Sosyalizm Nedir ?

Konusu 'Genel Kültür' forumundadır ve alpamis tarafından 29 Ekim 2006 başlatılmıştır.

 1. alpamis

  alpamis Well-Known Member

  • Platin Üye
  Mesajlar:
  6.316
  Aldığı Beğeni:
  302
  Ödül Puanları:
  83
  Sosyalizm, iktidar ve üretim araçlarının halk tarafından kontrol edildiği bir toplum fikrine dayanan bir düşünce sistemidir. Bununla birlikte, sosyalizmin fiili anlamı uygulamada zaman içinde değişmiştir. Siyasi bir terim olması nedeniyle, sınıfsız bir toplumun oluşturulması amacıyla, devrim ya da toplumsal evrimle örgütlü bir emekçi sınıf kurulmasıyla doğrudan bağlantılıdır. Sosyalizm, kökenlerini sanayileşme dönemindeki aydınlanma düşüncesinde dile getirilen siyasal ve sosyal eşitlik isteğinden almıştır. Giderek artan bir şekilde modern demokrasilerde de sosyal reformlar üzerine yoğunlaşılmaya başlanmıştır. Sosyalizm ve sosyalist terimi, bir dizi ideolojiye, bir ekonomik sisteme, varolmuş yahut varolan bir devlete işaret edebilir.

  Marksist teoride sosyalizm, kapitalizmin yerini alacak ve daha sonra sosyalist yapı kendiliğinden söneceğinden komünizme dönüşecek bir topluma işaret eder.marksizm ve kominizm sosyalizmin dallarıdır.

  Terimin ilk kullanılışı 19. yüzyılın başına kadar gider. İlk kez 1827’de İngilizcede, özgönderimsel olarak,robert owen ’ın takipçilerini adlandırmak için kullanılmıştır. Fransa’da, yine özgönderimsel olarak, 1832 yılında l’Encyclopedie nouvelle’deki,saint simon ardından pierre ve J. Regnaud’un fikirlerinin takipçisi olanlar için kullanılmıştır. Kelimenin kullanımı hızlı bir biçimde yayıldı ve değişik zamanlarda ve yerlerde değişik şekillerde kullanıldı. Farklı kişiler ve gruplar kendilerini sosyalist ve sosyalist karşıtı olarak tanımladılar. Sosyalist gruplar arasında büyük farklılıklar olmakla birlikte, neredeyse hepsi, toplumun seçkin bir azınlığına hizmet etmektense halk çoğunluğuna hizmet eden bir iktisat bilimiyle birlikte, dayanışma prensiplerine göre işleyip, eşitlikçi toplumu savunarak, sanayi ve tarım işçileriyle birlikte mücadele eden, 19. ve 20. yüzyıla dayanan bir ortak tarihle bağlandıklarını kabul edeceklerdir.
   
 2. Misafir

  Misafir Misafir

  Cevap: Sosyalizm Nedir ?

  Ben pek bir şey anlayamadım açıkçası. :(
   
 3. racim

  racim Member

  Mesajlar:
  169
  Aldığı Beğeni:
  1
  Ödül Puanları:
  18
  Cevap: Sosyalizm Nedir ?

  halk yığınlarının sefalete ve esarete mahküm olması demektir.
   
 4. balamnaz

  balamnaz şşşşşşştttt:)

  • Bölüm Sorumlusu
  Mesajlar:
  48.680
  Aldığı Beğeni:
  936
  Ödül Puanları:
  113
  Cevap: Sosyalizm Nedir ?

  Değiş tokuş ve üretim araçlarının ortaklaşa kullanılması yoluyla toplumsal sınıfları ortadan kaldıran, toplumun örgütlenmesinde köklü bir değişiklik amaçlayan toplumsal öğreti, toplumculuk.
   
 5. racim

  racim Member

  Mesajlar:
  169
  Aldığı Beğeni:
  1
  Ödül Puanları:
  18
  Cevap: Sosyalizm Nedir ?

  sosyalizmi işçi sınıfı yıktı ve sovyetler birliği ve varşova paktı ülkeleri darma dağın oldu ve dünya be dağınıklığın içinde sosyalist ülkelerin gelişmemişlik içinde yıllarca patinaj yaptıklarını ve koskoca bi YALAN BALONU olduğunu fark etti.
   
 6. Misafir

  Misafir Misafir

  Cevap: Sosyalizm Nedir ?

  yakın bir zamana utopik bir görüş olmayacaktır
   

Sayfayı Paylaş