Tahiyyat duası ne anlama geliyor?

Konusu 'Ayet, Hadis ve Dualar' forumundadır ve Nokta [.] * tarafından 24 Nisan 2009 başlatılmıştır.

 1. Nokta [.] *

  Nokta [.] * Well-Known Member

  • Platin Üye
  Mesajlar:
  19.978
  Aldığı Beğeni:
  496
  Ödül Puanları:
  113
  Namaz kılan kişi, Tahiyyat (Ettehıyyatü lillahi ve’s-salavatü ve’t-tayyibat) duasında “Bütün dualar, selamlar, şükür ve senalar, bedeni ve malî ibadetler, selamlamaların en güzeli ve her çeşidi, salatın her çeşidi, sözlerin en temizi Allah içindir.’’ dediğinde Allah, Rabb’ine sevgisini böylesine güzel ifadelerle sunan kuluna “Rahim olan Allah’ın katından müminlere çok özel bir selam vardır.’’ (Yasin 36/58) ayetindeki müjdeyle Allah’ın kullarına cennette vereceği selamı dünyada Tahiyyat duasında verir. Selamla Allah kuluna sonsuz yakınlık ve aşkla cennet nimetlerini müjdeler. Selamla Allah kuluna, cennet nimetlerinin sonsuz huzur, mutluluk, güven, saadet ve bereketini namaz kılan kişinin diz kapaklarının ucuna sunar. Ayrıca namaz kılan kişi bu selamla bütün kainatın selamına ortak olur. Kainatın selamı ve zikriyle onların duasına nail olma müjdesini Allah o kuluna sunar.
  Kul, Tahiyyat’ta bütün dualarına karşılık bulur; Allah’ın selamına selamla karşılık bulur; şükür, nimet memesi emmekse şükrün memesini emdikçe sonsuz nimetlere kavuşur; bedenî ve malî ibadetlerle bedeni sağlık, kesesi bereket dolar; paylaşmanın sırrına erer.

  Namaz âşığı “Ey nebi Allah’ın selamı, bereketi, rahmeti senin üzerine olsun. Selam bize ve Allah’ın salih kullarının üzerine olsun.’’ (Esselamu aleyke eyyühen’n-nebiyyü ve Rahmetullahi ve berekâtühû. Esselamü aleyna ve ala ıbadillahi’s-sâlihîn) dediğinde Alemlerin Efendisi, kendisine böyle dua eden bir kul için “Allah’ın selamı, rahmeti, bereketi senin üzerine de olsun!” diyecektir. Rasulullah’ın selamını alan kul huzur, mutluluk, selamet ve şefaate erer. Allah ve Rasulü’nün selamını alarak kendimize dua edersek selam yurdu, huzur ve mutluluk yurdu cennetlere nail oluruz. Allah’ın bütün iyi kullarına Allah’ın selamını, rahmetini ve bereketini sunarak Allah’ın sevgili kullarının da dualarına mazhar olma şerefine nail oluruz. “Eğer şükrederseniz sizin üzerinizdeki nimetlerimi artırırım.’’ (İbrahim 14/7) müjdesine bütün inanan kullarla beraber nail oluruz.
   

Sayfayı Paylaş