Seçimler ve Temsil

Konusu 'Hayatın İçinden' forumundadır ve teko tarafından 16 Ocak 2013 başlatılmıştır.

 1. teko

  teko Active Member

  Mesajlar:
  2.357
  Aldığı Beğeni:
  26
  Ödül Puanları:
  38
  Seçimler ve Temsil

  Seçim, demokratik toplumların en önemli uyum ve uzlaşma mekanizmasıdır. Halkın doğrudan doğruya ya da dolaylı olarak yönetme gücünü kullanacak olanları belirlemesini sağlayan bir etkinliktir ce demokratik sürecin işlemesinde temel araçtır.

  Seçimin işlevleri şunlardır:

  Seçim, insanların siyasi konularda eğitilmelerini sağlar. Vatandaşlar, özellikle seçim dönemlerinde siyasetle daha çok ilgilenir ve bu konuda bilgi sahibi olurlar.

  Seçim, siyasi otoritenin dayandığı halk desteğini ölçen bir araçtır. Partilerin aldıkları oy oranlarına göre halktan gördükleri destek, seçim yoluyla belirlenebilir.

  Seçim, siyasi mücadelenin sonucunu değerlendirmede bir ölçülür. Seçim sonuçları, partiler arası yarışmadan hangi partinin gelip çıktığını gösterir.

  Günümüzde uygulanmakta olan seçim sistemleri, iki gruba ayrılır. Bunlardan biri çoğunluk sistemi ve nispi temsil sistemidir. Çoğunluk sistemi, bir seçim çevresinde seçime giren partiler arasında en çok oy alan partinin seçimi kazanmış sayıldığı sistemdir. Nispi temsil sistemi ise bir seçim çevresinde seçime giren partilerin aldıkları geçerli oyların oranına göre temsilci çıkardığı sistemdir. Ülkemizde nispi temsil sistemi uygulanmaktadır. Sistemin amacı, partilerin kendilerini destekleyen seçmen oranına göre parlamentoda temsil edilmelerini sağlar. Nispi temsil sistemi, çoğunluk sistemine göre daha adil fakat uygulanması zor olan bir sistemdir. Azınlığa da temsil hakkı vermesi bakımından önemlidir.
  Nispi temsil sisteminde, salt çoğunluğu sağlayan parti iktidara geçer. Bir parti tek başına salt çoğunluğu sağlayamazsa partiler aralarında anlaşır ve karma bir hükümet kurulur. Bu hükümet koalisyon hükümeti adını alır.

  Ülkemizde 18 yaşını dolduran her Türk vatandaşı oy kullanabilir. Bu hak, demokrasinin en önemli hak ve özgürlüklerindendir. Silah altında bulunan er ve erbaşlar, askeri öğrenciler ve taksirli suçlardan hüküm giyenler hariç ceza infaz kurumlarında bulunan hükümlüler oy kullanamazlar. Anayasa’ya göre halk, temsilcilerini dört yıllık bir süre için seçer. Ülkemizde milletvekili seçilebilmek için 25 yaşını doldurmuş ve T.C. vatandaşı olmanız gerekir.

  Demokrasinin temel ilkelerinden biri halk egemenliğidir. Demokratik yönetimde halk siyasal gücü ya doğrudan doğruya ya da temsilcileri aracılığıyla kullanır. Halkın siyasal gücü doğrudan doğruya kullanması doğrudan demokrasi, temsilcileri aracılığıyla kullanması ise temsili demokrasi adını alır. Doğrudan demokrasinin uygulanması tarih boyunca pek mümkün olmamıştır. Günümüz toplumlarında İsviçre’deki birkaç kanton dışında uygulanmamaktadır. Bazı durumlarda ise bu iki sistem bir arada uygulanmaktadır. Bu uygulamada temsilcilerin aldıkları bir karar, halkın oyuna sunulur ve ondan sonra geçerli hale gelir. Buna referandum ya da halk oylaması denir. Temsili demokraside, temsilciler, egemenliğin esas sahibi olan bireylerin isteğiyle onların adına egemenliği kullanırlar.

  Siyasal partiler,
  bir program çerçevesinde siyasal kararları etkilemek ve bu amaçla siyasi iktidara gelmek için kurulan örgütlerdir. Siyasal partiler, hukuk kurallarına uygun olarak rekabet eder ve halkın desteğini almaya çalışır. Farklı göreve çıkarları belli bir program etrafında bağdaştırır ve bu şekilde siyasal alanda temsil edilebilir. Duruma getirir. Böylece ülke yönetimi bakımından tutarlı bir politika geliştirir. Bu politikayı en iyi uygulayabilecek kişilerin devlet yönetiminde görev ve sorumluluk almalarını sağlar. Halkın, yöneticileri iş başına getirmesi siyasal partiler aracılığıyla olur. Siyasal partilerin denetimi Anayasa mahkemesi tarafından yapılır. Yasayla belirlenen koşullara uymayan partiler, anayasa mahkemesi tarafından kapatılabilir. Bunun için Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısının Anayasa mahkemesine dava açması gerekir. Partinin kapatılması için anayasa mahkemesinde karar alınmışsa TBMM Başkanlığı kararın gereğini hemen yerine getirmek zorundadır.
   

Sayfayı Paylaş