Şarkı Söylemenin Faydaları

Konusu 'Hayatın İçinden' forumundadır ve cool.life tarafından 15 Ekim 2007 başlatılmıştır.

 1. cool.life

  cool.life New Member

  Mesajlar:
  210
  Aldığı Beğeni:
  17
  Ödül Puanları:
  0
  Sağlığınız için şarkı söyleyin
  Şarkı söylemenin hem insan sağlığını hem de ifade yeteneğini güçlendirdiği bildirildi. Almanya'daki Frankfurt Üniversitesi tarafından 31 amatör şarkıcı üzerinde yapılan araştırmada, şarkı söylemenin, vücuttaki antikor (bağışıklık maddeleri) üretimini teşvik ederek, üst solunum sisteminin virüslerden etkilenmesini önlediği tespit edildi.

  Şarkı söylemenin, meditasyon ve yürüyüş yapmak gibi insan sağlığını olumlu etkilediğini belirten uzmanlar, şarkı söylemekle insanın daha iyi bir şekilde soluk alıp vererek, vücuda daha çok oksijen sağladığını, dolaşım sistemini dinamik kıldığı gibi insan vücudunun "dengeli ve canlı" bir duruma geçtiğini kaydetti.

  Uzmanlar ayrıca, müzikteki deneyimlerin insanın başka alanlardaki yaratıcılığını da geliştirebileceğini belirtti. Müzik sevenlerin işlerinde daha başarılı olduklarına dikkat çeken uzmanlar, eğitim almış solo çalışmaları yapan bir şarkıcının konuşurken seslerdeki ince farklarla kimi duyguları içeren bilgileri aktarabileceğini ve bundan da yarar görebileceğine işaret etti. :eek:ley

  Sesin en önemli bir ifade yöntemi olduğunu belirten uzmanlar, eğer bir insan sesini özgürce kullanma gücüne sahip değilse, kendisini kapsamlı bir şekilde ifade edemeyeceğini bundan dolayı da yaşam kalitesinin kısıtlanabileceğini kaydetti.

  Uzmanlar, şarkı söylemenin ayrıca vokal kordları koruyarak, sesi daha genç kıldığını, bunun da menopoz dönemindeki kadınlar için çok yararlı olduğunu kaydetti.
   
 2. Misafir

  Misafir Misafir

  Cevap: Şarkı Söylemenin Faydaları

  Bu faydaların sağlanması için kişinin müzik kulağı ya da iyi bir sesi olması gerekmiyor.

  Bilim adamları Amerika Birleşik Devletleri'ndeki klinik laboratuvarlarda bir dizi deney yaptı. Hastalara sık sık şarkı söylemeleri öğütlendi. İncelemenin sonunda şarkı söyleyen hastaların acıyı daha az hissettiği ve daha hızlı iyileştiği ortaya görüldü.

  Uzmanlar şarkı söylemeyi fiziksel egzersiz yapmak olarak algıladıklarını belirtti.

  Doktorlar şarkı söylerken insan vücudunun oksijen açısından zenginleştiğini ve bu sayede kan dolaşımı, kas durumu, akciğer ve kalp sağlığının daha da iyi bir kondisyona ulaştığını belirtti.

  Uzmanlar kekemeliğin, stresin ve obezitenin şarkı söyleyerek tedavi edilebileceğini savunan teknikler olduğunu vurguladı.
   

Sayfayı Paylaş