SoL = DinsizLik (!)

Konusu 'Türkiye' nin Sorunları' forumundadır ve PSİKOPATSCORPION tarafından 8 Temmuz 2009 başlatılmıştır.

1. PSİKOPATSCORPION

PSİKOPATSCORPION New Member

Aldığı Beğeni:
    252
    Ödül Puanları:
    0
    Bu tartışmalar Sungur Savran’ın “sol liberal” olarak tanımladığı Baskın Oran, Ahmet İnsel ve Fuat Keyman’ı Marksizm’i tartışmaya çağırmasıyla başladı ve devam edeceğe benziyor. Geçen hafta yayımlanan ODTÜ, Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi’nden bir grup tarafından kaleme alınan “‘Türban serbestisi’nin örttüğü” isimli yazı yeni bir tartışma yaratacağa benziyor. Zira yazı solun bugüne kadar gelen sol=dinsizlik yanlış saptamasına yeni bir örnek olarak kabul edilebilir. Burada kalkıp idealizm-materyalizm tartışmasına girmeyeceğim. Zira solun materyalist felsefesini kimse tartışmıyor. Ama sol, komünizm deyince sadece deizm, ateizmin kastediliyor olması kabul edilemez. Bu yanlışlıkta asıl pay, komünizmin yükseldiği dönemde komünistleri “kafirler, dinsizler” olarak halka sunanlarda olmakla beraber, solculuklarını sadece din karşıtlığı üzerinden tanımlayanlardadır da.
    Türkiye’de solun yükseldiği 60’lı, 70’li yıllarda solun yükselişini durdurmak için egemen kesimler silahlı mücadeleyi yeterli görmeyerek bütün psikolojik yıpratma planlarını da devreye soktu. Solun din karşıtlığı olarak lanse edilmesi bu dönemlere rastlar. Bu tarz propaganda “komünistler dinsizdir, her şeyimizi alacaklar, eşleri dahil her şeyleri ortaktır” gibi sözlerin basında kullanılması, duvarlara yazılması ve en önemlisi helikopterlerden broşürler halinde özellikle kırsal kesimlere bırakılmasıydı. Belirtmekte yarar var, daha sonra Kürt bölgelerinde bu kez helikopterlerden “PKK’lılar komünisttir, dinsizdir” yazılı broşürler atıldı. Konumuza geri dönersek bu komünizm= dinsizlik propagandası kısa sürede etkisini gösterdi, kırsal kesimin birçok bölgesinde halk komünizme karşı mücadele vermeyi dinsizliğe karşı mücadele vermek olarak algıladı ve kendisi de bu mücadeleye katılmakta gecikmedi. Sonrası hepimizin malumu. Ama asıl ilginç olan bu öyle bir karşıtlığa dönüştü, ki yeni nesil bir kısım “solcu” dahi solculuğu din karşıtlığı olarak algılamaya başladı. Asıl tehlikeli ve yanlış olan da burda ortaya çıktı.
    Sloganlara hapsolan sol

Bırakın Anadolu insanı kafasındaki “komünizm= dinsizlik” fikrini yıkmayı, kendilerini sol olarak tanımlayanların önemli bir bölümü artık mücadelelerini tamamıyla “din karşıtlığı” üzerinden yapıyor. En son, dindar kökenli AKP’nin de tek başına iktidara gelmesi, “mahalle baskısı” ve “üniversitelerde türban serbestisi” tartışmalarıyla bu tarz sol hem daha yayıldı hem de daha radikalleşti. Şöyle ki “laikliği koruma” adına CHP, İP, “Türkiye’de komünizmi ben temsil ediyorum” diyen TKP ve birçok kurum-kuruluş-kişi artık sol adına mücadele vermeyi dine karşı mücadele vermek olarak ele alır hale geldi. Peki ama sol din karşıtlığı mıdır? Solu sadece din karşıtlığına indirgemek ve diğer bütün olması gereken özelliklerinden soyutlamak doğru mudur? Baskın Oran’ın deyimiyle “70’lere kazık kakan” Marksizm sorunu yetmezken bir de bu “din karşıtlığına kazık çakan” sol yeni bir sorun yarat mıyor mu? Bu tarz solcular söylem, hal ve hareketleriyle artık trajikomik bir profil çizdiklerinin farkında değiller mi? Ülke gündemini meşgul eden önemli sorunları ele almada, yorumlamada Marx-Engels-Lenin’den ezberlerindeki tek cümleyle açıklama getirme durumları gerçek solcuları utandırıyor artık. Kürt sorununun çözümünü “ulusların kendi kaderlerini tayin hakkı” cümlesiyle, Tuzla’daki işçi ölümlerinin çözümünü “proleterya diktatörlüğü” cümlesiyle, din-laiklik-AKP-türban tartışmasını “din halkın afyonudur” cümlesiyle belirtmeye çalışmak, gerçekte bir şey söylememektir günümüzde ve bu söylem insanlara artık rahatsızlık veriyor. Sloganlara hapsolan bu tarz sol, bırakın solcu olmayan insanları etkilemeyi, solcuları bile kaçırtır duruma geldi.
    Konumuza geri dönersek yazının başında belirttiğim “Türban serbestisinin örttüğü” isimli yazıda türban tartışmasını “türban bireysel özgürlük değildir eğer öyle ise bir kadının türban takma seçimi ile Tuzla tersanesindeki bir işçinin çalışma seçimi(!) aynı özgürlük kategorisinin içinde yer alır” diye tanımlamak ve türbanı, türban serbestisini savunanları emek mücadelesinin karşısında göstermek, solu yalnızca “din karşıtlığı” olarak ele almak ve tabii özgürlüklerden soyutlamaktır. Solun ne olduğu başka bir yazı konusu olsa da kısaca değinerek yazıyı bitirmekte fayda var. Eşitlik-özgürlük kavramlarını barındırmayan bir sol, sol değildir. Sol her şeyden önce hümanisttir ve insanın özgürlüğü için çaba verir. Dolayısıyla sol din karşıtlığından ziyade dinlere özgürlüktür.

Mesut Onatlı (Radikal2, 22.06.08)
    Salı, 01 Temmuz 2008
  2. Bağımlı Bağımsız

Bağımlı Bağımsız çaylak

• Platin Üye
    Aldığı Beğeni:
    226
    Ödül Puanları:
    63
    Cevap: SoL = DinsizLik (!)

güzel açıklamış ciddende klişe sloganlar baydı ya

saolasın paylaştığın için

ama halkı biraz açıklama vb. şeylerle bilinçlendirseler halledilebilir bi çok sorun

inşallah o günleri de görürüz
  3. Roninimsi

Roninimsi Well-Known Member

Aldığı Beğeni:
    88
    Ödül Puanları:
    48

Zaten sağ-sol kavramındaki dinin yeri hep karıştırılır oldu.
    En sağ, din , en sol dinsizlik diye öğretildi.. Acıdır.
  4. Mercey

Mercey Blindfold.

Aldığı Beğeni:
    94
    Ödül Puanları:
    48

Kesinlikle üstadım. Toplumun kanayan bir yarası varsa o da buradan yakılmalı.
  5. Jacob Mcclain

Jacob Mcclain Member

Aldığı Beğeni:
    6
    Ödül Puanları:
    18

Yazı için teşekkürler. Sol=dinsizlik diye düşünen 5 milyon insan çıkar rahatlıkla bu ülkeden.
  6. Kader Katibi

Kader Katibi GöNüL DoSTu

Aldığı Beğeni:
    486
    Ödül Puanları:
    83

Yok yok okadarda acımasız olma.Aslında biraz temele girmek lazım
    niçin sol dinsizlikle anılıyor sebebi nedir bunu araştırmak lazım.

Evet arkadaşlar buna cevap verecek kimse varmı?
  7. Bağımlı Bağımsız

Bağımlı Bağımsız çaylak

• Platin Üye
    Aldığı Beğeni:
    226
    Ödül Puanları:
    63

sağcı olan partiler dini suistimal edince dengeler bu şekilde kurulmuş olabilir diye düşünüyorum ben nitekim bu ülkede bizden başka partiye oy verirseniz dinsizsiniz diyen sağcı lider çıkmıştır ne yazık kı:(
  8. Jacob Mcclain

Jacob Mcclain Member

Aldığı Beğeni:
    6
    Ödül Puanları:
    18

aynen vatanmözgürlük'ün dediği gibi. bunun nedeni sağcı partiler ve destekçisi medyadır. komünizm de öyle, dinsizlik sanılıyor. dinci tayfanın da büyük katkısı var şu kutuplaşmaya.
    bu arada dinci derken, dini kullananları kastediyorum. dindar insanları değil.
  9. italoma

italoma Atatürkçü

Aldığı Beğeni:
    18
    Ödül Puanları:
    38

siz benim bu forumda olduğumu unuttunuz heralde bakın sol dinsizllik değildir.

normalde sol diyede birşey yok sol sağ diye böldüler old bitti

amaaa şimdi solun büyük partileri kimler=CHP,DSP

neyi destekliyorlar:

atatürkçülük,Atatürk ilkeleri,Cumhuriyet

Sağ:AKP(tek başına )

nedir bu dini kullanarak halkı sömüren başkası üzerinden siyaset yapan siyasi asalaktır.

ha eğer slogan atarak hislerini anlatmak istemek baydıysa

vatanmözgürlük

sen hiç maça gitme aynı sloganlar ordada var 10 maçta sadece 5 slogan durmadan söyleniyor değilmi niye gidiyorsun neden slogan atıyorsun takımla ilgili aynı şey.

Ben Bu forumda olduğum sürece her türlü Atatürkçü yazıyı protesto edecem bu yazıları ekleyenler ise sakın kendi yorumunuzu yazmayın o zaman dahada sinirli olurum.
    Last edited by a moderator: 24 Ağustos 2009
  10. Bağımlı Bağımsız

Bağımlı Bağımsız çaylak

• Platin Üye
    Aldığı Beğeni:
    226
    Ödül Puanları:
    63

şimdi bana kişisel eleştiri yapma hakkın yok konumuz sol dinsizlik vatanmözgürlük değil kişisel tartışmaları sevmem ben seni tanımıyorum müneccim de değilim kim olduğunu bilmiyorum sen de beni tanımıyorsun aynı şekilde

bayanım hayatımda voleybol bayan maçını izlemeye gittim bi futbol maçını izlemedim izlemeyi de düşünmüyorum tv.de en son izlediğim Fener'in süper kupa aldığı maçta midem kaç kezağzıma geldi artık hiç maç izlemeyi düşünmüyorum.

maçta herkesin sloganı aynı mı bilmiyorum ama sanmıyorum bi başka takımın sloganına başka bi takımın sahip çıkacağını.hem sahip çıksalar bile hepsi bu ülkenin takımı bi de takımsal ayrılıklar mı çıkacak başımıza

ayrıca ben kendi bildiklerimi paylaşmışım seni rahatsız edebilir bu doğal herkes aynı bilgilere sahip değil ama herkes saygı duymak zorunda

bu şekilde olayı kişiselleştiremezsin

he bi de varlığın tarafımdan hatırlanır olabilir saygınla saygılı bi tatışmaya her zaman açığım

şunu da söyleyeyim benim ne kadar Atatürkçü olduğumu yorumlarımı takip et öğrenirsin

benim bilgilerim solun yurdumuzda dinsiz gösterildiği neden çünkü türban konusu en başta aşırı sert bi tutum

oysa kamusal alanda ve okullarda yasak türban ve çoğunluk bu kurallara uyuyor sorun yok ama var gibi gösteriyorlar Atatürkçülük bu mu Atatürk türbanlıları bu ülkeden mi kovdu ya da Atatürk oy almak için çarşaf açılımı mı yaptı?

ben kendim için Atatürkçüyüm bana miras bıraktığı kutsal emanetlerim için.bunu da anlayan anlar
    Last edited: 24 Ağustos 2009
  11. khaos

khaos OyunBozan

Aldığı Beğeni:
    138
    Ödül Puanları:
    63

Ne yapcan ?
    slogan atmayın diyosunda arkadaşlara senin kendinden haberin yok :) okey masası değil burası sinirli olurmuş bak bak bak forumca herkes tırstı senden. :)
  12. Kader Katibi

Kader Katibi GöNüL DoSTu

Aldığı Beğeni:
    486
    Ödül Puanları:
    83

Jacob Mcclain=aynen vatanmözgürlük'ün dediği gibi. bunun nedeni sağcı partiler ve destekçisi medyadır. komünizm de öyle dinsizlik sanılıyor. dinci tayfanın da büyük katkısı var şu kutuplaşmaya.
    bu arada dinci derken dini kullananları kastediyorum. dindar insanları değil.

Degerli arkadaşlar elbet sağ partilerin Ayrımcılık adına kullandıkları kelimeler
    olmuştur,ama bunlar böyle dedi diye biz böyle yani solcu olduk yada biz dine
    karşı olduk diyemeyiz.Bilakis solcu arkadaşlardan rica ediyorum dinsizlikle
    neden sol anılıyor,tanımlama yanlış ise bunu nasıl düzeltmeyi düşünüyorlar.

italoma=siz benim bu forumda olduğumu unuttunuz heralde bakın sol dinsizllik değildir.

normalde sol diyede birşey yok sol sağ diye böldüler old bitti

amaaa şimdi solun büyük partileri kimler=CHPDSP

neyi destekliyorlar:

atatürkçülükAtatürk ilkeleriCumhuriyet

Sağ:AKP(tek başına )

nedir bu dini kullanarak halkı sömüren başkası üzerinden siyaset yapan siyasi asalaktır.

ha eğer slogan atarak hislerini anlatmak istemek baydıysa

vatanmözgürlük

sen hiç maça gitme aynı sloganlar ordada var 10 maçta sadece 5 slogan durmadan söyleniyor değilmi niye gidiyorsun neden slogan atıyorsun takımla ilgili aynı şey.

Ben Bu forumda olduğum sürece her türlü Atatürkçü yazıyı protesto edecem bu yazıları ekleyenler ise sakın kendi yorumunuzu yazmayın o zaman dahada sinirli olurum.

Bak koçum biz neden bahsediyoruz sen bize ne anlatıyorsun,apayrı bir ruh
    aleminde geziyorsun sanki,yada okuduğunu anlamıyor anlamak istedigine
    yorum yapmak istiyorsun.Fazla uzatmayacam kimsenin Atatürkçülügüne laf
    edemezsin hele burdakilere asla.
    Saygılı olmayı haddini bileceksin,bileceksinki kıymetin olsun,bilmezsen
    ayaklar altında ezilir silinirsin.
    Last edited: 25 Ağustos 2009
  13. kün togdu

kün togdu Active Member

Aldığı Beğeni:
    25
    Ödül Puanları:
    28

sağcılık-solculuk boş ve irticadır
  14. Efnan Tuana

Efnan Tuana Çakma İşkolik

Aldığı Beğeni:
    194
    Ödül Puanları:
    63

Ateş olmayan yerden duman çıkar mı ? hayır..

Hayatımızda ki insanlara bakmamız yeterli uzun uzun felsefe yapmaya gerek yok kanımca.. Belki şöyle birşey söyleyebiliriz dinsiz değiller ama din kurallarınıda umursamıyorlar ki bu da bizi ilgilendirmez :) İster dindar ister dinsiz önemli olan insanlığı değil mi ?
    1 person likes this.
  15. DarKy

DarKy Banlandı

Aldığı Beğeni:
    107
    Ödül Puanları:
    0

teoriyi bir tarafa bırakıp çevreme bakrığım zaman
    solcuların da pek dindar insanlar olduğunu söyleyemem
    dinsiz diyemem tabi ama dindarlıkları eksiktir görüntü itibariyle ve içlerinde dine karşı olanlar da azımsanmayacak sayıdadır
  16. Chance

Chance Well-Known Member

Aldığı Beğeni:
    186
    Ödül Puanları:
    63

araştırma yapmışız?
  17. khaos

khaos OyunBozan

Aldığı Beğeni:
    138
    Ödül Puanları:
    63

Çokta umursamıyorum dindarlıkmış dinsizlikmiş, eyer dinsizlikse sol ne kutsal birşe ırk ayrımı yapmadan ve buna karşı duran bir idoloji yaa dindar olupta ırkçılık yapanlara nedemeli bende şunu diye bilirmiyim Tanrı ırkçımı yoksa?, az kitap okuyanlar sol ile islamın birçok konuda nasılda benzerlik gösteridiğini iyi bilir ama bunu bilmeyip ben dindarım deyip hertürlü ırkçılı yapan kişilere sorum aynı sizin tanrınız ırkçımı yoksa çünkü benim inandığım Allah ırkçı değildir.
    1 person likes this.
  18. DarKy

DarKy Banlandı

Aldığı Beğeni:
    107
    Ödül Puanları:
    0

gerek yok ki araştırma yapmama
    1. derece akrabalar başta olmak üzere çevremizde net olarak görmekteyiz durumu

dindar olup ırkçı olanlar dini tam olarak anlamamış demektir,yani bir yönleri ile eksiktirler,bu tapındıkları tanrının niteliklerini değiştirmez,
    ayrıca bir ideolojinin ırkçı olmaması onları mükemmel yapmaz,sadece o yönü ile doğru olduğu söylenebilir,
    Bir de değerli arkadaşlar kendi görüşlerini doğrulama adına ileri-geri konuşmasalar hoş olur
    bundan sonrası için en azından ;)
  19. khaos

khaos OyunBozan

Aldığı Beğeni:
    138
    Ödül Puanları:
    63

ileri geri konuşmakta ne oluyor hakaret edenmi var?
    EE biz nediyoruz ''eksikmiş'' ne anlatmaya çalıştım ben.:)
    Mükemmel yapmaz çünkü mükemmellik yoktur hata bkz din adına insanlar cinayet işliyor bkz taliban elkaide hizbullah olmuyor mükemmel olmuyor.
  20. DarKy

DarKy Banlandı

Aldığı Beğeni:
    107
    Ödül Puanları:
    0

doğruya doğru yanlışa yanlış diyoruz bu konuda herhangi bir sıkıntı yok
    Şu an solu konuştuğumuz için,bunu dışında söyleyeceğinimiz herşey konuyu dağıtmak olacaktır
    ben görüşümü belirttim,karşıt görüşte olanlar da konu bütünlüğünü bozmadan sol=dinsizlik olmadığını veya solcuların çok dindar insanlar olduklarını anlatsınlar bize

Sayfayı Paylaş