından 16 Kasım 2008 başlatılmıştır.

1. Joe Black

Joe Black '

Aldığı Beğeni:
    63
    Ödül Puanları:
    48
    HASTANE KORİDORLARI : O KADAR UZUN Kİ - BİR ÇEŞİT ZAMAN TUNELİ
    Doç.Dr. Haydar Sur - Marmara Üniversitesi Sağlık Eğitim Fakültesi

Örgüt, ya da meramını yabancı dilde anlatmak hastalığına tutulanların söyleyişiyle organizasyon; “belirlenen amaçları başarmak için iki ya da daha çok kişinin eşgüdümlenmiş biçimde çalıştıkları bir yapı” olarak tanımlanmaktadır. Örgütler büyüdükçe ve karmaşıklaştıkça eşgüdümleme zorlaşır çünkü işbölümü ve uzmanlaşma gittikçe yoğun bir durum almaya başlar. Hastaneler de çok karmaşık yapılı örgütler olduğundan, işbölümü ve uzmanlaşma ise hastanelerin doğası gereği belkemiğini oluşturduğundan, hastane yönetiminde eşgüdümleme çok önem kazanacaktır ve hakkıyla yapılmazsa içinden çıkılmaz sorunlar yaşanacaktır.

Herkesin şöyle veya böyle hastaneye yolu düşer, böyle zamanlarda hiç içinizden geçti mi bilmem, hastanede ne kadar zaman kaldığınızı, bu zamanı daha aza indirecek yöntemlerin olup olmadığını, varsa bunun nasıl sağlanabileceğini.. hiç ince ayrıntılarıyla düşündünüz mü? Genellikle hastane demek hastalık ve çile demek olduğu için insan işlemler esnasında enine boyuna düşünemiyor. Benim yolum düştükçe bu konuya dikkat ediyorum, hekim olmak bir yana, hastane yönetimiyle ilgili bir akademisyen olmak gibi de bir niteliğimiz olduğundan, genellikle ilgi ve ikram gösteriliyor. Buna nankörlük etmek istemem, ama bu durumda bile aynı işleri düzgün örgütlenmiş bir hastanede en az yarı yarıya zaman kazancıyla halledeceğimden emin oldum her seferinde. Kimbilir herşeyi “rutin prosedür” izleyerek yapanların başına neler geliyor.

Hastaneler örgütlenirken dikkat edilmesi gereken en önemli şeylerden birisi kişilerin bu hastanede işlerini en az zamanda nasıl halledip kurumu terkedebileceği konusudur. Bu önem, hem hastane hem de hasta açısından olmak üzere iki taraflıdır. Hastanede gereksiz yere kalan her kişi kuruma bir yük olur. Hastane yönetimlerinin hizmet alan kişilerin zamanlarını en tasarruflu şekilde yönetmek gibi bir sorumluluğu var. Hele büyük hastanelerde hizmet alanların zaman kayıplarının ağır kan kayıplarına benzediğini ve acil müdahale gerektirdiğini düşünüyorum. İnanmazsanız bir test önereceğim. Hastane yöneticilerine hastanelerde zaman yönetimi sizce nedir diye tek soruluk bir anket uygulayınız. Bunun sonucunu tahmin etmek o kadar zor değil: Bir çok kişi bunu ilk kez duyduğunu söyleyecek. Yönetim konularında yayın karıştırmaya meraklı bazıları “zaman yönetilemez çünkü zaman biriktirilemez” gibi bazı savlar ileri sürecek. Bazıları da ülkemizde hiçbir şeyin doğru dürüst yapılmadığından her zaman emin olduğundan “ahh ah, bizim böyle konuları gündeme getirmemiz ve bunların kabul görmesi için bir fırın ekmek yememiz gerekiyor” gibi öngörüde bulunacaklar. Bazıları “bizim hastanemizde bu konuya özel ilgi gösteriliyor, geçen hafta bu konuda seminer düzenledik, toplam kalite çalışma çemberi içinde bu konu da yer alıyor, üç kişiyi bu konu için görevlendirdim, vb” şeklinde yanıt verecekler. Hele bazılarının yanıtıyla ne demek istediğini siz anlayamayacaksınız; “bizim hastane kurulduğu günden itibaren israfın karşısındadır” ya da “bizim ISO 9000 belgemiz var” gibi bir yanıt gelecek. Ama sonunda siz aşağıdaki hususları anlamış olacaksınız:
    1. Yönetici konumundaki insanların birçoğu aynen para, arsa, bina, araç-gereç gibi zamanın da bir kaynak olduğunu henüz tam olarak anlamış değildir.
    2. Kamu hastanelerindeki yöneticiler zaman yönetimi denince konuyu zaman içinde iş yönetimi olarak ele almaktadır.
    3. Büyük ölçekli özel hastanelerde zaman yönetimi gibi yeni terimlere yöneticiler aşinadır, ancak bu yöneticilerin zaman yönetimi denince aklına yalnızca ve yalnızca çalışanların zamanının yönetimi gelmektedir ve hizmet alanların zamanı ikinci planda kalmaktadır.
    4. Küçük ölçekli özel hastanelerde zaman yönetimi diye bir konu çok ele alınmamakla birlikte hastanenin kıvrak yapısı gereği belki de işlemlerin en çabuk bittiği yerler bunlar olmaktadır.

Sayfayı Paylaş