Saroz körfezi Keşan, Yayla köyü ... Ailece sakin bir tatil için...

Konusu 'Tatil ve Turizm' forumundadır ve N@rkoz tarafından 31 Ağustos 2009 başlatılmıştır.

 1. N@rkoz

  N@rkoz Member

  Mesajlar:
  86
  Aldığı Beğeni:
  5
  Ödül Puanları:
  8
  Sevgili dostlar. Bu forumda Saroz, Enez, Erikli gibi yerler konuşuldu. Malum yaz geliyor. Yaz tatili denince genelde Akdeniz ve Ege bölgesi ilk akla gelir. Tatil köyü, otel, pansiyon, herşey dahil, tam pansiyon, yarım pansiyon gibi tanımlar hayatımıza daha sık karışır olur. Ben biraz daha az bilinen bir tatil şeklini ve tatil yerini hatırlatmak istedim.
  Tatil şekli : Yazlık kiralamak
  Tatil yeri : Saroz körfezinde turizme açılmaya çalışan (bence Keşan' ın parlayan yıldızı olmaya aday) Yayla köyü sahili.
  Yazlık kiralayarak tatil yapmak özellikle kalabalık aileler için ekonomik çözüm olarak düşünülebilir. Bunun dışında tatil köylerindeki gibi hayatınızı başkaları programlamaz. Kahvaltı saati, öğlen yemeği saati, akşam yemeği saati gibi sınırlamalarınız yoktur. Eğlencenizin bile animatörler tarafından yönlendirildiği bir ortamdan uzaksınızdır. Bunlar artıları; tabii ki eksileri de mevcuttur (yemek hazırlamak, bulaşık yıkamak vs vs). Amacım bunları tartışmak değil kesinlikle. Amacım sadece ve sadece böyle bir tatil seçeneği de olduğunu hatırlatmak.
  Yazlık kiraladığınzda bilindiği gibi sadece ev verilmekte ve diğer tüm ihtiyaçlarınızı kendiniz karşılamaktasınız. Ama bu sezon için Keşan Yayla sahilinde beklenen fiyat aralığı gecesi 50-80 ile dubleks yada tripleks bir villa kiralayabilirsiniz. Yeri kiralarken kişi başı diye bir kavram olmadığı için kalınacak kişi sayısı ile maliyet ters orantılı olarak düşmektedir. özellikle çocuklu ve sınırlı bütçeye sahip aileler için alternatif bir tatil şekli olabilmektedir. Ayrıca iki ailenin bir araya gelerek yazlık kiraladıkları sıkça görülen bir durumdur. Hafta sonu (ev sahipleri tarafından pek tercih edilmesede), haftalık 15 günlük, aylık ve hatta sezonluk kiralamalar yapmak mümkündür. Kiralanan süre uzadıkça gecelik maliyet te doğal olarak düşmektedir.
  Gelelim Yayla ya. Yaz tatili turizmi ile yeni tanışmaya çalışan bir bölgemizdir. Yaklaşık 15 yıl önce çadır turizmi ile başlayaj turizm macerası iklimi ve sakinliği ile dingin bir yaz tatili isteyenlerin tercihi olmuş ve bunun sonucu yazlıklar ile yapılaşma başlamış talep artınca da kooperatifler kanalı ile siteler oluşmuştur. Erikli ve Enez' in gölgesinde kalması nedeni ile fazla tanınamamış bir yer olan Yayla' da bunun sonucu olarak otel, pansiyon gibi olşumlarda bulunmamaktadır.
  Yer olarak Keşan' a yaklaşık 40 km., İstanbul' a yaklaşık 250 Km. mesafede olan bir köyümüz' dür.
  Ulaşım için Keşan' dan Enez yoluna yoluna dönülüp
  13133812.jpg
  27 km sonra karşınıza çıkacak Şabanmera - Yayla kavşağından
  13133839.jpg
  sola dönüldükten 11 km sonra sahil' e ulaşılır. Yol boyunca yer yer güzel bir orman manzarası eşlik eder
  13133894.jpg
  Özellikle Yayla köyünü çıktıktan sonra nefis bir saroz körfezi manzarası size hoşgeldiniz der.
  11475104.jpg
  Sadece yazlıklardan oluşan bu sahil beldemizde yukarıda da belirttiğim gibi -henüz- otel, pansiyon gibi konaklama imkanı yoktur. Konaklama sadece villa kiralayarak olmaktadır. Bu konuda emlakçılar olmakla birlikte hemen her sitenin bekçisi de kiralama konusunda yardımcı olmaktadır. Yaz kış açık 2 market bulunur. Yaz sezonunda her türlü ihtiyacınızı karşılayabileceğiniz bir çarşısı, çay bahçesi ve (sanırım 2 adet) disko(!)su bulunur. Özellikle Edirne, Kırklareli, Tekirdağ gibi illerden hatta yakınlığı ile İstanbuldan, hafta sonu, haftalık yada daha uzun süreli kiralamalarda tercih edilen bölgemizde asayiş sorunları yoktur. Yakın illerde oturup aylık, yada sezonluk kiralama yaparak (özellikle erkeklerin) eş ve çocuklarını bırakarak hafta içi işlerine gidip hafta sonu gelerek tatil yapanlara sıkça rastlanmaktadır.
  Hırsızlık, kapkaç, sarhoş terörü, bar ve diskoların uyutmayan müzik gürültüleri gibi sorunları hiç olmayan bu beldemizde sakin, sessizlikten huzur bulanların beğeneceği bir alternatif tatil imkanı vardır. Birkaç yıl önce yapılan ve balıkçı barınağı veya liman diye bilinen yapının

  ne yazık ki deniz ve çevre üzerinde olumsuz etkisi olsa da (koku ve sinek) bu etki hava durumuna göre limanın yakınlarını etklilemekte olup tüm Yayla sahilini etkilememektedir. Buna rağmen gelen şikayetlerden dolay liman' ın ıslah edilmesi yönünde düşünceler olduğu ve bu yönde projeler geliştirilmek olduğu da söylenmektedir.
  Son olarak size anlatmaya çalıştığım bu beldenin kuşbakışı bir kaç resimleri ile başbaşa bırakayım. Yolu düşen herkesi bu beldemizi görmeye davet ediyorum.
  13053455.jpg
  13053393.jpg
  13053222.jpg
  13049842.jpg
  13049631.jpg
   
  Last edited by a moderator: 15 Ocak 2015
 2. alaaddinn

  alaaddinn Member

  Mesajlar:
  29
  Aldığı Beğeni:
  0
  Ödül Puanları:
  6
  Cevap: Saroz körfezi Keşan, Yayla köyü ... Ailece sakin bir tatil için...

  Teşekkürler
   

Sayfayı Paylaş