tarafın manşeti

Konusu 'Güncel Olaylar' forumundadır ve göknar tarafından 3 Mayıs 2010 başlatılmıştır.

 1. göknar

  göknar Member

  Mesajlar:
  330
  Aldığı Beğeni:
  18
  Ödül Puanları:
  18
  Asıl hain, çocukları ölüme terk edendir - Taraf - Istanbul - 03.05.2010


  Daha önce gazetelerde yer alan haberlere uygun biçimde düzenlenen saldırıları önlemeyen Genelkurmay Başkanı, bu durumu eleştiren basına ‘hain’ dedi.
  Günler öncesinden kamuoyuna duyurulan istihbarata rağmen güvenlik güçlerine yönelik saldırıların niçin önlenemediği merak edilirken, soruların baş muhatabı olan Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, basını ‘hain’likle suçladı.

  Başbuğ, Kara Harp Okulu’ndaki 1962 yılı mezunlarıyla birlikte Anıtkabir’e yaptığı ziyaretin ardından Tunceli’deki Sarıyayla Karakolu’na yönelik saldırıyı değerlendirdi. Hava şartlarının kötü olması nedeniyle helikopterlerin çatışmaya müdahale edemediğini ifade eden Başbuğ, istihbaratların neden değerlendirilmediğini sorgulayan basını sert üslupla eleştirdi. Başbuğ şunları söyledi:


  Basına ‘hain’ dedi
  “Dünkü olayda sağlanamayan bir tek silahlı helikopterdir. Silahlı helikopter de hava şartları müsait değil, nasıl göndereceksiniz? Onun dışında her şey yeterlidir. Kahramanca mücadele edilmiştir... Bu kadar kapsamlı harekâtta bazı eksiklikler olabilir. Terörle mücadeleye yönelikte her türlü eleştiriyi saygıyla karşılıyoruz. Ancak bugün maalesef Türkiye’de basının bir bölümü, çok açık söylüyorum, İstiklal Savaşı’ndaki mütareke basınını dahi aratacak seviyede. Ben inanıyorum ki mütareke basını dahi bu kadar hain, bu kadar önyargılı değildi.”

  PKK’nın kendi içinde yaptığı değerlendirme ve talimatlara bakarak nisan ve mayıs ayında terör eylemlerinde bir artış olabileceğini beklediklerini anlatan Başbuğ şöyle devam etti: “Bu olaylar bir noktada Tunceli’de bulunan teröristlerin lideri tarafından yönetilmektedir, bunlar bellidir... Bakın, uzmanımız şehit oluyor, deniyor ki ‘Niye uzmanlar yalnızca şehit oluyor?’ Bu ne kadar ayıptır? Bu ne biçim insanlıktır? Bu tamamen Silahlı Kuvvetler personeli arasına nifak sokmak. Bu adiliktir. ‘Niçin uzmanlar yalnızca şehit oluyor?’. Ertesi gün çıkıyorsunuz, ‘Niye subay şehit olmuyor?’ Utansınlar. Bana göstersinler hangi orduda tugayının başında 20, 30 gün harekâta katılan general var? Terbiyesizliktir artık bu.”


  ‘Başbuğ, hava iyiyse karakol kendine yeter’ havasında
  Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ’un basını suçlayan açıklamaları tepkilere neden oldu. Bugün gazetesi Ankara Temsilcisi Adem Yavuz Arslan, “Gazeteciler değil, Ergenekon’un Anayasa değişikliği sürecinde birtakım provokasyonlara kalkışacağı yönündeki istihbaratları ve basın mensuplarının uyarılarını dikkate almayanlar mercek altına alınmalı” dedi. “Askerî istihbarat ne işe yarar” diye soran Star gazetesi yazarı Prof Dr. Eser Karakaş ise şunları söyledi:

  “Eruh baskınının üzerinden tam 26 yıl geçti. Şaşkınlıktan bahsedemeyiz. Bu tarz saldırılara karşı niçin tedbir alınamıyor? Başbuğ açıklaması ‘Karakollarımız kendine yeter ama hava iyiyse’ anlamına gelir. Şimdi o bölgedeki askerler de moral açısından olumsuz etkilenmiştir. Başbuğ’un açıklamaları neresinden baksanız uygunsuz.”

  Çağdaş Gazeteciler Derneği Başkanı Ahmet Abakay da Başbuğ’a tepki gösterdi.

  MELİH ALTINOK/ANKARA
   

Sayfayı Paylaş