Sigarayı bırakmak !

Konusu 'Erkek Sağlığı' forumundadır ve Ritalin tarafından 31 Mart 2010 başlatılmıştır.

1. Ritalin

Ritalin Misafir

"Artık yeter" diyerek sigarayı bırakanlar bu kararı nasıl aldıklarını ve hangi yöntemlere başvurarak sigaradan nasıl vazgeçtiklerini anlattılar

Yeni yılla birlikte yeni kararlar alınır. Bunların arasında en zorlarından biri sigarayı bırakma kararıdır. 2005'e de bu kararı alanların haberleri ile girdik. Meclis'te sigara kullanmayan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın teşvikiyle sigara bırakma seferberliği başlatıldı. Sigara bırakma konusunda ilk adımı AKP Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı attı. Ardından danışmanı Mücahit Arslan, reklam danışmanı Erol Olcak, Ankara milletvekili Faruk Koca sigarayı bıraktı. Ayrıca Milliyet gazetesi köşe yazarlarından Ece Temelkuran da, 3 Ocak 2005 tarihli yazısında belirttiği gibi yeni yıl itibarıyla sigarayı bırakanlar arasında. Biz de sigarayı bırakmış ünlü isimlere, sigarayı bırakma süreçlerini ve yöntemlerini sorduk. Bize sigaradan nasıl kurtulduklarını anlattılar...

Arif Keskiner (Çiçek Bar'ın sahibi)

"Sigarayı artırdım ki nefret edeyim. Doğum günümde üç paket içtim"

50 yıl boyunca günde iki pakete yakın sigara içtim. Geçen yıl öksürük nöbetlerim yüzünden doktora gittim. Akciğerlerimin nikotinle dolduğunu söylediler. Geçen yılbaşında bırakayım dedim, 2,5 ay içmedim. Ama iş yaşamındaki stresten dolayı tekrar başladım. Öksürükler nüksetti. Yürüme zorluğu bile çekmeye başlamıştım. Birkaç doktor arkadaşımla konuştum. "Bırakman için zaman belirle ve hedefin o olsun" dediler. Yazar Demirtaş Ceyhun'un nasıl bıraktığı aklıma geldi. O bundan 25 yıl önce, bırakacağım dediği gün üç paket sigara içti. O günden sonra ağzına sigara koymadı. Ben de o taktiği kullandım. Doğum günümde bırakayım dedim. Sigarayı artırdım ki nefret edeyim. Doğum günüm 1 Kasım'a kadar günde üç pakete çıkardım ve sonra içmedim. "İster zengin ol ister fukara yemekten sonra yak bir sigara" derler ya, o laf hâlâ kulaklarımda.

Betûl Mardin (Halkla ilişkiler uzmanı)
    "İlk zamanlar çiklet çiğnedim, kalem çiğnedim"

Sigara içmeye 20 yaşında başladım. İki kez yedişer yıl bıraktım. Fakat tekrar yenildim. Nihayet 1991'de savaşı kazandım. 1991'de Viyana Opera Balosu'nun açılış konuşmasını yapmam gerekiyordu. Elime mikrofonu aldığımda sesimi kaybettiğimi anladım. Ve o an sigarayı bıraktım. Bir anda karar verdim, bir anda bıraktım yani. İlk zamanlar zorluk çekmemek için çiklet çiğnedim, kalem çiğnedim. Her gün içmediğimi gördükçe mutluluktan uçtum. O kadar yıl sigara kullanan bir insan vücudunun zarar görmemesi mümkün değil. Bronşlarım temizlenene kadar çok zorlandım. Sigarayı bıraktıktan sonra bir miktar da kilo aldım ama sonra tekrar aynı kiloma döndüm.

Ece Temelkuran (Gazeteci)
    "1 Ocak 2005'te bıraktım, şimdi sigarasız yaşamaya alışıyorum"

Sigarayı yeni yıla girerken, 1 0cak 2005 tarihinde bıraktım. Yaklaşık 15 yıl günde 1,5 paket sigara içtim. İnsan belirli bir yaşa gelince sigaranın zararları daha çok ortaya çıkıyor. Sigarayı bırakmak için özel bir tedavi görmedim. Kendim karar verdim bırakmaya ve bıraktım. Ama bırakalı henüz çok kısa bir süre olduğu için arada ufak kaçamaklar yapıyorum. Şimdi sigarasız yaşamaya alışıyorum.

Coşkun Aral (Gazeteci)
    "Kokusundan bile tiksiniyorum"

Yaklaşık 20 yıldan beri sigara içmiyorum. Gençlik yıllarımda özendiğim için sigara içerdim. Fakat daha sonra çok zararlı olduğuna inanmaya başladım. Ayrıca sigaranın dumanına dayanamadığımı fark ettim ve bıraktım. Şimdi dumanının kokusundan bile tiksiniyorum. Hatta bazen sigara içenlerle aynı ortamda bulunmak bile istemiyorum.

İpek Tuzcuoğlu (Oyuncu)
    "Bıraktım ama filmlerde rol icabı içmek zorunda kalıyorum"

Ben 17 yaşımdan beri günde bir paket sigara içiyordum. Ama sekiz sene önce bıraktım. Sunduğum bir programa Sigarayla Savaşanlar Derneği'nin bir doktoru ve derneğin başkanı katılmıştı. O günden sonra yavaş yavaş sigarayı azalttım. Sonunda bıraktım. Ama ara ara oynadığım filmlerde rol icabı sigara içmek zorunda kalıyorum. Sigarayı bırakmak benim için pek zor olmadı. Çünkü bırakacağıma inanmıştım. Ama hâlâ bitkisel bir puro içiyorum

Haslet Soyöz (Karikatürist)
    "30 yıl boyunca günde dört paket içtim"

Sigarayı yaklaşık 1,5 sene önce bıraktım. Öncesinde günde dört paket olmak üzere 30 yıl sigara içtim. 1,5 yıl önce Hepatit B aşısı oldum ve iki gün ateşli yattım. İki gün boyunca hiç sigara içmedim, sonra da tamamen bırakmaya karar verdim. Şimdi sigaradan nefret ediyorum, görüntüsüne bile dayanamıyorum. Hatta bir zamanlar elimde sigara tuttuğum için kendimden bile utanıyorum.

Murat Belge (Öğretim üyesi)
    "Kanser olmasaydım belki de bırakmayacaktım"

39 yıl boyunca günde iki paketten fazla sigara içtim. Gırtlakta, ses tellerimde kanser çıktı. Biri bana kötü bir şey söyleyecek, o kötü sözü söylemeden ben azaltayım dedim. Günde bir pakete indirdim ama sonunda bu çıktı. Yüzde yüz sigara sonucudur bu. Ben sigarayı çok severek içtim. Çok ağır bir sigara olan Gitanes ile aşk ilişkim vardı. Kanser olmasaydım belki de bırakmayacaktım. Ama bu hastalık ortaya çıkınca bırakmak zorunda kaldım. Sigara isteği kendiliğinden kaybolmuyor, o isteği senin kaybetmen gerekiyor. Basit bir hesabı var; bir etki gelmiş ve vücudun bu etkiye kanser olarak tepki göstermiş. O etki her geldiğinde kanser ilerleyecek. Ve şuna karar vermek gerekiyor; ben yeterince yaşadım mı, yoksa yeterince sigara mı içtim? Yaşamaktan yana karar verdiğinde sigarayı bırakıyorsun.

Müjde Ar (Oyuncu)
    "Amerikalılar sigara içmiyor, bizim gibi ülkelere satıyorlar. Bundan çok etkilendim"

Sigarayı 1984 yılında bıraktım. Sadece sağlığımı değil gündelik hayatımı da etkiliyordu. Önce akupunktur tedavisini denedim ama başarılı olamadım. Amerika'ya gittiğimde Amerikalıların sigara içmediğini fark ettim. Onlar sigaraları üretip bizim gibi gelişmekte olan ülkelere satıyor ama kendileri içmiyordu. Bundan çok etkilendim. Ve bırakmaya karar verdim. İlk üç gün özellikle sigara içilen ortamlarda çok zorlandım. Bol bol su içtim, kendimi doğaya verdim ve sigara içenlerden uzak durdum. Daha sonra sadece filmlerde rol icabı sigara kullandım. Artık evimde sigara içilmesine bile izin vermiyorum.

Neşe Erberk (Mankenlik ajansı sahibi)
    "Bırakmamdaki en büyük etken eşimin sigara içmemeseydi"

Sigarayı bırakalı yaklaşık dokuz sene oldu. Bırakmadan önce 14 yıl boyunca günde bir paket kadar içtim. Bırakmamdaki en büyük etken eşimin sigara içmemesiydi. Zaten hep bırakmak istiyordum. Bunun üzerine grip olunca, bir hafta sigara içemedim ve o zaman bırakmaya karar verdim. Hiç zorluk çekmedim, çok rahat bir dönemdi çünkü her şey beyinde bitiyor. Hazır olmasaydım belki zorlanabilirdim. Ama eşimin de içmiyor oluşu beni psikolojik olarak etkiledi ve irademle yendim. Darısı diğer bırakmak isteyenlerin başına...

Perran Kutman (Oyuncu)
    "Özendiğim, sıkıldığım için sigara içiyordum"

Çok uzun yıllar sigara kullandıktan sonra üç yıl önce sağlık problemlerim sebebiyle bıraktım. Günde bir paket içerdim ama o da evdeysem ya da başkasının elinde görüp de özendiysem... Doktorum sigarayı bırakmamı söylediğinde hemen bıraktım. Pek zor olmadı.

Orhan Gencebay (Şarkıcı)
    "Gönlümü kilitledim, anahtarını denize attım"

Sigarayı bırakalı 24 sene oldu. Yaklaşık 16 sene boyunca günde 1,5 paket içtim. Kalp ritmimi bozduğu için doktorumun da tavsiyesiyle ama kendi kararımla bıraktım. Önceleri azaltmaya çalıştım ancak olmadı, tek çözüm bir anda kaldırıp atmaktı. Zaten önemli olan önce karar vermek. Ben sigarayı bırakmamı şöyle açıklıyorum: Gönlümü kilitledim, anahtarını denize attım.

Yalvaç Ural (Gazeteci)
    "Bırakmak için bütün ucuz, kalitesiz sigaraları içeceksin"

20 sene sigara içtikten sonra son beş yıldır bir yılbaşında sigarayı törenle bıraktım diğer yılbaşında başladım. Bu yılbaşında ise sigarayı tamamen bıraktım. Bırakabilmek için onunla kavga edip, boğazını sıkacaksın ki kavgayı kazanabilesin. Bence en etkili yöntem, sigarayı bırakmaya karar verdikten sonra ne kadar nefret ettiğin, kalitesiz sigara varsa içeceksin, kokuları üstüne sinecek, miden bulanacak. Sigarayla insan arasındaki bağ evliliğe benziyor. Eşinle aranda sorunlar olsa bile yine de onu seversin. Sigara özellikle bağlanmaya yatkın kişileri esir alıyor.

Yalçın Menteş (Oyuncu)
    "Işın tedavisiyle bıraktım"

30 yıl boyunca her gün beş paket sigara içtim. Ama sağlığım nedeniyle iki yıldır içmiyorum. Sigarayla Savaşanlar Derneği sayesinde bıraktım. Haftada üç gün 20'şer dakika ışın tedavisi gördüm. Üç seans süresince sigara tamamen bırakılabiliyor. Ama arada bir sigara içme isteğim yine oluyor.

Diyetisyen Taylan Kümeli sigarayı bırakanların kilo almaması için neler yapması gerektiğini anlatıyor
    "Kuruyemişten uzak durun. Yağsız patlamış mısır zararsız bir kaçamak olabilir"

Öncelikle öğünlerinizi, düzenli bir şekilde tüketmelisiniz.

El alışkanlığınızı giderirken, abur cubur içeren besinlerden (özellikle kuruyemişlerden) uzak durmalısınız.

Sürekli yemek yeme eğilimine girdiğinizi düşündüğünüz anda başka aktivitelerle bu isteğinizi giderebilirsiniz. Örneğin spor yapmak ya da yoga gibi...

İçilen su miktarını artırmalısınız.

Bol posa içeren besinlere ağırlık vermelisiniz.

Nikotinin vücudunuza verdiği zararlardan kurtulmak için bol C vitamini tüketmelisiniz.

Her sigara istediğinizde, bitki çayı içebilirsiniz. Örneğin zencefil ve tarçın karışımı hazırlanan çay hem metabolizmanızı hızlandıracak hem de damağınızda hoş bir lezzet bırakacaktır.

Her sigara istediğinizde, şekersiz tatlandırıcılı sakız çiğnemeyi tercih edebilirsiniz. Ayrıca bu durumda, bir avuç leblebi ya da yağsız patlamış mısırı zararsız bir kaçamak olarak kullanabilirsiniz.

2. ToReBeL

ToReBeL Banlandı

Aldığı Beğeni:
    25
    Ödül Puanları:
    0
    Cevap: Sigarayı bırakmak !

işte budur ya bir anda bırakacan :)

3. oceanborn

oceanborn Banlandı

Aldığı Beğeni:
    25
    Ödül Puanları:
    0
    Cevap: Sigarayı bırakmak !

sigarayı bırakmanın zorluğu,sigara bırakmanın zor olduğuna inandırılmış olmanızdandır.

4. Enflation

Enflation New Member

Aldığı Beğeni:
    2
    Ödül Puanları:
    3
    Sigarayı bırakmak için sigaranın zararları ve sigaranın neden bağımlılık yarattığı hakkında bilgi sahibi olmak gerekir. Bağımlılık sebeplerinden biri olan psikolojik bağımlılığı bitirmek için kişisel motivasyon yöntemleri uygulanmalıdır.

Kişi sigarayı bırakma sebeplerini bir kağıda yazmalıdır. Örneğin sağlıklı yaşam, daha dinç ve genç görüneceğini, sigaranın sebep olduğu hastalıklara yakalanma riskinin azalacağını, sigara almak için düzenli olarak harcadığı parayı tasarruf edeceğini, nefes alma güçlüklerinin ortadan kalkacağını ve bunun gibi pek çok şekilde göreceği faydaları listeleyerek motivasyon sağlanmalıdır.

Bunun yanında sigaranın kişiye ve çevresine ne kadar zararlı olduğu hatırlanmalıdır. Daha önceden hep sigara içerken yapılan aktiviteleri yaparken sigara içme isteği akla gelebilir. Bu durumda kişi istemsiz olarak sigara paketini arayabilir.

Bu durumda sigarayı bırakmak isteyen kişi yanında kesinlikle sigara paketi taşımamalı ve sigara içilen ortamlardan uzak durmalıdır. Kişi sigara içerek sadece kendine değil, çevresindekilere de zarar vermektedir ve olumsuz örnek teşkil etmektedir.

Sigara bağımlılığından kurtulmak için psikolojik bağımlılığı tetikleyen durumlara önlem almak ile birlikte, nikotin bağımlılığına karşı çözümler bulunmaktadır.

Sayfayı Paylaş