Senet Nasıl Doldurulur?

Konusu 'Hukuk Danışmanı' forumundadır ve McClane tarafından 1 Aralık 2008 başlatılmıştır.

1. McClane

McClane Well-Known Member

• Platin Üye
    Aldığı Beğeni:
    291
    Ödül Puanları:
    83
    Merhaba Arkadaşlar Ben Rize ilinde İşitme Merkezi Yöneticisiyim. sizlerde yardım istiyorum hastalardan senet almam lazım ve bu zamana kadar senetle işim olmadı ve nasıl doldurulur bilmiyorum doldurulmuş senet örneği olan varsa resmini siteye koyabilirmisiniz ?
  2. McClane

McClane Well-Known Member

• Platin Üye
    Aldığı Beğeni:
    291
    Ödül Puanları:
    83
    Cevap: Senet Nasıl Doldurulur?

Ben size doldurayım.
    Mesela bir iş yaptınız karşılığında 10.10.2008 tarihinde 1000 YTL alacaksınız.

En üstteki vade kısmına borcun vadesinin geleceği günü yazacaksınız. Yani 10.10.2008 yazacaksınız.
    Ödeme tarihine ise 10.10.2008 tarihi eğer resmi bir tatile denk gelmiyorsa bu tarihi eğer resmi bir tatile denk geliyorsa resmi tatili takip eden ilk iş gününü yazacaksınız.
    Yeni Türk Lirası yazan kısma alacağınızı sayıyla yazacaksınız. Yani 1000.
    Y.Kr. küsürat varsa yazacaksınız.
    No kısmı ise muhasebeyle ilgilidir.

Daha sonra ;

İş bu emre muharrer senedim mukabilinde 10.10.2008 tarihinde Bay Lütfi Libosçuya(veya Aksigorta Tic. Ltd. Şirketine) veyahut emruhavalesine yukarıda yazılı yalnız Bin yeni Türk Lirası Ödeyeceğim. Bedeli ile başlayan kısmı boş bırakın.
    İhtilaf vukuunda diyerek başlayan kısmıda isterseniz yaşadığını yer ismini yazın isterseniz boş bırakın.
    Mahkemelerin selahiyetini şimdiden kabul eylerim.
    En aşağı sağı doldurduktan sonra sol taraftaki boşluğa borçlu imza atsın ve ödeme yerini yazsın.
  3. Misafir

Misafir Misafir

isim ve adres doğru tc kimlik numarası yalnış yapılmışsa geçerlimidir.senet borçlu kendi el yazısıylamı yazması gerekli yoksa farkezmezmi
  4. Misafir

Misafir Misafir

Senet üzerinde düzenleyenin imzası ve adresi olması yeterlidir..Alacaklının adı ve soyadı yer almak zorundadır.Ayrıca Düzenleme tarihi de Zorunlu şartlardandır. diğer gereklilikler senedin guvenilirliğini ve alacak gucunu arttırır.Ancak yukarı saydıklarım senette yer almazsa Senet GEÇERSİZDİR !!!
  5. DarKy

DarKy Banlandı

Aldığı Beğeni:
    106
    Ödül Puanları:
    0

alacaklının adı soyadı her senette zorunlu değildir,hamiline düzenlenmiş senetlerde alıcı adı bulunmaz,
    muhatsabın adı(ödeyecek),ödeme yeri,lehtar(alıcı)keşide tarihi ve yeri,keşideci imzası zorunludur.(keşideci senedi düzenleyendir)

sadece imzanın el yazısı ile olması mutlak şarttır,
    tc kimlik nosu diye bir şart yok ayrıca,yabancılar senet düzenleyemezdi yoksa
  6. ayshhe

ayshhe New Member

Aldığı Beğeni:
    0
    Ödül Puanları:
    1

arkadaslar sıze bı sorum olacak elımde bı senet var yalnız bu senedın uzerınde alacaklı,odeme tarıhı ve ımzamın uzerınde pul yok bu durumda bu senet gecerlımıdır degılmıdır....bu konu hakkında bnı acılen bılgılendırmenızı ıstıyorum.... ltfn
  7. izafet uye

izafet uye Misafir

merhaba arkadaşlar bir senetin borlu kısmına 2 kişi imza atabilirmi
  8. ege811

ege811 Misafir

ya benım elımde senet var ayın 17 sine kesılmiş..üsteki herşey anlatnıj gibiadres bölümnde şirketin kaşesi var.sag köşedede aynı şekilde kaşe var kaşelrin üstünde var imza.sag tarafta tarih yok.size zahmet yorumlarmısınız.bide arkasında 2 isim 2 imza var...
  9. izafet uye

izafet uye Misafir

peki senette borçlunun kaç imza atması gerekir
  10. madurr

madurr New Member

Aldığı Beğeni:
    0
    Ödül Puanları:
    1

selam arkadaşlar 2008 tarihli bir seneti icraya sunmuşlar senet üzerinde degişiklik ler yapılmış ve bu degişikliklerden benim haberim yok ve onayım yok senet üzerinde karalamalar var ve 2 renk kalem kullanılmış ve2007 2008 de bulunan ikamet kahım afyon ve seneteki ikamethahım 2010 aldırdıgım ikametim bulunmaktadır senette bu senet gecerlimidir saygılarımla yardımınızı bekliyorum ?

Sayfayı Paylaş